Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Analogni merni instrumenti kao VU-metri?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 20198 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?08.09.2012. u 19:45 - pre 141 meseci
Evo pločice i slika ovog mojeg tranzistorskog-rađenog prema projektu RK3660 iz Kelco-knjige:

RK3660 je čini mi se prvobitno zamišljen kao mikrofonsko ili obično tranzistorsko predpojačalo,a uzeo sam ga u obzir iz razloga što sam htio da ovaj trimer bude što veće vrijednosti da bi što manje ur+ticao na zvuk iz predpojačala.

Ono što tebi predložih je jednostavnije i vezuje se na izlaz pojačala,a radiće posao.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?09.09.2012. u 17:31 - pre 141 meseci
Shto se VU-a tiche, nisam ga spalio, poprilichno je izdrzhljiv, a poshto sam iz tog uredjaja iz kog sam povadio panelmetre izvadio 3 komada, 2 su vec ugradjena u amp, i dobili su svoje pozadinsko LED osvetljenje, ali su ostavljeni ne povezani, dok treceg koristim kao eksperimentalnog. Dobijao je chak i neshto vishe od 12V jednosmernog na desetine sekundi i nishta mu sad ne fali.
Nisam ih josh uvek povezao na nachin na koji si mi rekao, jer se josh uvek bakcem oko mirne struje i uklapanja preampau ceo sklop. Ali chim zavrshim podeshavanja, izlemicu to.
Ima Kelco josh uvek taj kit i cena je prihvatljiva(http://kelco.rs/katalog/komponente.php?q=rk+3660), a ja chak imam i 2 sekundara vec ispravljena i filtrirana od po 12V koji mi stoje neiskorishceni u pojachalu, pa se chak mozhda i odluchim za tu varijantu. Uzdgred, fino si odradio ovaj tvoj, josh samo da mu chuchne neko osvetljenje i imash fabrichki modul! Ja chim stignem, isfotkacu ovo moje, pa cu i okachiti slike...
The only way out... ...is the way through!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?09.09.2012. u 19:40 - pre 141 meseci
Važi imenjače. I da,i ispred RK3660 ti treba trimer,a iza njega ge-dioda u seriju/red i kondenzator paralelno kalemu. Trimer uzmi vrijednosti 100k-250k da ti što manje utiče na ulazni signal,pošto je ovo predpojačalo lako pobuditi-po natpisu sa Kelco e-stranice maksimum je 20mV na ulazu predpojačala što znači oko petine ulaznog signala u pojačalo. Ovo sve ti govorim kao laik i onako kako bi ja uradio,volio bi da se javi neko stručan-stručniji ako ima bolji predlog ili ako negdje griješim jer i mene očekuje ugradnja istog.

(ova žuta pločica sa slika iz posta unapred je moj crtež,ona koju dobiješ iz Kelco-a je zelena i ne liči na ovu moju,ali se može lijepo iskoristiti)


"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?10.09.2012. u 17:08 - pre 141 meseci
Evo ja sam jutros uzeo da napravim jednu "probnu" stereo varijantu pasivnog koji ide na zvuchnichki izlaz i jako mi se svidja kako radi, ali poshto nemam kiseline, a ni puno iskustva u izradi, plochicu ce dobiti naknadno, za sada cu ga "ovakvog" ubaciti u rad. E, sad poshto sam radio sa komponentama sa kojima trenutno raspolazhem pot sam stavio od 10K ,a ne od 5 i elektrolite 4,7uF 400V ,umesto 25V, te sam prve ugrabio da su mi isti(priznajem radi estetike ). Plashio sam se malo da stavljam stereo pot, jer nisam znao koliko se razlikuje vrednost VU-metara, ali se ispostavilo da imaju identichan otklon kada je izlaz isti. Za sada sam fotkao samo ovo, poshto jos treba da napravim odstojnike za osvetljenje vu-a, jer mi se ne dopada kada mi je dioda udaljena svega 2cm od poledjine i ne obasjava ga lepo. Kad to zavrshim, okachicu slike gotovog uredjaja.
The only way out... ...is the way through!
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?10.09.2012. u 17:10 - pre 141 meseci
Neshto mi bash i ne ide upload slika...



