Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prava vs lažna brzina interneta

[es] :: ISP :: ADSL :: Prava vs lažna brzina interneta

[ Pregleda: 4726 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Prava vs lažna brzina interneta05.08.2010. u 22:37 - pre 166 meseci
Ćao ljudi!

Zanima me kako to da stvarno brzina neta nikad nije onakva kako je provajderi reklamiraju?! Ja sam npr. na Sezamu, paket ADSL Home 2048, (s tim što je trenutno ona Sezamova promo akcija po kojoj možete dobiti duplo brži net za iste pare, pre svega za stare verne korisnike, a onda i za sve ostale. Promotivni duplo brži net na 6 meseci dobijate tako što odete do njih i kažete hoću tu promociju, i to je to, nema potpisivanja ugovora, pred kraj 6 meseci vas zovu da se odlučite da i nastavljate, a onda se već plaća. Trenutno moram da kažem da sam zadovoljan Sezamom i ovom akcijom!). Anyway, stvar koja me je uvek nervirala je to što stvarna brzina na kojoj se nešto skida sa neta UVEK MANJA od one iz reklame, bez obzira na provajdera, paket i vrstu interneta. Zanima ne zaštooo je to tako? Ja dakle nakon ovog dupliranja treba da imam 4096 kbps / 192 kbps, a najviše što izvučem je oko 3492 kbps i 199 kbps. OK, upload je ovde i brži od reklamiranog, što mi je isto tako malo čudno?, više me zanima zašto se downspeed smanjuje?

Takođe, PING se promenio, ranije je bio 33 u najboljem slučaju, sad se popravio na 25. Kako to? Da li brži paket znači i manji PING? Većina ljudi kao i ja koristi speedtest.net za određivanje brzine, pa me zanima zašto se tamo uvek navodi Hosted By: Verat.net, kad mi je provajder Sezam?


 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta05.08.2010. u 23:12 - pre 166 meseci
Razlog manje realne brzine je ADSL overhead (zamisli to kao neto tezinu recimo kafe koju kupis, i ambalazu u kojoj se ona nalazi). Dakle za svaki podatak koji ti primis sa neta ili posaljes na isti, taj podatak biva spakovan u "ambalazu" i tako poslat kroz ADSL liniju, to konkretno izgleda ovako:

( ( ( ( ( ( ( ( tvoj_podatak ) IP ) PPP ) PPPoE ) MAC ) RFC1483B ) AAL5 ) ATM )

E, sad ova IP, PPP, PPPoE... zaglavlja koja se salju uz svaki poslati ili primljeni paket zauzimaju odprilike oko 15% velicine samog poslatog ili primljenog paketa podataka. Dakle "ambalaza" u koju se pakuje "kafa" ima tezinu oko 15% neto tezine same "kafe". E sad provajderi reklamiraju "bruto" "tezinu", a ne ono sto ti stvarno dobijas.

Doduse u nekim zemljama i kod nekih ADSL operatera tebi je sama ADSL linija podesena na 10-15% preko brzine koju reklamiraju, pa ti realno dobijes odprilike ono sto su i rekli. To u Srbiji nazalost nije slucaj.

Sto se samog speedtest.net sajta tice, kompanija OOKLA koja drzi pomenuti sajt, omogucuje zainteresovanim provajderima (jedan u jednom gradu) da hostuju servere za speedtest. Prvi koji je bio zainteresovan da omoguci testiranje brzine interneta preko pomenutog sajta u Srbiji (konkretno Beogradu) je bio Verat.net, i oni drze jedan od servera za testiranje brzine na sajtu Speedtest.net. Drugi provajder koji drzi server u Nisu je exe-net.net, sto mozes videti ako kliknes da izmeris brzinu do servera u Nisu. Dakle nije vazno usluge kog provajdera koristis, vazno je ko je od provajdera pristao prvi da hostuje server za speedtest.net u konkretnom gradu.

Paket koji ti imas ima deklarisanu brzinu od 4096/256kbps, dakle i upload je manji od deklarisanog. I odgovor na pitanje za ping, da, brzi ADSL paket znaci i manji ping.

