Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe

[es] :: Access :: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14171 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
94.102.224.*



+3 Profil

icon Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe18.09.2010. u 11:55 - pre 165 meseci
Potrebna mi je pomoć u izradi Access baze za vršenje popisa robe.
Imam više kupaca razvrstanih po nazivu i mjestu
Proizvodi su podjeljeni u grupe proizvoda A;B;C;D....
Svaka grupa je dalje podjeljena na više podgrupa proizvoda odn. Šifri :01,02,03,04....
Svaka šifra je dalje podijeljena na više boja: bijela, braon,crna, bež, crvena, zelena....

Ono što pokušavam da napravim je baza za vršenje popisa po kupcima , evidenciju prodate robe i dodavanje nove robe(koja ne mora biti istog tipa kao prodata), sve to uz datum popisa.

Nisam siguran u ispravnost početne forme baze, i dalju izradu pa bih vas molio da mi malo pomognete.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe19.09.2010. u 08:38 - pre 165 meseci
O sličnim stvarima je več više puta raspravljano na ovom forumu i da malo pretražuješ sigurno bi našao.
Ali ipak oko stoje stvari:

Kao prvo nije ti dobro da nazive objekata u bazi pišeš kao dvije riječi. Tbl Kupci treba pisati kao tblKupci ili tbl_kupci itd.
Drugo bolje bi bilo da imaš jednu tablicu proizvoda u kojoj bi bila polja Šifra_Proizvoda (ID); Naziv; ID_Grupe i eventualno još nešto što je bitno za opis tvog proizvoda.
Zatim bi trebale posebne tablice Ulaz i Izlaz u kojima je Datum; Šifra_Proizvoda; ID_Dobavljača u tablici Ulaz odnosno ID_Kupca u tablici Izlaz i polje Količina.

Stanje se ne drži u tablici več se izračunava u Query-u na temelju podataka iz Ulaza i Izlaza.

Zatim ti predlažem da napraviš još tablice Dobavljači i Kupci te tablicu Grupe.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe19.09.2010. u 09:18 - pre 165 meseci
Ne trebaju mi podatci za dobavljace jer sam ja praktično u ulozi dobavljača. Znači dobijem podatak podjeljen po kupcima šta je prodato u određenom periodu i to treba da oduzmem od početnog stanja. Zatim na osnovu nekih svojih kriterijuma odlučim šta ću od proizvoda dodati po kupcima i to treba da dodam na početno stanje. Treba mi pregled šta sam dodao i oduzeo u određenom periodu i da to imam evidentirano i pregledno. Poenta je da ne moram sve to da pišem u svesku ili ručno u excel fajlove. Tek sam krenuo sa učenjem pa mi svaki savjet dobro dođe. Na primjer, nisam znao da nazive objekata treba pisati kao jednu riječ. Odmah ću to ispraviti. Hvala.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe19.09.2010. u 09:52 - pre 165 meseci
Također sam zaboravio reči da je dobro u nazivima objekata i polja izbjegavati i naša slova č,ć,đ,š,ž jer i to zna biti problem kod pisanja VB koda.
A evo na slici kako sam ja napravio jednu moju bazu vođenje skladiša.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.245.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe19.09.2010. u 15:02 - pre 165 meseci
Evo mali doprinos...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe19.09.2010. u 16:16 - pre 165 meseci
Hvala Zorane ali ovo mi je malo previse...
pmiroslav ok, i ovo mi je korisno znati...
Promjenio sam ovo po savjetima, pokušao napraviti queri za sabiranje ulaza i oduzimanje izlaza, ali ne ide.
Molio bi i da mi neko prekontroliše Relationships tablica



[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 19.09.2010. u 23:17 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe20.09.2010. u 06:34 - pre 165 meseci
Tablica tbl_Kupci nebi ti trebala biti u ralaciji sa tbl_Ulaz jer nije logično da ti ulaz robe dolazi od kupca, več od dobavljača. Kupac je vezan za tbl_Izlaz.
Možeš eventualno napraviti još tbl_Dobavljaci pa nju vezati za Ulaz.
U tablice ulaz i izlaz pod Input Mask stavio si OO što nije dobro jer ti dozvoljava sa upišeš samo dvocifreni broj, to izbaci.
Isto tako pod Decimal places stavio si 0 pa ne možeš upisati decimalni broj, a nekad možda kod količina i to treba.
Da bi dobio stanje trebaš napraviti Query za zbrajanje svih ulaza po određenom ID_proizvoda i isto tako za zbrajanje izlaza i zatim u trećem Quary-u oduzmeš izlaz od ulaza i tako dobiješ stanje.

