Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto

[es] :: Vodič za posao :: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto

[ Pregleda: 8230 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-186-155.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 01:16 - pre 160 meseci
nesto razmisljam i zanima me da li je moguce ovako nesto izvesti, a da bude legalno (vrlo bitno)

1. otvori se danas preduzece, svi troskovi plate, zvanicno pocne s radom nakon nedelju dana ili koliko se vec ceka
2. nakon 2 nedelje se sa pravnim/fizickim licem x potpisuje ugovor da ce to lice u novembru isporuciti svoj proizvod y
3. dan nakon potpisa ugovora se privremeno zatvara preduzece do novembra
4. u novembru se otvara preduzece, preuzima se proizvod y
5. vrse se daljni tokovi poslovanja

da pojasnim zasto, zato sto preduzece bi od "danas" do "novembra" bilo samo u gubitku (placanje poreza, doprinosa i ostalih reketa),a ne bi ostvaralo nikakav dobitak niti bi imalo ikakav promet, nego tek nakon preuzimanja proizvoda pocinje sa "pravim radom"

ako nije (zasto nije) moguce, da li je moguce potpisati ugovor, ZATVORITI preduzece i u oktobru otvoriti "novo" preduzece i traziti ISTI pib i m.b. (ovo kontam da je 99,9999999999% odrican odgovor)?

(ima 2 stare teme, ne znam da li se stanje od tada menjalo, navodno je za preduzetnike ovako nesto moguce, a da li je onda moguce menjanje iz doo oblika u preduzetnicku radnju, privremeno zatvaranje, ponovno otvaranje i vracanje u doo?)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 02:06 - pre 160 meseci
Nema promena sa doo na preduzetnika - preduzetnik to si ti a preduzece je nesto sto imas u vlasnistvu, dakle babe i zabe, ako ne i jos veca razlika.

Mislim da sam nekada davno procitao da je EXIT takvo prijavljeno preduzece da postoji samo mesec dana godisnje, upravo iz razloga koje si naveo. Eto ti trag, pa pokusaj da dodjes do informacije.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 02:15 - pre 160 meseci
Citat:
preduzetnik to si ti a preduzece je nesto sto imas u vlasnistvu

da,to znam, aha, znaci nema nazad na preduzetnika
a je l ima "na gore", sa preduzetnik na doo?

potrazicu sutra (danas) o exit-u
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 05:42 - pre 160 meseci
Čisto sumnjam da je to što si pročitao tačno. EXIT ima aktivnosti tokom cele godine. Tu su pregovori sa izvođačima, reklamiranje, održavanje web sajta, prodaja ulaznica... nije to samo mesec dana u godini.

A što se tiče teme, ne razumem zašto komplikuješ ? Možeš jednostavno da sačekaš Novembar i tek tada otvoriš firmu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 08:18 - pre 160 meseci
Citat:
Horvat: da,to znam, aha, znaci nema nazad na preduzetnika
a je l ima "na gore", sa preduzetnik na doo?

Nemoguce je i u jednom i u drugom smeru. Pri osnivanju doo je prilicno nebitno da li si vec preduzetnik ili ne. Jedino sto u tom smeru jako brzo mozes da prestanes da budes preduzetnik (par sati) a da doo prestane da postoji treba par meseci.

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

serviser terenac
direktor, boljeanonimno
Beograd

Član broj: 271745
Poruke: 42
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 08:52 - pre 160 meseci
Moguce je registrovati preduzece doo tipa sa odredjenim vekom trajanja, gde se navede od kog datuma pocinje sa radom i kad zavrsava sa radom.

Mozda jednostavnije da se pri registraciji firme sada navede da ce pocetak obavljanja delatnosti, tj. pocetak rada preduzeca biti tek u novembru.

Ne vidim prednost registracije sada ako ce poceti sa radom tek u novembru ? Cemu to ? Jel nije jednostavnije registrovati tek u novembru kad se ocekuje pocetak obavljanja delatnosti ?
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 09:11 - pre 160 meseci
trazio ja dosta za exit, raznim upitima, ali nista koristno nisam nasao, pa ako znas nesto detaljnije,molio bih te da podelis

pa lepo kazem, potpisuje se ugovor sa x da ce proizvod y ici preko mog preduzeca, zbog toga je neophodno (privremeno) otvaranje sada

Citat:
tj. pocetak rada preduzeca biti tek u novembru.

opet onda ne mogu potpisivati ugovor sada, jer bi to bilo krsenje nekog zakona, verujem ili gresim?

