Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109218 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 07:54 - pre 92 meseci
Citat:
bojanskopje:Zdravo, planiram za mesec dana da idem za Bazel, kako bi trazio posao na divo, imam Makedonski pasos i nikakve druge dokumenata. Po obrazovanje sam visoko kvalifikovan magistar nauka, no to je najmalje bitno zato sto ne znam jezik ni jednu rec tako da plan mi je da naucim nemacki kako i da zaradim nesto kako bi posle poceo proces nostrifikaciju. Molim za savet dali mi je plan dobar?

kojih nauka si magistar? za emigraciju nije isto ako si magistar elektrotehnike i magistar etnologije npr.! i sta uopste podrazumevas pod magistar? koliko znam u Srbiji je magistratura odavno ukinuta, bilo je to nekad medju-zvanje izmenju zavrsenih studija i doktorata nakon 2 god. pa su u vreme ukidanja svi oni koji su se zatekli na tim studijama ili to zavrsili prakticno bili kolateralna steta jes ispada da su dzabe studirali kad to svakako vise ne postoji! kako god bilo, osim mozda za medicinu, sama diploma ti nije toliko bitna za dobijanje posla jer se posao dobija na osnovu konkretnog radnog iskustva i znanja primenljivog u praksi! diplome, sertifikati, papiri i sl. ako ne stojis prakticnim znanjem iza toga nisu ni jednom poslodavcu potrebni!

dalje, nivo nemackog za posao sa bilo kakvom fakultetskom diplomom kao perac prozora, pomocnik na gradilistu, raznosac novina i sl. neces dostici ni za 20 god. nemacki kakav tebi treba se uci u skolama jezika i tu nema neke velike filozofije! upises se kod tebe u Skoplju na kurs, ne treba da ides van Makedonije da bi naucio jezik.

i ne jasno mo je i zasto si odabrao CH gde je skoro pa nemoguce legalno dobiti vizu/dozvolu za rad osim zenidbom? imas nekog tamo ili su ti napricali price da bi ti tamo sa svojim zvanjem zaradjivao 10-15-20 hiljada CHF mesecno, a u AT/DE "samo" 2-3 hiljade €?!

rekao si da ti je supruga lekar-specijalista, zasto ona ne proba prva da nadje posao? u Nemackoj mislim da ima sasvim dobre sanse da se zaposli, bez da prvo 5 godina pere sudove? koliko znam, cela procedura i nostrifikacije diplome i trazenja posla se zavrsava postom/internetom, a ima i gomila agencija/posrednika koji mogu pomoci oko nalazenja posla. gore sam pomenuo da mislim da je sama diploma nebitna osim mozda za medicinu... poznajem jednog lekara iz Beograda koji je posle 15ak god. studiranja bez dana radnog iskustva nasao posao u DE, tako da nije nerealno da bi i tvoja zena uspela.

Emigracija danas zahteva pripremu (nekad i visegodisnju), mozda je tako kako ti planiras "idem, pa cu vec da se snadjem" moglo pre 40-50 godina, sada ces se u najboljem slucaju vratiti kad potrosis to malo para sto si poneo, ako ne popijes i zabranu pa vise nikad ni ne prismrdis CH/DE/AT ili gde budes vec isao.

pitao si za savet:
1) oboje pocnite da ucite jezik zemlje u koju planirate da idete, bez toga realne sanse su vrlo male!
2) pola Makedonije je uzelo bugarske pasose... nemoj samo da kazes da nemas nikakve veze sa Bugarskom jer je nisu ni drugi imali!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 09:00 - pre 92 meseci
Au,.....

Poceo sam da citam sta pise ovaj bojanskoplje, i cini mi se da je on nesto pobrkao. Dobio je neke informacije od "nasih ljudi" koje nemaju veze za istinom. Ajde ukratko, jer nisam ni procitao do kraja tvoje postove,....


