Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1104037 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku10.01.2011. u 08:03 - pre 160 meseci
@barba011

Ti moras da polazes Svajcarsku kulturu i propise, posto si papire tako reci sam sebi pravio. To ne polazu samo oni koji su sklopili brak sa CH drzavljaninom i na osnovu njih dobili pasos. Ali nemoj da se brines oko toga, to je jedna mala knjizica koju procitas i odes pred komisiju i sa njima o tome malo prodiskutujes. Ako si vec sam pravio papire i budes cekao 10godina da apliciras za pasos, za to vreme ces da savladas sve te propise tako da neces morati ni da citas to sto ce ti trebati za polaganje. Znanje jezika niko od tebe ne zahteva, samo su ti onda manje sanse da to polizis ako neznas jedan od 4 zvanicna jezika.
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
*.teleport.ch.



+13 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku10.01.2011. u 16:45 - pre 160 meseci
Da li neko ima smestaj u Bazelu za dvoje, najmanje nesto je potrebno, jednosobna jednokrevetna soba, cisto da imamo krov nad glavom. Platili bi sve regularno :) Pozdrav Elmagicu :)
Videcu sad za ovo oko dozvole, valjda cu se nekako snaci. Moram da nadjem nekog da ide samnom zbog nemackog da se nesto ne zbunim.
Pozzzz
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.01.2011. u 06:54 - pre 160 meseci
Što ne pokušaš da tražiš posao od 1. Juna ove godine? Od tog datuma pa na dalje ti neće trebati radna dozvola za Švajcarsku, Nemačku, Austriju i UK.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.01.2011. u 08:34 - pre 160 meseci
@bookmark

Kako mislis da mu nece trebati radna dozvola od 1.juna?
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.01.2011. u 09:33 - pre 160 meseci
Pa eto, tako lepo. Mi smo Slovenci i imamo velike mogućnosti diljem EU.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.01.2011. u 17:08 - pre 160 meseci
@bookmark

Tacno je da za Slovence uskoro nece trebati radna dozvola (od 1.Maja 2011), ali mislim da to nije tema ovde jer je velika vecina clanova foruma iz ne-EU/EFTA zemalja.
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.01.2011. u 20:22 - pre 160 meseci
Dobro, kako ti kažeš. Neću više ni reč o tome.
 
Odgovor na temu

Vanjchy
Vanja Kovačević
učenik
Kula

Član broj: 276968
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 02:35 - pre 160 meseci
U velikoj sam dilemi pa bih želela da čujem vaša mišljenja i iskustva. Naime, tata mi u Švajcarskoj radi već 10ak godina, sve legalno. Ja u juni punim 18 godina i do tada bi ako bude sve kako treba, trebala dobiti papire za Švajcarsku, da bih tamo nastavila školovanje i dalji život. U Švajcarsku bih se trebala preseliti na leto, što znači da ću imati završena samo 3 razreda Ekonomske škole, jer treći neću moći završtiti. Sa engleskim jezikom stojim dobro, ali me brine nemački sa kojim stojim slabo. Kada odem za Švajcarsku pauzira bih jednu godinu, ali se bojim da li je moguće savladi jezik za godinu dana, a potom nastaviti školovanje na njemu. Ako je iko imao neko slično iskustvo ili zna išta o mom slučaju zamolila bih da mi pomognete. Biću vam zaista zahvalna.
V Kovačević
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 07:41 - pre 160 meseci
^^
Nije nerealno da naucis za to vreme nemacki za skolu, ali bice prilicno tesno.
Gledaj odmah da krenes tamo u skolu jezika, a u Srbiji pre polaska savladaj osnovni nivo i upoznaj se sa gramatikom.
To mozda ne bi bilo lose.

Poz
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 08:20 - pre 160 meseci
@bookmark

Nije ovde tema mi mozemo a mi nemozemo, nego da pomognemo ovima sto nemogu da i oni imaju neku opciju, ajde objasni sta i kako, jer ovi momci koji su u Baselu, imaju jako malo opcija da ostanu, tako da im je svaka informacija bitna. Jedan od njih ima Slovenacki pasos, pa ti sad pojasni ako si vec upucen kako i sta, jesi siguran da je od 1.maja zar nije od 1.januara 2011
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 08:23 - pre 160 meseci
@Vanjchy