Citat:
Moguce je registrovati preduzece doo tipa sa odredjenim vekom trajanja,

znam to, to nije ono sto trazim, jer kad se jednom zatvori preduzece, nemoguce je dobiti isti pib/mb i nastaviti "staru slavu",ne?

Citat:
Pri osnivanju doo je prilicno nebitno da li si vec preduzetnik ili ne

mislio sam da moze jedna "pravna forma" (iako preduzetnik to i nije) da se "unapredi" u drugu,ocito gresim
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.ADSL.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 09:40 - pre 160 meseci
Citat:
Citat:
Horvat: da,to znam, aha, znaci nema nazad na preduzetnika
a je l ima "na gore", sa preduzetnik na doo?

pctel: Nemoguce je i u jednom i u drugom smeru. Pri osnivanju doo je prilicno nebitno da li si vec preduzetnik ili ne. Jedino sto u tom smeru jako brzo mozes da prestanes da budes preduzetnik (par sati) a da doo prestane da postoji treba par meseci.

Postoji nesto sto se zove Google: "promena pravne forme", to je ostavljeno kao opcija za one koji su biznis pokrenuli kao preduzetnicku radnju i nakon nekog vremena povecali obim poslovanja do nivoa kada im vise odgovara DOO. Ako bacis ovu sintaksu na Google videces temu sa sajta koji mi je u potpisu, gde smo diskutovali o finesama koje ova promena donosi (prednostima i manama). Ja sam jedno vreme razmisljao da to uradim, ali sam sticajem okolnosti odustao od te namere (poceo da radim za drugu firmu), no mozda ce nekome pomoci info.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 11:56 - pre 160 meseci
Citat:
opet onda ne mogu potpisivati ugovor sada, jer bi to bilo krsenje nekog zakona, verujem ili gresim?

Ja i dalje ne razumem zašto bi potpisivao ugovor sada za nešto što će biti tek u Novembru. Zašto jednostavno ne potpišeš ugovor u Novembru ? Mislim, nisi naveo dovoljno detalja o tome šta pokušavaš da uradiš, pa mogu samo da nagađam, ali ako ti je cilj da potpišeš ugovor sada da bi obezbedio da taj neki proizvod ide isključivo preko tebe, neće ti taj ugovor mnogo pomoći ako ti firma ode u mirovanje, jer oni uvek mogu da zatraže raskidanje ugovora jer je došlo do promene statusa tvoje firme, ako im je već cilj da te šutnu jel. Ako nije, onda će i oni sačekati Novembar, pa potpisati ugovor sa tobom.

Ako si baš zapeo da imaš taj ugovor sada, onda je možda bolje da nađeš nekoga koga poznaješ, a već ima firmu, da potpiše taj ugovor umesto tebe, a onda kada dođe Novembar i registruješ firmu, da ti samo prepuste taj ugovor, odnosno da ga prenesu na tebe ili kako se već to pravnim rečnikom kaže. Mislim, neću sad da se pravim da poznajem zakon u tančine, tu jedino dobar advokat može da ti pomogne, ali mi zvuči totalno nelogično da možeš tek tako da privremeno otvaraš i zatvaraš firmu i ne plaćaš nikakve dažbine. To bi onda značilo da svako može da drži firmu otvorenom isključivo kada potpisuje ugovore i vrši naplatu (što je par dana godišnje), a ostatak vremena bude u mirovanju i ne plaća nikakve dažbine. To bi ipak bila prevelika rupa u zakonu. Ali šta ga znam, ne bi bila ni prva ni poslednja.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+133 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 14:33 - pre 160 meseci
a koje ces to troskove placati na preduzece? Preduzece je forma koja ne mora imati nijednog zaposlenog, a osnivac ne mora biti i zaposleni.

