Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Svedska - sta i kako?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Svedska - sta i kako?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 57935 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Svedska - sta i kako?28.08.2010. u 15:24 - pre 166 meseci
Ukratko cu izloziti svoj problem ovde. Ja i supruga bi da se selimo za Svedsku. Meni nije problem posto imam slovenacki pasos i viza i radna dozvola mi nisu potrebni tako da sam odlazak i nije problem. Veci je problem zaposlenje, barem meni licno. Zavrsio sam srednju elektrotehnicku i fakultet sa kojim verovatno necu raditi tamo. No elem. Plan je takav da ja odem tamo i kad dobijem posao da podnesem zahtev za spajanje porodice kako bi i supruga mogla da ostane duze od tri meseca jer ona ima samo makedonski pasos. Imam jos polozene kategorije B, C i E a u vezi toga sam nesto nacuo da tamo moras sve ponovo da polazes sto su uveli zbog nekih nasih kriminalaca koji su falsifikovali dozvole iz Srbije. Molio bih za konkretne savete oko pronalazenja posla, informacije o uslovima sto se tice stanova i iznajmljivanja. Inace supruga mi je zubni tehnicar i trenutno zavrsava za medicinskog tehnicara tj. medicinsku sestru. U vezi toga bi me zanimalo kakvi su uslovi za nostrifikaciju diplome obe skole i zaposlenja. Procitao sam sve oko Norveske i sada citam polako sve oko Svedske. U vezi Norveske je dosta komplikovano sve, verovatno je i tamo ali bi me opet zanimala procedura oko Svedske. Nisam jos sve procitao ovde, ali nameravam tako da nemojte da zamerite, jer ima dosta svega napisanog i treba vremena da se proceslja. Inace govorim srpski i engleski, na kursevima sam ucio norveski i nemacki a trenutno u sopstvenoj reziji ucim i svedski. Ako je neko voljan da pruzi informacije oko zaposlenja i smestaja moze i na pp. Hvala svima unapred.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?30.08.2010. u 12:53 - pre 166 meseci
Aleksandre...
Vi ste napisali da ste iz Kikinde...ja sam iz Ruskog Sela...zivim u Beogradu...Vi biste za Svedsku...Da je u pitanju Norveska,mogla bih da Vam pomognem oko saveta za dobijanje autorizacije za Vasu suprugu jer sam i ja iz zdravstva i imam autorizaciju,selim se u septembru u Norge.Mozda da razmislite jos jednom...da vidite sta vam valja ciniti...ja sam na forumu o razmeni iskustva vezano na Norge stavila dosta toga.
Bas me iznenadilo kada sam videla da ste iz Kikinde!!!Svako dobro i nadam se da cete uspeti!!!
Zemljakinja iz Ruskog Sela!!!
Mirjana!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jovanasss
beograd

Član broj: 267279
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?30.08.2010. u 22:19 - pre 166 meseci
Mirjana,imam jedno pitanje i ukoliko ste informisani zaista bih bila veoma zahvalna na odgovoru ;) uskoro zavrsavam defektoloski fakultet smer logopedija i razmisljam o preseljenju u neku drugu zemlju...zainteresovana sam za norvesku jer sam cula informaciju da oni veliku paznju posvecuju osobama sa posebnim potrebama,sto je u vezi sa mojom buducom strukom.Naravno ne bih tamo niti bilo gde u svetu mogla da radim kao logoped ali verujem da bih kao defektolog mogla.Da li ste mozda upoznati o potraznji te struke u norveskoj?i kakvi su uslovi?staz bih ovde odradila...hvala....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?30.08.2010. u 22:56 - pre 166 meseci
Jovanasss...ono sto znam jeste da je jedna devojka uspela kao defektolog da se zaposli u Norveskoj u vrticu njihovom.Takodje znam da je bilo prilicno tesko da to ostvari...citala sam njen mejl u kojem je opisivala jednoj poznanici kako je bilo i na koliko se mesta sve javila.Neznam sta imate od srednje skole...mozda je to put da se pocne pa da se naknadno kada se integrisete u norvesko drustvo,onoliko koliko to mi kao doseljenici mozemo...okusate srecu sa fakultetskom diplomom.Medjutim,ona je uspela...kazem tesko je bilo ali je uspela.Jezik,jezik,jezik to je jako bitno...a sto se prakse tice naravno nju morate odraditi ovde jer vam je taj dokumenat potreban...Ja sam mnogo informacija stavila na forumu kako otici u Norvesku i kako se zivi tamo...ima dosta toga...sve je doduse vezano za zdravstvo...opsti smer...i rendgen ali da znate vi morate slati plan i program po kojem ste studirali...i oni procenjuju usaglasavanje sa njihovim programom istog profila...Ali...papire je ta devojka relativno lako zavrsila...Ne mogu vam obecati,jer sam trenutno preokupirana pripremama za odlazak u Norvesku jer se u septembru selim...ali cu se potruditi da vam nabavim njen kontakt ili cu joj ja poslati mejl da vidim sta je slala,koliko je cekala,koliko je to kostalo i tako...dajte mi par dana...Kazem,potrudicu se...ne mogu da obecam...
Veliki pozdrav!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?30.08.2010. u 23:38 - pre 166 meseci
Mali off
@mirjana

