Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem

elitemadzone.org :: MadZone :: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24811 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlada131
Niš

Član broj: 222787
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+168 Profil

icon Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 00:40 - pre 164 meseci
http://www.b92.net/info/vesti/...category=206&nav_id=466205

Citat:
U kampu deca učila da pucaju
19. oktobar 2010. | 01:09 | Izvor: Danas
Beograd -- Srpska deca starosti od 11 do 15 godina u izviđačkim kampovima u Rusiji učila kako da sklapaju i rasklapaju oružje, bacaju bombe i pucaju iz puške, piše Danas.

Ova deca su preko Udruženja ratnih veterana srpskih zemalja 1990 - 1999 "Patriotski front“ pre dve godine provela 16 dana u izviđačkim kampovima u Rusiji.

"Otišli smo na strelište odakle smo pucali i vežbali bacanje bombe, taj dan sam se toliko ispucao da mi je uvo zvonilo tri dana posle toga“, piše u sastavu jedan od posetioca ovog kampa u Rusiji.

"Prenosili su nam svoje znanje o oružju, učili nas mačevanju, bacanju noževa, vežbama brzine, spretnosti i izdrživosti. Pucali smo iz puške i bacali bombe“, napisala su u sastavima deca od 11 do 15 godina, koja su preko Udruženja ratnih veterana srpskih zemalja 1990 - 1999 „Patriotski front“ pre dve godine provela 16 dana u izviđačkim kampovima u Rusiji u kojima su, između ostalog, učila kako da sklapaju i rasklapaju oružje, bacaju bombe i pucaju iz puške.

Kako stoji na starom sajtu "Patriotskog fronta“, "nesvakidašnji i na ovim prostorima jedinstveni boravak u Sibiru podstakao je domaćine, prvenstveno sverusko patriotsko udruženje "Kosovski front“, "Stjag“ i portal "Srpska, Ru“ iz Moskve, da raspišu svojevrstan literarni konkurs za najbolji dečiji rad, na temu "Moj boravak u Rusiji“.

Bogoljub Milosavljević, profesor pravnog fakulteta Union, kaže za Danas da svako obučavanje tako mladih osoba za takve aktivnosti treba da zabrine čitavo društvo i da se zahteva reakcija nadležnih organa. Prema njegovim rečima, samo obučavanje za korišćenje oružja nije izričito propisano kao krivično delo, ali postoji problem odgovornosti tih osoba, koje su veoma mlade.

"Vrlo je važno ko organizuje takve aktivnosti, jer je potrebno pokrenuti pitanje njihove odgovornosti i zahtevati od tužilašatava da se organizatori krivično gone. Međutim, postoji i odgovornost roditelja ukoliko svesno šalju decu na takve obuke. Sankcije za takve aktivnosti, koje mogu da štete razvoju ličnosti deteta, vrlo su ozbiljne“, ističe Milosavljević.

Iako su se ove obuke održavale u Rusiji, on dodaje da inostrani element ne može da umanji ničiju odgovornost za takve aktivnosti dece. Iz Patriotskog fronta nam je rečeno da sledeća grupa dece, koja će u Rusiju ići naredne godine, neće imati militarne vežbe, „jer smo shvatili da smo napravili grešku i zbog toga smo od Rusa zahtevali da izbace deo pucanja iz pušaka i bacanja bombi“.

Zoran Vranešević, generalni sekretar „Patriotskog fronta“ ukazuje za Danas da su pre dve godine izviđačke kampove u Rusiji posetile dve grupe po desetoro dece srpskih veterana, u kojima su, između ostalog, izučavala tradiciju, kulturu i religiju, razvijala patriotski duh i učila o borbi protiv poroka.

On dodaje da je sličan kamp organizovan letos i u Bačkoj Palanci, „ali naravno bez oružanih vežbi, jer naša poenta nije da naučimo decu da pucaju iz puške, već da ne naslede kompleks svojih roditelja veterana, koje društvo marginalizuju“.

U. L. (13) napisao je da su im Rusi prenosili znanje o oružju, učili ih mačevanju, bacanju noževa, vežbama brzine, spretnosti i izdržljivosti?

