Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nostrifikacija u Austriji

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nostrifikacija u Austriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 101676 | Odgovora: 122 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

crnogorac88

Član broj: 303351
Poruke: 23
..6.164.wireless.dyn.drei.com.



+1 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji23.06.2014. u 20:20 - pre 119 meseci
Pa dobro Svedska je ok. Mislim ako bi uspio da odes tamo, onda nema potrebe da mijenjas sredinu i da ides juznije. Jedino ako nisi nostalgican pa zelis da budes blize domovini. :) Supruga radi na isto mijesto dje i ja, i ona je fizioterapeut. Nemamo jos djece. Pa pretpostavljam da ce vam sigurno biti malo teze sa klincima dje god krenete, jer onda moras da imas i visocije prihode, veci stan... Zivimo u Vorarlbergu. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

aca40

Član broj: 303478
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji05.08.2014. u 10:24 - pre 118 meseci
jedno pitanjce
imam 42, diplomu medicinskog twhnicara ali bez polozenog drzavnog ispita i bez dana radnog staza ovde u srbiji(radio godinama privatni posao), keva mi je austrijski penzioner (sa drzavljanstvom austrije),zivi u drzavnom gemeinde stanu. pokusao bih preko nje da izvadim boravisnu vizu pa da probam posao u nekom domu za stare osobe kao bolnicar?
da li je to moguce i sta prvo uraditi?
hvala unapred
 
Odgovor na temu

majanik
visa medicinska sestra
Klinicki centar Srbije
Beograd

Član broj: 325195
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji19.09.2014. u 10:41 - pre 116 meseci
Pozdrav svima,imam par konkretnih pitanja vezanih za nostrifikaciju diplome medicinske sestre,pisano je dosta o tome ali nigde potpuno jasno i koncizno (bar meni ne )
Po zanimanju sam visa medicinska sestra ,znaci VI stepen,imam 2,5 godine srednje skole i godinama radim u Klinickom centru Srbije kao anesteticar vac skoro 10 godina,znaci operacije srce,vaskularne operacije itd...
Par meseci ucim nemacki i uskoro izlazim na polaganje u Gete za A1 a sve u nadi da cu dobiti famoznu RWR kartu ali imam par nedoumica pa cu krenuti redom:
* kome i kada (dal posle polozenog A1 nemockog da se obratim za verifikaciju)
*plata koja je navedena za nekog mojih godina kao medicinske sestre,a koju mora da bi garantuje poslodavac je 2620€ jel to neto ili bruto iznos (nadam se da je bruto jel nisam cula da neto neko ima tamo toliku platu ,posebno ne kao pocetnik)
*Takodje,u moru raznoraznih informacija sam negde nasla da treba da polozim nekih 5 ispita umesto 7 jer imam visu skolu (znam da mi je tamo ne priznaju ali valjda imam zato 2 ispita manje)-e sad,zna li neko koliko ta skola traje (cula sam negde 3 meseca) i koliko kosta??
*Kolika je cena najma soba u blizini Beca,nemam para da placam za ceo stan.
Hvala vam unapred na odgovorima!

MAJANIK79
 
Odgovor na temu

papapavle
Pavle Milosevic
Intel
Portland

Član broj: 325803
Poruke: 1
192.55.55.*



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji26.10.2014. u 08:04 - pre 115 meseci
Citat:
ppejic:
Kakava je situacija sa lekarima iz Srbije?

Ja posedujem RWR i planiram dovesti porodicu ovde na jesen. Moja supruga je lekar, zavrsila je Medicinski fakultet u NIšu.

Da li ona treba da nostrifikuje diplomu?

Ja sam trenutno u istoj situaciji (dobio RWR-kartu i posao u Grazu, pocinjem za mesec dana, supruga zavrsila medicinu u Beogradu, dobice RWR+ preko mene), pa me zanima da li si u medjuvremenu dosao do nekih konkretnih informacija? Svako prakticno iskustvo bi nam dobro doslo, vidim da medicinske sestre polazu 5-7 ispita, ali niko ni na kasicisu da pomene sta ceka lekare... Nadam se da ste se vi lepo snasli :)
 
Odgovor na temu

nikolasm
Prava firma

Član broj: 249861
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.12.2014. u 17:42 - pre 113 meseci
Pozdrav svima,

vidim da je malo pala aktivnost ove teme. Zanima me ima li kakvih novosti. Da li je tu mozda crnogorac88 ili neko od fizioterapeuta koji je uspeo da dobije posao u Austrji ili Nemackoj? Da je tu moj drug delije sever :D


Pozdrav...
 