Tablica tbl:Stanje ti ne treba
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.245.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe20.09.2010. u 08:00 - pre 165 meseci
Slazem se da je prvi doprinos prevelik, ali predstavlja realniji opis sistema.
Sto se Vaseg manjeg zahteva tice slazem se sa PMiroslavom, s time da ipak Vam ne bih predlagao da odvajate kupce od dobavljaca...


ps: Oko Grupe, podgrupe i boje nisam siguran bas da li sam dobro razumeo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe20.09.2010. u 17:55 - pre 165 meseci
Pojašnjenje:
Znači, ja sam u ulozi proizvođača koji isporučuje robu direktnim prodavcima.
1. Napravim isporuku određene količine proizvoda-Početno stanje,
2. Za određeni vremenski period ti prodavci mi pošalju izvještaj šta je prodato-Izlaz
3. Uvidom u stanje po prodavcima treba da isplaniram koje proizvode da im dostavim-Ulaz
4. Iz toga treba da proizađe početno stanje za sledeći popis.

Do sada sam to radio najprije ručno na papir, pa zatim u excelu, a sada pokušavam da napravim nešto što bi bilo pravo rješenje za ovaj posao.

Proizvode sam u katalogu podjelio na tip:A;B;C;D....
Svaki tip proizvoda je dalje podjeljen na više modela: 01,02,03,04....
Svaki model je dalje podjeljen na više boja: Bijela,Crna,Braon,Bordo,Zelena,Crvena...
Znači opis(šifra) proizvoda bi bio: A03Bijela,A03Crvena,... B05Braon...itd.- odnosno kombinacija TIP,Model,Boja...bi dalo šifru proizvoda.
Po ovoj šemi sam shvatio da za definisanje proizvoda treba formirati 3 tabele koje bi se vezele ta tabelu proizvodi i na taj način definisalo proizvod?

Svaki proizvod je cjelina tako da mi ne trebaju decimale, a nikada ne isporučujem više od dvocifrenog broja proizvoda tako da sam u tabeli pod količina time htio da ograničim unos zbog mogućih grešaka.

Ovaj put Zorane mislim da je ovo put ka rjesenju. Hvala.





[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 20.09.2010. u 19:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 20.09.2010. u 20:16 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe20.09.2010. u 19:07 - pre 165 meseci
Na kraju želim dobiti bazu gdje bih mogao:
Unijeti novog kupca ili izbrisati starog kroz formu,
Unijeti novi proizvod ili izbrisati stari, takođe kroz formu,
Na zahtjev u periodu od-do(datum) izvještaj:
Kupac:
Datum: od( ) do( )
Početno stanje Prodato(Izlaz) Dodato(Ulaz) Trenutno stanje

To mi je za sada dovoljno.
Trebam to zaokružiti u formu da ne vidim pozadinu Access-a.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe20.09.2010. u 19:28 - pre 165 meseci
Dali ti to želiš sam napraviti ili želiš da ti netko napravi.

