Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Alexa Rejting by Branislav Andjelic

[es] :: E-Marketing :: Alexa Rejting by Branislav Andjelic

[ Pregleda: 6550 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.verat.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Alexa Rejting by Branislav Andjelic03.02.2004. u 00:03 - pre 246 meseci
Interesantno i argumentovano vidjenje Alexa rejtinga u nasem okruzenju potpisano od strane bivseg (i nadam se buduceg) direktora zavoda za IT&Internet, Branislava Andjelica.

http://www.ekonomist.co.yu/magazin/ebit/26/por/por3.htm

Sa velikim nezadovoljstvom sam primetio u poslednjem broju eBita rubriku o najposećenijim sajtovima u SCG po rangiranju servisa Alexa. Ovaj servis je izrazito nereprezentativan i daje potpuno iskrivljenu sliku o popularnosti sajtova u svetu, a posebno kod nas. Da navedem samo neke od razloga za ovo:

Sajt meri saobraćaj samo onih korisnika koji su na svojim računarima instalirali Alexa Toolbar. Ja, na primer, ne koristim ovaj toolbar (već Google), pa se moj veoma obiman saobraćaj ne meri.


Alexa Toolbar se može instalirati samo na Internet Exploreru. A čak 40 odsto korisnika Interneta ne koristi Internet Explorer. Što je najbitnije, korisnici servisa America Online (AOL), koji generišu više saobraćaja na Internetu nego svi drugi korisnici u SAD zajedno, uopšte nisu mereni, jer koriste poseban browser, baziran na Netscape tehnologiji.


Alexa Toolbar se može instalirati samo na Internet Exploreru koji je na računaru sa Windows operacionim sistemom. Mac ili drugi OS koji imaju Internet Explorer takođe ne koriste Alexa Toolbar. Ovo je manji statistički problem od prethodnog (16 odsto), ali dovoljan da iskrivi sliku.


Pošto rekoh gore "a posebno kod nas", potrebno je da naglasim da je Alexa nesrazmerno instaliran po jezicima koji se koriste i geografskoj rasprostranjenosti, pa je procentualno manji broj ljudi koji koriste srpski jezik i imaju Alexa Toolbar nego drugih.
Puni detalji manjkavosti ovog sistema merenja dati su, uostalom, na samom Alexa sajtu. Zašto je ovo važno? Vlasnici Web sajtova zarađuju za njihovo održavanje prevashodno prodajom reklama. Sposobnost da nekoga privučete da kod vas reklamira i cena reklame pre svega zavise od posećenosti sajta. Objavljivanjem ovakvih statistika bez odgovarajućih ograda nanosi se materijalna šteta vlasnicima sajtova.
Važno je da naglasim da sve ovo gore navedeno ne utiče na moj sajt. Poseta beograd.com-a (priznaću, zbog ciljne publike kojoj je namenjen, a ne kvaliteta ili aktuelnosti sadržaja) je za red veličine veća od bilo kog drugog SCG sajta, ali pošto beograd.com već duže vreme reklamira samo povezane biznise i nema nezavisnih plaćenih reklama, nije materijalno ugrožen zbog objavljivanja ovakvih statistika.

Pišem vam, pre svega, zbog mlađih kolega koji pokušavaju da prežive, a ovime im se mogu, potpuno nesvesno, zatvoriti vrata.

Branislav Anđelić

http://pages.alexa.com/prod_serv/traffic_learn_more.html


 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.vdial.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic03.02.2004. u 00:38 - pre 246 meseci
od takvog imena kao što je Bane Anđelić sam očekivao malo objektivniju reakciju od "eto ja nemam tog alexu, a ja puuuno surfujem" i "moj sajt je mnogo posećeniji od toga što alexa kaže"..

ovo sve zvuči kao reakcija nekog ko je ljut što mu se sajt nije našao na prvom mestu liste najposećenijih. ;(

naravno, ne pada mi na pamet da branim alexu, ali je sve ovo bane mogao da kaže mnogo objektivnije (bez pominjanja svojih surferskih navika i svog sajta), ili bar drugačijim tonom. tada bi možda bar zvučalo "argumentovano" kako Miloje reče..