Nadam se da je sad malo jasnije?
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta09.08.2010. u 17:03 - pre 166 meseci
Jeste, Slobodane, mnogo mi je jasnije sada, puno hvala na tako opširnom odgovoru :)
 
Odgovor na temu

Angelico
Angelico Payne
Srbija

Član broj: 122066
Poruke: 196
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta09.08.2010. u 17:31 - pre 166 meseci
Ja sam imao taj problem kad sam bio na Sezampro ADSL-u u Beogradu pre mesec, dva (na Zvezdari). Prvi put kad sam uveo, imao sam oko 1-1.05 MBit/. Otkazao sam net zbog odsustva, i mesec dana kasnije ponovo uzeo. Dobio sam 0.82 Mbit. Tweakovanjem windows-a sam uspeo da doguram do 0.94. Ali po cenu da se net malo čudno ponaša, jer sam menjao puno net parametara u registriju. I zapravo nisam siguran da je 0.94 brzina konstantna... tako mi samo pokazuje na speednetu.

Naime najviše me iznervirala reakcija lika iz tehničke podrške, koji je rekao da je to normalno, i da su mi prošli put verovatno slučajno pustili malo više. To je ekvivalent da kažeš nekome da ga smatraš (debilom+ovcom) na kvadrat. Ne znam kakva je praksa kod drugih ADSL provajdera, ali ako je tako kod svih, radije ću da budem bez neta nego da me neko kulturno nateže od pozadi za moje pare.

To je zapravo jedan softicirani oblik prevare. I veruj mi da ako imaš dovoljno živaca, možeš da isteraš ono što si platio, tj ono što je reklamirano i ugovoreno.

Beware of man who withholds information from you, for in his heart he sees himself as your master.
Every once in a while declare peace. It confuses the hell out of your enemies.
Usucapio is 9/10 of possession. Possession is 11/10 of the law.
 
Odgovor na temu

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta09.08.2010. u 18:37 - pre 166 meseci
Heh, to me sad podseti kad sam kupovao novi komp, i računao koliko mi hard disk treba, pa rek'o nekih 160 GB će da odrade posao (Seagate Barracuda 7200.11 SATA 3Gb/s 160GB). Instaliram Windows, pogledam koliko ima, kad tamo stoji 149GB?!?! Ja odlepio, šta je sad ovo, gde mi je Windows pojeo tiih 11GB, nije valjda da mu toliko treba za instalaciju, da ja nešto nisam zeznuo u particijama? Ali bila su dva identična diska, oba 160GB, smanjena na 149GB, i onda shvatim da tu nešto ne štima. Izguglam i shvatim da je i to stvar (lažnog) marketinga, po kom dobijam manje od onoga što si platio, jer se informatička hiljada ne zasniva na 1.000 nego na 1.024, ako sam dobro zapamtio, i tako se stvaran kapacitet šrinkuje na 149GB... Nađem u jednom enciklopedijskom članku lepo i detaljno objašnjeno da je to manje-više standardan način izražavanja kapaciteta medija, i onda mi bude makar malo lakše, jer sam trebao da znam da se to tako radi za HDD-ove. Iako mi je prva reakcija bila da sam poludeo i rekao da neću više nikad ništa kupiti od glupe stoke :) Ali sada eto znam za oba slučaja, pa će mi sledeći put biti lakše i znaću šta uzimam...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta09.08.2010. u 21:50 - pre 166 meseci
Nije to lažan marketing nego neprimenjivanje standarda koji kaže da je 1GB=1000MB dok je 1GiB=1024MiB. Zato se i hard od 160000000000B ispravno označava kao 160GB koliko i jeste. Ili može da se kaže da je to hard od 149GiB ... jasno je šta lepše zvuči. To što se standardi slabo prihvataju i što daju priliku proizvođačima da to iskoriste ... Kao što DVD nije 4,7GiB nego je 4,7GB ili 4,37GiB. Operativni sistemi, osim novijih Linuxa, takođe loše prikazuju.
 
