Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108646 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2017. u 11:29 - pre 76 meseci
Citat:
anmarija:
Pozdrav svim clanovima :) vidim da se pisalo da je mnogo tesko doci tu bez EU pasosa ili braka, ali ne i nemoguce..Koje su zaista mogucnosti i kako uopste iz Srbije "pokucati" na vrata bilo gde u Svajcarskoj,a da te neko shvati ozbiljno i pruzi bilo kakvu sansu.. ?


Zavisi sta donosis sa sobom.

Ako donosis trazenu diplomu, dobro znanje iz deficitarne oblasti i dobro znanje nemackog/francuskog... ima sanse.

Ako dolazis praznih ruku, a ne umes ni dobardan da kazes... cvrc.
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.12.2017. u 11:54 - pre 76 meseci
Jel izbacuju oni listu definicitarnih zanimanja kao Australija recimo? Znam da je to kod ovih svake godine kao i po kvotama nesto. Jel IT deficitarno zanimanje u CH po tvom misljenju?
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.12.2017. u 08:36 - pre 76 meseci
da li neko ima iskustva sa sredjivanjem papira za maloletnu decu i njihovim ubacivanjem u svajcarske skole ?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.12.2017. u 08:23 - pre 76 meseci
@Emmy

Sta podrazumevas pod sredjivanjem papira za maloletnu decu i ubacivanjem u skole??
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.12.2017. u 08:33 - pre 76 meseci
Citat:
sgtalexxx:
Jel izbacuju oni listu definicitarnih zanimanja kao Australija recimo? Znam da je to kod ovih svake godine kao i po kvotama nesto. Jel IT deficitarno zanimanje u CH po tvom misljenju?


Imaju problem sa radnom snagom definitivno i to nije tajna, (medicina, IT, itd) ali isto tako nije tajna da ne zele da se dva puta zzzajebu i da uvoze radnu snagu.
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.12.2017. u 16:53 - pre 76 meseci
Citat:
elmagico:
Citat:
sgtalexxx:
Jel izbacuju oni listu definicitarnih zanimanja kao Australija recimo? Znam da je to kod ovih svake godine kao i po kvotama nesto. Jel IT deficitarno zanimanje u CH po tvom misljenju?


Imaju problem sa radnom snagom definitivno i to nije tajna, (medicina, IT, itd) ali isto tako nije tajna da ne zele da se dva puta zzzajebu i da uvoze radnu snagu.


Zasto bi se za*ebali sa radnom snagom? Zasto bi neko ko je iz strane zemlje bio slabiji ili manje vredniji strucnjak nego njihov neko?
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.12.2017. u 09:20 - pre 76 meseci
@sgtalexxx

Svajcarska je pocetkom 70-tih uvezla par stotina hiljada imigranata, a onda je recesija krajem 70-tih te pad prodaje satova zbog pojave digitalnih/kvarcnih satova dovela do ogromnog skoka nezaposlenosti. Na kraju je dosta imigranata ostalo bez radne dozvole te su morali napustiti Svajcarsku. Doslo je i do prilicnog skoka ksenofobije, a ni struktura imigranata nije bila pohvalna, te se moze reci da su Svajcarci napravili z...b sa imigracijom pre 40 godina.

Za ostale, zbog visih plata u Svajcarsku dolazi da radi veliki broj Nemaca, Austrijanaca, Francuza, Italijana koji vec govore bar jedan zvanican jezik i ne treba im radna dozvola. Dobar deo 'nedostajuceg' medicinskog kadra iz Nemacke je u stvari otisao da radi u Svajcarsku, plata medicinske sestre u velikom gradu u Svajcarskoj je 7.000 franaka sto je maltene plata lekara u Nemackoj. Broj Nemaca u Svajcarskoj je skocio sa 100.000 na 300.000 od 2000 do 2015 godine.

U svakom slucaju sanse da ce Svajcarci zaposliti nekog iz Srbije bez papira pored 400+ miliona drzavljana EU su male, moguce je ali tesko.







