Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ruski nacionalni OS

[es] :: Advocacy :: Ruski nacionalni OS

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7208 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Ruski nacionalni OS18.09.2010. u 22:19 - pre 165 meseci
Ruski "Vindouz" se očekuje u 2012.
Blic - Pre 26 minuta

Ruska verzija "Vindouza" mogla bi da počne da radi tokom 2012. godine, izjavio je federalni ministar za komunikacije i veze Igor Ščegoljev.

On je rekao, prilikom susreta i razgovora sa domaćim programerima, da će tu platformu u početku koristiti samo zaposleni u državnim slžbama.

Očekuje se da cena, po kojoj će korisnici moći da "skidaju" programska rešenja na ruskoj veziji "Vindouza", neće biti velika i da će deo tog novca biti direktno usmeravan programerima.

To bi, prema rečima Ščegoljeva, trebalo znatno da skrati lanac od razrade do uvodjanja i ubrzanog razvoja novih informativnih tehnologija u Rusiji.

U Rusiji se, inače, o stvaranju nacionalnog operativnog sistema govori već nekoliko godina, a do sada je osnovan IT holding "Sirijus" u čiji sastav je ušlo i novo preduzeće koje će konkretno voditi sve poslove usmerene na stvaranje nacionalne programske platforme.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...uski-Vindouz-se-ocekuje-u-2012


Russia To Develop a National Operating System
Posted by kdawson on Fri Jan 23, 2009 12:48 PM
from the cutting-the-cord dept.
Software Government Linux News
Elektroschock writes "According to Russian media, the Russian Government is going to develop a National Operating System (Google translation; Russian original) to lower its dependencies on foreign software technology licensing. The Russian plan will base its efforts on Linux and expects a worldwide impact. Microsoft is also involved in the roundtable process that led to the recommendation. The Chinese government successfully lowered its Microsoft licensing costs through an early investment in a national Linux distribution. I wonder if other large markets, such as the European Union, will also develop their own Linux distributions or join in the Russian initiative."

http://linux.slashdot.org/article.pl?sid=09/01/23/1450224

O čemu se ovde radi, windowsu ili linuxu?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS18.09.2010. u 22:56 - pre 165 meseci
Najverovatnije će se raditi o ničemu, bar što se upotrebljivosti tičpe.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS18.09.2010. u 23:03 - pre 165 meseci
Citat:
O čemu se ovde radi, windowsu ili linuxu?

Linuksu.
Samo što će da liči na Windows.
Mislim, "nacionalni OS". Tja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS18.09.2010. u 23:24 - pre 165 meseci
Propaganda...
make love - !war
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.183.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 00:47 - pre 165 meseci
Pa windows biti ne može, osim ako ne ulete u neki dil sa microsoftom, al' to onda ne može biti ruski OS....
A ako je linux..... još jedan distro, sve što svetu treba
Treće ne vidim šta može biti, a da im treba manje od decenije rada pre prve finalne verzije.
Ko će ga znati....
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 02:11 - pre 165 meseci
Nesto vec imaju, http://www.altlinux.com/, i on se spominje na sajtu citiranom u prvom tekstu, kao ucesnik na sastanku kod Medvedeva.

ALT Linux was founded in 2001 by a merge of two large Russian free software projects. By the year 2008 it became a large organization developing and deploying free software, writing documentation and technical literature, supporting users, and developing custom products. ALT Linux produces different types of distributions for various purposes. There are desktop distributions for home and office computers and for corporate servers, universal distributions that include a wide variety of development tools and documentation, certified products, distributions specialized for educational institutions, and distributions for low-powered computers. ALT Linux has its own development infrastructure and repository called Sisyphus, which provides the base for all the different editions of ALT Linux.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Cyber01001
Našice , CRO

Član broj: 66227
Poruke: 540
*.adsl.net.t-com.hr.



+33 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 02:16 - pre 165 meseci
Evo i zastitni znak imaju !
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.adsl.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 08:51 - pre 165 meseci
Koliko je meni poznato oni su uzeli sors RedHat-a kompalirali (ala centos) lokalizovali na ruski i prepravili kompletnu enkripciju.
Dakle nista epohalno.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 09:27 - pre 165 meseci
Glupost. PR.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 11:02 - pre 165 meseci
Hahaha, Cyber, "Zaštitni znak" je LOL!
 
Odgovor na temu

darkonsm
darko milosev
agrobanka
srbija novi sad

Član broj: 226900
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 11:21 - pre 165 meseci
Ma nista od toga cak i sami rusi se ismevaju toj ideji i da naprave dobar os on ne bi radi nigde van rusije sto bu mu fatalan hendikep cak i u samoj rusiji sto se tice hardvera i aplikacija.
A jos jedan linux nam samo fali i ovako je 2/3 distribucija cist visak bolje da odaberu jedan ako hoce da ne koriste windows .
Tipicno birokratcko naredjenje nekog ko nema pojma .
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 11:31 - pre 165 meseci
Citat:

DVD contains:
ALT Linux operation system
Kernel 2.6.25, KDE 3.5



LOL :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 11:33 - pre 165 meseci
Ovo je vec jedno sedmi-osimi put u poslednjih 15 godina da cujem tu vijest.
 
