Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

autorski ugovor izmedju dva pravna lica

[es] :: Vodič za posao :: autorski ugovor izmedju dva pravna lica

[ Pregleda: 5685 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

arigazzo

Član broj: 146748
Poruke: 33
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon autorski ugovor izmedju dva pravna lica07.03.2011. u 18:50 - pre 159 meseci
Moze li se zakljuciti autorski ugovor za razvoj sajta izmedju dva pravna lica? Pretpostavljam da onda nema prijave i obracuna poreza kao sto je to slucaj sa fizickim licem.

Da li se situacija menja ako je druga strana pravno lice u INOSTRANSTVU?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica07.03.2011. u 18:55 - pre 159 meseci
Autorski ugovor ne moze, moze ugovor izmedju dva preduzeca.
Naravno da se obracunava porez, samo na drugaciji nacin nego za fizicka lica.

 
Odgovor na temu

arigazzo

Član broj: 146748
Poruke: 33
*.ninet.rs.



Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica07.03.2011. u 20:22 - pre 159 meseci
Mislis na porez na dobit na kraju godine? Ne verujem da postoji neki poseban porez vezan direktno za zakljucivanje ugovora, mislim poreska obaveza nije nicim vezana bas za taj odredjeni ugovor
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica07.03.2011. u 22:04 - pre 159 meseci
Koliko ja znam, nema veze od cega firma zaradjuje, porez placa kao porez na dobit samo (ili kad isplacuje u obliku plata, dividendi, itd.).

Da, ako je strana firma, ona koja placa duzna je da plati i porez na autorsko delo. A druga firma moze da iskoristi to da bi sebi smanjila porez na dobit u tom slucaju. (ako postoji ugovor izmedju dve zemlje o izbegavanju dvostrukog oporezivanja)
U zavisnosti za sta ti treba, sa stranom firmom je uvek bolje da to bude ugovor o prodaji usluge ili proizvoda - sve firme mrze autorska prava pogotovu u IT-u i izbegavaju prodavce koji imaju royalties u ugovoru. (nije problem sto je skuplje, to se proracuna lako, ali je primetno vise knjigovodjstvenog posla).
 
Odgovor na temu

arigazzo

Član broj: 146748
Poruke: 33
*.ninet.rs.



Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica08.03.2011. u 16:30 - pre 159 meseci
Hm, ima li neko primer nekog tipskog ugovora "o prodaji usluga" tipa web razvoj i sl. na engleskom ili srpskom?
Znaci ne ugovor o izradi sajta, vec o prodaji "usluge programiranja" na projektu
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica08.03.2011. u 18:45 - pre 159 meseci
Ima, zove se profaktura ili ti invoice ;)
Znaci bez cimanja pisanja nekog ugovora - napravis invoice za "Usluge izrade websajta" i to je to. Niti se mlatite oko neke pisarije, niti on ima da placa neke withholding taxe.
 
Odgovor na temu

arigazzo

Član broj: 146748
Poruke: 33
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica13.03.2011. u 16:49 - pre 159 meseci
Prema Zakonu o deviznom poslovanju mora da se vodi kontrolnik izvoza usluga i samim tim da postoji obavezno i ugovor koji je vezan za taj invoice, i odgovarajuci broj u kontrolniku kojim se pravda priliv na devizni racun. Invoice se dostavlja deviznom inspektoratu.

Ne znam kako si ti mislio bez ugovora? Bez toga se ne moze popuniti u kontrolnik.

Molim nekog ko se razume detaljnije u ovu problematiku da potvrdi ili demantuje ove informacije do kojih sam ja dosao
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica13.03.2011. u 20:41 - pre 159 meseci
Ne upisuje se broj ugovora vec broj racuna. Ugovor se sacinjava jedino ako neka od dve strane ima interesovanje za definisanje medjusobnih prava i obaveza u pisanoj formi, zakon ne definise ugovor kao obavezan dokument. U 21. veku ugovori su prilicno retrogradna pojava i ja nijednom prilikom uvoza ili izvoza nisam imao ugovor, vec samo email dogovor koji se ne knjizi nigde.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

arigazzo

Član broj: 146748
Poruke: 33
212.178.246.*



Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica11.04.2011. u 15:32 - pre 158 meseci
Citat:
pctel: Ne upisuje se broj ugovora vec broj racuna. Ugovor se sacinjava jedino ako neka od dve strane ima interesovanje za definisanje medjusobnih prava i obaveza u pisanoj formi, zakon ne definise ugovor kao obavezan dokument. U 21. veku ugovori su prilicno retrogradna pojava i ja nijednom prilikom uvoza ili izvoza nisam imao ugovor, vec samo email dogovor koji se ne knjizi nigde.


Clan 59 Zakona o Deviznom poslovanju, stav 10:
Kaznice se....ako izvrši naplatu, plaćanje ili izda nalog za plaćanje,
odnosno izvrši prenos nerezidentu, na osnovu ugovora u
kojem nije navedena stvarna cena ili na osnovu neistinite
isprave (član 8);

Clan 8 glasi:
Rezident ne može izvršiti naplatu, plaćanje ili izdati nalog
za plaćanje, odnosno izvršiti prenos nerezidentu, na osnovu ugovora u kojem
nije navedena stvarna cena ili na osnovu neistinite isprave.

Dakle decidno kazu da treba ugovor za svaki pojedinacan posao. Jedino ako se faktura moze smatrati ugovorom? :)

Sta kazu knjigovodje koje se bas bave ovom materijom izvoza?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: autorski ugovor izmedju dva pravna lica11.04.2011. u 16:57 - pre 158 meseci
Faktura ti je isto što i ugovor.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: autorski ugovor izmedju dva pravna lica

[ Pregleda: 5685 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.