Odgovor na temu

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta09.08.2010. u 22:20 - pre 166 meseci
Pa, ovaj, calexx, jeste malo lažni marketing. Stavio sam lažni u zagradu jer gotovo dođe pleonazam, svaki marketing gleda da te malo slaže i utrapi to ti što hvali... Zamisli ti sad kupuješ novi HDD, i znaš da ti treba da napuniš sa 160 GB, treba ti recimo za posao, i ti kad dođeš kući i pogledaš - ono ćorak, ništa od posla. Naročito za ljude koji nisu upućeni u gibibajte i mebibajte (ne kažem da sam ja nešto upućen, jer sam i sâm pomislio da je to stvarno 160 GB, sad bar znam). Mislim, na kraju krajeva na kutiji i piše lepo 160 GB, ne 160 GiB, pa šta čovek da pomisli ako ne zna šta je napisano sitnim slovima...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta10.08.2010. u 10:16 - pre 166 meseci
Pa da, disk i jeste od 160GB tj 149GiB ... problem je što operativni sistemi i dalje pogrešno koriste GB umesto GiB. Što opet nije tema za ovde. ;)
 
Odgovor na temu

Angelico
Angelico Payne
Srbija

Član broj: 122066
Poruke: 196
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta10.08.2010. u 18:09 - pre 166 meseci
Zar nije pre bio neki class action tužba protiv maxtora zbog takvog obeležavanja?
Beware of man who withholds information from you, for in his heart he sees himself as your master.
Every once in a while declare peace. It confuses the hell out of your enemies.
Usucapio is 9/10 of possession. Possession is 11/10 of the law.
 
Odgovor na temu

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta10.08.2010. u 19:22 - pre 166 meseci
Da, bila je tužba, ali je tužen Western Digital zbog lažnog, ili pogrešnog obeležavanja veličine hard diska. I pošto su naravno izgubili, svima koji su kupili disk između marta 2001. i februara 2006. su poklanjali softver u vrednosti od 30 USD. I to sve zato što su odlučili da 1GB tumače kao milijardu bajtova, dok Windows ili Mac OS X to vide kao 1,07 milijardi bajtova, a to je gubitak od 7%, što je upravo ono što se meni desilo, 11GB izgubljenih na 160GB, ili 5,6GB na 80GB, kako se kaže u članku.

A bogami je i Seagate tužen zbog, kako se navodi, lažnog marketinga, članak od aprila 2010. I naravno da su i oni izgubili i morali da ponude besplatan softver za backup i restore, ili da isplate kešovine u vrednosti do 5% plaćenog iznosa za HDD (u periodu od 2001. do 2007.), jer se i ovde radi o istom tom gubitku od 7% veličine hard diska.

I strašno mi je drago da su izgubili tužbu i moraju da plaćaju, jer verujem da je preko 50% posto ljudi bilo uvereno da kupuju ono što je pisalo u reklami. Vreme je da se i za internet uradi ista stvar, da se tuže provajderi jer daju manji protok od reklamiranog. Ali mislim da će se guje dosetiti kako da izbegnu da išta promene: samo će sitnim slovima napisati napomenu i oprati ruke od svega, jer će tako da se vade da su ustvari rekli da je to manje, pa ko vam je kriv što niste čitali sitna slova? :)
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta10.08.2010. u 21:31 - pre 166 meseci
Pa nek napišu napomenu, da se zna šta se prodaje, a ne, evo, nudimo vam 128KB, ali u stvari dobijate 100KB, negde čak i 90KB. Kod SjBBa ima gubitaka isto, ali ne tako strašno, jer umesto 128KB ćete dobiti 120KB a to je stvarno mali gubitak u odnosu na ADSL.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta10.08.2010. u 21:36 - pre 166 meseci
@bachi - Gigabajt jeste 10^9 bajtova = 1 000 000 000 bajtova. Oznaka je GB.

To je po SI sistemu. A SI bi trebao da bude jedini autoritet za to.

