Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108678 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deckoUusponu
Ivan Merkovic
nezaposlen
Subotica

Član broj: 192137
Poruke: 14
*.pool.dsl-net.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.07.2017. u 00:38 - pre 81 meseci
Savetujem svima koji zele da se upute u zemlju meda i mleka bez prethodno ugovorenog posla da to ne cine..Ja sam pametan to pokusao verujuci da nije istina da se u toj magicnoj drzavi ne moze naci bar neki "shabanski" posao u roku od nekoliko meseci..doduse dosao sam sa dovoljno para naoruzan srednjim nivo-om nemackog i madjarskim pasoshem..Zvuci dovoljno? NOT! Posto vec imam iskustva sa inostranstvom (ziveo u Engleskoj 2 god) verovao sam da cu u nekoj agenciji za zaposljavenje lako naci bilo kakav posao sa ogranicenim brojem sati kao sto sam to radio u Engleskoj a posto je satnica u CH za takve poslove oko 20-25 franaka dovoljno mi je 40-50 sati mesecno da pokrijem troskove zivota i ostane jos kusur,zvuci sve super..medjutim ovde i po agencijama traze kvalifikovane ljude (uglavnom gradjevinske i medicinske struke) negde cak i tecno znanje nemackog i razumevanje svajcarskog nemackog..Prepeglao sam ceo net i jos mi nije jasno kako se nalaze fizikalci za fabrike,beraci i sta vec al ajde..Trziste rada je natrpano pogotovo blizu granice.Tako da ako vec zelite u ovakve avanture izaberite jeftinije drzave..
Sudbina je spoj bezbroj nasumicnih okolnosti
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.07.2017. u 04:54 - pre 81 meseci
@deckoUusponu

Jako zanimljivo iskustvo gotovo suprotno tvom imas samo jednu stranu pre ove pa procitaj. Coveku uspelo cak sa Bugarskim pasosem. Slazem se da su sanse jako male ali eto moguce je.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.07.2017. u 08:12 - pre 81 meseci
Citat:
zzz030: @deckoUusponu

Jako zanimljivo iskustvo gotovo suprotno tvom imas samo jednu stranu pre ove pa procitaj. Coveku uspelo cak sa Bugarskim pasosem. Slazem se da su sanse jako male ali eto moguce je.


pa eto i mi smo ovde imali zenu sa cistim srpskim pasosem koja je uletela u quotu od 17 stranaca za Appenzell Innerhodden sto je vlada najmanji kanton.

decko U usponu je ipak u CH koliko vidim zanci uspeo je. A drugo, ja ne razumem zasto neko misli da moze da postoji posao za koji ne treba znanje lokalnog jezika ? OK, ne treba vam isto znanje ako prodajete polise za osiguranje ili vozite kamion.
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
...wline.res.cust.swisscom.ch.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.07.2017. u 11:11 - pre 81 meseci
Decko u usponu,

moras da budes mnogo visperan, snalazljiv i uporan da bi nasao posao bez znanja jezika, ovde ti je slicno kao dole, kad si u takvoj situaciji sve se nalazi preko ljudi (preporuke), sto vise ljudi i sto veci krug imas oko sebe u boljoj si situaciji. Ne znas ti u kakvoj sam ja sve situaciji bio, sto pre shvatis da si sam, bez igde ikoga, to bolje za tebe, nema ovde ni mama ni tata, ni ujka ni ujna, ni drug ni drugarica, potpuno SAM. Pa izvoli snadji se, resi stan, resi racun u banci, prijavi se u opstinu, sredi radnu i boravisnu dozvolu, uzmi mesecnu kartu i cepaj dalje. Kad je meni to uspelo sa 10% nemackog, moze svakome, doduse bila je neka kombinacija Englesko-Nemackog, bitno da te razumeju sta ti hoces, nece kafu da ti kuvaju u Gemaide.

