Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109166 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 14:16 - pre 166 meseci
@igor

Jedno pitanje za tebe, koliko si upucen u Client Software Delivery, proces, sa HP serverom i Clietima
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 15:48 - pre 166 meseci
Citat:
elmagico: @igor

Jedno pitanje za tebe, koliko si upucen u Client Software Delivery, proces, sa HP serverom i Clietima


Vrlo slabo. Mi kod nas imamo Baramundi, ako tu nesto mogu da pomognem (imam zavrsen kurs i ponekad tu-i-tamo po nesto paketiram ili verteilenam).
Inace ja se bavim poslovnim aplikacijama, tako da mi Delivery proces nije bas jaca strana
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.dynamic.dsl.t-2.net.



+583 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 19:38 - pre 166 meseci
Citat:
elmagico: @ tdusko

penzion kasa, je tvoje penzijsko osiguranje, ono je ovde privatno ali je obavezno, svaki poslodavac ti umanjuje platu i uplacuje to u penzijsko,

Isto sve funkcionise kao i kod nas (ha, ha) Ovde imas brutto plata, i od te plate ti se odbijaju 3 stavke, penzijsko, socijalno i jos nesto, i ti dobijas na ruke netto. (ovo iznosi oko 10%) sto znaci imas brutto 5000, netto ces da dobijes 4500. Stim sto u svakom momentu znas kolika ti je penzion kasa, i nju mozes da podignes (zavisi od slucaja).


Samo 10% se odbija od bruto plate?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 20:22 - pre 166 meseci
@igor ch

jel paketiras sa MSI ili necim drugim.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 20:24 - pre 166 meseci
@ nemanja

odprilike 10, nesto, mrzi me da gledam sada izvod od plate. Naravno imas jos i porez da platis na kraju godine na zaradu. ali to je druga prica i drugacije se obracunava, ovo od 10 je samo razlika netto - brutto.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 21:01 - pre 166 meseci
Citat:
elmagico: @igor ch

jel paketiras sa MSI ili necim drugim.


MSI (kad god je moguce!), BDS (baramundi Developer. Studio), baramundi Robot (kada MSI i BDS ne pomazu), softwarespecificni programi za paketiranje (kao npr. IBM Rational Software)...

@nemanja otprilike oko 10 posto (penzion kasa se ne odbija u svakoj firmi na isti nacin)
npr. meni se umanjuje plata za ukupno 13%, ali pola odbitka ide u penzionkasu, tj. meni

Pozz
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 22:34 - pre 166 meseci
Citat:
elmagico: @ nemanja

odprilike 10, nesto, mrzi me da gledam sada izvod od plate. Naravno imas jos i porez da platis na kraju godine na zaradu. ali to je druga prica i drugacije se obracunava, ovo od 10 je samo razlika netto - brutto.

Koliko je taj porez? Ili neki link kako se racuna..
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.08.2010. u 08:25 - pre 166 meseci
Koliko se ja secam kad sam davno gledao mesecno se odbija samo 10% ali se na kraju godine placa porez na godisnjem nivou koji izadje otprilike koliko i ta 13. plata tako da ona zalegne za to,mozda se nesto promenilo od tada
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.08.2010. u 10:19 - pre 166 meseci
Zavisi od vise cinilaca, kao sto su na primer Kanton, opstina, da li imas decu, da li imas nekretnine...
Evo jedan link gde moze da se grubo izracuna:
http://www.estv2.admin.ch/d/di...teuerrechner/steuerrechner.htm
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.tustelekom.si.



+583 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.08.2010. u 11:20 - pre 166 meseci
Citat:
elmagico: @ nemanja

odprilike 10, nesto, mrzi me da gledam sada izvod od plate. Naravno imas jos i porez da platis na kraju godine na zaradu. ali to je druga prica i drugacije se obracunava, ovo od 10 je samo razlika netto - brutto.


Hvala, ovde (Slovenija) se odbija nekih 30-40% ukljucujuci porez.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.08.2010. u 11:50 - pre 166 meseci
Citat:
igor-ch: Zavisi od vise cinilaca, kao sto su na primer Kanton, opstina, da li imas decu, da li imas nekretnine...
Evo jedan link gde moze da se grubo izracuna:
http://www.estv2.admin.ch/d/di...teuerrechner/steuerrechner.htm


Zahvaljujem :)
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.08.2010. u 16:43 - pre 166 meseci
@ all

Odgovor za plate i obracun je dao igor-ch, a i delija ima dobru informaciju, obicno ta 13 plata zalegne za porez, mada, kao sto je igor-ch rekao od mnog stvari to zavisi.
 