To sto Windows navodi nije Gigabajt vec gibibajt a oznaka za to je GiB.

A fakat da je WD izgubio u USA samo pokazuje da su tamo jaci korporativni standardi od medjunarodnih... Ako tako pise u Windowsu, mora da je to to - hebes neki tamo SI... mada to i ne cudi od zemlje u kojoj se i dalje koriste milje a za metre se smatra da su komunizam :-)

Uzgred, i danas se HDD-ovi i SSD-ovi takodje obelezavaju kako treba - po SI sistemu, samo zbog Amera je dopisano i objasnjenje sta GB stvarno znaci.

Citat:
Canonian
I strašno mi je drago da su izgubili tužbu i moraju da plaćaju, jer verujem da je preko 50% posto ljudi bilo uvereno da kupuju ono što je pisalo u reklami.


Ljudi jesu dobijali ono sto pise - i to isto dobijaju i danas.

Samo je zbog Amera, kao sto rekoh, dopisano objasnjenje da je 1 GB = 10^9 bajtova kako zaista i jeste, jer ih zbunjuju opste prihvaceni bagovi u PC softveru.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta13.08.2010. u 20:43 - pre 166 meseci
Čekaj, mene su učili da 1 kilobajt ima 1024 bajtova, da jedan megabajt ima 1024 kilobajt, da 1 gigabajt ima 1024 megabajta i na osnovu toga sam se vodio da ako kupim hard disk od 80GB da ću dobiti 80GB, a ne 70 i kusur. Izgleda da su me pogrešno učili. :(
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta14.08.2010. u 09:28 - pre 166 meseci
Mene su učili da postoji 9 planeta a sada kažu da nije tako. ;) Promenjeno je, sada ja 1KB (kilobajt) isto što i 1000B (bajtova) a uvedena je nova jedinica pa je 1KiB (kibibajt) isto što i 1024B (bajtova). Po tome je 160000000000B isto što i 160GB (gigabajta) ili 149GiB (gibibajta). Operativni sistemi koriste staro merenje mada neki noviji Linuxi označavaju ove binarne mere kao GiB ili MiB i slično. Pođi odavde pa ćeš da nađeš dovoljno informacija.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta14.08.2010. u 09:30 - pre 166 meseci
Damn, tako mi i treba kad ne pratim modu. :( Pa zašto onda OSevi i dalje računaju 1GB kao 1024MB? I to ne samo Windows?

Hvala za info momci.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta14.08.2010. u 10:17 - pre 166 meseci
To niko ne zna, možda im je komplikovano da uvode duple mere, možda neće da zbunjuju korisnike koji se manje razumeju ... nije to jedini slučaj, oduvek je bilo čudnih obeležavanja. Kapacitet CD-a se pogrešno obeležava pa piše da ima recimo 700MB a on ima 700MiB. ;) DVD obeleže 4,7GB što je uglavnom tačno a ima 4,37GiB. Najčudnija su obeležavanja disketa, mislim da nikad nisam shvatio zašto se diskete označavaju sa 1,44 pošto mislim da nijedna kombinacija ne daje tačno toliko.

Nema veze, sad znaš da proizvođači ne lažu kada ove hardove prikazuju kao 160GB. ;)
 
Odgovor na temu

bahus21
kraljevo

Član broj: 266450
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta18.08.2010. u 04:58 - pre 166 meseci
Mozda ja ne znam o cemu se radi, ali je ovde problem o osnovno sistemu. Da bi 1 GB imao 1000 MB koristi se dekadni sistem kao kod svih ostalih jedinica. Ali kako neko rece ucili su nas da 1GB ima 1024 MB i to je zaparvo tacno jer se koristi binarni 8-bitni sistem. Tako da je to definitivno prevara, ali legalna. Isto kao i sa monitorima .. 24" vidljivo 23.6". unutra jeste toliki monitor ali se vidi samo toliko... :)
Sto se interneta tice o cemu je ovde zapravo i tema, u svakom ugovoru Vam napominju da je to maksimalan protok, kako god ga racunali, a ne i standardno toliki. ipaka zavisi koliko korisnika ima na mrezi, vremenski uslovi, visa sila ...
Da postoji zakon i vise nezavisnih provajdera (citaj nezavisnih o telekoma) bilo bi i boljeg interneta po mnogo nizim cenama.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta18.08.2010. u 08:46 - pre 166 meseci
U međuvremenu je to malo promenjeno, kilo je pod dekadnim sistemom ... pa i kilo nečega ima 1000 grama tj 103 ... a uvedena je mera kilobinary tj kibi tj Ki i tako je 1KB=103B ali 1KiB=210B.

