Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Racunar za ljude sa posebnim potrebama

[es] :: Windows aplikacije :: Racunar za ljude sa posebnim potrebama

[ Pregleda: 2257 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Racunar za ljude sa posebnim potrebama26.04.2011. u 11:54 - pre 157 meseci
Pozdrav ljudi,

Imam jedan poseban zadatak. Naime, treba da prilagodim jedan racunar za ljude sa posebnim potrebama (starije osobe blago mentalno retardirane). Racunar je Pentium I sa 128MB RAM memorije i nekom PCI grafikom.
Na njemu je trenutno Windows 98, koji po meni moze da ostane, ali mi treba savet kako da na njemu blokiram neke stvari kao sto su:
-task manager (ctrl+alt+del)
-start meni (win taster)

U sustini da se samo vidi jedan prozor u kome ce biti ikonice igrica i specijalnih programa.

Usput, imate li neki saveta neke igre za Win98 koje bi odgovarale ovakvim ljudima ali bas proste, tipa upucavanje patkica, a karte i mine su vec prekomplikovane?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Racunar za ljude sa posebnim potrebama26.04.2011. u 12:08 - pre 157 meseci
Obzirom da je javna ustanova prebaci se na linux da se ne mora platiti lisenca.
I tamo imaš karte,fliper i sl.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Racunar za ljude sa posebnim potrebama26.04.2011. u 16:41 - pre 157 meseci
Slab je to jako racunar, ali moze nekako da posluzi za neku
jednostavniju igricu da se pokrene.

Moze se staviti Linux, ali treba swap onda veci i instalacija iz
tekst okruzenja, jer tesko da ce ista moci da podigne u Live
modu sa 128 ram-a i odande ga instalira.

Sto se tice blokiranja aplikacija tj. nekih stavki u windows-u
to ce neko od kolega windowsasa da kaze, ja sad ne znam
napamet, ali mozda je resenje da se napravi jedan korisnicki
nalog za njih poseban gde ce se instalirati samo par tih aplikacija koje
ce oni koristiti a sve ostalo nece biti dostupno (control panel,
administrativni alati, itd).


 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Racunar za ljude sa posebnim potrebama27.04.2011. u 20:49 - pre 157 meseci
Nisam mogao ranije da odgovorim.

Dakle, situacija je sledeca:
Ja sam tamo tek poceo da radim i samo sam praktikant (sad za sad) i ne zelim da se mnogo upustam u neku specijalnu problematiku, ali, jednostavno zelim da pomognem tim ljudima barem malo, koliko je u mojoj moci.

I sta sad? Ja nebih da se upustam u problematiku instaliranja Linux-a. Koristio sam ga, instalirao par verzija svojevremeno ali ukoliko instalacija na ovoj masini predstavljati poseban izazov, onda bolje da ja nista ne pokusavam sa njim.
Sto se licence za Windows tice, to je njihov problem. Taj racunar je bio takav kada sam ja dosao tamo, nista ja nisam na njega instalirao, ali bi ja da se ogradim pa sve sto sledece budem instalirao bude legalno tj free. U krajnjem slucaju, ako naletim na nesto dobro, sto bi moglo da im odgovara, onda i ne mora da bude legala (posto vec ni sam Win nije).

Da se vratim na problematiku i Win 98.

Gledao sam na Googletu, ima par metoda za blokiranje nekih sistemskih opcija ali su komplikovane (zahtevaju programiranje preko API-a), mada, nije to ni toliki problem.
Veci su mi problem igrice... nigde da nadjem odgovarajuce igrice za ovaj tip ljudi (blago mentalno obolelih). Pa mi tu najvise treba vasa pomoc i predlozi. Recimo, dobro bi dosle neke Flash igrice ali JAAAAKO jednostavne. Tipa: klik vamo - klik tamo, vijanje nekih oblika misem, sviranje nekog instrumenta misem...

Hvala vam svima koji bi bili volji da pomognu meni i samim tim ovim ljudima.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Racunar za ljude sa posebnim potrebama28.04.2011. u 11:35 - pre 157 meseci
98mica se brzo instališe sa predinstalisanog diska,jednom ga uradiš i posle je lako, a možeš prelaskom u dos napraviti arhivu sistema, a po potrebi brisat stari i postavljat sačuvan u arhivi.Norton komander će ti biti od pomoći. (nekad sam i ja tako radio).
Veći je problem u psihi starijih lica, postaju ko deca, ako ne pobeđuju igra nije interesantna.
Mogu proći dimine šah,tic tac toe...
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Racunar za ljude sa posebnim potrebama28.04.2011. u 15:41 - pre 157 meseci
Cek Horvat druze,

Malo si pobrkao neke loncice.

Prvo, u prostoriji je samo JEDAN racunar (i NECE se nabavljati vise, verovatno) koji ima vec instaliran OS (Win98 SE) i ja sam planirao da (ukoliko sve pravilno radi - a nisam jos stigao da ga proverim, mada mi se cini da je sve OK) ga ni ne skidam vec samo da nabavim neke programe i igrice koje bi im odgovarale.