Odgovor na temu

Zalutali metak
Nemam
Negdje na jezeru

Član broj: 266781
Poruke: 6
213.55.131.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.08.2010. u 18:42 - pre 166 meseci
Fino je kad ima i ovakvih tema.

Vidim i hvala Bogu da ima nasih ljudi kojima uz njihov trud ide normalno zivot.
Za mene se to nikako ne moze reci,prijatelju Elamagico,ja sam vam ozenjen vec tri godine,(godina ipo kako ganjam papire da dodjem u svicu) pa ne mogu da dobijem,niti sam kriminalac a niti moja zena,sve uredno imamo placeno i sve kako treba ispunjeno,a opet mi ne daju da dodjem.Mogu sa vama da pricam i na njemackom i na engleskom(nemojte misliti da vas provociram,nisam od takvih)
nego zelim da vas pitam kako bi ja mogao na legalan nacin da udjem u tu zemlju i da konacno skinem sa sebe jedan dio tereta.Vi ste u Kantonu Basel,a ja bih trebao da budem u Kantonu Thurgau am Boden See.
Ne znam da li ste zainteresovani da mi odgovorite,mozete i na moj privatni mail,a mogu vas i nazvati,sa mnogim nasim ljudima sam pricao(Zürich,St.Gallen,idr) i nikom nije jasno kako je to moguce,imate li vi kakvu ideju da dodjem na neku poslovnu vizu ili nesto tome slicno.
 
Odgovor na temu

opra.net
Dragan Opric
St.Gallen, CH

Član broj: 186226
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.08.2010. u 19:31 - pre 166 meseci
Mozes da dodjes ukoliko se vencas za papire, ili ti neko od firmasa ponudi posao.
Nisi mi jasan kako ganjas papire. Zena je u CH ili ste oboje dole?

Imam prijatelja koji godinama nije mogao da dovede zenu, zbog gluposti koje je napravio kako klinac.
Ukratko, ukoliko mogu da ti prikace bilo sta (neplacen porez, nekakvi problemi iz proslosti itd.) prosto je nemoguce
dobiti papire.
 
Odgovor na temu

kole036
Belgrade

Član broj: 156090
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.08.2010. u 21:29 - pre 166 meseci
Molio bih za sledeći konkretan odgovor na konkretno pitanje.
I takođe, molio bih, da me ne upućujete - čitaj postove, idi na "google" itd.
Zahvalan sam na ovoj temi i odgovorima, međutim, rekao bih da se ova aktuelna tema razvodnjava i ide (za ovu temu) u nepotrebnu širinu! Mislim da ima dosta zainteresovanih za dole navedeno, a da su u sličnoj situaciji koju ću navesti:
- po struci sam dipl. ing. mašinstva (BGD Univerzitet).
- govorim engleski, poznajem osnove nemačkog.
- radio sam 6 meseci u Nemačkoj kao inženjer usko specijalizovan za projektovanje u jednom softveru. Zahvaljujući tome (usko specijalizovana delatnost, tada deficitarna u E.U.), sam i uspeo u startu da dobijem radnu vizu na godinu dana.
- imam preporuku iz nemačke firme za koju sam radio (čiji je vlasnik, doduše Srbin).
- imam radno iskustvo iz Srbije - održavanje mašina, mehanizacije, kamiona, mašinske konstrukcije (4 godine).
- odlično baratam sa računarima.
- imam porodicu.

Dakle, da li ste upoznati, koliko bi moj profil bio interesantan poslodavcima u Švajcarskoj (ili E.U.)?
Već sam slao CV na neke konkurse (mrka kapa). Koji sajt mi preporučujete, da pratim konkurse za posao?
Koje su varijante u ovom momentu da se preselim u Švajcarsku - legalno, da počnem da radim, i da za sobom dovedem i suprugu (ima završeni fakultet) i dete. Zainteresovan sam i za Nemačku ili Austriju. Ne bih da pokušavam preko već pomenute firme iz Nemačke.
...Bilo kakav predlog?!
Zahvaljujem se unapred!
 