Zavrisio i ja fakultet pa radim poslove koji veze nemaju, ali kad si uporan i imas svoj cilj onda radis bilo koji posao da bi dosao do tog cilja. Sad sam vec u dosta boljoj situaciji, planiram malo dole u Srbiju na odmor, nisam izlazio 5 meseci nigde, poludecu :-), ne zato sto nemam novca ili se puno radi, nego nemam odgovarajuce drustvo, ali polako se siri krug ljudi. Dobra povoljnost je sto ima 3 Avio linije sa niskim cenama karata. Bazel-Nis, ima van sezone za 35 franaka, krenule su i dve nove iz Ciriha, Germania i Swiss, njihova cena karte je oko 69 franaka u jednom pravcu, sto je opet daleko jeftinije neko putovati autobusom 30 sati za 100 franaka. Bitno je stabilizovati se ovde, napraviti podlogu, posle ako vas uhvati nostalgija za sat ipo u Srbiju.

Vidim neki kazu sve skupo u CH, ne gledaju standard, ali njihov nacin razmiljanja bolje da ne opisujem, izasli oni iz sela, ali selo iz njih tesko. Ako vam je neka minimalna satnica neto u Cirihu oko 20 chf, mozete popiti 4-5 kafe na CIriskom jezeru, sa druge strane minimalna satnica u Srbiji je 125 dinara, sto znaci mozete popiti 1 kafu.

Ako hocete jeftino, ne morate u Nemacku, imate Lidi, ALdi - Argus pivo oko 50 dinara limenka.

Langstrasse me razocarao skupocom, ispod 100 chf, nece da cuju, doduse ima nekih ofucanih ko Persijke macke, nude za 50, ali ako ne znas sta je dobro, uzmi ono sto je skupo. Salim se malo, bitno su Svajcarci legalizovali i najstariji zanat na svetu, i verovali ili ne izdaju imaju odredjeni broj radnih dozvola koje izdaju za dame sirom sveta koje hoce da se bave tim zanatom i placaju porez normalno.

Tek kad sednem u nekom nasem kaficu, shvatim da su svi mojih godina rodjeni u Svajcarskoj, pola srpski pola nemacki pricaju. Naravno da sam ponosan u toj situacji, uspeo sam nesto sto sto velika vecina hoce i zeli, ali nema dobar plan da to i ostvari. I na kraju nije sve u parama, odradite svoj dan i mirna vam glava, ne gledate one orangutane u Skupstini Srbije po ceo dan, i cekate da prodju bolne reforme. Ko je bio ovde i ko zivi ovde zna o cemu pricam, nikada Srbija nece dostici njihov standard, zavaravaju glup narod o nekoj boljoj buducnosti koja na zalost nece doci, a zivot leti, eto prekjuce napunio 26 godina :D

Idem da gledam novi stan, pozdrav iz suncanog Ciriha :-)
serb.ch
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.07.2017. u 15:52 - pre 81 meseci
u pravu si serb.ch...

to i ja uvek kazem ljudima, ako mozete idite tamo i na licu mesta vidite sta i kako. Onda kazu, ma ima sve na internetu i posao se trazi na internetu... da da sve ja to razumem i sve je to tacno i stoji, ali neke uglavnom one najbitnije stvari mogu da se odrade na licu mesta.

Pogotovo sto kad kazes potencijalnom poslodavcu ja sam u:

BernStrasse 23
Zurich -CH

pa onda jos lepo ostavis telefon tipa +41.... mail [email protected]

to je sasvim sasvim druga prica.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku31.07.2017. u 14:37 - pre 81 meseci
Braxi, potpuno se slazem.

Kada je neko vec sa adresom u CH to potencijalnom poslodavcu znaci
- nije neki koji tek tako salje Bewerbinge, a u stvari nije ni sainteresovan, ili nema pojma sta sve treba da bi dosao u zemlju
- moze da navrati na intervju za posao, to mu je manja usputna obaveza, a ne put preko sveta
- vec je sredio svoje papire, ili je na dobrom putu
- moze brzo poceti da radi
- nece u startu biti preokupiran trazenjem stana, finansijskim problemima, snalazenjem, setanjem po salterima
- svestan je kakav je zivot u CH, nece se pokupiti za par meseci zbog nostalgije
- vec se koliko toliko snasao u normalnim stvarima tipa prodavnice, prevoz, orijentacija po gradu
- zna kako poslovanje funkcionise u CH, zna sta se od njega ocekuje, nece biti ovde kao da je pao sa neba

Dakle, poslodavac ce za CVima iz korpe za otpatke posegnuti samo tada kada ne stolu nema nista upotrebljivo.
 