1. Koliko sam informisan u zadnje vreme, CH puca od "nasih" (mislim na Rumune, Bugare, HR, BIH, SRB, itd), svi dolaze i traze posao, i to sa istom parolom daj sta das, kao to je dobro za pocetak i pa cu ja posle da se snadjem. A "nasi" ih cekaju sa osmehom na licu, i to samo iz razloga sto vide u njima jeftinu radnu snagu i smanjenje svojih troskova tj povecanja svojih zarada.

- iznajmljuju stanove gde zivi i po 5-10 ljudi
- placaju ih 500 evra + smestaj i klopa mesecno
- ili im daju 50 evra dnevnicu za poslove od 4-12 sati.
- poslovi koje nude se krecu od pranja stanova, ciscenja, selidbi, gradjevine, restorana ali ne u servisu, nego pranje sudova i spremanje hrane (poslovi gde jezik mozes da naucis za 100+ godina)
- toliko omalovazavaju ljude, jer znaju da dolaze jer im je dogorelo, da je to stvarno bezobrazno.

2. Tvoje diplome, magistarske, doktorske studije (cast izuzecima) CH gledaju kao da si im doneo tolet papir, poceli su i za Nemacke da prave probleme. (naravno oni za sve ovo imaju stila, pa ti to nece reci direktno u lice, nego ce te poslati da se doskolujes a to ce na kraju da ti dodje da zavrsis od osnovne skole do fakulteta sve ispocetka)

3. "NASI" bezi bolje od njih i pokusaj da pricas filipinski, nego da te neko cuje da si iz EX-Balkana. (Jedino gde "nasi" jos postoje je USA, jos uvek nisam nasao razlog zbog cega, predpostavljam da je daljina u pitanju). Promenile su se generacije, prva i druga koje su ovde dosle su jos i htele da pomognu, ovi ostali nisu nasi, ovde su rodjeni i ovde su odrasli, oni samo znaju iz prica sta znaci nasi, to su oni "kosovo je srbija" a da nisu bili nikad na kosovu i da jos uvek ni svih 7 padaza ne koriste kako treba. Nasi koji nose majce kupljene u SRB a ne znaju sta je burek. Nazalost nema vise "nasih"

4. Da ne ponavljam pricu, CH = brak, BRAK = 40.000 CHF + itd.

5. Te kombinacije karta u jednom pravcu, spavanje po parkovima, snalazenje, to su price iz 60tih, 70tih, godina.

Nek me ispravi neko ako misli da gresim, voleo bih da cujem drugo misljnje.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

bojanskopje

Član broj: 124929
Poruke: 33
*.cabletel.com.mk.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 10:33 - pre 92 meseci
elmagico, meni iskreno i nesmeta da mi gledaju diplomu tako :) Sta je do mene cak i odgovara mi da se doskolujem pa i neka je od vrtic, ne plasim se toga a i volim kad treba da potvrdim nesto sto sam radio. Mi sa balkana zaista zivimo sa 300 eura platu ali ipak smo skolovan i obrazovan narod jos ima izvanredne profesionalca. Ja pored toga sta sam magister imam 12 godina radnog staza, moje teme mogu da posaljem u prestizne strucne casopise, zato i mislim da retko ko moze da mi negira strucnost, pa neka je i arijevac ako hoce. Da bi imao pare ne bi cekao ni sekund smesta bi upisao i doktorske.

Drugo slazem se da je realnost takva, zato i sam mislio ako mogu da zaradim nesto sam pa smislio sam pranje prozora, ovo ostalo sta kazes to je cista glupost i to se uopste i ne isplati a i ne nameravam da radim to. Za 50 eura na dan nemoj da me smijes, u Crnu Goru zaradjujem letos od sjemenke za 2 sata prodavnja po 100 eura. Vidi meni je jedini problem jezik da bi znao jezik bar neko nivo akademsko ondak ne bi se smarao ja sa ove glupe poslove ali kako da radim sa ljudima kad ne znam jezik. Zato trazim varijante ovakve da vidim kulturu zivljenja, da se uklopim koliko toliko i da naucim jezik, ostalo znam sta treba.