"Vatreno krštenje smo doživeli u prvom kampu, gde je bilo najteže izdržati, jer tu smo živeli ‘u saživotu sa prirodom’, jeli nova, vrlo jednostavna i neobična jela sa obiljem voća, gorkih sireva, prali posuđe u reci, kupali se u njoj, učestvovali u borbama, vežbali poligone, sklapali i rasklapali oružje, kao prava vojska, jahali konje i ... To je ciljno rađeno, od težeg ka lakšem, pa tako i ova naša obuka“, kaže U.L.

Sociolog Boris Jašović kaže za Danas da je zatečen informacijom da se srpska deca obučavaju oružanim veštinama u Rusiji. On ukazuje da motivi roditelja mogu biti različiti, „pa čak i da neki od njih žele da im deca nauče nešto o ratnim veštinama zbog samoodbrane“.

"Mnoge studije pokazuju da filmovi i video igrice, koje sadrže nasilne scene, a koje su veoma popularne među decom, negativno utiču na njihov razvoj. Ovaj slučaj s kampovima u Rusiji je još ekstremniji, jer je reč o praksi“, ističe Jašović.

Pravnik i nekadašnji sudija Momčilo Grubač objašnjava da takve obuke dece na prvi pogled nije lako pravno kvalifikovati što se tiče vrste krivičnog dela. On smatra da treba postaviti pitanje krivične odgovornosti onih koji organizuju te aktivnosti, kao i onih koji treniraju decu.

"Teško je reći koje bi to krivično delo moglo da bude, jer treba imati više činjenica i videti šta je bila namera organizatora. Može se pričati o odgovornosti za zloupotrebu dece, ali ne po krivičnim zakonima, već po drugim propisima, kao što je Konvencija o zaštiti prava deteta“, navodi Grubač.

K. M. (15) opisuje:

„U ovom kampu smo imali razne vežbe preko dana kao na primer, prelazak poligona, jahanje konja i spuštanje sa drveta niz sajle. Kada smo prešli sve te vežbe otišli smo na ručak koji se nikome od nas nije svideo, ali smo ga ipak pojeli, jer smo bili gladni i iscrpljeni, uveče smo igrali tradicionalne igre kozaka . Sledeći dan smo otišli na strelište odakle smo pucali i vežbali bacanje bombe, taj dan sam se toliko ispucao da mi je uvo zvonilo tri dana posle toga“.

Trebješanin: Nije bezazleno

Psiholog Žarko Trebješanin ističe za Danas da decu nikako ne bi trebalo obučavati za upotrebu oružja, već „za nenasilnu komunikaciju“. „Svakako da to negativno utiče na razvoj deteta, ali opet zavisi i od pojedinaca, jer nisu sva deca ista. Na decu koja nisu dovoljno emocionalno stabilna i socijalizovana to bi moglo imati posebno negativan uticaj“, ističe Trebješanin. Prema njegovim rečima, takve aktivnosti nikako ne mogu biti bezazlene.

 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-167-204.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 00:43 - pre 164 meseci
za cega li ih spremaju...

btw, kakvo je to udruzenje patriotski front?
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 00:45 - pre 164 meseci
Citat:
Horvat:
btw, kakvo je to udruzenje patriotski front?

fašističko.
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 00:48 - pre 164 meseci
ja samo znam da kad sam imao 15 godina bih sve dao da odem u takav neki kamp...

ne znam, mislim da ovo ne mora nuzno uticati negativno na decu. pa sta ako znaju da pucaju - ne znaci da ce sutra da pucaju...

smatram da je teorema "video igre sa nasiljem prouzrokuju nasilje" chista glupost, a vidim njima je to glavno poredjenje ovde...
 
Odgovor na temu

timotic
Lopare, RS

Član broj: 17945
Poruke: 32



+359 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 01:27 - pre 164 meseci
Citat:
Pirossi: fašističko.