Druga stvar je da stanari doma nisu obicni (mentalno zdravi) penzioneri, vec su u pitanju blagi psihicki bolesnici. Na primer, jedan od stanara koji najbolje i najvise koristi taj racunar je decko kojeg je pre godinu ili dve dana neko "kidnapovao" (sa Majsanskog mosta) i pretukao ga i izbacio negde opet na nekom nadvoznjaku, pa je decko ostao nem i ima fizickih problema u pomeranju jedne strane tela i blagih psihickih problema. U savetovanju sa socijalnim radnicima dosli smo do zakljucka da bi promena operativnog sistema dovela do velikog zbunjivanja tog decka jer je on navikao na Win98. Jedino mu verovatno nebi smetalo da se ubaci jos igara.

Ajde da jos jednom kazem sta bi mi prvenstveno trebalo:
1. moram sto bolje (verovatno da ne moze skroz da se zabrani) onesposobim mogucnost listanja sadrzaja diskova.
2. iskljuciti taskmanager
3. iskljuciti start meni (ili barem korigovati stavke koje se nalaze u njemu)
3.2. iskljuciti i sve slicne sistemske funkcije operativnog sistema
4. napraviti neki sistem razvrstavanja igrica i laksi nacin njihovog pokretanja i manipulacije sa njima
5. nabaviti nove igrice

Igrice tipa: šah, tablić, domine, poker, mine... su verovatno prekomplikovane za njih, a agresivne igre (sa ubijanjem ljudi i tucama i slicno) su ZABRANJENE! A 3D igrice taj racunar ni ne moze da pokrene svakako.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
212.178.229.*



+10 Profil

icon Re: Racunar za ljude sa posebnim potrebama28.04.2011. u 23:10 - pre 157 meseci
Moje mišljenje je sledeće, redom po tvojim tačkama:

1. Šta fali listanju diskova? Koliko ih ima kad kažeš u množini? Šta na njima ima? Za sistemske foldere i fajlove iskoristi mogućnost skrivanja istih.

2. Task manager u Win 98 ne postoji u obliku kao i na npr. Win XP. Ako se dobro sećam sa Ctrl-Alt-Del se pokreće jednostavna alatka koja prikazuje trenutno aktivne programe. Ti slobodno obriši ili preimenuj taj fajl (C:\Windows\Taskman.exe) i neće ga moći pokrenuti.

3.1. Neke stavke iz start menija možeš i da obrišeš na desni klik.

3.2. Win 98 baš i nije izdašan po tom pitanju. Ali vidi ovo. Kada namestiš sistem kako želiš ti napravi jednu sliku sistema, tzv. Ghost. Pošto će ceo sistem sa svih tih 20 igara stati u pola gigabajta to znači da će vraćanje Ghosta trajati 7 minuta sa sve restartovanjem računara, ulaskom u BIOS i sve ostalo šta treba pripremiti uraditi. Pored toga, ako se bojiš da ćeš to raditi svaka tri dana ti onda instaliraj program Deep Freze. Kada aktiviraš taj program on će nakon gašenja ili restarta anulirati sve načinjene izmene bilo one dobre ili loše. Tako rade i u mnogim Internet kafeima. Neka drndaju šta hoće, jednostavno resetuješ računar i eto ga ponovo kakvog si ga i ostavio.

4. Reč je verovatno o dvadesetak igrica. Ti im stavi ikone koje se pokreću na jedan klik a ne na dvoklik, malo ih povećaj i razdvoji pa gledaj kako rade. Nešto ćeš verovatno smisliti usput.

5. Ima li tamo neko stručno lice koje ih nadgleda? Neki doktor koji prati njihovo duševno stanje? Pitaj njega na kom su nivou uzrasta pa prema tome i nabavi igrice.




Ja ne znam šta znači praktikant, ali mislim da si možda i preozbiljno prišao problemu sem ako to praktikant ne znači doktor za tu vrstu bolesti. Neće ih jedan računar izlečiti, samo im treba malo zabave. Ceo svet koristi računar pa zašto ne i oni. Instaliraj nešto, konsultuj se sa lekarima, oni će valjda videti da li im to odgovara ili ne. Prilagođavajte se u hodu. Zbog prirode njihove bolesti pretpostavljam da za svaki svoj korak moraš da se konsultuješ sa doktorima...
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Racunar za ljude sa posebnim potrebama29.04.2011. u 07:03 - pre 157 meseci
E prijatelju, svaka ti cast.

Nisam razmisljao o Ghost metodi, a pogotovo ova druga varijanta je dobra ali mozda i nije preko potrebna.

Ma ja nisam mislio da im tamo stavim ko zna sta, samo malo da im opremim taj racunar da ga malo teze razdese i da imaju veci izbor igrica, nista vise, nista specijalno. Malo je ova tema otisla u pogresnu stranu (doduse i ja sam sam kriv) meni prvenstveno trebaju ideje i predlozi za igrice.

Praktikant znaci da sam primljen na odredjeno vreme i da primam platu koja je manja od minimalca. Preko projekta Strucna Praksa.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows aplikacije :: Racunar za ljude sa posebnim potrebama

[ Pregleda: 2257 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.