Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu 11.04 released

[es] :: Linux :: Ubuntu 11.04 released

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12737 | Odgovora: 51 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

darkonsm
darko milosev
agrobanka
srbija novi sad

Član broj: 226900
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released29.04.2011. u 20:35 - pre 157 meseci
Citat:
jablan: Ne znam da li je kontra linuksovski (pošto linuks definitivno nema jedinstveni "GUI guidelines"), ali definitivno ide stopama Mac OSX-a (što uostalom radi i Windows). Unity dashboard je praktično kopija Macovog (a koliko sam video i Win7 ima nešto jako slično)..

Ta tvrdnja je preterana svi kopiraju od svih sa tim da win 7 taskbar je pogodak a Unity dashboard je losa kopija Mac OSX-a dock koji i inace po funkcionalnosti i lakoci koriscenja ispod win 7 taskbar po mom subjektivnom misljenju.
Stavio sam mint linux na moju linux masinu i batalio ubuntu .

Moram da pohvalim Mint on je zaista jedini linux koji jednostavno radi i ne samo sto je okruzenje prilagodjeno dobro nego se i vidi pravilan napor da korisnik bude na prvom mestu .
Dovoljno je reci da kad neko ode u mint softver centar -da su stvari poredjane po nekom logicnom rasporedu i da paze da neke popularne stvari ne mora korisnik da trazi sam po netu kao sto je recimo slucaj sa ubuntu .

.Ovaj unity mi je totalno nepodesan za deskop /laptop sa vecim ekranom .Mozda je dobar za notebook i tablet ali za deskop/laptop nije idealno resenje.
 
Odgovor na temu

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released29.04.2011. u 20:38 - pre 157 meseci
To što obe platforme Win i *nix (u ovom slučaju Ubuntu) prate UI koji je pre xy godina imao OSX može da bude samo + i to su odavno trebali da se ugledaju na Mac-ovo rešenje i iskorišćenje okvira i ekrana. Linux je u tom polju još i dobar dok je najgori Windows gde ti maltene 100px ode na kojekakve gluposti od okvira.

Ono što znam jeste da mi se svidja ovakva raspored i raspodela, dobro su uradili i zamislili, samo da ga još malo utegnu poprave odziv da to radi "smooth" kao na mac-u i biće super sve to, samo da se navikenmo malo jer ni jedna promena posle 10+ godina kada dodje ovako BUM nije laka...
 
Odgovor na temu

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released29.04.2011. u 20:42 - pre 157 meseci
Citat:
darkonsm: Ovaj unity mi je totalno nepodesan za deskop /laptop sa vecim ekranom .Mozda je dobar za notebook i tablet ali za deskop/laptop nije idealno resenje.


Nepodešen ti je za desktop / laptop!? O čemu pričaš ti!?
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released29.04.2011. u 20:45 - pre 157 meseci
Citat:
aleksandarzz: Izmedju 10.04 i 11.04 je 10.10. Ne možeš da radiš upgrade i da preskočiš verziju, osim ako nisu LTS.


A procita li ti sta sam ja napisao?

Dakle, na virtualnoj masini je 10.10, nema upgrade na 11.04 (lepo sam ostavio kod). Takodje sam rekao da na netbooku imam 10.04 LTS i da tu takodje nema upgrade (ni na 10.10), ni iz grafickog rezima ni ovako iz konzole...
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

darkonsm
darko milosev
agrobanka
srbija novi sad

Član broj: 226900
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released29.04.2011. u 20:59 - pre 157 meseci
@Suns
Doslovno je totalni promasaj i nije to samo moje misljenje .
Moze svasta da se koristi na deskopu ali unity je jednostavno receno preglomazan i siromasan opcijama cak i u odnosu na gnome.
Kao da su ga pravili imajuci u vidu tablet /notebook.
Ovo nisam ja sad izmislio to je utisak mnogih "obicnih " korisnika kad vide novo okruzenje.

