Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju

[ Pregleda: 1897 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

M.Maric.M.Maric
--Ucenik--
Kotor Varos

Član broj: 263833
Poruke: 2
*.teol.net.

Sajt: ------------


Profil

icon Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju15.07.2010. u 08:16 - pre 166 meseci
Pocetnik sam u Delphiju i pokusavam da napravim neki programcic za pravljenje racuna. Trazio sam po web-u i nisam mogao naci pa vas molim da mi pomognete.
Taj program sam zamislio da ima podatke o kupcu (Sifrakupca, Naziv, Mjesto) , datum, valutu i konacno podatke o prodanim artiklima. Trebalo bi da korisnik ima evidenciju o predhodnim racunima i tu nastaje problem, kako da napravim baze za to i da ih povezem.
Molim Vas da mi odgovorite na moje pitanje... Nije potrebno da objasnjavate korak po korak .......
Unaprijed zahvalan Milan Maric.
 
Odgovor na temu

stankons
Stanko Milošev
ise Gmbh, Deutschland
Bonn

Član broj: 99408
Poruke: 231
*.trinet.si.

ICQ: 147767352
Sajt: www.milosev.com


Profil

icon Re: Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju15.07.2010. u 08:18 - pre 166 meseci
Odaberi bazu u kojoj ćeš da radiš, na primer, neka to bude MS SQL Server, i koristi ADO...

http://delphi.about.com/od/database/a/databasecourse.htm
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju15.07.2010. u 10:38 - pre 166 meseci
> Pocetnik sam u Delphiju i pokusavam da napravim neki programcic za pravljenje racuna.
> Taj program sam zamislio da ima podatke o kupcu (Sifrakupca, Naziv, Mjesto) , datum, valutu i konacno podatke o prodanim artiklima. Trebalo bi da korisnik ima evidenciju o
> predhodnim racunima i tu nastaje problem, kako da napravim baze za to i da ih povezem.
> Molim Vas da mi odgovorite na moje pitanje... Nije potrebno da objasnjavate korak po kora

Nije sve to tako jednostavno, sigurno će ti trebati desetak dana. Za početak doista odaberi neku bazu (Firebird, MS SQL...), posle nađi neki alat koji radi sa datom bazom i može kreirati tabele, indekse i sve što je potrebno. Potom prelaziš na povezivanje baze i programa, zavisno od izabranog RDBMSa (baze) i potreba, biraš i koristiš određene komponente za rad sa njim, kada jednom uspostaviš vezu, dalje samo dodaješ deo po deo funkcionalnosti. Svakako pročitaj i top teme u ovoj grupi i potraži starije diskusije o sličnim stvarima, za uputstva o bazi, pogledaj specijalizovane grupe za baze.
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.217.*



+1 Profil

icon Re: Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju15.07.2010. u 12:14 - pre 166 meseci
Jezik(alat) u kom pises nije osnovni problem, svaki jezik moze da resi tvoj problem ako ga ispravno postavis, kao sto su ti sugerirali ostali ucesnici foruma.
Nekada(u moje vreme) su se koristile uglavnom index-sekvencijalne datoteke, danas imas veliku pomoc u smislu relacionih baza podataka. U oba slucaja
moras da u potpunosti shvatis poslovnu logiku problema koji zelis da resis. Ako koristis baze podataka za skladistenje podataka, procitaj malo o optimizaciji baza
odnosno "normalnim formama", a kao obavezno, iako si pocetnik, nemoj da se zadovoljis resenjem "pa eto radi?!". Shvati posao ozbiljno i postavi kriterijume
kvaliteta koji vaze svuda u svetu ili batali posao. Nije nista strasno, samo zahteva malo paznje i ozbiljnosti(strpljenja). Ima puno tutorijala na net-u, foruma koji
se bave aplikacijama koje koriste baze podataka i sl.
Hocu da kazem, pre nego sto napises bilo sta u Pascal-u, resi problem skladistenja podataka, jer je to osnov za takve app. To ti je u osnovi prosta teorija skupova, ako si imao i malo afiniteta prema matematici, ili jos bolje ako si radio nizove, granicne vrednosti, determinante i matrice onda si svoj na svome.
Nije ni tesko ni komplikovano, samo malo strpljenja i tutorijala sa net-a.
Srecno!
 
Odgovor na temu

M.Maric.M.Maric
--Ucenik--
Kotor Varos

Član broj: 263833
Poruke: 2
*.teol.net.

Sajt: ------------


Profil

icon Re: Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju15.07.2010. u 18:23 - pre 166 meseci
Hvala vam svima, samo kako da povezem dvije baze u jednu da cine cjelinu (informacije o kupcu i to je jedna baza a artikli druga), slab sam sa engleskim pa ako mozete malo bolje da mi objasnite M.M
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju15.07.2010. u 19:23 - pre 166 meseci
> Hvala vam svima, samo kako da povezem dvije baze u jednu da cine cjelinu (informacije o kupcu i to je jedna baza a artikli druga), slab sam sa engleskim pa ako

Tebi treba jedna baza ali više tabela u okviru nje (Kupci, Artikli, Fakture...), ne povezuješ direktno Kupce i Artikle već napraviš nove tabele, recimo Fakture i FaktureStavke u Fakture dodaš informacije o kupcu, valuti i slično a FaktureStavke povežeš sa tom Fakturom i u nju ubacuješ prodatke artikle.
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Molim vas pomozite mi oko programa u delphiju

[ Pregleda: 1897 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.