Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li neko moze da mi objasni ovo koristeci Njutnove zakone?

[es] :: Fizika :: Da li neko moze da mi objasni ovo koristeci Njutnove zakone?

[ Pregleda: 2562 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zarubljena piramida
srednjoskolac

Član broj: 264042
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Da li neko moze da mi objasni ovo koristeci Njutnove zakone?28.07.2010. u 15:00 - pre 167 meseci
Covek koji trci i spotakne se-pada u smeru u kome se kretao,medjutim,ako se oklizne pri hodanju na ledu-on pada u smeru suprotnom kretanju.Kako se to objasnjava?Hvala unapred
"Ako danas ne uspemo, jedini razlog smo mi sami!"
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Da li neko moze da mi objasni ovo koristeci Njutnove zakone?02.08.2010. u 18:18 - pre 166 meseci
Zadatak je neprecizno postavljen, ja pamtim da sam i na ledu padao naprijed. :) Tako da sama postavka je nejasna.

Jedno od objasnjenja je inercija: "Spotaknuti se" znaci da ti je noga zapela za neku prepreku. Tijelo ce, zbog inercije, nastaviti da se krece u pravcu u kome se kretalo do tada, a noge ce zaostati i zato se pada naprijed. Nema veze sa samim trenjem o podlogu jer ces pasti naprijed i ako se spotaknes na ledu. :)

A sto se tice padanja na ledu, uzrok je najcesce pokusaj nagle promjene pravca ili brzine kretanja. Kada ljudi izgube ravnotezu obicno instiktivno pokusaju da se zaustave tako sto nogama pokusaju da se odgurnu od podloge u pravcu suprotnom od trenutnog pravca kretanja. Kako je na ledu trenje smanjeno, to znaci da ce noge da odlete ispred tijela, a dalje gravitacija radi posao.

Znaci, neprecizno postavljeno pitanje, termini nisu jasno definisani, pa ni odgovor nije mogao biti bolji.

 
Odgovor na temu

zarubljena piramida
srednjoskolac

Član broj: 264042
Poruke: 10
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Da li neko moze da mi objasni ovo koristeci Njutnove zakone?09.08.2010. u 00:41 - pre 166 meseci
Pronasla sam ovo pitanje bas ovako kako sam i sama postavila,ne bas precizno postavljeno.I bas mi je bilo nejasno i zbunjujuce pa rekoh da pitam mozda se samo tako meni cini.
Dakle inercija ,,radi svoje,, u oba slucaja,ali ishodi su razliciti i za to smo ,,krivi,, mi i nase refleksno ponasanje.
A da li moze pad na ledu da se objasni ovako,ako se klizamo na ledu,i ako je inertnost nogu(donjeg dela tela) veca nego glave(gornjeg dela tela),dolazi do posledice-pada?
Ne zamerite ako je ovo cisto lupanje samo pitam.
"Ako danas ne uspemo, jedini razlog smo mi sami!"
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.pppoe16952.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Da li neko moze da mi objasni ovo koristeci Njutnove zakone?09.08.2010. u 05:52 - pre 166 meseci
Uopšte ne "lupaš", ispravno razmišljaš i dobro zapažaž. Bitan je kontakt - oslonac - napadna tačka (hvatište) "rezultante sila" koja "obrće naše tijelo". Izmicanje nogu u pravcu kretanja, "zaostajanje težišta" (našeg tijela) i mi padamo na guzicu ( na leđa).
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Da li neko moze da mi objasni ovo koristeci Njutnove zakone?

[ Pregleda: 2562 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.