Odgovor na temu

vlada_vlada
Uber
Beograd

Član broj: 259596
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 16:41 - pre 165 meseci
@Slashdot:

Citat:

"According to Russian media, the Russian Government is going to develop a National Operating System (Google translation; Russian original) to lower its dependencies on...


Vest je zasnovana na Google prevodu ruskog sajta :))
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS19.09.2010. u 22:12 - pre 165 meseci
Citat:
vlada_vlada: @Slashdot:



Vest je zasnovana na Google prevodu ruskog sajta )
Da, ali je na slashdot sajtu dat link ka originalnom sajtu a zatim je na vise mesta u prevedenom tekstu (nisam proveravao ceo tekst) u pop up window citiran originalni tekst te recenice / pasusa i ponudjena mogucnost da neko prilozi bolji prevod. Lepo je biti kritican, ali nije lepo ignorisati cinjenice.

Sto se tice upotrebljivosti, potrebe, smisla itd., u principu se mene to ne tice, svako ima pravo da sa svojim vremenom i parama radi sta hoce, kao sto i mi ovde radimo . Meni licno koristi sto ima vise distribucija, pa cak i vise varijanti jedne iste, meni omiljenog Minta. Uvek neka distribucija / verzija ima nesto sto druga nema. Ili je rec o nekom "preistoriskom" hardveru, pa ne radi na novijim verzijama, ili je rec o nekom napustenom softveru a koji ti neizbezno treba (primer IE na Linuxu, moram da ga imam zbog banke, a na najnovijim verzijama Ubuntu / Minta ne mogu da ga instaliram, nesto ne odgovara, a na starijim verzijama radi).

Jezika kojim se govori znamo ima desetine i desetine. Zasto neko ne bi imao distribuciju na svom jeziku, prilagodjen njegovim strucnim, geografskim, obrazovnim, religioznim, kakvim-bilo potrebama ako je neko spreman da to napravi? Nikad ne zaboravite da je broj korisnika racunara ogroman, tako da se nekome isplati da njegovu distribuciju koristi mozda 0,001 promila svetske populacije i da mu svako kapne neku donaciju pa da od toga dobro zivi, ne mora to biti zamena za Winodws u celini.

Sajt www.distrowatch.com je vlasnistvo nimalo lenjog ili nesposobnog coveka, pa je ipak odabrao svoj sajt kao osnovno sredstvo za zaradjivanje za zivot, sve ostalo je napustio, bar je tako bilo prosli put kad sam citao o tome. Sajt se odrzava od reklama i njemu lepo. Toliko, da svako toliko daje i neke donacije Linux zajednici.

Retko koja stvar je totalno besmislena i nekorisna, samo treba primetiti u cemu je korist i smisao.

Uostalom, i mi, kao populacija od nekih 7 miliona u Srbiji i nesto Srba izvan Srbije, smo imali vec 2 distribucije, koje su se malo po malo ugasile, a ljudi su se bas trudili. Mandrake / Mandriva se godinama bori sa finansiskim teskocama i tako redom. Trziste na kraju odluci.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS20.09.2010. u 10:05 - pre 165 meseci
Ja isto nevidim tu nista lose, za mene je to pohvalno; samo da nebude pakiranje vec gotovih stvari, nego da ipak pridonesu. Zaposlit ce domace programere koji ce ostvarivati domace interese, postat manje ovisni o stranim korporacijama itd.

Citat:
darkonsm: i da naprave dobar os on ne bi radi nigde van rusije sto bu mu fatalan hendikep cak i u samoj rusiji sto se tice hardvera i aplikacija.

Svrha mu je da se koristi u Rusiji i da bude "nacionalni OS" zasto bi mu bio hendikep nemogucnost rada van Rusije? Predpostavljam da u Rusiji koriste isti hardware kao i ostatak svijeta, a sto se tice aplikacija rekli su da ce zaposliti domace programere da ih prave; sto je po meni odlicno. Samo da ti domaci programeri naprave kvalitetnu stvar, a ne da se napravi nesto na silu samo da se napravi. Govorim na osnovi procitanog u clanku, ne znam kakvo je stvarno stanje stvari.

Mislim da je u danasnje vrijeme sposobnost drzave da sama napravi i odrzava sto veci dio drzavne IT infrastrukture vrlo bitna. A ne recimo da se stavlja windows u nuklearne podmornice kao sto su to uradili britanci. Ako u drzavi postoje strucnjaci koji mogu napraviti nukelarnu podmornicu onda valjda postoje i strucnjaci koji mogu napisati i custom OS za nju, a ne da se koriste rijesenja korporacije druge drzave.
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS20.09.2010. u 10:44 - pre 165 meseci
Ali čemu izmišljat toplu vodu? Misliš da oni mogu napraviti nešto bolje od linuxa u kratkom roku? To samo vjerojatno i bude linux, onda su mogli samo unajmiti programe da im rade software za linux i gotovo.
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS20.09.2010. u 12:23 - pre 165 meseci
Ja koliko sam nesto proguglao, bice to fork React OS-a znaci nije linux u pitanju :)
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS20.09.2010. u 12:26 - pre 165 meseci
Pa onda će raditi driveri i software sa windowsa
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Ruski nacionalni OS20.09.2010. u 13:35 - pre 165 meseci
Šta znam, kvalitetni softverski proizvodi su nastajali na zdravom tržištu, a ne kao "nacionalni projekti".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ruski nacionalni OS

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7208 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.