[Ovu poruku je menjao bojanskopje dana 26.09.2016. u 11:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bojanskopje

Član broj: 124929
Poruke: 33
*.cabletel.com.mk.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 10:49 - pre 92 meseci
Citat:
član:
Citat:
bojanskopje:Zdravo, planiram za mesec dana da idem za Bazel, kako bi trazio posao na divo, imam Makedonski pasos i nikakve druge dokumenata. Po obrazovanje sam visoko kvalifikovan magistar nauka, no to je najmalje bitno zato sto ne znam jezik ni jednu rec tako da plan mi je da naucim nemacki kako i da zaradim nesto kako bi posle poceo proces nostrifikaciju. Molim za savet dali mi je plan dobar?

kojih nauka si magistar? za emigraciju nije isto ako si magistar elektrotehnike i magistar etnologije npr.! i sta uopste podrazumevas pod magistar? koliko znam u Srbiji je magistratura odavno ukinuta, bilo je to nekad medju-zvanje izmenju zavrsenih studija i doktorata nakon 2 god. pa su u vreme ukidanja svi oni koji su se zatekli na tim studijama ili to zavrsili prakticno bili kolateralna steta jes ispada da su dzabe studirali kad to svakako vise ne postoji! kako god bilo, osim mozda za medicinu, sama diploma ti nije toliko bitna za dobijanje posla jer se posao dobija na osnovu konkretnog radnog iskustva i znanja primenljivog u praksi! diplome, sertifikati, papiri i sl. ako ne stojis prakticnim znanjem iza toga nisu ni jednom poslodavcu potrebni!

dalje, nivo nemackog za posao sa bilo kakvom fakultetskom diplomom kao perac prozora, pomocnik na gradilistu, raznosac novina i sl. neces dostici ni za 20 god. nemacki kakav tebi treba se uci u skolama jezika i tu nema neke velike filozofije! upises se kod tebe u Skoplju na kurs, ne treba da ides van Makedonije da bi naucio jezik.

i ne jasno mo je i zasto si odabrao CH gde je skoro pa nemoguce legalno dobiti vizu/dozvolu za rad osim zenidbom? imas nekog tamo ili su ti napricali price da bi ti tamo sa svojim zvanjem zaradjivao 10-15-20 hiljada CHF mesecno, a u AT/DE "samo" 2-3 hiljade €?!

rekao si da ti je supruga lekar-specijalista, zasto ona ne proba prva da nadje posao? u Nemackoj mislim da ima sasvim dobre sanse da se zaposli, bez da prvo 5 godina pere sudove? koliko znam, cela procedura i nostrifikacije diplome i trazenja posla se zavrsava postom/internetom, a ima i gomila agencija/posrednika koji mogu pomoci oko nalazenja posla. gore sam pomenuo da mislim da je sama diploma nebitna osim mozda za medicinu... poznajem jednog lekara iz Beograda koji je posle 15ak god. studiranja bez dana radnog iskustva nasao posao u DE, tako da nije nerealno da bi i tvoja zena uspela.

Emigracija danas zahteva pripremu (nekad i visegodisnju), mozda je tako kako ti planiras "idem, pa cu vec da se snadjem" moglo pre 40-50 godina, sada ces se u najboljem slucaju vratiti kad potrosis to malo para sto si poneo, ako ne popijes i zabranu pa vise nikad ni ne prismrdis CH/DE/AT ili gde budes vec isao.

pitao si za savet:
1) oboje pocnite da ucite jezik zemlje u koju planirate da idete, bez toga realne sanse su vrlo male!
2) pola Makedonije je uzelo bugarske pasose... nemoj samo da kazes da nemas nikakve veze sa Bugarskom jer je nisu ni drugi imali!