Sa njihovog sajta:

Citat:
UDRUŽENjE „PATRIOTSKI FRONT“ JE NEVLADINO I NESTRANAČKO, OSNOVANO ZALAGANjEM NEKOLIKO VISOKIH OFICIRA BIVŠE VOJSKE, POLICIJE, ALI I INTELEKTUALACA, KULTURNIH I JAVNIH RADNIKA SA OSNOVNIM CILjEM ZAŠTITE PRAVA RATNIH VETERANA SRPSKIH ZEMALjA, UČESNIKA GRAĐANSKOG RATA U BIVŠOJ SFRJ 1990-1996. I BORACA KOJI SU BRANILI OTADžBINU OD NATO AGRESIJE 1999.GODINE.


Na osnovu cega fasisticko?

/edit: zamenjen code tag sa quote.

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 19.10.2010. u 15:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 02:03 - pre 164 meseci
^ šta je to? citat iz statuta koji i onako nije u skladu sa zakonom?
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 02:29 - pre 164 meseci
Ja cu svoje dete prvom prilikom da naucim da sklopi pistolj, kako se koristi, sta je bezbedno sta nije... bolje da zna, nego greskom da ubije sebe ili drugoga (ako vec nekim slucajem dodje do oruzja, posto je zakljucano i ima bravicu na okidacu). I ne vidim nista loshe u tome sto su isli u kamp za prezivljavanje i ucili vestine (koliko je to moguce) za 16 dana. Ja bih vrlo rado poslao svoje dete, ko zna kad ce mu to zatrebati.

To sto se sad od toga pravi "vest", i to jos "Ruski" kamp, 'ebote koja novinarska patka - ciljno smisljena da predstavi "Ruse" kao likove koji ovde ruse "demokratiju i slobodu", saradjujuci sa "silama maraka i bezumlja".... smesno. Krenula kampanja... treba smisliti nesto novo pre izbora - posto pravih rezultata nema, osim namestene statistike i sturih PR saopstenja o "liderskoj poziciji u regionu".

Pa u USA je takvih kampova koliko hoces (hint: boy scauts of america)... bolje da se tako zabavlja nego ide po rave zurkama i guta eksere...

 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-167-204.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 02:38 - pre 164 meseci
izvidjaci bas i ne bacaju granate

(sto se tice prezivljavanja, slazem se ;) )
 
Odgovor na temu

timotic
Lopare, RS

Član broj: 17945
Poruke: 32



+359 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 02:47 - pre 164 meseci
Citat:
Pirossi: ^ šta je to? citat iz statuta koji i onako nije u skladu sa zakonom?


Sta nije u skladu sa zakonom i po cemu je to udruzenje fasisticko?
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 02:48 - pre 164 meseci
Da bas su bacali prave "granate"... ajde bre horvat uozbilji se :)
Ucili su ih tehniku sa onim drvenim/plasticnim ili cime vec... isto kao sto se koriste plasticni i drveni nozevi za close combat obuku - skoro nikad pravi... bre odraslim ljudima ispadne iz ruke, a ne deci.

Nego, tako ceo clanak ozbiljnije zvuci: Deci dali bombe da bacaju!!! Zamisli!?

Sve ih treba ukinuti - pohapsiti - zabraniti... drzava da reaguje (a i nisu bili na Gay Paradi, to je veliki minus za njihovo odrastanje)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 08:14 - pre 164 meseci
Ja ne vidim nsita lose u prakticnom delu obuke, svi su se zakacili za to a to je potpuno nevazno za OVU pricu. Klinci su se druzili, naucili kako da prezivljavaju u prirodi, kako da koriste i odrzavaju oruzje. Big deal, klinci se danas srecu sa tetejcima u osnovnim skolama, bez nadzora, bez obuke, bez usmeravanja. Pricate o toj obuci kao da je ona kompleksnosti zavrsavanja faksa, da svaka budala ne moze da nauci da koristi oruzje ratova ne bi ni bilo.

Ono sto je mnogo opasnije i ono o cemu niko ne prica je mentalno uslovljavanje. Da li je bilo, ko je drzao i u cemu se sastojala teorijska obuka? Kad su prangijali, po cemu su prangijali? Po flasama, konzervama, kruznim metama ili po fotografijama albanaca?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 08:23 - pre 164 meseci
Vrlo tendenciozan tekst! Ko da su muđahedini-juniori ili Hićina omladina.
"Pucali smo iz puške i bacali bombe" - napisao je Boško Buha.
Pih
 
Odgovor na temu

tune

Član broj: 1213
Poruke: 402



+87 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 08:33 - pre 164 meseci
Citat:
Horvat: za cega li ih spremaju...