Odgovor na temu

nikolasm
Prava firma

Član broj: 249861
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji27.12.2014. u 19:31 - pre 113 meseci
Tisina i dalje,,,
 
Odgovor na temu

srecnakristina

Član broj: 329437
Poruke: 1
89.216.77.*



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji02.06.2015. u 23:42 - pre 108 meseci
Citat:
Damari:
Upravo tako nesto sam i ja uradila
Predala sam papire za nostrifikaciju
ostvarila pravo da radim kao bolnicar naredne dve godine (te dve godine te ogranicavaju , rok zadnji je da imas potvrdu DA SI POCEO SA SKOLOM )
radila godinu ipo dana , ostvarila pravo i na bildungs karenz ( u prevodu ,neplaceni godisnji u cilju doskolovavanja )
ali dobijala cak i pare za to od biroa (AMS) ne neke zavidne ,ali oko 800€ (s tim da se odluka dobijanja novca odredjuje u odnosu na ostala primanja u kuci )Jer sam bila u stalnom radnom odnosu u toj firmi (konkretno volkshilfe ,mobilna sluzba kucne nege.
A onda krenula da radim .
Ja sam to tako isplanirala ,misleci da ce mi praksa ovde dati ipak nesto vise strucnog novog znanja , MNOGO VISE ZNANJA JEZIKA...i ispostavilo se da sam vrlo pametna :D jer u mojoj grupi je bilo jako malo njih koji su taj plan osmislili ,vecina je dosla na bum i mucila se sve vreme skolovanja.
Obzirom da ja imam klince ,da sam sve ispite uzcila uz klince od 6 i 8 godina tada , i ipak primanja su mi bila napola presecena ...i meni je to bio uzas ...ali ga preziveh ...mnogo puta sam do sada rekla - Bogu hvala da je iza mene .
Nikada necu zaboraviti dan kada sam dala zadnji ispit , zelenog lica sa pulsom od 120 koji je cepao 4 dana a ja nisam htela u bolnicu ...jer sam imala ispite :D

Da je lako - NIJE !
Da se moze - MOZE SE !
Ja sam imala dva velika razloga pored sebe zbog kojih sam morala da odradim sve u brzinskom roku ... ali moguce je .
Jos uvek u kuci imam nekih skripti ... bilo kome da zatreba pomoc , tu sam ako ista mogu... jer znam koliko je tesko.


Slucajno sam citala nesto, i videla da nudis pomoc. :) Za par nedelja se selim za Bec, zavrsavam studije za vaspitaca. To je ustvari fakultet na madjarskom nastavnom jeziku, i imam takodje madjarsi pasos. Sta mi savetujes kad odem, gde da odem? Zelela bih da znam kakve mogucnosti imam da pocnem odmah da radim kako asistent u predkolskoj ustanovi, da idem odmah u skolu jezika, jer znam samo osnovno. Kakve mogucnosti imam? Hvala ti puno unapred
 
Odgovor na temu

z88

Član broj: 329522
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji12.06.2015. u 14:17 - pre 108 meseci
Pozdrav,
zavrsio sam Visoku medicinsku skolu, smer- strukovni fizioterapeut, kakve su sanse da odradim nostrifikaciju i dobijem posao u Austriji ili Nemackoj? Sto vise citam, to sam vise zbunjen, vecina agencija za posredovanje pri zaposljavanju u inostranstvu mi je rekla da se maltene oprostim od rada u struci i u Austriji i u Nemackoj, da li bih mozda mogao da radim tamo kao negovatelj? Zavrsio sam kurs i za to, imam par meseci radnog iskustva iz starackog doma.. Imam i polozen kurs nemackog , nivo a2..
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji12.06.2015. u 14:42 - pre 108 meseci
Nostrifikacija za strukovnog fizioterapeuta se moze uraditi na FH Campusu Wien. Razlika je negde oko 10-12 predmeta, ne znam tacno kojih. Mozes i pokusati upisti direktno master tamo. No, potreban nivo znanja za bilo sta od navedenog je B2!

Edit, evo pronasao sam gde se moze uraditi nostrifikacija za fizioterapeuta u Austriji:

Nach der Art des absolvierten Studiums ist
akademischer Grad grundsätzlich mit dem österreichischen akademischen Grad „Bachelor of
Science“ aufgrund eines Fachhochschul-Bachelorstudienganges der Physiotherapie vergleichbar.

Zum Zweck eines weiteren Studiums wäre ein detaillierter inhaltlicher Vergleich nur durch eine fachlich zuständige Fachhochschule möglich.

