Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi HDD i formatirenje

[es] :: Storage :: Novi HDD i formatirenje

[ Pregleda: 4653 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jux
VZ

Član broj: 16115
Poruke: 26
*.net.hinet.hr



Profil

icon Novi HDD i formatirenje07.02.2004. u 06:01 - pre 245 meseci
Obzirom da je moj problem za sve vas prilično banalan, molim da mi netko da najgrublju instrukciju za komande u DOS-u, da ne bih opet žicao frendove i tratio njihovo vrijeme za nešto kao formatiranje novog harda.
Uskoro očekujem novi 2,5" HDD Travelstar od 80GB pa bih molio makar ugrubi postupak za formatiranje istog na notebook-u (taj novi će ujedno biti i jedini HDD u notebooku).
Ima li gdje uopće popis i značenje naredbi u command promptu? Znam neke banalne radnje no ne i onu najbitniju-formatiranje.

Thanx,

jux
all I need I'll never get
 
Odgovor na temu

Nemanja Dubravac
Nemanja Dubravac
Sombor / Wien

Član broj: 4621
Poruke: 955
212.200.6.*

Sajt: https://www.shpock.com


+3 Profil

icon Re: Novi HDD i formatirenje07.02.2004. u 09:28 - pre 245 meseci
moraces podici sistem sa neke startup diskete ili boot cd-a
kad to uradis, kucas "fdisk", pratis uputstva i napravis jednu primary partition (ili ako hoces, napravi vise particija ako znas), zavrsis sa programom kako treba, restartujes, opet isto boot-ujes i onda kucas "format c:"
.. i onda instaliras neki operativni sistem
 
Odgovor na temu

Hasimbegovic

Član broj: 20360
Poruke: 265
*.teleportgroup.net



+3 Profil

icon Re: Novi HDD i formatirenje07.02.2004. u 13:38 - pre 245 meseci
Pa dobro i ovo resenje oko startup diskete nije lose, ali ako hoces NTFS na tom disku onda ti ne bi bilo bas najbolje da formatiras na FAT32 ili ne daj boze na FAT16
Nadji negde butabilan CD (boot CD) od Windows-a XP-a ili 2000 i podigni sistem sa njega. Onda lepo kreiraj particije i odredi fajl sistem kojim ces da je formatiras i to je to. To i moj brat od 10 godina zna pa ni tebi nece biti neki problem. Vrlo je lako.
Ako nisi bas siguran kako se to radi onda najbolje nemoj petljati oko toga i zovi nekoga nek ti to sredi da ne bi jos i disk sjebo. U DOS promptu komandom help dobijas spisak svih komandi. Na primer za komandu format ako neznas sintaksu ili parametre otkucaj samo format /? i sve ti pise. Samo citaj. Eto toliko. Sretno s diskom ;)
 
Odgovor na temu

jux
VZ

Član broj: 16115
Poruke: 26
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: Novi HDD i formatirenje09.02.2004. u 16:46 - pre 245 meseci
Hvala na instrukcijama, samo mi još recite da li da ostavim nešto GB u FAT32, in case of need?
all I need I'll never get
 
Odgovor na temu

John Rambo
Zadar

Član broj: 20433
Poruke: 62
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Novi HDD i formatirenje11.02.2004. u 21:18 - pre 245 meseci
ovisi sa kojim se windowsima mislis koristiti, ako se ne mislis vracat na staru 98, onda stavi sve NTSF, moja ti je preporuka da stavis samo sistemsku particiju u NTSF, ove druge stavi u FAT32,(tako sam ja sebi)
Ali kazu da NTSF je kao brzi, pouzdaniji i napredniji datotecni sustav, osim toga
postoji i programcic kojim se moze pristupit NTSF particijama i iz DOS-a.
Ali pazi ako evetualno stavis sistemsku u NTSF a druge u FAT32,
i negdje u bliskoj budućnosti krenes formarirat C:
kako bi instalirao nanovo winxp npr. neces to moci iz
dosa i preko start up diskete, jer ako otkucas format c: ,
bit ce ti formatirana prva po redu FAT32 particija zato cuvaj se. Nadam se da sam ti pomogao...
Curage is fear lasting a moment longer!
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Novi HDD i formatirenje

[ Pregleda: 4653 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.