Odgovor na temu

Dragana Ilic
Dragana Ilic

Član broj: 256452
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.08.2017. u 18:03 - pre 81 meseci
Zdravo svima,imam jedno pitanje vezano za boravak i rad u svajcarskoj.Evo ovako ja imam Poljski pasos a muz srpski , zanima me kakve su sanse za mene a kakve za njega sto se tice posla ? Imamo tamo jako dobre prijatelje tako da nam smestaj i prijava za pocetak nije problem takodje prijatelj nam radi Burger kingu tamo je sef rekao je da nije nikakav problem da nas ubaci tako. Da li je neko imao sicno iskustvo ? Da li neko moze da mi pojasni kakve su sanse za dobijanje b vize za mene a kakve za muza s obzirom da ima srpski pasos a ja poljski ?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.147.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.08.2017. u 19:54 - pre 81 meseci
Ukratko

Ti sa poljskim imas sanse da odmah relativno jednostavno dobijes vizu, postupak je opisan u ranijim postovima. Da li ces dobiti L ili B, zavisi od tipa ugovora - za stalno ili na odredjeno, kao i dobre volje u kantonu gde resavaju.

Muz kasnije moze da dodje preko spajanja porodice. Da bi to bilo moguce, ti treba da ispunis odredjene uslove, poput visine primanja, stalnog posla, mislim cak i B vize.

Dakle, mozete da dodjete, koliko brzo ne moze niko da vam tacno kaze. Previse je "ako", "zavisi" i sl.
 
Odgovor na temu

lulelinoleum
Nezaposlen
nemam

Član broj: 312317
Poruke: 12
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.08.2017. u 21:15 - pre 81 meseci
 
Odgovor na temu

Dragana Ilic




Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 12:16 - pre 81 meseci
Hvala na odgovoru sunny.Reci mi da li nesto olaksava to sto on moze i jednog i drugog da ubaci odmah ? da li je to uopste moguce s obzirom da smo verovatno na odredjeno jel je to ipak burger king, primer,prijatelji nasih prijatelja ona ima austrijski pasos on srpski u braku su naravno, dosli su u svajcarsku i nakon 2 meseca su oboje nasli posao i naravno dobili predpostavljam B ili l kako god rade i jedan i drugi cak sta vise mislim da je on nasao prvi posao, pa nas to malo buni jel su oni prakticno u istoj situaciji bili kao i mi austrijiski ili poljski pasos verujem da nije neka velika razlika kad se gleda svajcarska, a on kao i moj muz ima srpski i zaposlili su se....
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 13:58 - pre 81 meseci
Citat:
Dragana Ilic : Hvala na odgovoru sunny.Reci mi da li nesto olaksava to sto on moze i jednog i drugog da ubaci odmah ? da li je to uopste moguce s obzirom da smo verovatno na odredjeno jel je to ipak burger king, primer,prijatelji nasih prijatelja ona ima austrijski pasos on srpski u braku su naravno, dosli su u svajcarsku i nakon 2 meseca su oboje nasli posao i naravno dobili predpostavljam B ili l kako god rade i jedan i drugi cak sta vise mislim da je on nasao prvi posao, pa nas to malo buni jel su oni prakticno u istoj situaciji bili kao i mi austrijiski ili poljski pasos verujem da nije neka velika razlika kad se gleda svajcarska, a on kao i moj muz ima srpski i zaposlili su se....


pa ako taj prijatelj moze da vas ubaci, onda neka vas ubaci, sta je problem ?
 
Odgovor na temu

Dragana Ilic




Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 14:00 - pre 81 meseci
Hvala na odgovoru u svakom slucaju ;)
 
Odgovor na temu

Dragana Ilic




Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 14:02 - pre 81 meseci
Pitanje je bilo da li jei kako moguce s obzirom da muz ima srpski pasos, al okej svakako braxy hvala
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 14:16 - pre 81 meseci
uglavnom sredjivanje prve dozvole ti je 90% stvar poslodavca. I odgovornost.

A Burger King je ozbiljna firma i on kao sef i odgovorno lice sigurno nece uraiti nista neregularno. Tako da budi bez brige bar imas srece da si ga nasla i da hoce da vam pomgne.
 