Die Nostrifizierung erfolgt durch das an der betreffenden Fachhochschule für Studien-
angelegenheiten zuständige Organ. Für nähere Auskünfte empfehlen wir Ihnen, sich wahl-
weise an eine der betreffenden Fachhochschul-Einrichtungen in

Graz (FH Joanneum),
Innsbruck (fhg),
Krems (FH IMC Krems),
Salzburg (FH Salzburg in Puch bei Hallein),
St. Pölten (FH St. Pölten) oder
Wien (FH Campus Wien) zu wenden.
 
Odgovor na temu

z88

Član broj: 329522
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji14.06.2015. u 11:13 - pre 107 meseci
Hvala puno ! :)
 
Odgovor na temu

z88

Član broj: 329522
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji14.06.2015. u 11:25 - pre 107 meseci
Da li bih npr mogao da nadjem prvo poslodavca pa da pored posla zavrsim i nostrifikaciju ili je neophodno da prvo odradim nostrifikaciju pa da onda trazim poslodavca? Cuo sam da je u Nemackoj mnogo lakse jer se mozes zaposliti kao pomocni radnik, dobijes vizu na godinu dana i u toku tih godinu dana si u obavezi da zavrsis nostrifikaciju, koja je usput laksa jer vec radis a i posto ti vecinu stvari zavrsava poslodavac?! Pozz..
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji14.06.2015. u 11:49 - pre 107 meseci
U Austriji nemas pravo raditi kao fizioterapeut, dok ne uradis nostrifikaciju. Posto se prijavis za noistrifikaciju i regisutrujes na fakultetu imas pravo raditi 10 ili 20 sati nedeljno. No, koliko znam, ukoliko ti isti fakultet napise potvrdu da ti je potrebna praksa (sto nije problem), mozes dobiti dozvolu za rad za puno radno vreme narednih godine-dve.
 
Odgovor na temu

medicinarka12
Medicinski tehnicar
Opsta Bolnica
Bec, Austrija

Član broj: 329905
Poruke: 1
*.res.bb.93157195243.dslon.ws.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji18.07.2015. u 11:39 - pre 106 meseci
E ovako, ja sam se sinoc vratila iz Austrije, pa da vam kazem svoje iskustvo, ne znam da li ce nekome pomoci, ali eto. Inace ja sam medicinski tehnicar - opsti smer.
Cim sam dosla otisla sam u AMS. Tamo su mi dali hrpu nekakvih formulara koje moram ispuniti:
1. Wohnrechtsvereinbarung - Sporazum o stanovanju, znaci moram imati Meldezettel i onaj kod koga stanujem mora da ispuni taj formular (nebitno da li je neko od rodbine ili ste nasli sami stan, znaci stanodavac mora da ispuni)
2. Papir nekakav na kojem moram pisati kad sam izasla iz Austrije i kad sam se opet vratila u Austriju, u toku nostrifikacije diplome ili u toku procesa dobijanja RWR karte.
3. Arbeitgebererklärung - Antrag, koji mora da ispuni moj poslodavac, kao garanciju da ce me primiti da radim kada sve bude zavrseno. (To je potrebno za RWR kartu).
4. Antrag auf Erteilung eines Aufenthaltstitels - Zahtev za boravisnu dozvolu.

Sto se nostrifikacije tice, od papira koji su potrebni (Za dipl. med. sestru):
1. Uverenje o nekaznjavanju ne starije od 3 meseca ( OBAVEZNO, gde god sam se pojavila, prvo su me to pitali da li imam).
2. Lebenslauf und Bewerbung.
3. Pasos logicno.
4. Vencani list (ko je vencan).
5. Meldezettel.
6. Svedocanstva.
7. Diploma.
8. Plan i program teoretske i prakticne nastave.
9. Diploma (Polozen drzavni ispit).
10. Potvrda o volontiranju.
Sve prevedeno na nemacki. (Podrazumeva se, ali ipak naglasavam, jer je dosla jedna devojka pre mene i automatski su je vratili i rekli da se javi opet za tri meseca - ne znam zasto).