kazes da si slala program studija. Mene to isto interesuje, doduse za nesto drugo - slao bih jednom univerzitetu za nastavak studija.
Oni su trazili preveden program u nekoj kracoj formi od onog koji sam ponudio - nesto vise od 80 strana. Posto je to stari program po kojem sam zavrsio fakultet, nema sanse da se pojavi kraca verzija.

Ono sto mene interesuje, da li ste slali komplet program ili samo osnovne delove, ako je isto bio obiman?
Jer razmisljam da sam izvedem delove programa i odnesem sudskom tumacu na prevod. Oticicu svakako jos do tog univerziteta, pa proveriti ali me interesuje kad se vec spominje.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?30.08.2010. u 23:47 - pre 166 meseci
Samo mi ne persiraj...ha,ha...
Dakle,moj program je isto bio ogroman i ja sam imala nekih 75 strana ali u skracenoj verziji.Dakle ja sam uzela ceo program i ono sto mi se cinilo bitnim oznacavala za prevod.Bukvalno sam uzela marker i oznacavala...e,sad tu mi se konstantno protezala misao da cu nesto sto je bitno izostaviti...Uglavnom,tih 80 strana smanji na duplo manje ili oko 50...dakle tako izmedju 40-50 strana,ako imas 80 i gledaj da sve sto ti je uopsteno izbacis...a sve strucno ostavis...tako sam ja radila ali sam ipak imala 75 strana.Mada mozda kod sudskog tumaca na kolicinu dobijes popust...A uz plan i program ide i fond casova teorije i prakse...to je na jednom eventualno dva papira...Skakljivo ali ako su ti rekli da smanjis seci to na pola i samo strucno...
Pozz!
Vidis,mozemo mi i lepo da komuniciramo...a da pa kako to da zaboravim...idi u SAGU da prevodissss....OBAVEZNO...znas da sam ja njihov promoter..ha ha ha.Salim se,prevodi gde hoces,to je digresija na mejl koji si mi poslao!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?30.08.2010. u 23:57 - pre 166 meseci
Znaci, ti si poslala samo prevod bez originalne verzije?
Mislio sa da ako traze i originalnu verziju na neki uvid uz to da se ne cesu gde se zaturise ostatak.