Evo ga

[Ovu poruku je menjao Morf1juM dana 10.09.2012. u 20:34 GMT+1]
The only way out... ...is the way through!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?10.09.2012. u 18:45 - pre 141 meseci
manje od 1Mb...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?12.09.2012. u 12:35 - pre 141 meseci
Pojachalo je gotovo! Uzeo sam da ga na brzinu isfotkam, kako bih okachio slike, jedino ga nisam fotkao ukljuchenog, kako bi se videlo osvetljenje VU-metara, pa to prepushtam mashti na volju. Ne zamerite na radnom okruzhenju i shto nisam stigao da ga malo prebrishem i nalickam(malo je musav ) od ruku i pipkanja. Nisam spomenuo da sam pojachalo radio u kucishtu od fabrichkog uredjaja Renkforce HVA6060 i da je pored shasije(sa koje je skinuta sva farba, naknadno ispolirana do "mirror finish-a" i prefarbana), tastera na prednjem panelu i zvuchnichkih terminala pozadi, zadrzhan jedino njegov trafo. Sve ostalo je radjeno.
Evo nekih karakteristika:
-Trafo od pola KW
-Napajanje -+55V
-"Soft start"
-Upareni IRFP240N i IRFP9240 po kanalu
-120W @ 8oma
-Elektroliti 65V 22.000uF po grani napajanja
-Komplet ozhichen chistobakarnim zvuchnickim kablom od 2 "kvadrata"





Nekadashnji izgled mog snagasha
The only way out... ...is the way through!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?12.09.2012. u 16:58 - pre 141 meseci
Koje je pojacalo sad unutra,da li si ga sam radio i sto ga ne uslika iznutra? Inace bombonica od po' kile! :)
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?12.09.2012. u 18:30 - pre 141 meseci
Nisam ga slikao iznutra jer nisam josh stigao da mu sredim kablove pvc vezicama, pa vlada mali haos u njegovoj unutrashnjosti i treba da naruchim da mi chovek lepo odradi plochicu sa dva trimera za onaj moj predsklop za VU ,umesto onih moji ruzhnih probnih. Bice slikano, obecavam! Izlazne module nisam radio sam, poshto sam nashao povoljne gotove na Kupindu, a i s obzirom da mi je ovo prvo pojachalo koje sam sam radio-preradjivao... U izlazu su IRFP9240 i 240N ,a evo i slika gotovih modula, pa ako neko mozhda uspe da prepozna shemu po kojoj je radjeno, pa bismo dali pojachalu i ime!



Ovo je slika sa oglasa, moji su identichni, s tim da tamo gde na slici postoje dva velika siva blok kondenzatora, meni je ostavljeno prazno, bez kratkospojnika, bez ichega!?!
The only way out... ...is the way through!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?12.09.2012. u 20:36 - pre 141 meseci
"404 Not Found

The requested URL '/uploads/3/1/3167039/IRFP240-IRFP9240.jpg' was not found on this server.
thttpd"


Daj bolji link,baš me interesuje šta si stavio u ovako lijepu kutiju! Dopada mi se kako si ovo smislio,i baš treba da mu se nađe ime...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 11:13 - pre 141 meseci
Evo velike:

The only way out... ...is the way through!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 12:51 - pre 141 meseci
Koliko si platio ova dva kanala?

Imam jednu primjedbu i jedno razmišljanje-primjedba se odnosi na debljinu vodova oko napajanja prema izlaznim tranzistorima i ka samom izlazu ka zvučniku-jooj kako su tanki...nadam se da si ih makar okalajisao podebelo. Razmišljanje bi bilo na temu promjene pojačala i kad su fetovi u pitanju nikko reče da mu je zanimljivo zvučao APEX F100 a ja bi dodao još i NX14 kojeg imam. Oba pojačala su poprilično jednostavna za uraditi i sadrže lako nabavljive dijelove,napajanje koje imaš odgovara a i vjerujem da bi dobio žestoko poboljšanje zvuka. Kažem "vjerujem" jer ovo pojačalo koje imaš nisam do sad čuo pa da mogu porediti ali sve mi nešto govori... APEX F100 još nemam,imam ga u planu a vjerujem da ću ga skoro praviti u dva modula koja ću ubaciti u postojeće "NIKKO" pojačalo trenutnog poslodavca,pa ću moći reći riječ-dve iz prve ruke kao i utiske poslodavca na razliku zvuka između tog vremešnog "NIKKO" pojačala i toga što će dobiti sintezom sa APEX-om.

Ako bi se odlučio da praviš bilo koje od ova dva-nudim ti se da ti potpuno dž odradim dve pločice i pošaljem u koverti,a onda ti ostaje kao i meni do sad-"kinder jaje za odrasle" lemilica i udri!

A svakako dok razmišljaš-uživaj u ovome što imaš jer svako pojačalo je drago kad uložiš dio sebe u njega,ma kakvih karakteristika bilo.