E sada, ja sam sebi sama nasla posao tamo. Iskreno, isla sam od bolnice pa preko starackih domova pa do privatnih klinika. I uspela sam. Sefica mi je divna zena, razumna i mnogo mi je pomogla svojim savetima, jer i sama ausländer. Sto se tice jezika rekla mi je da je najbolje imati polozen B2, i sto se tice posla i sto se tice nostrifikacije, jer ce se lakse sve razumeti i nece biti nekakvih vecih problema na predavanjima. Takodje mi je rekla da odma pocnem da ucim Pravo i Austrijske zakone, jer ce mi to zadavati najvise glavobolje. Nije me nimalo obradovala iskreno. Ali nikako. Isto tako, rekla mi je da ne racunam na niciju pomoc tamo na poslu, od strane kolega Austrijanaca, ali da ce mi ona pomoci koliko god moze i rekla mi je jos dve osobe na koje se mogu osloniti. E sad za RWR kartu.
Potrebno:
1. Nostrifikovana diploma.
2. Fotografija (ne starija od 6 meseci) 3,5x4,5
3. Pasos.
4. Rodni list (Ja imam trajni, kod nas u BiH takve izdaju, za Srbiju ne znam).
5. Uverenje o nekaznjavanju.
6. Sporazum o stanovanju tj dokaz o stanovanju (Gore pod 1 sto sam pisala)
7. Dokaz o redovnih troskovima u Austriji ( Stan, alimentacija, kredit...)
8. Antrag - pod 3.

E sad, da li meni moze Damari ili neko da posalje skripte ili sta vec ima, da pogledam i pokusam da ucim unapred :( Hvala svima. :)
 
Odgovor na temu

Veljko995

Član broj: 329938
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji21.07.2015. u 13:07 - pre 106 meseci
Help...Da li neko zna mozda,posto svi ovde fizioterapeuti,pricaju o visokoj strukovnoj skoli...Da li je moguce da se nostrifikuje diploma srednje skole (drzavne) Fizioterapeuta i koje su sanse za zaposlenje ? :) Hvala unapred
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji21.07.2015. u 13:24 - pre 106 meseci
Popuni ovaj formular https://www.aais.at/ i posalji dokumente, pa ces videti rezultat sta ce ti reci :)
 
Odgovor na temu

ppejic
Dornbirn

Član broj: 75938
Poruke: 119
*.sie.at.



+1 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji09.09.2015. u 16:28 - pre 105 meseci
Citat:
papapavle:
Citat:
ppejic:
Kakava je situacija sa lekarima iz Srbije?

Ja posedujem RWR i planiram dovesti porodicu ovde na jesen. Moja supruga je lekar, zavrsila je Medicinski fakultet u NIšu.

Da li ona treba da nostrifikuje diplomu?

Ja sam trenutno u istoj situaciji (dobio RWR-kartu i posao u Grazu, pocinjem za mesec dana, supruga zavrsila medicinu u Beogradu, dobice RWR+ preko mene), pa me zanima da li si u medjuvremenu dosao do nekih konkretnih informacija? Svako prakticno iskustvo bi nam dobro doslo, vidim da medicinske sestre polazu 5-7 ispita, ali niko ni na kasicisu da pomene sta ceka lekare... Nadam se da ste se vi lepo snasli :)


Izvini sto nisam odmah odgovorio, nisam posecivao forum :(
Doveo sam porodicu tek Maja ove godine, a nismo se ni raspitivali sta i kako za lekare, dosada.
Supruga ide sada u petak na razgovor u jednu drzavnu bolnicu. Posle toga znacemo sta i kako i koliko je zaguljeno :)
 
Odgovor na temu

jtanja
tanja jankovi
srbija

Član broj: 114290
Poruke: 1
*.west1.11.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji06.10.2015. u 13:12 - pre 104 meseci
Pozdrav svima... predala sam dokumenta za nostrifikaciju u becu. Prikupila sve naravno. Zanima me da li neko zna sta mogu ocekivati,s obzirom da imam diplomu srednje i vise skole opsteg smera,odradjen pripravnicki i polozen drzavni,kao i 9 god. Radnog iskustva? I ukoliko mi odrede skolu,koja je najbolja za to? Unapred hvala
tanja
 
Odgovor na temu

Suzanaaa
Suzana Vasiljevic
Ne radim
Srbija

Član broj: 331061
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji30.10.2015. u 20:54 - pre 103 meseci
Dobro bi mi dosla svaka informacija ako ima neko ko je zavrsio nostrifikaciju ili ko prolazi kroz to.poz
Suzana
 
Odgovor na temu

ppejic
Dornbirn

Član broj: 75938
Poruke: 119
*.sie.at.



+1 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji22.03.2016. u 16:15 - pre 98 meseci
Nostrifikaciju cega?
 
Odgovor na temu

SAVANAAA

Član broj: 333511
Poruke: 1
188.124.223.*



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji13.05.2016. u 16:42 - pre 96 meseci
Zanima me , da li ima iko ko je Voralgergu zavrsio nostrifikaciju diplome med.sestre? Svaka inofrmacija je dobro dosla!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nostrifikacija u Austriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 101676 | Odgovora: 122 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.