[Ovu poruku je menjao darkonsm dana 29.04.2011. u 22:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released29.04.2011. u 21:03 - pre 157 meseci
Citat:
Citat:
darkosnm: Ovaj unity mi je totalno nepodesan za deskop /laptop sa vecim ekranom .Mozda je dobar za notebook i tablet ali za deskop/laptop nije idealno resenje.


Suns: Nepodešen ti je za desktop / laptop!? O čemu pričaš ti!?


Nije rekao "nepodešen", već "nepodesan".

http://www.vokabular.org/?search=inadekvatan&lang=sr-lat
 
Odgovor na temu

deki999
Dejan Spasić
šef
beograd

Član broj: 15898
Poruke: 504
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released29.04.2011. u 22:21 - pre 157 meseci
Koristim 13' (MSI X350). Ovaj Unity mi se jako svidja, mada je potrebno malo navikavanja.
Prosto stedi ekran, tj. prostor na ekranu.

Za sada sve pohvale.

Negde sam procitao da unity manje resursa trosi. Da li je to tacno?
deki
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released29.04.2011. u 23:20 - pre 157 meseci
Koristio pre Unity na netbook ediciji i nešto ne mogu baš da ga sviknem.
BTW, da da bi Unity na 11.04 radio pod VirtualBoxom, treba instalirati guest additions i uključiti 3d akceleraciju u postavkama mašine. (Moguće da mora i da bude poslednja verzija vbox-a.)
 
Odgovor na temu

squirll

Član broj: 248171
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+66 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 08:12 - pre 157 meseci
imao sam Ubuntu 10.04 i sam mi je preporucio upgrejd na 11 uradio sam ga i sve radi ok ...ali ovaj novi meni ...uzasss ne mogu se snaci ..sad pokusavam da nekako vratim da mi bude stari menu ... izmisljaju toplu vodu i naprave glupost...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 08:39 - pre 157 meseci
Citat:
darkonsm: Moze svasta da se koristi na deskopu ali unity je jednostavno receno preglomazan

Ne bi bilo loše kad bi obrazložio svoje tvrdnje. Zašto je "preglomazan"? "Mnogi korisnici se slažu sa mnom" nije nikakvo obrazloženje.

Takođe, valjalo bi da obrazložiš zašto nije dobar za veće ekrane. Ja ga evo koristim na laptopu sa 1440x900 i ne vidim neki problem.

Siromašan opcijama jeste, to će se verovatno menjati nabolje.

@deki999: Nakon boota Natty sa Unityjem mi zauzima oko 260MB memorije, što mislim da je prilično malo. Sad, trebalo bi probati i klasičan Gnome za poređenje.
 
Odgovor na temu

TijanaR
Tijana Racunica
Pancevo

Član broj: 97729
Poruke: 103
*.wimax.verat.net.



+4 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 09:47 - pre 157 meseci
Ja sam skinula novi Ubuntu, narezala na disk, i htela da probam live verziju i tamo Gnome! Zasto (kako) nema Unity-a?
the world is too round to sit silently in the corner
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 09:54 - pre 157 meseci
Hm, meni nije hteo da proradi Unity pod vbox-om (prebacuje na Gnome) dok nisam uključio 3d akceleraciju - verovatno kod tebe u live režimu nije proradio drajver, pa prebacuje na gnome.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 10:02 - pre 157 meseci
Citat:
jablan: Siromašan opcijama jeste, to će se verovatno menjati nabolje.


Nisam bas toliko siguran u to, sto vise citam o njemu po ubuntu blogovima vise sticem utisak da je namerno napravljen simplified i da ce takav i ostati, "serving the lowest common denominator" sto bi rekli anglo, da bi se ubuntu probio medju pukom svetinom. To je taj new age minimalizam crap o kome Stil ne znajuci prica kad uvlaci osx u pricu. Jedini kojima to realno odgovara a da su u "struci" su designeri browser aplikacija iz tehnoloskih i artsy people iz netehnoloskih razloga, za sve ostalo gubis kontrolu i funkcionalnost u zamenu za nesto malo prostora.