(fajlovi za NX14 i F100)





"chop your own wood and it will warm you twice..."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 13:44 - pre 141 meseci
Za ova dva gotova kanala sam dao 2500 iz razloga jer nisam previshe razmishljao i kopao po netu(MIX AUDIO Novi Sad)... :/ Ti uski vodovi su i meni trn u oku, ali sam ih namerno ostavio takve, da bih video kako se amp ponasha, a za rezervu sam ostavio da ih "nagojim", shto cu sad definitivno i uraditi!
Koliko sam uspeo da vidim NX14 sa 50V daje 80W na 8oma ,shto mi je malo "slabo" tj. slabije od ochekivanog... Za F100 ne mogu da vidim karakteristike, ali ako mozhe sa napajanjem od 55V da izgura stotinak W na 8 oma, ja sam za!
Naravno da sam ZA!!! Bez ikakvog premishljanja! S tim da ne zhelim da to bude potpuno besplatno, vec uz neku korektnu nadoknadu! Voleo bih da imam vishe iskustva u samoj izradi pcb-a, jer bih onda i sam mogao, a ne kad god mi neshto zatreba da iscimavam lika iz drugog grada, pa izmene, prepravke, korekcije i sto &*%#^&@!
Shto se uzhivanja tiche, ne mogu bash da kazhem da uzhivam, jer se pojavio problem i na izlazu se chuje shum koji je prisutan SAMO uz zvuk, muziku i skroz je izoblichuje... Recimo, pustim neku klasiku koja ima kratke pauze izmedju instrumentala i dok nema muzike sve je OK, kada krene muzika-krene i krchanje uz nju...
Kada ga "odvrnem" do kraja bez pushtene pesme, na zvuchnicima je skoro pa apsolutna tishina(nema glasnog shushtanja kako kod nekih fabrichkih pojachala koje sam ranije imao) shto mi se zaista dopada, ali eto, zato je prisutan malo "veci" problem... Malo sam otishao off-topic, ali se nadam da moderatori nece zameriti!
Uzgred, poslao sam ti zahtev na FB, kako bismo mogli i tako da komuniciramo.

[Ovu poruku je menjao Morf1juM dana 13.09.2012. u 18:16 GMT+1]
The only way out... ...is the way through!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 18:30 - pre 141 meseci
A ovo? Ja ga koristim uz 4R zvučnike sad a koristio sam i uz 8R (doduše nešto osjetljivijima,sa više dB/W) i to ne da GRMI nego još i jako lijepo zvuči!


Razlika je zapravo u tom dodatnom dijelu koji signalizuje kliping pa se pojačalo može koristiti do krajnjih granica,a ima i "mute" (gasi izlaze odmah po nestanku napona na sekundaru),zaštitu zvučnika od dc na izlazima,odloženo ukjlučenje (anti-klik) i protect indikaciju na preopterećenje. Trebalčo bi da uz preopterećenje ide i zaštita od kratkog spoja ali meni se ipak dogodilo da su mi izlazi pregorjeli nakon namjernog izazivanja kratkog spoja na uključenom pojačalu sa tiho puštenom muzikom. Zašto-kako nisam zalazio dalje,bio sam zadovoljan što je zaštita na dc odreagovala kako treba pa su mi oni test-zvučnici ostali čitavi.

Za pločice nemaš problema,pošto si u ovome baš iz hobija a po školi nemaš veze sa strujom uradiću ti ovo za dž,samo ćeš mi poslati adresu i biti strpljiv da se ja snađem sa vremenom. NEmoj da misliš da navaljujem sa NX14(16) već samo govorim iz prve ruke šta i kako jer sam ga pravio i rado ga slušam. F100 je hvaljen takođe-naročito kad je snaga u pitanju-baš nikko reče na APEXaudio facebook stranici da je to pojačalo izbacivalo i dosta više snage nego što je Mile predvidjeo i da mu je neki masivan subwoofer doslovno skakutao po stanu. Nikko je jedan od par ljudi koji su slušali svega i kad on kaže da "nema nikakvih zamjerki na to pojačalo i da to fino svirucka" -oda vjerujem da bi to zadovoljilo mnoge ukuse. Koje zvučnike koristiš,i šta ti je izvor signala?

[Ovu poruku je menjao 44250 dana 13.09.2012. u 19:47 GMT+1]
"chop your own wood and it will warm you twice..."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 19:12 - pre 141 meseci
NX16 tema: http://www.elitesecurity.org/t439881-APEX-NX-izvedbi
spisak dijelova: http://www.elitesecurity.org/p2989158

Pločica Protest + clip,spisak dijelova i ostali potrebni fajlovi: http://www.elitesecurity.org/p2991690

Isčitaj temu,nije preduga-a na kraju ima i ovo:







Sve to u ovom http://www.elitesecurity.org/p3013625 postu - ali isčitaj sve za svaki slučaj.

