Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Regulacija brzine ventilatora 220v potenciometrom

[es] :: Elektronika :: Regulacija brzine ventilatora 220v potenciometrom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 37571 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Regulacija brzine ventilatora 220v potenciometrom10.01.2011. u 05:27 - pre 161 meseci
ocigledno ventilator :)
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Regulacija brzine ventilatora 220v potenciometrom10.01.2011. u 12:54 - pre 161 meseci
Pa sto se tice regulacije interesuje me regulacija sijalica sa ukupnom snagom potrosaca od 2000W, i uredjaja kao sto su busilica i brusilica sa ukupnom snagom od 3000W, naime u Radio klubu (Beograd) ima komplet za regulaciju busilica i brusilica,sijalica (ja sa njim uspesno regulisem i kupatilski ventilator i to sa cca 5 evra troska a fabricki regulatori su od 30-60evra) ali me tisti jedna stvar.

Komplet iz Radio kluba je za regulaciju do recimo 1kW a meni treba do 3kW (jace masine i cirkulari itd), pa sad ne znam da li se moze prostom dopunom jacih elemenata doci do tako jakog regulatora (sa obaveznim pojacavanjem, kalaisanjem, vodova) ili mora ici neka druga sema i plocica iz starta.

Generalno nisam na netu nista pametno uspeo da nadjem...

Dakle ovo sam pravio u vise edicija http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=rk+3562 ( i moram priznati da mi samo jedna ispala najbolje, najfinije mi regulise brzinu od "nulte" pozicije, ostale su imale previse praznog hoda i onda u relativnom malom okretaju potenciometra postizali regulaciju od "nule" do max sto je isuvise grubo, tu sam menjao i potenciometar i druge stvari ali nisam uspeo da nadjem sta je problem tog praznog hoda )....

Inace ovo je moja regulacija, samo je delimicno nezgodno slikana posto sam je postavio u kuciste pa neki elementi nisu na ploci vec su vodovima odvojeni od nje (potenciometar i blok kondenzator)...ova dobro radi ali slaba...







Mogu pokusati i nacu semu iz RK pa da na njoj direktno mozda nesto i sugerisete...

Inace moja dopuna ovoj semi je jedan osigurac koji mi je vise puta pregorevao i spasavao trijak, mada su mi i osigurac i trijak u paketu pregorevali (u situacijama kada potrosac dostigne pik struje - brusilica koja je deklarisana na 720 W ali moze da zuzne i preko 1kW kada se malo pritisne - inace dobrog je kvaliteta masina (Makita), nije neki krs koji je poluispravan pa pikuje gradsku mrezu ).Mada mi se cini da je trijak odlazio u vecna lovista jel se pregrejavao, hladnjak je bio manji od ovog koji je montiran.
Sada vise tih problema nema, ali o prikljucivanju brusilice od 2kW nema govora, inace ne samo od trijaka nego i od kucista sa sve safcicima nece ostati nista :)


Ovde sam istu tu regulaciju postavio i za kupatilski ventilator i radi ODLICNO vec 2 meseca 24h neprekidno i sto mi je najvaznije nocu moze biti totalno besumna (recimo 15-20db) a tokom dana kada je u full rezimu cuje se negde oko 35-40db s obzirom da mi je na 1.5m od glave...u ovom slucaju je za preporuku jos samo da je upgrejdujemo da bude jaca...



E sad sto sam pri radovima odvalio jedno 5kg maltera nema veze, to vec spada u madzone

edit:typo



[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 10.01.2011. u 14:28 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Regulacija brzine ventilatora 220v potenciometrom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 37571 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.