Tako je kako je, uvek će neko da pita zašto ima 149GB umesto 160GB, zašto nema ADSL 1024KBps nego manje i zašto nema 24/7 tu brzinu ... i onda će opet da krenu ove priče. Valjda će jednom operativni sistemi da promene računicu pa će da prikazuju po propisu.
 
Odgovor na temu

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta26.08.2010. u 18:30 - pre 166 meseci
Moram da apdejtujem stanje: krenuli smo sa pričom o pravoj vs. lažnoj brzini neta, i pošto sam u međuvremenu promenio provajdera, prešao na SBB, paket 4096/256, jer smo imali super ponudu da pređemo kod njih, obavežemo se na 2 godine, dobijemo svu opremu za dž (D3 Cisco Z3375 prijemnik za digitalnu televiziju, sa nekoliko kanala koje nemamo na običnoj TV, sa radijom, Cisco kablovski modem), besplatnu instalaciju, i mnogo nižu cenu za net (1.390 kinti za paket od 4MB/s), što ispada skoro 4 puta jeftinije od Sezama na kome smo do sada bili, jer je tamo paket od 2MB/s koštao čak 2.006 kinti, što ajd' nije bezobrazno od njih, ali je skupo, kad se uporedi sa ovim. Generalno sam bio zadovoljan kvalitetom Sezamove usluge, retko je pucala veza, imaju ok podršku, ali ako ne nastave agresivnije sa ponudom, ima da ih progutaju drugi provajderi, kao npr. SBB, mislim da će oni da uzmu ne samo Sezamu, nego i drugim provajderima dosta klijenata sa boljom ponudom. Jeste Sezam davao akciju ili dupla brzina 6 meseci za istu cenu kao dosad ili 200 din manji račun u trajanju od isto 6 meseci, ali posle toga bi to ukinuli, tako da i nije toliko dobra ponuda kao kod SBB.

Uglavnom, juče smo ubacili paket 4 MB/s, od danas je krenula ta puna brzina, juče je bila samo instalaciona 256 Kb/s, jer kako kažu ne smeju da uključuju pre nego što dobiju potpisan ugovor nazad. I ovaj novi paket sad je prilično dobar, vrlo se približava onoj reklamiranoj brzini od 4096/256 Kb/s, a i Ping im je sjajan, 9ms, mnogo bolje nego na Sezamu. Tako da za njih trenutno imam samo reči hvale :) Videćemo kako će stvari teći.

Jedina mana je što kod SBB mora da se plati do kraja meseca, nema ni jedan jedini dan na kredu, dok je kod Sezama moglo da se plati i do 15. u sledećem mesecu, ali preživećemo valjda, pošto je sad manje para. I moramo da kupimo novi WiFi ruter jer ima dosta računara koji je kače preko bežičnog. To jeste malo skupo, uzimamo neku TP Link sa dve antene i nadam se sa 2x WAN porta, za svaki slučaj ako nam nekad bude trebalo, i to je oko 5.000 din. Nadam se da se preko rutera neće smanjiti brzina mnogo, jer trenutno idem samo ja preko tog kablovskog modema, koji prima samo jedan komp, dok ne kupimo ruter.

 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dyn.orange.at.



+165 Profil

icon Re: Prava vs lažna brzina interneta26.08.2010. u 19:42 - pre 166 meseci
mobilni internet



 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: Prava vs lažna brzina interneta

[ Pregleda: 4726 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.