Nemoj me pogresno razumeti ja sam uvek za revoluciju u tehnologiji ali dumbing-down nikad nije dobar revolucionarni pravac. Tj, dobar je za $$$ bottom line ali u globalu zatupljuje industriju i ogranicava.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 11:03 - pre 157 meseci
@mmx

Slazemo se. gnome-shell i Unity imaju zajednicki cilj a to je uproscavanje svega do bola - Unity je nastao samo iz razloga sto se Mark-ove ideje o tome kako treba da izgleda sam interfejs razlikovala od gnome-ovih dev-ova. Dolazio je on u sukob i sa Xorg dev-ovima, hteo je da provuce neki feature koji bi mu omogucio laksu implementaciju njegove ideje o tome kako treba da izgleda prozor :)

Gnome sam koristio iskljucivo zato sto je bio "zivlji" od KDE-a, metacity je tu cini mi se najveci krivac a sad je to sa mutter-om otislo sve u 3pm... Sitnica koja me je najvise iznervirala je bila upravljanje brojem desktop-ova tj onemogucavanje bilo kakvog upravljanja. On ti sam doda desktop kada se na svakom otvorenom nadje po minimum jedan prozor, dok u ranijim dev fazama si mogao ti da isklikces na +/- i sam otvoris onoliko koliko ti treba. Sve mi je bilo jasno tim potezom, iako relativno nebitno - lepo pokazuje kakav DE zele da naprave. Ajd' zdravo...

Unity nisam ni hteo da isprobam, dakle nisam ga video uopste na sta lici, ni na netu ni kod sebe na masini. Iskreno malo se cimam za Linux na desktop-u po prvi put. Posle tri godine na archlinuxu (dakle nisam ni pogledao ni jedan drugi distro), rekoh ajde malo da distrohop-ujem. Zavrteo Fedoru, openSuSe (sve liveKDE) i zgrozio se. KPackageKit je i dalje djubre posle toliko vremena, blokira, ne slusa, nikakve informacije ne daje o tome sto radi (makar ne korisne) - a kada je package management los - to je za mene showstopper (jedino da se spustim na yum - onda ne bi bilo frke). Onda rekoh ajde da vidim kako stoje stvari sa Gentoo-om. On se nije promenio ni za mm, sve radi ali brate mili setio sam se zasto nisam nastavio da ga koristim (konstantno dzongliranje sa USE flag-ovima).

I sad, ajd da me covek pita, koji distro da koristi ? Kako da mu preporucim nesto sto meni pravi probleme ? Kako da mu preporucim Gnome3 (bilo sa Unity-jem bilo gnome-shell-om) kada sam svestan da to cudo nece biti ispeglano ni za dve godine.

U zelji da se spuste u mase - u stvari spustili su se prenisko - do kanalizacije, djubre jedno neopevano.

I tako, da mi nije Arch-a ja stvarno ne znam sta bih koristio, KDE mi jedino na njemu radi lepo, jedino njega mogu da "rasturim" a da me ne doceka neki trip po restartu. Gentoo mi je jedina fallback opcija. I na kraju dodjosmo do toga da dva "badass" distro-a su jedni od retkih koji nesto i dalje valjaju. Sto ce reci, samo se vi spustajte u mase, slobodno, tako cemo lepo sve da vas ispratimo u penziju...
make love - !war
 
Odgovor na temu

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.77.174.*



+47 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 13:29 - pre 157 meseci
Bas je steta sto se ovoliko mnogo eksperimentise i cesto se prave radikalne izmene grafickog interfejsa. Ok je da postoje distribucije koje su bleeding edge pa da se tu igra, ali mainstream distribucije ne bi trebalo ovoliko da zbunjuju korisnike sa nestabilnim GUI-jem. I vrlo je tesko, imajuci u vidu sve ovo, preporuciti pocetnicima neku Linux distribuciju, kada ne mozes da se pouzdas da ce da bude stabilna narednih 5 godina i da sa Unity nece da predju na Gnome 4 ili KDE 6 jer se to nekome mnogo svidelo tih dana.
 