Ma sto ides u CH, kad si to sada bila u Srbiji sto se sad cimas da dolazis, kazi kevi i caletu da ti salju pare i ti zavrsi skolu u Srbiji i nauci jezik pa tek tamo oko 20 i neke lagano pocni da ucis nemacki i onda do 25 ces ga savladati i onda dodji u CH da radis, a za to vreme mozes i neki faks da zavrsis u Srbiji.
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 08:37 - pre 160 meseci
Ono što sam ja pročitao je taj ključni datum 31. maj, tako da od 1. juna Slovenci mogu slobodno tražiti posao u CH, D, A i UK. Automatski imamo dozvolu za rad, i to je manje više to. CH je zemlja malo zatvorenijeg tipa za slobodno traženje posla, bar imam takav utisak. Dovode uglavnom dokazane profesionalce, a to znam po jednom kolegi sa posla. Imao je jedno 12 godina iskustva u održavanju turbina i generatora, plus je iskamčio referencu od generalnog direktora. I baš ta referenca mu je bila značajan faktor da ga ovi kontaktiraju. Zato mislim da za običnu šljaku nema puno prilika.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 08:47 - pre 160 meseci
Ok, hvala na informacijama, nadam se da ce nekome pomoci.
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 08:54 - pre 160 meseci
Trebalo bi, u stvari, da ja lepo to isto pitanje postavim na nekim slovenskim forumima. Pa da vidimo baš koja su iskustva iz Slovenije.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 09:06 - pre 160 meseci
To bi bilo dobro ako mozes da uradis.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 15:17 - pre 160 meseci
@Vanjchy

Nisi ti mene dobro shvatila, tvoje roditelje treba da je sramota sto ti tek sada prave papire, ti si do sada mogla CH pasos da imas, a da ne pricam o tome sto si mogla skolu tamo da zavrsis i da sad vec trazis praksu gde ces poceti da radis i da se usavrsavas. Slobodno im reci da su ti zivot upropastili. Ti ces se sada jako tesko integrisati i uklopiti u Svajcarskoj a imala si mnogo mnogo veliku priliku za mnogo lep zivot.Toliko ljudi se trudi da ode iz Srbije i da napravi bilo kakve papire a ti koja si imala sansu to nisi uradila.

Toliko me zanima razmisljanje tvojih roditelja zasto ti do sad nisu napravili papire da bih ponudio i neki novac za takvu informaciju. Ajde molim te budi dobra pa ih pitaj i napisi to ovde.

 
Odgovor na temu

Vanjchy
Vanja Kovačević
učenik
Kula

Član broj: 276968
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 15:26 - pre 160 meseci
@Isak666

Prošla sam ja nekoliko kurseva nemačkog jezika i posedujem ono najosnovnije znanje, ali to je ipak slabo. Krenuću opet na neki kurs da što bolje usavršim jezik pre odlaska. Znam da će biti veoma teško kada odem, ali daću sve od sebe. U svakom slučaju hvala na savetima.
V Kovačević
 
Odgovor na temu

Vanjchy
Vanja Kovačević
učenik
Kula

Član broj: 276968
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 15:46 - pre 160 meseci
@ elmagico
Pošto vidim da si upućen a ne bih želela da neke stvari pišem javno, možes mi se javiti na email, jer sam registrovana tek 1 dan ovde pa nisam još u mogućnosti da pišem privatne poruke. Hvala.
[email protected]
V Kovačević
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 16:12 - pre 160 meseci
@Vanjchy
ako ti jezici idu, onda nije problem spremiti za godinu dana ako imas neku osnovu i ako kasnije intezivno ucis u CH (svakodnevno kurs, kuci citanje na nemackom, nemacki tv i izbegavanje srpskog kad god moze).
Taj pocetak ti je najvazniji, da na srpskom skontas osnovu gramatike. Posle kad to znas, lakse ces pratiti kurs u CH.
Evo ti par predloga za knjige http://www.elitesecurity.org/t196677-1#2628880

Gledam po sebi, jer spremam jezik za studije. Sa tim da je kod mene komplikovanije jer imam klince i radim.

I pusti tu pricu da zavrsis nesto u Srbiji da dodjes posle u CH, jer retko koji fax iz Srbije ima tamo tezinu, dok taj problem preskaces zavrsetkom skole u EU.


@elmagico
povuci rucnu malo, covece.
Odkud ti znas da li ce se ona uklopiti ili ne? To ima neki univerzalan obrazac?
Sto si ti otisao tako kasno, ako ce ona tesko da se uklopi sa 18 godina?
Odkud znas sta je izmedju nje i njenih roditelja da nakon jednog posta sudis ko je kome upropastio zivot?

Dzizs...

 
Odgovor na temu

Vanjchy
Vanja Kovačević
učenik
Kula

Član broj: 276968
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.01.2011. u 16:49 - pre 160 meseci
@ Isak666

Pa svakako da je elmagico donekle u pravu i da su mi papiri mogli biti gotovi davnih dana, a da su za sve to krivi moji roditelji, ali ne ide baš uvek sve u životu onako kao se planira... Ali sada šta je tu je nema nazad. Postoji mogućnost i da ostanem u Srbiji, ali nisam baš sigurna da li da propustim ovako veliku životnu šansu koja mi sada pruža i možda više nikada.

Što se tiče knjiga prešla sam 3 Hueberove knjige zajedno sa radnim listom. Sad treba sve te ostovne stvari naučene iz tih knjiga dobro utvrditi, a potom ići dalje...
U svakom slučaju mnogo ti hvala na svim savetima, kao i predlozima za knjige.
V Kovačević
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1104037 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.