Skraticu ja to i na manje od pola, mada fond casova nemam uz to.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 00:16 - pre 166 meseci
Ne,ne nisi me razumeo ja sam slala i originalnu veriju i prevod onoga sto sam oznacila.Meni nisu trazili da skratim nego je meni bio finansijski momenat bitan.Kako nemas fond casova teorije i prakse...U molbi koju sam ja pisala da bih dobila plan i program studija sam navela citiram"plan i program rada sa fondom casova teorije i prakse i opisom predmeta a bez ocena"...i dali su mi sve to za nekih 10-14 dana.To je obicno na prvoj strani...ima tabele upisano sve po godinama...
To im trazi to je bitno i naravno na planu i programu da imas pecat ali to znas,pisem reda radi...
Skrati za pola ali nemoj ispod toga...bice veliki disbalans izmedju prevoda i plana originalna verzija...zato nemoj vise od pola da skratis.Taj plan je najvaznija komponenta.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 00:20 - pre 166 meseci
Proveri da li traze ocene...meni nisu ali sam ipak pitala...koliko vidim mi nismo ista struka...sa mnom su na kursu bili u grupi elektro inzenjeri i masinski inzenjeri i njima su trazili ...proveri to pa ako treba u molbi dodaj umesto bez ocena...stavi sa ocenama...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 00:24 - pre 166 meseci
Ok, hvala.
Da li si ti njima navela da ces skratiti taj program ili nisi nista rekla?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 08:31 - pre 166 meseci
Ne nisam nista obavestavala sto se tice skracivanja...Ali mozda to nije lose navesti ako ces dasticno skratiti.
Neznam to moras da odlucis sam...
Sto se Davorina tice ne modu da mu saljem na pp jer nije proslo dve nedelje od registracije...to im je uslov,probala sam ali su me obavestili da moram da sacekam...a taj period kada dodje...ja vec skoro u Lillehammeru.
No,sve u svemu hvala!!!Pozz!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 09:17 - pre 166 meseci
Poslacu mu ja poruku da se javi ovde na forum ili tebi na PP, pa mozda primi k znanju ;)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 10:28 - pre 166 meseci
O,tusen takk sto bi rekli Norvezani...ili ti hvalaaaaaa!.Nije nista tako urgentno ali s obzirom da covek vec nekoliko godina zivi tamo moze sigurno da mi da neke smernice i putokaze koji ce mi biti od koristi!!!!Jer je u pitanju bas Lillehammer.
Pozz!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

veljkog
veljko gvozdenović
euroherc osiguranje
prnjavor,bih

Član broj: 267320
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 14:05 - pre 166 meseci
Po zanimanju sam mašinski inženjer bez iskustva,imam italijanski pasoš,oženjen sam i ubrzo očekujemo bebu.Želim da što prije odem sa ovih naših prostora.Dvoumim se između Švedske i Švajcarske.Interesuje me da li ima šanse da nostrifikujem diplomu i da radim u struci u Švedskoj
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 21:32 - pre 166 meseci
Za Jovanassssss.......