Da ja sam bas to kako kazes kolateralna steta, 4+2 godine i sad nepostoje vise magisterske studije. Nije bitno to, ja sam dosta naucio od pozdiplomske studije kako se radi tako da nije bilo to djaba. Ako idem na Doktorske studjie meni sad minusiraju 2 godine tako da idem samo 2 od 4. Ali to je jedino ako se zaposlis na fakultetu, i to su akadmeske titule a ne strucne. Ali da ne smaram

Ja sam diplomiran kineziterapeut i magister kinezioloske nauka.
Imam jedna moja koleginica od fakulteta koja je napravila nostrifikacija svoje diplome, dobila radnu dozvolu i sad radi u Svajcarsku.

Ove varijante sa onakav prestoj planiram kako prvo da vidim dali mogu, hocu i zelim da se uklopim,
Jezik iz iskustva znam da se lakse uci ako si tamo gde se govori, i jednostavno da napravim avanturu sebi.
Inace fakultet imam zavrseno u Bugarsku posdiplomske u Skoplju i nemam bugarski pasos, kad sam bio tad komandir policiske stanice davao mi ga za 30 minuta ali nisam ga nikad uzeo.
Za kraj hvala na savete zaista smatram ih za korisne i vodicu se od vase iskustva.

Samo jos bi te zamolio da mi kazes ovo sta si naveo da brak moze da se ugovori za 40 000 eura. Moze li se naci neku zenu sta bi htela da platim, i dali zele pare prvo ili kad radim da i platim, koje je tvoje misljenje isplati li se to? Mada ne znam moja zena dali bi htela da se razvedemo :)))) Ali kad hoces nesto da postignes moras malo i da zrtvujes nesto.

U svakom slucaj veliiiiko hvala sta ste mi dale ove savete!


[Ovu poruku je menjao bojanskopje dana 26.09.2016. u 11:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 11:20 - pre 92 meseci
najlakse ti je bojane da odes i probas da opamprcis neku CH.

onda sve dobijas inace ces sigurno kopati kante za smece.
 
Odgovor na temu

bojanskopje

Član broj: 124929
Poruke: 33
*.cabletel.com.mk.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 11:58 - pre 92 meseci
Nema nista sta je nemoguce, zato i pricamo trazim varijante, i ovo ovde mi dosta pomaze da nadjem procep i da se preselimo tamo. Sve zavisi koliko hoces drugo je nebo limit. Zivot se zivi malo ko moze da ga planira kako dao bog, ja sam proaktivan i trazim varijante ostalo nije do mene. Pre nekoliko meseca dosao je jedan momak na rehabilitaciju iz Francusku Makedonac tamo rodjen. I poceo da nas ponizava kao, sta mislimo mi da smo mi kao Francuzi, kako mi pojma nemamo, kako je Francuska ne znam sta itn, itn. Ja sam ustao i prestao da ga radim otisao do sefa rekao sta prica taj momak i da ja nezelim da ga radim i ako mu se nesto nedopada neka ide u Francusku. Posle se kajao i trazio da nastavi terapiju ali ja tad sam poceo da ga prozivam meni ti ne interesujes idi radi sta hoces, toliko se izblamirao da je bioe jedna obicna gastrabajterska nepismena budala, bas mi je bilo milo sto se osetio tako. Toliko se navredio da je cak i poceo silu da pokazuje, ja sam mu se samo nasmjao cinicno i od tad nisam mu oko video. Kako sto sam i napisao gore jeste mi smo bednici, cigani ali ipak imamo obrazovanje, kultura i nivo, bar neke od nas :)
I evo zamisljam mene, ja 7 000 eura plata, moja zena 7 000 eura plata, pappapapa pa nije loso a? :) Pa znate li vi kad bi se ja vratio ovde posle, mozda onako od humanitarnog razloga bi dosao bi pomogao oko neko strucno usavrsavanje moje kolege i to bi im dao onako gratis, koliko da ne budem stoka a za ostale ne bi se smarao ni ja. Inace sta bi i meni hvalio da uzmem neku zenu odavde da mi cuva decu za 500 eura puuuu savrseno.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 12:00 - pre 92 meseci
Citat:
bojanskopje:Ove varijante sa onakav prestoj planiram kako prvo da vidim dali mogu, hocu i zelim da se uklopim,
Jezik iz iskustva znam da se lakse uci ako si tamo gde se govori, i jednostavno da napravim avanturu sebi.