Odgovor na temu

janko.84

Član broj: 210960
Poruke: 285



+22 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 15:23 - pre 157 meseci
Ma sa Unity-em bar imam mogucnost izbora i ne moram da ga koristim,ali flash nazalost moram.
Problem je sto je flash na linux distribucijama koje sam isprobao patnja ziva za procesor,barem u mom slucaju.
Bolje da rade nesto po tom pitanju nego sto menjaju Gui svaki cas.Konkretno ovaj Ubuntu sam sad isprobo
i nikad vise nijedam Ubuntu na moj racunar nece.Samo je SuSe i njegov Yast uspeo svojevremeno da mi pokida vise zivaca od ovoga.Juce ujutru upalim racunar i ponudi mi neki Partial Upgrade,pa je onda jedno 5 minuta skidao neke pakete,pa posle jos jedno 5 je radio nesto sto se zove calculating da bi mi na kraju ponudio da obrisem nekih 50 unnecessary packages ili tako nesto.Obrisem-restart,ne radi internet nema 3d akcelerracije.Posle sam se 2 sata mlatio po konzoli sa gomilom sudo ovo,sudo ono da bi povratio internet.
Ajd ja se nekako i snadjoh,ali se postavlja pitanje jel treba da preporucim nekome da koristi ovo?Ajde da kazemo daje ovo bio randoom bug i da se u 99% situacija ovako nesto nece desiti.Ali sta ako se desi,nebitno da li bas ovo ili nesto slicno?Kako da pomognem onome sto sam mu preporucio da koristi
taj Ubuntu?Da mu kazem da gugla ili da naucim napamet 800 komandi za konzolu pa da mu izdeklamujem kad mu koja zatreba?
I da zakljucim.Za neke moje licne potrebe Linux mi odgovara, i ja cu ga i dalje koristiti,u manjem ili vecem obimu videcemo.Ali da ovo nekom preporucim na pada mi na pamet,(osim Minta donekle)a oni samo nek nastave sa Unity-em i rotate cube i ostalim sminkerskim fazonima.
Zato i jesu na 1-2% market share-a na desktopu a i to im je mnogo.
 
Odgovor na temu

darkonsm
darko milosev
agrobanka
srbija novi sad

Član broj: 226900
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 17:35 - pre 157 meseci
Citat:
jablan: Ne bi bilo loše kad bi obrazložio svoje tvrdnje. Zašto je "preglomazan"? "Mnogi korisnici se slažu sa mnom" nije nikakvo obrazloženje.

.

Pošto sam probao unity samo na par sati odlućio sam da ga isprobam malo duže.
Okruženje je siromašno i neprilagodljiv

Unity dashboardje je loša kopija Mac osx i win 7 taskbara sa manje funkcija i lako postane kad se zatrpa aplikacijama ne funkcionalan
Mozda start meni ili gnome dugme bi resilo pola stvari na gornjem panelu da se neko setio ili bar da su iskopirali kako treba Mac osx koji je inace inferiorniji po tom pitanju u odnosu na win.

Jedino da se svi vratimo u vreme ranog win i natrpamo sve na deskop .

U celini za VRLO proste radnje meni sad treba više vremena nego ranije(Prilicno sam prilagodljiv što se tice okruzenja) i koristio sam sva okruženja na svim operativnim sistemima.
Ona ideja sa gornjim panelom da se funkcije firefoxa pojavljuju gore na panelu zapravo mi se ne cini dobrom idejom mnogo jednostavnije je da su ostavili kako je uradjeno na firefox 4 a funkcija ima smisla jedino kad je prozor smanjen pa se predje misom iznad ikone na dasbrodu da se pojavi ali toga nema a ovako opet komplikiju i obicnoj masi a misle da su jednostavni.

Celo okrukenje je dinzajnirano tako kao da ce korisnik koristiti samo jednu aplikaciju kao na tablet .Moraju rešiti taj problem pa korisnik neće znati ni koji programi mu rade u pozadini!
LIste sa Unity dashboard su ogromne sem za home folder nisam ćorav..ali ajde najmanja zamerka.