Znaci osnujes preduzece, nemas nijednog zaposlenog, ne placas kiriju i ostale rezije jer neces ni imati predstavnistvo, sve sto trebas platiti je tek po predaji zavrsnog racuna i zavisi iskljucivo od tvoje dobiti/gubitka.

Preduzetnicka radnja je drugo, jer samim osnivanjem iste ti si zaposljen kod samog sebe bez obzira imao profit ili ne i samim tim moras placati doprinose sto je najnotornija glupost u univerzumu.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 14:50 - pre 160 meseci
Citat:
Preduzece je forma koja ne mora imati nijednog zaposlenog

:S???
Citat:
ni imati predstavnistvo

doo(kao i sva ostala preduzeca) moras registrovati na odredjenu adresu
te troskove neces imati ako registrujes na kucnu adresu

@darko,aha,znaci ipak sam dobro mislio,moguce je menjanje pravne forme

@marko, detalji nisu bitni
jednostavno, npr zelim sada da ugovorim otkup po sada utvrdjenoj ceni proizvoda koji ce se zavrsiti u novembru, posto do novembra nece biti NIKAKVOG rada, niti trgovine niti drugih ugovaranja, preduzece samo pravi gubitke (za pocetak doprinosi, pa onda reket na firmu,tj naziv preduzeca, pa ne znam ni ja sta sve, u svakom slucaju cist gubitak)
zasto sada potpis,zasto ne u novembru - jer u novembru cena tog proizvoda mozda bude x puta veca (a mozda i x puta manja,lutrija), a ugovorom se dogovori koja ce cena biti makar sekire padale

Citat:
To bi onda značilo da svako može da drži firmu otvorenom isključivo kada potpisuje ugovore i vrši naplatu (što je par dana godišnje),

par dana godisnje je ako samo to uradis
ali ako imas neku proizvodnju ili trgovinu ili prevoz ili bilo sta slicno, ti radis "svaki dan"
ne mozes kao zatvoreno preduzece da proizvodis, prodajes ili slicno
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 15:29 - pre 160 meseci
Prodaješ proizvod koji će se završiti u novembru a do tada neće biti nikakvog rada? Pa ko pravi onda taj proizvod?
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 15:41 - pre 160 meseci
preprodajes (ili drugacije,nakupac si, ne prodajes svoj proizvod)
pravi ga proizvodjac - ti ga kupis od proizvodjaca i prodajes nakon kupovine

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 16:27 - pre 160 meseci
Citat:
Horvat: @darko,aha,znaci ipak sam dobro mislio,moguce je menjanje pravne forme

Pa, eto, izguglali smo da je neko uspeo to da uradi (mada i dalje stojim pri stavu da su to babe i zabe). I pritom je rekao da je mnogo teze nego zatvoriti radnju pa otvoriti preduzece, ali je bilo potrebno odrzanje pravnog kontinuiteta pa je moralo tako. U drzavi Srbiji je ocigledno moguce i ono sto je po svakoj logici nemoguce. U svakom slucaju se ne preporucije tako ko ne mora.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 16:51 - pre 160 meseci
Citat:
Horvat: preprodajes (ili drugacije,nakupac si, ne prodajes svoj proizvod)
pravi ga proizvodjac - ti ga kupis od proizvodjaca i prodajes nakon kupovine


Onda nije proizvod nego je roba. Ako zaista ništa ne radiš između ugovora i preprodaje robe onda ne vidim prepreku da u međuvremenu stopiraš obavljanje delatnosti. Privremeni prekid obavljanja delatnosti mogu da rade samo preduzetnici, ima neka sitna taksa da se plati i moraš da ideš u APR i PU.

Citat:
pctel: Pa, eto, izguglali smo da je neko uspeo to da uradi (mada i dalje stojim pri stavu da su to babe i zabe). I pritom je rekao da je mnogo teze nego zatvoriti radnju pa otvoriti preduzece, ali je bilo potrebno odrzanje pravnog kontinuiteta pa je moralo tako. U drzavi Srbiji je ocigledno moguce i ono sto je po svakoj logici nemoguce. U svakom slucaju se ne preporucije tako ko ne mora.