ako bi radio i ziveo na crno i bio okruzen takvima istima, radio najgore poslove za sitne pare taman za toliko da prezivis, mislim da bi kroz taj klosarski nacin zivota stekao pogresnu sliku o zivotu u nekoj zemlji, jer ne zive svi tako, definitivno!
moj savet ja da zaboravis na takve ideje, nije danas 1966. nego 2016., kao i ovo sa zenidbama, nego da nadjes nacin da legalno odes negde gde ces raditi posao u struci, posto eto kazes imas znanje, imas diplomu, fali ti "samo" znanje jezika, koje mozes steci i tu gde jesi!
Citat:
bojanskopje:Inace fakultet imam zavrseno u Bugarsku posdiplomske u Skoplju i nemam bugarski pasos, kad sam bio tad komandir policiske stanice davao mi ga za 30 minuta ali nisam ga nikad uzeo.

ne znam kakvi su ti danas sanse da dodjes do bugarskog pasosa, ali je to papir koji bi ti vredeo vise nego magistratura!
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 12:04 - pre 92 meseci
Citat:
bojanskopje:I evo zamisljam mene, ja 7 000 eura plata, moja zena 7 000 eura plata, pappapapa pa nije loso a? :) Pa znate li vi kad bi se ja vratio ovde posle, mozda onako od humanitarnog razloga bi dosao bi pomogao oko neko strucno usavrsavanje moje kolege i to bi im dao onako gratis, koliko da ne budem stoka a za ostale ne bi se smarao ni ja. Inace sta bi i meni hvalio da uzmem neku zenu odavde da mi cuva decu za 500 eura puuuu savrseno.

 
Odgovor na temu

bojanskopje

Član broj: 124929
Poruke: 33
*.cabletel.com.mk.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 12:05 - pre 92 meseci
@član, znam, ali ja nikad ne zalim za nesto sto je proslo tako sam tad razmisljao tako i sam uradio. Ko moze da pretpostavi da ce ovaj balkan da pukne ovoliko? Meni iskreno i danas nije mi krivo sta ga nemam. :)
Evo ti modifikaciju moje ideje pod utecaj vase savete.
Vako cu prvo cu da probam kako to ide sa prozore u Solunu :), ne treba mi para puno, imam apartman za 50 eura 15 dana :) imam auto i idem i probam da vidim kako ce da funkcionise tamo. Ako funkcionise ondak eto mene u Svajcarsku hahahaha A one nase sta hocu da im radim za 50 eura 12 sati mogu da se sisaju :))
 
Odgovor na temu

bojanskopje

Član broj: 124929
Poruke: 33
*.cabletel.com.mk.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 12:08 - pre 92 meseci
Citat:




ovoj je dobro :)))
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 12:13 - pre 92 meseci
neozbiljan si!

pozdrav
 
Odgovor na temu

bojanskopje

Član broj: 124929
Poruke: 33
*.cabletel.com.mk.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 12:22 - pre 92 meseci
Svidja mi se ta Njemacka disciplina gde nema zajebancije oko nicega. E takav znam da ne cu postati nikad :) Inace nije da sam neozbiljan iskreno sam ti ispricao sve, mozda u mom stilu ali to zaista i planiram da uradim. Poslusao sam vas savet i to sta sam planirao necu da radim posto sigurno vi bolje znate od mene.
Kako i da je izvini ako sam te navredio bilo kako, nisam imao nikakvu nameru!
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 12:47 - pre 92 meseci
Penis ce ti biti potrebniji i od diplome i bugarskog pasosa !
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 21:31 - pre 92 meseci
To sto si Bojane isplanirao, u istom smeru sam razmisljao i ja pre par godina. Samo sto sam malo detaljnije to analizirao. Krenuo ja jos sa 20 godina, evo i fax zavrsio, naravno diploma pod krevet kao to obicno ide u Srbistanu.
Aj da ti kazem neku svoju analizu:

- Pre svega najbitnija stavka su papiri, to sam znas nego ajd da navedem. Bez toga Svajcarsku mogu samo da sanjam. Pratim ovaj forum vec par godina unazad, i nadjem nacin. Kao sto je neko ovde naveo, pasos EU trenutno vise znaci nego svi doktorati u Srbiji. Krenem ja jos 2013 u proceduru oko Bugarskog pasosa. Druga godina na fakultetu, zavrsavam fax i gledam unapred da od toga nema nista, nego bar ovo znanje i iskustvo ne moze niko da mi uzme. I evo, doso skoro kraj, uskoro se nadam da zavrsim i tu proceduru.

U medjuvremenu je Svajcarska ukinula zabranu za Bugare i Rumune 1. juna 2016. Imali su onaj referendum oko zabrane masovne imigracije iz zemalja EU 2014, medjutim sad kako stoje stvari, od zabrane nema nista, jedino ce mozda uvesti prednost pri zaposljavanju domacih radnika, koliko sam upoznat to su vecina poslodavaca i do sad praktikovala. Sad fora, rekli ako procenat bude veci od 10%, od proseka u zadnje 4 godine (sto je mizeran broj, imajuci u vidu da su Bugari i Rumuni bili podlezni kvotama, B vizu je bilo maltene nemoguce dobiti), onda ce uvesti opet kvote za njih koje ce vaziti do 2019.

Molim Boga da mi odobre, jer sam sve podneo sto je trebalo od dokumentacije, legalno naravno. Ako sve bude u redu, pasos bi trebao da bude na ruke do Nove godine. I pored pasosa, ne bih se usudio tek tako da idem na slepo, imam i ja iz Nisa preko Vizzair za 50 e, avionom do Bazela, ali mi je logicnije da potrazim nekog ovde. Bar u okolini gde sam ja, ima dosta Svajcaraca, neki imaju i firme. Znam dobro kako to funkcionise, pisali ste par posta gore, i slazem se sa vama oko nasih poslodavaca tamo. Ali moju energiju, motivaciju, i snalazljivost pre svega, ne moze niko da ubije. Zato sam i postavio ono pitanje oko B vize, koliko sam razumeo moze i posle mesec dana da mi da otkaz, B vizu mi nece oduzeti (za drzavljanje EU izdaje se na 5 godina).

Ako bude pasos, prvo to, prekopacu i nebo i zemlju da do Nove godine nadjem nekog ko ce mi dati ugovor tamo, i verujte mi na rec da cu uspeti - zivi bili pa videli. Posle papira, nebo je granica. Znam koliko vredim, i znam sta mogu. Mlad, samouveren, pa sam krojim svoj zivot...

Necu nikog ovde da smaram, samo cu pozvati "elmagico" i "SunnyBoy" na kafu kad sredim sve tamo, nisam programer, ali jbg, naci cemo temu uz pice :-) Necu vas smarati, ne brinite, samo mi mnogo prija i imponuje da imam pametne, pre svega jako inteligentne ljude za prijatelje. Okolina gde cu uci tamo, nasi ljudi, zdravlje od boga prvo, predosecam da nece biti takva. Mada, ne verujem bas da su nasi tamo 100% nepismeni, ograniceni i pokvareni. Ima valjda odredjeni krug sa kojim moze da se druzi i saradjuje, sto se stice vremenom naravno.

Zato, polako samo, nema neosvojive tvrdjave, postoje samo losi osvajaci.