Loš je koncept pretrage aplikacija u unity
Kako da neko ko nije prilagodljiv nadje i neke jednostavne stvari na primer da promeni jezik .
Neka jedinstvena lista podesavanje sistema mora biti lako vidljiv SMESTA i lako

Obicaj je izgleda klik više za istu stvar u odnosu na gnome sem ako nije na Unity dashboard koji se lako zatrpa
i postane ne funkcionalan .
Ne znam šta su hteli ali meni ne odgovara okruzenje.
Ovo će morati prepravljati hteli ili ne i zbog mase.

[Ovu poruku je menjao darkonsm dana 30.04.2011. u 18:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao darkonsm dana 30.04.2011. u 18:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342



+2 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released30.04.2011. u 22:48 - pre 157 meseci
Citat:
Unity nisam ni hteo da isprobam, dakle nisam ga video uopste na sta lici, ni na netu ni kod sebe na masini. Iskreno malo se cimam za Linux na desktop-u po prvi put.


Ni ja se nisam usudio da se "igram". Doduše ni Gnome 3 nisam takao (ne sviđa mi se koncept). Pre nekoliko meseci (možda godinu) sam prešao na XFCE 4 i uglavnom sam zadovoljan.

Citat:
Posle tri godine na archlinuxu (dakle nisam ni pogledao ni jedan drugi distro), rekoh ajde malo da distrohop-ujem. Zavrteo Fedoru, openSuSe (sve liveKDE) i zgrozio se. KPackageKit je i dalje djubre posle toliko vremena, blokira, ne slusa, nikakve informacije ne daje o tome sto radi (makar ne korisne) - a kada je package management los - to je za mene showstopper (jedino da se spustim na yum - onda ne bi bilo frke). Onda rekoh ajde da vidim kako stoje stvari sa Gentoo-om. On se nije promenio ni za mm, sve radi ali brate mili setio sam se zasto nisam nastavio da ga koristim (konstantno dzongliranje sa USE flag-ovima).


Dosta dugo sam koristio Fedoru pre nego što sam se vratio na Slack (a uskoro nakon toga "prešao" na Arch). Ali nisam koristio KDE. KDE 4 mi se nikada nije svideo. Gnome je na Fedori uglavnom fino radio i package kit je tek povremeno pravio probleme. Ali jednom kada se desi veći problem, ode rpm baza i ceo package management sistem u 3 lepe. OpenSuse je iznenađuje stabilan. Mislim u odnosu na ono ranije. Poslednji put sam koristio Suzi pre 6 godina. Ono je bilo grozota. Ovo sad je mila majka prema tome. Ali testirao sam ga jako kratko. Možda nedelju dana.

Kod mene su se zadržale dve distribucije: Arch i Slackware. Na glavnoj mašini Arch i na drugoj mašini Slack (13.37 jelte :)). Ček, ako si već Archovac i KDEovac, zašto nisi dao šansu Slacku? Slack je uglavnom KDE orijentisan. Ima XFCE, ali moraš da ga središ da bi bio upotrebljiv u praksi (jako mali broj apleta). Jedina mana je što i dalje nema dependency checking. Ali sada bar postoji i slackpkg, pa je moguć automatski update ili install dodatnih paketa sa neta.





[Ovu poruku je menjao bobzilla dana 01.05.2011. u 01:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djtr
Beograd

Član broj: 230571
Poruke: 44
95.180.107.*



+10 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released02.05.2011. u 10:14 - pre 157 meseci
A jesu li u ovoj verziji konacno resili zasto back/forward tasteri na mom logitech misu ne funkcionisu?
Nesto mi se sve cini da nisu.
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342



+2 Profil

icon Re: Ubuntu 11.04 released02.05.2011. u 14:13 - pre 157 meseci
@djtr: teško da će automatski prepoznati. Dodatnu dugmad ćeš morati sam da podesiš.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ubuntu 11.04 released

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12737 | Odgovora: 51 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.