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic03.02.2004. u 10:47 - pre 246 meseci
Sve sto je Bane Andjelic rekao stoji. Ti arumenti postoje otkako je Alexa napravljen i neoborivi su.

Mozes to i sam da proveris. Napravi neki sajt i angazuj dva coveka da svaki dan po tri puta na njega dodju sa razlicitih IP-ova. U kratkom roku ce se taj sajt pojaviti pri vrhu rang liste YU sajtova.

Stvar je vrlo jednostavna, Alexa koristi statistiku na vrlo malom uzorku tako da svako moze sa malo truda da poremeti uzorak i samim tim statistiku.

Svako ko je ozbiljan na Internetu, Alexu, Radar i druge slicne servise koristi samo kao pausalnu procenu bez ikakve ozbiljne vrednosti. Ostali se pale da je taj rejting nesto bitan.

Kao sto Bane rece, problem je upravo to sto se, zbog potpuno pogresne statistike koju koiste "strucnjaci" za internet marketing, stice pogresna slika i nepravedno cini steta onima koji sticajem okolnosti nisu interesantni mizernom broju ljudi koji su obuhvaceni statistikom.
 
Odgovor na temu

oazza
Dejan Bodirogic
Belgrade

Član broj: 18801
Poruke: 30
*.vdial.verat.net

Sajt: www.oazza.com


Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic03.02.2004. u 14:35 - pre 246 meseci
Sve jedno njegov sajt www.beograd.com i treba da se nalazi na dnu liste jer je blago receno ocajan.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic03.02.2004. u 15:58 - pre 246 meseci
Oazza, sledeci put razmisli pre nego sto napises nesto slicno.

1. Promasio si temu, taj sajt uopste nije predmet ove price

2. Tvoja tvdnja je besmislena jer je to da li je sajt ocajan ili ne u konkretnom slucaju stvar ukusa pa prema tome i ne moze biti vrednovano

3. Sam nacin kako sebi dozvoljavas da upadas i komentarises mnogo govori kakva si osoba i to ne bas u pozitivnom smislu

 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic03.02.2004. u 18:53 - pre 246 meseci
Sve što je rekao g. Anđelić je prilično tačno. I ja to isto pričam na ovom sajtu već duže vreme i čudim se ljudima koji veruju Alexa rejtingu. Posebno se divim kako su uopšte smeli da kliknu na install dugme ako su prethodno pročitali onaj TOS koji je neophodno prihvatiti, a koji DOSLOVCE govori da mogu da koriste vaše privatne informacije kako žele.

Preterana je informacija da 40% korisnika interneta ne koristi Internet Explorer. Bojim se da je tržišni udeo alternativnim browserima i sistemima mnogo manji od ove vrlo optimistične prognoze. Na većini domaćih sajtova i statistika koje sam video je preko 95-97% poseta sa internet explorera i windows platforme. Na ES-u je možda nešto veći udeo alternativnih zato što ih promovišemo u neku ruku i imamo dosta linux foruma, ali opet je to daleko manje od 40%. To nije sjajno ali je takva situacija i moramo se sa time pomiriti. Voleo bih da vidim sajt koji ima 40% non IE+Windoze korisnika? Pa čak i freshmeat.net je priznao da im bukvalno svi dolaze sa windowsom i explorerom a oni su repository za opensource softver, uglavnom za linux i unix sisteme.