Pozdrav i vidimo se u svici :-)

serb.ch
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 21:47 - pre 92 meseci
Plate u CH su visoke, ali su i troskovi zivota enormni. U Nemackoj moze vise da se ustedi. (samo napominjem encu da elaboriram o ovome smo vec pricali)
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 21:59 - pre 92 meseci
Ja uvek podjem od toga da je lakse kalkulisati sa vecom platom, nego sa manjom. Uporedite stanove u Cirihu i Minhenu, mozda najvise za 50% je veci najam u Cirihu, ali zato plate vece 2.5 puta. Pored stana, i troskova koje nosi stan (telefon, kablovska, struja, voda, internet, parking...), zdravstveno osiguranje, opet ostaje na kraju daleko vise nego u Nemackoj. Ko stedi naravno, ko ne, dodje mu "mozda" na isto. (Kazem mozda jer nisam bio ni u Cirihu ni u Minhenu, nego sam 4 godine preko interneta studirao celu evropu uzduz i popreko, i pratio cene i standard). Opet kazem, moje misljenje, to najbolje zna onaj ko je ziveo i u Nemackoj i u Svajcarskoj, radio isti posao.
serb.ch
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 22:05 - pre 92 meseci
ako si pratio forum, a jesi, znas da smo vec utvrdili da u CH daju bruto platu, a u Svabiji neto. TO prvo !

ono sto se meni ne svidja u CH je rascepkanost zemlje. Trista" kantona, svako selo za sebe, 3 jezika 16 dijalekata.... Nemacka je puno vece trziste, homogenija je i kosmopolitskija... CH su ipak seljankovina u dusi... Njihov najveci grad Zurich je provincija za Nemacku

i na kraju CH je stravicno skupa i nivo cena je jako visok i zato u CH kad padnes to nije pad vec strmoglav ! Ne ides ti sa 300 evra na 0 vec sa 4-5 hiljada pa ti vidi... U Nemackoj mozes da se prekrpis i sa 1000 evra mesecno u CH to nije moguce.
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 22:24 - pre 92 meseci
Sve to stoji Emmy, ali ja u Nemackoj, pod uslovom da nadjem posao za koji sam se skolovao, sto u pocetku nije moguce jer ne poznajem dovoljno jezik, plata bi mi bila 2200 bruto, sto mu dodje 1500 max neto. Sa tom cifrom, treba da platim stan, prosek 400, da delim sa nekim naravno, za hranu jos 200, struja voda, komunalije, internet, samo bi me stan sa hranom kostao najmanje 800 e mesecno. I sta meni ostaje, 700 e, bez automobila, to je luksuz za tu platu. Bolje cu u srbiji raditi za 350, koliko sad imam. Posto sam jos uvek mlad, vecinu toga dam na izlaske, sigurno cu bolje da se provedem sa 350 u mestu gde zivim, nego tamo sa 700. Ne placam nista oko kucnih troskova, sve racune pokrivaju roditelji, auto vec sam odrzavam, ali posto nije neka velika kubikaza, i nije neka "jaka" marka, nisu ni veliki troskovi.

Na brzinu sam procitao, pa nisam ni video tvoju poruku detaljno. Izmenicu u medjuvremenu. Ne znam odakle to da u Nemackoj daju neto platu, kad sam ubedjen da je bruto, bar je tako praksa u zapadnoj evropi. Videcemo sta kazu ostali clanovi, ali nije moguce da daju Neto platu, jer se i tamo odredju prema poreznoj klasi: Klasa 1 najveca (to je za neozenjene), pa posle se sve nadovezuje na dalje, brak, broj dece, radni staz... ne znam tacno koliko imaju, oko 12 valjda.

Po informacijama koje sam sakupio, u CH je porez dosta manji u odnosu na Nemacku. Ne kazem da se tamo losije zivi. Koliko radis, toliko ces i da zaradis. Samo moje je misljenje da CH ima bolji standard u odosu na sve komsije okolo.
serb.ch
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 22:26 - pre 92 meseci
2200 bruto za pocetak, hm ?
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2016. u 22:34 - pre 92 meseci
Da bruto, mogu da se razbacujem ciframa, ali stanje je takvo trenutno. Znam da medicinske sestre u startu imaju oko 1900 bruto, retko ko prebacuje 2000. I ne mislim da je to mala plata za Nemacku, 1500 - 1800 neto, neki prosek naravno.
serb.ch
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109218 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.