Dakle,bila sam u skoli i pitala sam za tu devojku koja je zavrsila defektoloski i zaposlila se u Norge.Ono sto sam napomenula jeste da se salje ceo plan i program koji ide na procenu kod njih,drzavni ispit,diploma,pasos i ima tu mozda jos nekih detalja,naravno preporuka...ako se moze naci...Ja sam napomenula Zorici,direktorki Sage da ima jedna devojka na forumu koja se interesuje...i posto je Zorica njoj prikupljala celokupnu dokumentaciju najbolje je da je kontaktiras.Naravno trazi se norveski jezik...ali ne moras ici u Sagu ako neces...bilo bi ti pametno,po meni...ali mozes pozvati ili telefonom ili otici licno i do tancina utvrditi sta se predaje.Ja sam ti rekla okvirno.Na netu ukucaj skola norveskog jezika i imaces i adresu i tel.Adresa je Knjeginje Zorke,ali ulaz iz Ilije Milutinovica,blizu Hrama Sv.Save,na Slaviji.Tu ces dobiti sve potrebne informacije!!!A ako krenes u skolu,trazi da ti Zorica da kontakt te devojke pa je pitaj.Jer kontakt se daje nekome koga poznaju a ne bas svakom sa ulice...jer ni ta devojka ne bi htela tek tako da odgovara.Eto toliko sam mogla da ti pomognem!
Nadam se da ces uspeti,svako dobro!!!!
Mirjana Savicic!!!!!!!!!!!!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 21:37 - pre 166 meseci
Za Mirjanu jedno pitanje.
Surpruga zavrsava prekvalifikaciju za medicinsku sestru. E sad ona ima zavrsenu srednju medicinsku, zubni tehnicar, kao i drzavni ispit za profil polozen u Makedoniji posto je ona iz Makedonije. E sad da li moze da se nostrifikuje diploma zubnog tehnicara kod njih i kakve su sanse za posao ili da podnese zahtev za autorizaciju za med. sestru u kojoj bi prilozila polozen drzavni ispit za zubnog tehnicara. Takodje je radila u struci godinu dana, tj. bila je prijavljena. Takodje bivsi poslodavac tj. ona, posto je u pitanju zensko, moze da napise lepu preporuku koju bi naravno ukljucila u dokumentaciju. Pozdrav iz Kikinde!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 22:56 - pre 166 meseci
Sve sto cu napisati ima veze iskljucivo sa dobijanjem autorizacije u NORVESKOJ.Imam poznanika i to veoma dobrog,cak mogla bih reci prijatelja u Svedskoj pa bih mogla da ga pitam oko regulisanja papira za Svedsku,ali on nije iz te oblasti...
Dakle,sto se zubnog tehnicara tice...sa mnom na kurs je isao decko koji je zavrsio srednju zubno tehnicku i kasnije stomatologiju,Nista mu to ne znaci.Mora da se prekvalifikuje na opsti smer srednje medicinske kako bi dobio autorizaciju za helsefagarbeider,tj.hjelpepleier.U okviru toga je moguce napredovati do sykepleiera.Dakle,da polozi razliku ispita za prekvalifikaciju za opsti smer i da polozi drzavni ispit.Kazem Vam,to sam napisala na forumu razmena iskustva o Norveskoj kako otici tamo,kako se zivi pa to mozete procitati,ja nemam drzavni ali sam ga imala sa rendgenom i dobila autorizaciju.Medjutim to je Visa skola.Ona,koliko sam ja razumela bi slala drzavni sa srednjom zubnom.Zato kazem da polozi drzavni.To barem nije problem jer ne mora ona da odradjuje ceo staz od 6 meseci pa da onda polaze...moze neko da joj izda potvrdu da ga je odradila a da npr.ide samo mesec dana i da se prijavi za polaganje drzavnog.Na taj nacin sigurno dobija autorizaciju i tada otvara vrata u Norveskoj a time i vama otvara vrata.Nemojte misliti da je u Sverige lakse...nije sigurno.Sve je to Skandinavija koja je papiroloski besprekorno regulisana i to su zemlje u kojima se polazi od donje lestvice sa velikom mogucnoscu napredovanja.
Dakle,ima tri koraka:
1)da polozi razliku ispita za opsti smer
2)da zamoli nekog da joj izda potvrdu o odradjenom pripravnickom a ide svega mesec do dva
3)prijavi drzavni i polozi
Naravno,supeeeeer je sto ima nekoga za preporuku...videcete takodje na forumu sam stavila kako treba da izgleda preporuka.
Postovani,Vi imate srece sto vam je supruga u nekoj sferi zdravstva jer medicina je grana koja lako otvara vrata.Vi cete to uciniti mnogo teeeeze.A kada ona ode Vi kao suprug dobijate pripoj porodice bez problema i tada kada imate krov nad glavom i od cega da zivite lakse je da trazite posao i ucite jezik.
Nije problem sto je nesto iz Skoplja,ne znam koji rekoste papir...ali kada sve ovo sredi imace ovde dokumenta.
Sigurno da se to moze srediti u Kikindskoj bolnici,koja jeste ustogljena i stegnuta,znam ja sam odatle a i kuma mi radi na infektivnom tamo pa sam upoznata sa situacijom.Mozda bi se moglo razgovarati i sa Mirkom Stoisavljevicem koji tamo sto bi se reklo "vedri i oblaci",znam neke kojima je pomogao da se lepo izlozi slucaj i da se vidi sta se moze uciniti.Vreme prolazi i zato treba rapidno da delujete,vec od sutra.
Kazem Vam to je siguran put.Koliko ja vidim Vi biste da prvo Vi idete pa onda ona tako sam barem procitala.Ona je ta koja daleko lakse od Vas moze da zavrsi celu ovu stvar,a kasnije da se zajedno borite i probijate.Jer ona je u zdravstvu.Njoj kada bude slala papire nije potrebno da salje ceo dugacak plan i program jer je to srednja skola samo fond casova teorije i prakse...a to je ne bi kostalo puno sto se prevodjenja tice...Ja Vam mogu poslati da vidite kako to izgleda.
Jezik je bitan to mozete izvesti da dolazite vikendom na casove ovde koji se organizuju za ljude iz unutrasnjosti...a bice od septembra i u N.Sadu,posto stvarno nisam informisana da ima kurs norveskog u Kikindi.
Eto,toliko do mene...vi se slobodno javite pitajte sta god hocete,mozete mi slati p.poruku ako ne zelite nesto preko foruma.Odgovaram sigurno.
Ja za dve nedelje putujem za Lillehammer u Norge!
Iskoristite priliku sto Vam je supruga u zdravstvu,jer mnogi supruznici nemaju nikakve veze sa medicinom i put im je dodatno otezan i usporen!!!
S postovanjem,Mirjana!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?31.08.2010. u 22:58 - pre 166 meseci
Da napomenem...sve navedeno je iz licnog iskustva,dakle od sredjivanja svakog papira pa do dobijanja autorizacije i evo sada odlaska!!!
Dakle,nema cula,rekli mi itd...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?07.09.2010. u 14:13 - pre 165 meseci
Evo mene posto i ja nesto oko Svedske trazim i nasao dosta toga.