Oazza komentar za Beograd.com ne stoji pošto je sajt u svoje vreme bio IZUZETNO posećen, posebno za vreme bombardovanja 99te.
 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.direcpceu.com

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic04.02.2004. u 07:35 - pre 246 meseci
Što se tiče relevantnosti Alexa servisa, ona je već u više navrata, i osporavana, ali i podržavana. Pošto svakodnevno pratim statistiku posećenosti na 5-6 sajtova, direktno putem analize web log-ova, a takođe pratim i osporavani Alexa rejting, mogu da konstatujem da on samo relativno odražava sliku o posećenosti nekom sajtu. Tek upoređivanjem statistika posećenosti i Alexa rejtinga više sajtova, i odnosom ovih vrednosti možete videti stvarnu težinu procene Alexa servisa.

Što se tiče izjave gosp. Anđelića, u vezi procenta zastupljenosti browsera i operativnih sistema u posećenosti sajtovima, mislim da ne stoji, bar što se tiče većine domaćih sajtova. Na 5-6 sajtova koje pratim procenat IE browsera je preko 80%. E sad, vrlo je moguće da je kod beograd.com sajta ovaj procenat manji zbog toga što je većina posetilaca sa severnoameričkog kontinenta (pretpostavljam), a zna se da je tamo najveći provajder AOL (sa svojim browserom), ima puno korisnika Mac-a i sl. Na sajtovima koje pratim, procenat AOL browsera (različitih verzija) kreće se između 2 i 3 procenta.

Bez obzira na sve, mislim da je reakcija gosp. Anđelića izazvana upravo onim što on poriče kao povod njegovoj reakciji. Ako posetite njegov sajt videćete da tu nema gotovo nikakvih reklama (od kojih on navodno dobro zarađuje) osim reklame za sopstvenu turističku agenciju.
ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic04.02.2004. u 14:22 - pre 246 meseci
U prethodnoj diskusiji na ovu temu sam prokomentarisao razloga ze korišćenje ovog servisa.

Dodao bih da meni www.alexa.com servis zajedno sa Google toolbar-om čini nezamenljivu alatku za procenjivanje relevantnosti različitih sajtova - domaćih, a naročito stranih.
 
Odgovor na temu

oazza
Dejan Bodirogic
Belgrade

Član broj: 18801
Poruke: 30
*.verat.net

Sajt: www.oazza.com


Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic25.02.2004. u 06:10 - pre 245 meseci
ok. Brokeru tvoje primedbe su primljene k-znanju :)

Mozda nisam bio raspolozen pa sam napisao samo jedan red.

Mozda je Beograd.COm nekada bio u samom vrhu (i to ne mozda vec sigurno da jeste) ono sto je danas jeste da je beograd.com pri kraju i bez obzira merili to prema Alexi ili prema bilo kom drugom nacinu taj sajt i zasluzuje mesto na kome jeste. I bar 5 puta je manje posecen od npr. glasa, blica da da ne pricamo oko satja b92 koji je ultra, mega, giga posecen.

Ono sto je po meni lose jeste da Branislav Andjelic daje komentare kad se oseca pogodjenim oko firme "bits" tim pre sto ce sada biti zamenik ministra za Telekomunikacije.

pozdrav!
 
Odgovor na temu

WWWAdministrator
WWWAdministrator
Group
Novi Sad

Član broj: 217567
Poruke: 6
79.101.86.*



+1 Profil

icon Re: Alexa Rejting by Branislav Andjelic26.03.2009. u 14:22 - pre 183 meseci
Pozdrav svima,

Kao prvo dosta sam dugo posmatrao ovaj forum i nedavno naisao na ovu temu, zeleo bih pre svega da se slozim sa cinenicom da je Alexa rejting netacan u 99% slucajeva i da mnogi portali, sajtovi, forumi koje alexa rejting oceni kao "lose" ili im je rejting na primer na nekih 200.000 (samo zato sto ljudi koji posecuju sajt ne koriste alexa add-on) trpe veliku finansijsku stetu jer potencialni oglasivaci prvo gledaju alexa rejting (ne znajuci kako on funkcionise), i kada vide da je rejting relativno "los" odustaju od zakupa pozicije na nekom portalu.
Serbian WWW Master
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Marketing :: Alexa Rejting by Branislav Andjelic

[ Pregleda: 6550 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.