Ako želiš sam onda radi primjere na temelju naših sugestija, a mi ćemo ti sugerirati kako dalje.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe21.09.2010. u 16:50 - pre 165 meseci
Prethodne dvije poruke su samo pojašnjenje obzirom da se u prethodnim primjerima nismo do kraja razumjeli. Vec pravim novi primjer po Zoranovoj šemi sa malim izmjenama, cim to uklopim odmah kačim. Ne želim da mi neko drugi napravi, i zahvalan sam na pomoći. Access je malo opširniji da bih mogao tako lako da ga shvatim, ali vjerujte da se trudim. Ovo su bile samo smjernice u kojem pravcu želim da napreduje ova baza i šta je suština koju želim na kraju dobiti.
Hvala vam na dosadašnjoj pomoći i znači mi. Dobar dio dana sam na poslu pa kad uhvatim vremena bavim se ovim.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe21.09.2010. u 18:58 - pre 165 meseci
Citat:
nenadmarkoni: Pojašnjenje:
Znači, ja sam u ulozi proizvođača koji isporučuje robu direktnim prodavcima.
1. Napravim isporuku određene količine proizvoda-Početno stanje,
2. Za određeni vremenski period ti prodavci mi pošalju izvještaj šta je prodato-Izlaz
3. Uvidom u stanje po prodavcima treba da isplaniram koje proizvode da im dostavim-Ulaz
4. Iz toga treba da proizađe početno stanje za sledeći popis.



Ako ja dobro razumijem ti onda ne trebaš klasičnu bazu za vođenje skadišta koja bi sadržavala tablicu sa popisom proizvoda i tablicu sa ulazom robe iz proizvodnje i tablicom sa izlazom robe kupcima. Več ti trebaš neku vrstu planiranja koliko češ proizvesti koje boje za slijedeču isporuku
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe21.09.2010. u 19:12 - pre 165 meseci
Da ne kazete da nista ne ucim, evo kontradokaz ,baza vec dobija oblik...
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe21.09.2010. u 21:37 - pre 165 meseci
Još malo dorađena!
Sada bi trebalo da se malo pregleda i doradi, ali u suštini to je ta forma.
Trebao bih da ispravim neke stvari a nisam siguran kako:
Što se tiče tabela:
a) tblGrupa-da mogu unijeti samo slovnu oznaku i da mi se automatski pretvara u veliko slovo, kao i da ne mogu ponoviti isto slovo 2 puta.
b)tblModel- da mogu upisti samo broj od 2 cifre, i da mi se prikazuje kao 01,02...a ne kao 1,2...
takođe da ne mogu ponoviti isti broj 2 puta
c) tblBoja- da ne mogu ponoviti istu boju 2 puta
d) tblPraizvod- da ne mogu unijeti 2 puta zapis sa istim vrijednostima svih rubrika

Da mi se u startu otvara frmPocetna.

Mislim da sam bio vrijedan i da zasluzujem pomoc, he,he....
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe22.09.2010. u 07:04 - pre 165 meseci
a) tblGrupa - automatsko pretvaranje u veloko slovo u tablici pd format stavi znak >. Da ti se ne ponavlja dva puta isto slovo možeš izbaciti polje GrupaID pa neka ti primarni ključ bude NazivGrupe ako je taj naziv jedinstven.

b) tblGrupa - polje SifraModela neka bude text pa ćeš moći upisivati 01;02 itd. Što se tiče primarnog ključa može isto kao gore.
C) tblBoja - za primarni ključ isto kao gore


Da se na startu otvori određena forma odeš na:

Tools - Startup pa pod Display Form/Page odabereš formu koja će se otvarati na početku

Predlažem da forme ulaz i izlaz napraviš kao Continous Form radi bolje preglednosti

Čak možda da razmisliš da ti naziv proizvoda npr. A01CRNA bude ID ili Šifra jer ti je to samo po sebi jedinstveno pa onda ne trebaš tablice
tblGrupa, tblModel, tblBoja
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
94.102.224.*



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe23.09.2010. u 09:56 - pre 165 meseci
Nemam pojma kako treba da izgleda i kako se dobija continious form.Sta time dobijam?
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe23.09.2010. u 11:52 - pre 165 meseci
kada radiš formu imaš opcije: AutoForm: Columnar; Tabular; Dataseet


Evo ti primjeri
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
94.102.224.*



+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe23.09.2010. u 14:11 - pre 165 meseci
continious form=Tabular, jel tako?


Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe23.09.2010. u 15:41 - pre 165 meseci
Tako je
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Potrebna pomoć u izradi baze za popis robe

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14171 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.