Odgovor na temu

Dragana Ilic




Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 14:17 - pre 81 meseci
Nadam se da je sve to izvodljivo jer ako samo ja budem radila tesko da cemo moci da prezivimo pogotovo u kantonu kao sto je zurich ...preskup :(
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 14:21 - pre 81 meseci
pa moguce je da ce potrajati njegova dozvola (opet kazem meni se cini da on ipak mora na spajanje, ali ako taj Svajcarac kaze da moze onda mozda i moze), ali ako ste bas prelomili da idete u CH i ako je tako kako kazes da ces imati smestaj i posao onda idite.
 
Odgovor na temu

Dragana Ilic




Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 14:25 - pre 81 meseci
Hvala u svakom slucaju :)))
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.147.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 18:33 - pre 81 meseci
Citat:
Dragana Ilic :
Reci mi da li nesto olaksava to sto on moze i jednog i drugog da ubaci odmah ?



Mislim da nisi dobro procitala moj odgovor.


Teoretski, omogucava, ako Burger King zeli da vas zaposli kao vrhunske strucnjake kojima ce raditi vize. Na primer, ako moze da vas ubaci da budete direktor i zamenik direktora Burger Kinga Scweitz.

Ako ste strucnjaci za okretanje pleskavica, pakovanje hamburgera i upravljanje dzogerom, pogotovo na odredjeno, onda verujem da to nema uticaja.

Izvini na grubosti i banalizovanju, ali mozda je ovako jasnije.


Ti dolazis po osnovu slobonog kretanja radne snage u EU, a on posle u postupku spajanja porodice. To su dva odvojena postupka.
https://www.ch.ch/en/working-switzerland-eu-efta/
Prvi korak je da se registrujes kod lokalnih kantonalnih vlasti. Dobijas jedan papir na osnovu kojeg mozes da pocnes da radis. Potom se pokrece postupak izdavanja vize.

Daklem
Ako moze da tebe ubaci u tu firmu (ili bilo koju drugu), ti dobijas radnu L ili B vizu skoro sigurno.

Kad zavrsis taj proces, onda ti mozes da zahtevas spajanje porodice. Da bi ti uzeli u razmatranje zahtev, potrebno je da ispunis nekoliko uslova, na primer dovoljno velik stan po CH standardima.

https://www.ch.ch/en/family-reunification-eu-efta/
https://www.sem.admin.ch/dam/d...heets/fs-familiennachzug-e.pdf

Samo da bi iznajmila stan u CH ti treba nekoliko meseci. Izdavanje vize za njega je nevezano za mogucnost njegovog zaposlenja.

Jos jedna napomena, moze da se desi da mu izdaju vizu bez prava da radi. Desilo se da iz Kantona zovu mojiu firmu i pitaju kako smo se usudili da zaposlimo jednu zenu, kad ona ima vizu koja ne dozvoljava rad. Srecom po nju i firmu u kojoj radim, to nije bilo navedeno u njenoj dozvoli. U Kantonu su priznali da je to njihov propust, a po ovdasnjim pravilima, ako je njihov propust, to se resava po povoljnijoj varijanti za gradjanina. Zena je nastavila da radi.

No, da se vratim na temu. Kada suprug dobije dozvolu da se doseli i radi, onda moze da pocne da trazi posao.

nisam prolazio taj postupak, pa ne znam sve detalje, ovo je samo ono sto mi je poznato.


 
Odgovor na temu

Dragana Ilic




Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 19:55 - pre 81 meseci
Aha okej jasno, znaci prvo ja dolazim zaposljavam se i dobijam dozvolu nakon toga moram uslove da ispunim pa tek onda spajanje porodice kada i to uradimo,onda tek moze i muz da pocne da radi....da li znas to spajanje porodice i sve ovo koliko to moze da traje dok ne pocne i muz da radi? :(
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.147.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.08.2017. u 22:34 - pre 81 meseci
Kao sto rekoh, nemam iskustva sa tim postupkom, ali sam siguran da je jako individualno.

Ne bih da ti dajem krivu informaciju, ali verujem da je oko godinu dana relativno brzo.

Nadam se da ce se neko od forumasa ko ima iskustva ukljuciti u prepisku, a verujem da je vec neko napisao svoja iskustva u prethodnim postovima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108678 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.