Odgovor na temu

Zalutali metak
Nemam
Negdje na jezeru

Član broj: 266781
Poruke: 6
213.55.131.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 08:24 - pre 166 meseci
Nisam bio dovoljno jasan,moja greska.
Zena mi je u Schweiz(imamo i malog djecaka)ona radi,nema problema sa zakonom,i znam da nisam jedini slucaj kome otezu namjerno,a nemam nikoga da mi ponudi posao,da na taj nacin dodjem .Ovaj forum sam nasao slucajno,pa sam se ponadao da ima mozda koja konkretna.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 10:05 - pre 166 meseci
@ Zalutali metak

ajde da probamo da ti pomognemo,

Prvo, tvoja zene je CH drzavljanin ili ima neke od boravisnih papira (Koje B,C), dete koje imate koje papire ima (i izvini sa pitanjem, jesi ti prijavljen kao otac deteta),

Sta ti zena radi, kolika su joj primanja (to te pitam jer da bih ona tebe dovela mora da ima dovoljna primanja da garantuje za tebe, ako nije CH drzavljanin,porez itd

Kako je ona dobila papire?

Ajde da pocnemo sa ovim.

Razumem tvoj slucaj jer sam i ja isto dosao preko zene u CH, ali bez i jednog problema i to u roku od 6 nedelja.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 10:09 - pre 166 meseci
@ Kole036

zasto ti nije produzena nemacka radna viza, sta je bio problem.

Ja sam vec dao sajt za trazenje posla po mom misljenju najbolji za CH trziste. www.jobs.ch

Trenutno nije povoljna situacija, za dolazak u CH, (naravno ako nemas neku konbinaciju za papire ovde)
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 10:37 - pre 166 meseci
@ zalutali metak

E bas me je ovaj tvoj slucaj zainteresovao,

Cije ti drzavljanstvo imas, (i tvoja zena ako nije CH), jesi ti vec nesto probao oko dolaska, jeste se vencali ovde ili u CH,

Ako si nesto probao kakav si odgovor dobio.
 
Odgovor na temu

Zalutali metak
Nemam
Negdje na jezeru

Član broj: 266781
Poruke: 6
213.55.131.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 14:11 - pre 166 meseci
Drago mi je sto si se javio,prvo da se zahvalim.
Pa da krenem.
Ona je ovde vec 15 godina(njeni su se seljakali iz kantona u kanton),tako da je ostala na b vizi,ove godine je ispunila formulare za c,i jos ceka da dobije ,rekli su joj da ce morati cekati(posto sad izradjuje neka firma,ausweis,valjda su plastificirani,pa se puno ceka.....)
Sve Uslove ispunjava,od plate,stana.Porez jako mali placa zato sto ima dijete a muz nije uz nju.
Dijete jeste prijavljeno da je moje.
Dva puta su nam se zagubili papiri u Fremdenpolizei(tako su oni rekli)tri puta smo do sada slali,onda su rekli jos u januaru da ce poslati zvanican odgovor o mom statusu,pa nista nije bilo,
pa onda je ona isla da zakkaze sastanak sa glavnim iz Gemeindea,sto je zaduzen za ta pitanja,medjutim i od tog je proslo 2 mjeseca,(oni su isto rekli da ce poslati pismo sa zakazanim sastankom)
jednom rijecju diskriminacija.Ja para nemam za advokata,a nema ni ona...Htjela je mijenjati kanton,medjutim i tu je procedura,stan,poso,ne moze se tek tako ...pa bi i to potrajalo.
a nisamo jedini slucaj takav,upoznao sam jos ljudi,i jednom sam pricao sa jednom prijateljicom iz Züricha koja studira pravo,i ona se raspitala kod svojih profesora pravnika,zasto kako,pitali su je samo koji je to kanton,Thurgau...
kako mi je i ona objasnila,najgori moguci kanton.
E onda mi je ostala opcija da dodjem na radnu vizu,tu sam vec zakazao jer mi nije puno ljudi moglo pomoci...
Ovo je jedan dio samo.
A kakvih sam gluposti dozivio i kakvih odbijenica(za turisticku vizu) sam se nadobijao(sa najglupljim izgovorima)dok mi na kraju nisu dali zvanicnu odbijenicu od Berna..(ja sam inace iz Banjaluke)(a tako su mi u Sarajevu rekli)to je bio moj poslednji put da sam otisao Svicarsku ambasadu.
Ja glup covjek nisam,probao sam svakavih nacina,jednostavno vidim da mi neko neda da dodjem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109166 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.