Citat:
Plan je takav da ja odem tamo i kad dobijem posao da podnesem zahtev za spajanje porodice kako bi i supruga mogla da ostane duze od tri meseca jer ona ima samo makedonski pasos. Imam jos polozene kategorije B, C i E a u vezi toga sam nesto nacuo da tamo moras sve ponovo da polazes sto su uveli zbog nekih nasih kriminalaca koji su falsifikovali dozvole iz Srbije. Molio bih za konkretne savete oko pronalazenja posla, informacije o uslovima sto se tice stanova i iznajmljivanja.


Vidi ovo:

"Get a job

Sweden is rich with career opportunities. Search for available jobs on the EURES site and see which types of position are on Sweden’s occupational needs list. Find out if your profession is regulated and requires additional permits. Once you identify a job, you can get to know the local region and pick up tips for writing your CV and cover letter."


http://www.sweden.se/eng/Home/Work/Get-a-permit/#offer


*Ovo je za one koji bi da odu a nemaju pasos EU.Dakle vazi za sve ostale Srbe:

http://www.thelocal.se/discuss/index.php?showtopic=31483

"Work Possibilities for Spouses and Partners

Umarried partner

Swedish laws allow your EU (or permanent residency permit holder) partner to sponsor you. The government normally gives residence permits for one year at a time until you’ve had two of these. When you have lived together in Sweden for two years and the authorities deem you and your partner to be in a permanent union, you may be granted permanent residency. This requirement may be satisfied if you can show that you lived under the same roof for two years before you moved to Sweden, and you might be given a permanent permit right away. For non-EU nationals coming to Sweden, common law relationships are recognized if both partners have been living together for at least two years.

Local national- Married partner

There are no significant barriers to those who are partners of Swedish nationals from coming to the country. The government would like for you to be a part of society, though, and this means that they are offering language classes on their dime


http://www.diyexpat.com/immigration/sweden.html

Evo kako se snaci pre nego i krenes:

"Arrive in Sweden

With a new job waiting for you, it’s time to prepare for your first days in Sweden. Learn here what to expect when entering the EU and Sweden. Once you’re here, there are practical matters to take care of. Use the easy To Do list with instructions for how to register in Sweden and apply for a social security number and a bank account. You can also find out where to learn basic Swedish online, free of charge. "


http://www.sweden.se/eng/Home/Work/The-Swedish-system/


http://www.sweden.se/eng/Home/Work/Arrive-in-Sweden/

*Ako ne znas Engleski,javi prevescu ali da budemo iskreni Engleski je ovde i vise nego jednostavan.

U svakom slucaju srecno.Informacija je moc.Informacija je zivot.NAuci da zivis prvo sa informacijama pa onda sve ostalo.

"The Swedish system

Sweden's unique social and economic system is often referred to as the "Swedish Model." A market economy combined with a strong public sector, the Swedish society aims to provide a secure, high-quality life for all citizens and residents."



 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Svedska - sta i kako?07.09.2010. u 14:16 - pre 165 meseci
Za jezik topla preporuka ovo.

SVe je vizuelno.Klinac u komsiluku vec slaze par recenica nakon samo par nedelja ucenja.

Ne reklamiram nikoga.JEdnostavno najbrza metoda za ucenje svih jezika,ne samo svedskog.Ko nema para da ga kupi kupice ne *alternativnom mestu(koje svi znamo gde je guglas ime ovoga dole pa tamo neki server).

http://www.rosettastone.com/learn-swedish

Pozdrav svima.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Svedska - sta i kako?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 57935 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.