[Ovu poruku je menjao mrblaf dana 28.12.2017. u 11:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mrblaf dana 28.12.2017. u 11:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.12.2017. u 09:27 - pre 76 meseci
EU papire imam,Nemacki ocekujem da polozim za B2 sigurno ili cak C1 ako dovoljno zapnem i studije planiram da nastavim u CH i mislim da ne bi trebalo da bude vecih problema. Sta mislis ti?
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.12.2017. u 10:24 - pre 76 meseci
Citat:
sgtalexxx: EU papire imam,Nemacki ocekujem da polozim za B2 sigurno ili cak C1 ako dovoljno zapnem i studije planiram da nastavim u CH i mislim da ne bi trebalo da bude vecih problema. Sta mislis ti?


ti si mlad covek i zivot je pred tobom, svasta moze da bude...

ako imas EU papire mozes odmah i da trazis posao, da bi mogao da se izdrzavas tokom studiranja.
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.12.2017. u 23:08 - pre 76 meseci
Citat:
Emmy: ti si mlad covek i zivot je pred tobom, svasta moze da bude...

ako imas EU papire mozes odmah i da trazis posao, da bi mogao da se izdrzavas tokom studiranja.


Apsolutno se slazem,pocecu negde pocetkom moje 4.te godine kako bih na vreme sve nasao i adekvatno se pripremio za nadolazece obaveze.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.01.2018. u 11:57 - pre 76 meseci
Citat:
sgtalexxx:
Citat:
Emmy: ti si mlad covek i zivot je pred tobom, svasta moze da bude...

ako imas EU papire mozes odmah i da trazis posao, da bi mogao da se izdrzavas tokom studiranja.


Apsolutno se slazem,pocecu negde pocetkom moje 4.te godine kako bih na vreme sve nasao i adekvatno se pripremio za nadolazece obaveze.


Kad kazes EU papire, to je opsti pojam, nije isto DE ili HR ili RO BG, EU papiri. Dobro je sto razmisljas u napred i pravis planove, ali nije to ni sve tako jednostavno, mozes da pitas Arsenija, kroz sta je on prosao sa studijama i dalje.
 
Odgovor na temu

jbd

Član broj: 306392
Poruke: 4



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.01.2018. u 13:43 - pre 76 meseci
Citat:
Emmy:
Citat:
sgtalexxx: EU papire imam,Nemacki ocekujem da polozim za B2 sigurno ili cak C1 ako dovoljno zapnem i studije planiram da nastavim u CH i mislim da ne bi trebalo da bude vecih problema. Sta mislis ti?


ti si mlad covek i zivot je pred tobom, svasta moze da bude...

ako imas EU papire mozes odmah i da trazis posao, da bi mogao da se izdrzavas tokom studiranja.


Kao neko ko je radio u Studentskoj sluzbi na jednom CH fakultetu tvrdim sledece: da ne moze odmah da trazi posao iako ima EU papire jer po zakonu EU drzavljani imaju pravo da rade tek nakon 6 meseci od pocetka studiranja i to maximum 15 sati nedeljno ( donet zakon 2012.god.) i sve preko toga se smatra pravim zaposlenjem i onda u tom slucaju bi poslodavac morao da trazi radnu dozvolu a to opet povlaci menjanje boravisnog statusa ( menjanje studentske boravisne dozvole u radnu dozvolu) sto je jako komplikovano i retko ko je voljan da krene u tu proceduru.

Za Svajcarce je najvaznije da strani studenti imaju dovoljno finansijskih sredstava za svoj zivot tokom celog perioda studiranja. Ukoliko to ne ispunjavaju nema dozvole a onda ni studiranja bez obzira na to sto je student primljen na fax kao i da li je EU ili non-EU drzavljanin.

Sve napred navedeno se moze naci na websajtu svakog fakulteta ovde u CH a takodje sve Studentske sluzbe odgovaraju na pitanja u vezi upisne procedure kako za EU studente tako i za non-EU studente.