Promena pravne forme, iz preduzetnka u d.o.o. postoji još od nastanka sveta i to je jednostavna administrativna procedura. Na sajtu APR ima šta sve treba da se donese od papira, uplati se neka sitna taksa i to je to. Konverzija iz d.o.o. u preduzetnika nije moguća.

 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 17:08 - pre 160 meseci
Citat:

2. nakon 2 nedelje se sa pravnim/fizickim licem x potpisuje ugovor da ce to lice u novembru isporuciti svoj proizvod y


u prvoj poruci sam ovo napisao
ne znam di je nastala zabuna

Citat:
ne vidim prepreku

pa jedina prepreka je sto je to nemoguce za doo
jedino da se sa preduzetnickom radnjom potpise ugovor, a onda kasnije da se prebaci u doo?

@pctel, je l mozes reci vise o exit-u?
ili si mislio otvoris preduzece da ima isto ime u nazivu, radi koliko treba da radi,pa ga zatvoris i otvoris potpuno novo sa slicnim nazivom?
ali to nema pravni kontinuitet, ugovori koje si potpisao ne vaze
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 17:31 - pre 160 meseci
Ako firma x direktno isporuči robu firmi y, koji ćeš im ti onda? Lepo ugovori posao, odma naplati svoju proviziju i baš te briga šta će biti u novembru.

Bez obzira da li izabrao preduzetnika ili doo, ni jedan ni drugi nisu pametan izbor za te kombinacije "hoću da radim - neću da radim", kad budeš video šta te sve čeka od papirologije i kad budeš gubio vreme po šalterima ima da ti presedne posao. Ako već imaš na umu jednokratni posao, bolje nađi nekoga ko ima firmu pa preko njega odradi posao.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 18:56 - pre 160 meseci
nije u pitanju jednokratni posao, stvar je delikatnija malo od toga, ali sustina je da se ugovori kupovina proizvoda x po ceni danas, a da se preuzme nakon proizvodnje i dalje se raspolaze kako se vec raspolaze (posredna ili neposredna prodaja,uopste nije bitno) i tek onda krene pravo poslovanje
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 21:18 - pre 160 meseci
Citat:
S A J A: Promena pravne forme, iz preduzetnka u d.o.o. postoji još od nastanka sveta i to je jednostavna administrativna procedura. Na sajtu APR ima šta sve treba da se donese od papira, uplati se neka sitna taksa i to je to. Konverzija iz d.o.o. u preduzetnika nije moguća.

Ne treba stvarati zabludu da je nesto lakse nego sto jeste - ako cemo tako i osnivanje doo je jednostavna administrativna procedura pri kojoj se donese nesto od papira, uplati se neka sitna taksa i to je to. Moramo biti jasni da i jedno i drugo podrazumeva gotovo identicnu situaciju osnivackog akta, uplate osnivackog kapitala, odlaska u PIO, poresku upravu, opstinski salter za overu potpisa, banku, pecatoresca i sve to sto ide, ako mislis da se bilo koji korak pojednostavljuje, slobodno reci. Ja sam ionako procitao samo na forumu jedno iskustvo gde se pominje da je to tezi put jer je bilo nekih problema u poreskoj upravi. Medjutim, konkretno za pitanje iz teme mislim da je vredno truda, jer ce covek postici pravni kontinuitet ugovora potpisanog sa radnjom. Sigurno znas sve to bolje od mene, mozda ne bi bilo lose da opises mirovanje PR, sta se placa od troskova a sta ne, da covek zna koliko ce da ustedi i da li je to vredno peripetija oko promene pravne forme.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-186-155.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto07.02.2011. u 21:41 - pre 160 meseci
e upravo to pctel,hvala ti, pravni kontinuitet je tu kljucna stvar

to me zanima
da li se vredi cimati s papirologijom "nedelju" dana, odnosno koja bi usteda bila za ovako nesto

da odmah kazem, ovo je jos sve u stanju istrazivanja, mozda bude nesto od toga, mozda i ne
ali ako meni ne pomogne, verujem da ce nekom drugom, kome ce mozda nesto slicno zatrebati
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Privremeno zatvaranje preduzeca - da li je moguce ovako nesto

[ Pregleda: 8230 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.