F100 tema: http://www.elitesecurity.org/t426510-0-Apex-Harrison

slika kako to treba da izgleda:

http://www.elitesecurity.org/p3040627







Takođe isčitati da bi imao što bolji uvid u ono što želiš. Prednost F100ke je napon napajnja-ovaj tvoj sasvim odgovara,a i po snazi ti je "zgodniji". Šta god da odlučiš-ja ću ti odštampati i uraditi!

[Ovu poruku je menjao 44250 dana 13.09.2012. u 20:25 GMT+1]
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 19:36 - pre 141 meseci
E, ovo mi se vec svidja , jer naravno, kada bih radio sebi pojachalo, da mogu da izvoljevam, uradio bih ga sa svim zashtitama-anti clipping, mute, soft start(kog dodushe imam u mom, ali to je i jedina zashtita koju imam). Koji je napon potreban za NX16? Naravno da bih radio amp sa ovim modulima)mislim na NX16 ,ne 14 , kad je vec toliko dobar i pouzdan sklop i nahvaljen od strane ljudi koji imaju "uho" za dobro pojachalo.
U principu, kada sam uplivao u audio svet pre nekih 7-8 godina, bilo mi je bitno da imam dobar stereo sistem koji ce po kvalitetu zvuka i snazi nadmashiti obichne komercijalne "zvuchnike za komp" , pa chak i one najvece. Koristio sam prvo zvuchnike od panasonikovog stuba sa njegovim amp-om. Posle par godina sam pazario drivere u Elementi(svestan sam da to i nije neki HI-FI), ali tad nisam bio upucen. komplet za 2 trosistemske kutije me je izashao nekih 20-ak hiljada. Nakon nekog vremena su dobili svoje kutije koje su odradjene vrhunski, po prorachunima iz SAL-ovog kataloga i WinIsd-a i nakon malih modifikacija skretnica, sve se jako lepo uklopilo! Ja sam njima prezadovoljan i ne bih ih dao ni za kakve pare! Koliko god ljudi pljuvali SAL ,meni su moje kutije ekstra i vizuelno i zvuchno! Prvo sam pushtao muziku iskljuchivo sa kompa sa Sound Blaster-ovom karticom, pa kasnije CD player, a sad uglavnom kombinujem(priznajem, mnogo vishe sa kompa ). Ja sam se malo raspisao o mojoj audio istoriji, ali ok!
U principu, zhelim jasnu zvuchnu sliku sa izrazhenim basom i da to mozhe da se "odvrne" bez puno izoblichavanja zvuka, a to sam mojim kutijama i postigao!
The only way out... ...is the way through!
 
Odgovor na temu

Morf1juM
Aleksandar Aleksandar
Student
Novi Sad, Serbia

Član broj: 306440
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 19:56 - pre 141 meseci
Koliko sam ja uspeo da shvatim radi se o dva razlichita tipa pojachala- F100 je hi-fi, dok je Apex-ov NX16 vishe PA pojachalo ili greshim!?!?! Ako greshim, onda su definitivno oba PA!?
The only way out... ...is the way through!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 20:27 - pre 141 meseci
NX je pravljen kao snažan HiFi a F100 kao kvalitetan PA-s tim da mu se može podesiti mirna struja i prebaciti ga u AB klasu pa time i on sam postaje snažan HiFi pojačivač. Nisam to radio (prebacivao bilo koje pojačalo iz B u AB klasu) ali po riječima nikko-a i APEXa nije neka komplikacija (vidi txt fajl ispod). Njega kao što rekoh nisam slušao ali vjerujem onome što nikko piše-a napisao je samo riječi pohvale za njega(F100). Da nije tako ne bi se potrudio oko njega i pakovao ga u novu kutiju. Usput budi rečeno-sa ovim pojačalom bi iskoristio snagu trafoa baš maksimalno,dok bi sa NX16 odmh dobio 100W/8R 150W/4R s tim što bi mu +/-55V bilo malo više nego što je predviđeno za njega pa bi se morao više zadržavati na 8R opterećenjima...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 20:46 - pre 141 meseci
Imenjace, NX14, ovaj lejaut, jel redi tu transfer (joj sto volEm po naski stranski ) ili moram njakati i doterivati velicinu na predvidjenu za PCB?
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?13.09.2012. u 20:56 - pre 141 meseci
Ime,ja je samo odštampao i opeglao! Mislim da ima u nazivu i mjera pločice u mm ono a x b...

(edit)
Ma da, APEXNX14pcblayout NX14 pcb size 82,5x60mm.jpg - 166.92k https://static.elitesecurity.o...20pcb%20size%2082%2C5x60mm.jpg samo gledaj da na ulaz dovedeš i masu sa zvjezdišta inače imaš DC na izlazu,prema šemi vezivanja https://static.elitesecurity.o...7392/APEX%20Test%20Wireing.jpg i nemaš problema!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Analogni merni instrumenti kao VU-metri?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 20198 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.