Pozdrav,





[Ovu poruku je menjao jbd dana 04.01.2018. u 15:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jbd dana 04.01.2018. u 15:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jbd dana 04.01.2018. u 15:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jbd dana 04.01.2018. u 15:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jbd

Član broj: 306392
Poruke: 4



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.01.2018. u 13:49 - pre 76 meseci
Citat:
Emmy:
Citat:
sgtalexxx: EU papire imam,Nemacki ocekujem da polozim za B2 sigurno ili cak C1 ako dovoljno zapnem i studije planiram da nastavim u CH i mislim da ne bi trebalo da bude vecih problema. Sta mislis ti?


ti si mlad covek i zivot je pred tobom, svasta moze da bude...

ako imas EU papire mozes odmah i da trazis posao, da bi mogao da se izdrzavas tokom studiranja.


Kao neko ko je radio u Studentskoj sluzbi na jednom CH fakultetu tvrdim sledece: da ne moze odmah da trazi posao iako ima EU papire jer po zakonu EU drzavljani imaju pravo da rade tek nakon 6 meseci od pocetka studiranja i to maximum 15 sati nedeljno ( donet zakon 2012.god.) i sve preko toga se smatra pravim zaposlenjem i onda u tom slucaju bi poslodavac morao da trazi radnu dozvolu a to opet povlaci menjanje boravisnog statusa ( menjanje studentske boravisne dozvole u radnu dozvolu) sto je jako komplikovano i retko ko je voljan da krene u tu proceduru.

Za Svajcarce je najvaznije da strani studenti imaju dovoljno finansijskih sredstava za svoj zivot tokom celog perioda studiranja. Ukoliko to ne ispunjavaju nema dozvole a onda ni studiranja bez obzira na to sto je student primljen na fax kao i da li je EU ili non-EU drzavljanin.

Sve napred navedeno se moze naci na websajtu svakog fakulteta ovde u CH a takodje sve Studentske sluzbe odgovaraju na pitanja u vezi upisne procedure kako za EU studente tako i za non-EU studente.

Pozdrav,





[Ovu poruku je menjao jbd dana 04.01.2018. u 15:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.dclient.hispeed.ch.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.01.2018. u 18:45 - pre 76 meseci
Ja sam bio student u CH i pricam iz svog licnog iskustva.

Ako bilo ko dolazi sam ovde bez igde ikoga (mozda sa nekim OBECANJIMA da ce vam pomoci, takozvana "rodbina") dobro se zapitajte dal to stvarno zelite. Ja da se sve vrati nzm dal bi opet kroz sva ta s*ranja opet prolazio. Od te pomoci nisam video nista, nego su me jos i sprdali al nmvz, to je druga tema. Naravno ko je uporan i ko je spreman na bukvalno sve nek se zaputi na taj cirkus od zivota.

Sto se tice posla istina je da se po zakonu nmzs raditi prvih 6 meseci. Zato sam ja prvih 5 meseci radio kao konobar na crno. Posle sam nasao posao u Zenevi full-time kod coveka koga je bilo briga za te dozvole, jednostavno mi je dao posao i to je to. 2014 sam radio u jednoj privatnoj banci sa B studentskom vizom sa kojom se sme raditi samo 15 sati nedeljno!!! Ja sam radio 100% a oni su mi ugovor napravili na 15 sati nedeljno, to je pravna sluzba vec sredjivala... Sve sto je drzava na to rekla jeste: mora da se plati POREZ!!! Svakog meseca su mi skidali od plate direktno porez i to je to. (napominjem ovo je moj licni slucaj, i ja sam na tu poziciju dosao po preporuci i imao sam direktan kontankt sa partnerima te firme). Uglavnom na ta ogranicenja nemojte gledati jer ko hoce da radi i zaradi taj nadje nacin.

Ko nema EU papire i hoce da preko posla pravi radne posle studiranja mora da racuna 10'000CHF troskova za dvokata po predavanju aplikacije u kanton. Govorim o Kantnu ZH, nije bitno ko vas zaposljava i koji ste fax zavrsili oni ce jednostavno reci NE, jer imaju pravo na to i vi mozete slucaj poslati na sud. Na sudu ako imate stalan ugovor sa platom vecom od 7'000 mesecno i normalno prebivaliste, bez dugova itd dobicete B ili L dozvolu. Citav proces ne traje duze od 2 meseca.