Spremaju ih za rat. Jasno?
Zamisli bezobrazluk i ne vaspitanje ako bude rata Rusi ce se opet braniti, kakva drskost.

 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 08:55 - pre 164 meseci
E pa mozda sam ja lud (i vidim da jesam kad ovoliko ljudi misli da je ovo super) ali zaista ne zelim da moje dijete sa 10-15 godina ide u neki vojni kamp, ili kako god se zove, u kome ce da nauci da kako da baca bombu i puca iz tetejca.
Meni to NIJE NORMALNO.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.att.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 08:57 - pre 164 meseci
Citat:
...SA OSNOVNIM CILjEM ZAŠTITE PRAVA RATNIH VETERANA SRPSKIH ZEMALjA...


Mnozina?



U Srbiji isto tako ima organizacija koja vode grupe tinejdzera i uce ih prezivljavanju sa tipa nozem i kanapom dve nedelje u prirodi.
Klasicni izvidjaci "Odred izvidjaca XY" u sklopu WOSM-a (World Organisation of the Scout Movement) nose komplet opremu hranu i slicno. Mada bi trebalo da su obuceni i da prepoznaju jestivo i nejestivo u prirodi.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.88.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 09:08 - pre 164 meseci
Citat:
Tyler Durden: E pa mozda sam ja lud (i vidim da jesam kad ovoliko ljudi misli da je ovo super) ali zaista ne zelim da moje dijete sa 10-15 godina ide u neki vojni kamp, ili kako god se zove, u kome ce da nauci da kako da baca bombu i puca iz tetejca.
Meni to NIJE NORMALNO.


+1
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.213.*



+471 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 09:12 - pre 164 meseci
Citat:
Tyler Durden: E pa mozda sam ja lud (i vidim da jesam kad ovoliko ljudi misli da je ovo super) ali zaista ne zelim da moje dijete sa 10-15 godina ide u neki vojni kamp, ili kako god se zove, u kome ce da nauci da kako da baca bombu i puca iz tetejca.
Meni to NIJE NORMALNO.


Ma normalno je bre, gde nije, šta ti je...

Zamisli, imaš dete od 11 godina i oni ga nauče kako se rukuje bombom. Dete tog uzrasta nije svesno posledica. Neko ga naljuti u školi i on odlučii da svima demonstrira šta je tamo naučio.
Kapiram da kurs bombaša samoubica nije aktuelan jer ko će detetu u tim godinama da optereti kičmeni stub sa 10 kila ekspoziva.


Kad je kurs pilotiranja? To je danas traženo i u trendu. Za.ybi ovo bacanje bombi.

Strašno! :(

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 09:43 - pre 164 meseci
Bio sam izvidjac, ali bogami nisam ucio da rasklapam pistolj.
Mozda je to bolje za kasnije da ne bi mladi junac pozeleo da se pokaze pred ekipom i pocne da rasklapa pistolj dok je tata na poslu.

Inace sam ucio da plivam sa nekim rancem po nekom vodenom poligonu, polagao sam "cvorologiju" (vezivanje cvorova) i "cutologiju" (trebas da cutis dan ili dva ili tri, ne secam se vise), postavljanje satora, ocenjivala se sredjenost satora, dizali smo zastavu ujutru, stariji (ja sam bio sa 9 godina pa do nekih 13 clan) su ucili da spremaju klopu i neke salate od maslacka i sl, dobijes par prisivaca i grbova za kosulju sa svakim testom i stazom i tako...

Ali nista oruzije.
Mislim da dete od 11 do 15 godina treba da se kloni oruzija u bilo kojoj situaciji.
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 09:54 - pre 164 meseci
@Zhutokljunac: i gde ce da nabavi bombu kad resi da je baci?
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem19.10.2010. u 10:17 - pre 164 meseci
Isto gdje i tetejac. Iz tatine ladice.
To su ti profili.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Deca iz Srbije, uzrasta 11-15 god, obučavana u Rusiji za rukovanje vatrenim oružjem

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24811 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.