Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu 10.04 (desktop), dozvole i vlasnik fajlova, particija iz wina kao root sajta

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Ubuntu 10.04 (desktop), dozvole i vlasnik fajlova, particija iz wina kao root sajta

[ Pregleda: 1492 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Ubuntu 10.04 (desktop), dozvole i vlasnik fajlova, particija iz wina kao root sajta29.07.2010. u 03:33 - pre 167 meseci
DocumentRoot je /var/www/test.com/public. Sredio sam dozvole po principu 755 za foldere i 644 za fajlove. Delimicno je radilo (otvori sajt ali kada poziva neke klase pravi problme - ne moze da ih nadje) pa sam po savetu sa ovog foruma promenio vlasnika i grupu u "www-data:www-data" i sada radi sve ali nemam dozvole da menjam te fajlove jednostavno i brzo kako je to normalno dok se radi sajt.

Dakle prvi problem je da dozvole omoguce web serveru normalan pristup fajlovima a takodje i meni sa mojim nalogom. Kad sam kod mog naloga sta savetujete da bude ukljuceno dok radim sajt? Novajlija sam za linux pa da mi ne promakne nesto bitno, bolje da pitam. :)

Drugi problem je taj sto kada promenim DocumentRoot u /media/djoka/www/test.dev (i naravno resetujem apache) dobijem 403 i You don't have permission to access / on this server. Djoka je ime particije, adresa prekopirana iz prozora dok sam bio u test.dev.
Dakle document root mora da bude na toj particiji koja je napravljena u xp-u kako bih mogao raditi malo iz win-a, malo iz ubuntu-a dok potpuno ne predjem na ubuntu.

Evo i nekih podataka:
Ubuntu 10.04
MySql 5.0.32
MySql Server 5.1.41
Zend Server uz koji je stigao Apache 2.2.14 i PHP 5.3.2.

Unapred hvala na odgovorima. :)
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.static.stelkom.net.



+18 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 (desktop), dozvole i vlasnik fajlova, particija iz wina kao root sajta29.07.2010. u 07:49 - pre 167 meseci
daj output od

ls -l /media/djoka/

Uglavnom mora korisniku/grupi pod kojim laufa apache biti dozvoljeno execute (i vjerovatno read) za folder www
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 (desktop), dozvole i vlasnik fajlova, particija iz wina kao root sajta29.07.2010. u 16:46 - pre 167 meseci
Zaboravih da napisem da sam probao sa sudo chown -r www-data:www-data /media/djoka/www ali iz nekog razloga nema promena. Evo kopiracu samo za djoka, www, i test.com posto na toj particiji ima stvarno sve i svata... :)

/media/djoka/www/test.com

Code:
drwx------ 1 pera pera 12288 2010-07-29 03:49 djoka
drwx------ 1 pera pera     0 2010-07-27 23:51 www
drwx------ 1 pera pera  4096 2010-07-28 07:54 test.com


Bilo je slicnih problema dok je aplikacija bila u /var/www/test.com i evo kako su reseni:
Code:
sudo chown -R www-data:www-data /var/www/test.com
find /var/www/test.com -type d -exec chmod 755 '{}' \;
find /var/www/test.com -type f -exec chmod 644 '{}' \;


Ali sada za ovu win particiju ma kako probao da promenim vlasnika jednostavno nece.. i to bez ikakvog objasnjenja.

[Ovu poruku je menjao strutter.poison dana 29.07.2010. u 18:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 (desktop), dozvole i vlasnik fajlova, particija iz wina kao root sajta29.07.2010. u 17:56 - pre 167 meseci
Koji filesystem ti je na win particiji ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 (desktop), dozvole i vlasnik fajlova, particija iz wina kao root sajta29.07.2010. u 22:07 - pre 167 meseci
Pa sad kad si to pitao shvatam sta je problem. NTFS je... Guglao sam i nasao neka resenja kako da bude read-write, ali cini mi se da ja vec imam te dozvole posto mogu da pravim fodere, editujem fajlove.. Ne znam kako stoje stvari za www-data.
Ukratko, nisam uspeo da se snadjem a ne bih da eksperimentisem posto sam vec mnogo puta rusio sistem u proteklih par dana. :) Ako bas budem morao probacu ono sto sam pronasao, mada je prilicno konfuzno.

Bilo bi super ako moze pomoc i za dozvole prema kojima bih mogao normalno da radim sajt - editujem fajlove a da web server isto tako noramlno koristi te fajlove.



edit:
Evo uspeo sam. Napisacu kako, ako slucajno bude nekom trebalo.

mkdir /media/winxp
Pa onda sudo blkid da pronadjem UUID particije. Zatim sudo gedit /etc/fstab i dodam sledece:
UUID=***************** /media/winxp ntfs defaults 0 0
Nisam puno ispitivao (neki drugi put) sta se sve ovde moze podesiti. Opsinije na liku: https://help.ubuntu.com/community/Fstab

sudo mount /media/winxp
sudo /etc/init.d/apache2 restart


Ako treba unmount prvo stopirati apache pa sudo umount /media/winxp

I to je to. Dozvole su:
/media/winxp/www/test.com
drwxrwxrwx 1 root root 0 2010-07-27 23:51 www
drwxrwxrwx 1 root root 4096 2010-07-28 07:54 test.com

ali mogu da editujem fajlove i web server ih regularno koristi.

Izgleda da je to to za sad. Hvala na pomoci :). Konstruktivno pitanje je vrlo cesto korisno kao i odgovor. :)

[Ovu poruku je menjao strutter.poison dana 30.07.2010. u 00:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Ubuntu 10.04 (desktop), dozvole i vlasnik fajlova, particija iz wina kao root sajta

[ Pregleda: 1492 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.