Ozbiljni problemi o kojima mora da se misli kao student (osim ako ti cale nije milioner pa te salje sa nzm koliko love): Stan (niko ali bas niko ti nece izdati stan, obavezno gledati WG ili neke hostele jeftine, domove itd, da kazem alternativa), redovna primanja (zivot u ch je jako skup, i veoma je bitno imati redovna primanja svaki mesec kako bi se mogli placati svi racuni i kako bi imao novac za zivot), i naravno jezik-sto se pre nauci nemacki to je mnogo lakse, integracija je jako bitna.

I glavni savet NIKAKO se ne druziti sa nasim ljudima. To je sve stoka, izbegavati Yugovice u sirokom krugu!!!!

 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.01.2018. u 23:40 - pre 76 meseci
Hvala svima na savetima i pomoci,polako se spremam za sve to sto me ceka. Volim da cujem iskustva drugih,ma kakva ona bila jer zivot nije sjajan i bajan,nije nikada onakav kakvim ga isplaniramo nego se tu prepreci kojesta. Reci mi Arsenije jel postoji mogucnost stipendiranja stranih studenata od strane CH kao drzave ako govorimo o master studijama? I sta mislis da li je bolje zavrsiti kod nas ovde edukaciju pa buduci posao,uz vec steceno radno iskustvo ovde(govorim o IT struci) potraziti u CH?
 
Odgovor na temu

zoki 85

Član broj: 303307
Poruke: 17
31.10.146.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2018. u 16:52 - pre 75 meseci
Pozdrav svima imam i ja par pitanja. ne znam je li bilo nesto vec slicno u predhodnih 200 i nesto stranica, ali ajde, da pitam a da se niko ne naljuti... vec sam se doselio u svajcarsku, kanton cirih grad kloten, tu mi je supruga od prosle god, radi, ima B vizu, ona je sa madjarskim pasosem, a ja imam srpski. sa mnom sam doveo i naseg trogodisnjeg sina. predali smo za vize, spajanje porodice, rekli su da cemo ih dobiti za 15 dana i da ce i nase biti B, ja i sin, posto supruga vec ima. interesuje me kakva ce mi biti procedura trazenja posla? hoce li mi trebati radna viza i ako treba kako do nje? inace sam autoelektricar a radim i mehaniku, imam iskustvo 12 god u tome. hvala svima na odgovorima

[Ovu poruku je menjao zoki 85 dana 23.01.2018. u 18:23 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zoki 85 dana 23.01.2018. u 18:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.01.2018. u 01:45 - pre 75 meseci
Sa B vizom mozes da radis normalno. Nije tesko izguglati. Srecno!
 
Odgovor na temu

zoki 85

Član broj: 303307
Poruke: 17
31.10.146.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.01.2018. u 08:32 - pre 75 meseci
ok, znam da mozes da radis sa B vizom, ali neki "nasi" tu me isprepadase, kao neeee to je samo boravisna dozvola, ti neces moci nigde da radis osim na gradjevinu i to moli Boga, da ti "otvore" radnu vizu i td... pa to me zanima, jel to stvarno tako ili slicno? ili ne?
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.01.2018. u 09:52 - pre 75 meseci
Citat:
zoki 85: ok, znam da mozes da radis sa B vizom, ali neki "nasi" tu me isprepadase, kao neeee to je samo boravisna dozvola, ti neces moci nigde da radis osim na gradjevinu i to moli Boga, da ti "otvore" radnu vizu i td... pa to me zanima, jel to stvarno tako ili slicno? ili ne?


posto si nov u inostranstvu, dacu ti jedan savet koji ce ti mnogo pomoci ako ga se budes pridrzavao:

sto manje "naših" u svom okruzenju, sto manje slusanja njihovih saveta, sto manje preuzimanja njihovih navika, i sl. to ce ti bili lepsi zivot!

ako jednom udjes u taj gastarbajterski mulj drustva, nikad vise iz njega neces moci da izadjes. izbor je sad na tebi...
 
Odgovor na temu

zoki 85

Član broj: 303307
Poruke: 17
31.10.146.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.01.2018. u 10:13 - pre 75 meseci
jasno mi je, to su mi isto rekli kad sam odlazio... a sto se tice radne vize, da slucajno ne znate nesto o tome? mislim da li mi uopste treba?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108646 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.