Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cisco ili Mikrotik

[es] :: Enterprise Networking :: Cisco ili Mikrotik

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15800 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sphere
System Administrator
Beograd

Član broj: 240005
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Cisco ili Mikrotik09.07.2010. u 17:49 - pre 167 meseci
Pozdrav svima

Kao prvo sa MT-ovima se bavim dosta dugo. Gotovo od kada se culo u Srbiji za njih. Sa Cisco-om sam radio,mada jako slabo i sada je trenutak da se odlucim koji ruter da implementiram u mrezi.
Mreza ce biti dosta "glomazna". Nekih 40-tak lokacija koje moraju da idu u jednu tacku, oko 300 racunara i duplo toliko periferija. Naravno tu ce se naci i neki PBX-ovi i video nadzor

Otvorih ovu temu, jer zelim da saznam za sta se ljudi vise opredeljuju. Sta je to sto natera nekog it-a da se opredeli za cisco ili mt?? Vecina firmi koje drze do sebe uvek idu na cisco.Zasto?
Na stranu pojedinacne cene uredjaja ( npr cisco ne moze ispod 1000e da se nadje dok mt moze i za 50e ), mene interesuju same perforamnse uredjaja
NPR
Sa mt-om moze bez problema da se umrezi ovoliko lokacija,ne treba mi firewall ni proxy(sve je u njemu). Podelim mrezu na nekoliko subneta(jer nema potrebe da se lokacije izmedju sebe vide), otvorim portove koji su potrebni za razne programe, telefone etc.. Sve to moze da se setuje samo na JEDNOM mt-u i onda se taj file samo prekopira na ostale mt-ove. Znaci, grubo receno, 2-3 sata stelovanja jednog rutera.
E sad, koliko je to komplikovano na ciscu?

Ja sam cak razmisljao i da fortinet stavim ali cena je ipak velika

Svaki vas komenata je vise nego dobrodosao
Unapred hvala svima
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.mirijevo.rs.



+28 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik09.07.2010. u 18:12 - pre 167 meseci
2-3 sata za podesavanje jednog rutera? Mnogo bre kume :) Ti si bas neki "na tenane" admin.
Salu na stranu, ovde je, po meni, bitna tacka koncentracije (na koju se slivaju sve te lokacije), tu ti treba neki azdaja ruter ukoliko ces sve povezivati npr. preko IpSec tunela, i dobar Internet link u oba smera.
Radili smo takvo povezivanje za jednu firmu, 20-ak lokacija (mrzi me da proveravam sada). Centralni ruter je Cisco 1841 i za sada to radi kako treba. Na udaljenim lokacijama stavljana je sarenolika oprema, uglavnom RouterBoard-i, i sarenoliki pristupi Internetu (ADSL,Wireless,Cable).
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

dhcp_max

Član broj: 148514
Poruke: 107
*.optikomnet.net.



Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik09.07.2010. u 18:25 - pre 167 meseci
Kao sto je Aca rekao na centralnu lokaciju ide jaci router a za ostalo mozes da razmislis i kombinujes.

Inace ne radi se o tome da li firma drzi do sebe ili ne vec jednostavno vecina stvari koje IOS moze da uradi mikrotik ne moze,
posebno ako pricamo o patentiranim protokolima od strance cisca kao sto su CEF,HSRP,GLBP...

Radio sam i radim sa dosta mrezne opreme od razlicitih vendora i siguran sam da jos uvek nijedan vendor ne moze ni da pridje
ciscu, ali moram da kazem i da juniper ne zaostaje previse.

Cisco router ili l3 switch ne moras mnogo da platis (jedino ako hoces da kupis direktno od partnera) i cene su daleko nize
nego sto su nekad bile.


Pozdrav
 
Odgovor na temu

sphere
System Administrator
Beograd

Član broj: 240005
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik10.07.2010. u 17:09 - pre 167 meseci
Napisao sam da mi grubo receno, trba 2-3 sata. Ja koristim dosta skripti na mt-u pa zato. A navika mi je da uzmem okvirno vreme za najgoi slucaj pa odatle 2-3 sata

Slazem se da je express forwarding jaaako dobra stvar u ciscu kao i hotsnadby, ali opet ja i to mogu na neki nacin da implementiram na mikrotiku.
Ja licno na l2tp tunelu drzim 30-tak tunela koji rade besprekorno i to na mt411 i procesor mu nikad nije poskocio, a opet na dnevnoj bazi ima mnogo upita.

I dalje mi sve to nije "velika" razlika izmedju ovih uredjaja
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.cybercity.kladovonet.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik10.07.2010. u 20:07 - pre 167 meseci
Dajem glas za mikrotik...

Odnost cene/kvalitet-a je MNOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOO bolji u korist mikrotika.

Sve sto je small/medium business teraj na mikrotika i bice bez greske.

Mi imamo ciska kao glavni ruter, ali ne vidim nista tu posebno sto MT ne bi mogao da odradi.
Cak i frame relay, BGP i ostalo... MT je full kompatibilan sa ciscom/juniperom.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik10.07.2010. u 22:02 - pre 167 meseci
To sto ti treba da povezes uopste nije zahtevno po pitanju snage hardvera. To Ruterboard411AH tera kao od sale. Jeftin i lako zamljniv u slucaju otkaza harvera. Ako ti treba propusna moc nekoliko stotina megabita onda razmisljaj o Cisco.
 
Odgovor na temu

gogo82

Član broj: 228454
Poruke: 118



+8 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik11.07.2010. u 06:24 - pre 167 meseci
Pozdrav svima!!!

Sto se tice pitanja moj odgovor je CISCO.

Ja radim u firmi sa oko 2500 radnika koji se nalaze na bar 200 lokacija i imaju svakodnevno potrebu da se spajaju na enterprise servere firme koji se nalaze u centralnoj lokaciji. Na vecini lokacija (bar na onima na kojima se nalazi vise od 50-ak racunara, isto toliko telefona i sl. se po pravili koristi CISCO oprema.

Sto se tice cijene naravno da je CISCO skup, a poznato je da se kvalitet placa. Cisco drzi preko 70% trzista mrezne opreme te je i sa te strane nemoguce da se bilo sta drugo (pa ni Microtic) poredi sa njim. Da ne govorim o vijeku trajanja opreme i ostalim naprednim karakteristikama koje ti kasnije mogu zatrebati ....
Pozdrav!
Gogo82
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik11.07.2010. u 06:46 - pre 167 meseci
Pa koliko je meni poznato, kad se kupuje oprema, prvo se uzmu u obzir 2 stvari:

1. raspolozive finansije
2. specifikacija koja zadovoljava trenutne potrebe i projektovane potrebe koje mogu nastati u bliskoj buducnosti

u skladu sa ova dva parametra se bira i oprema.

Covjek rece da ima trenutno 40 lokacija sa cca 300 racunara. Cisco ne ide ispod 1000 EUR dok za te pare mozes da uzmes 20 MT RB-ova. Odgovor se namece sam po sebi.

Naravno da je cisco profesionalnije rijesenje, ali imam osjecaj da ima tu malo i "fensiranja" - jer realno gledajuci, dosta stvari MT radi dovoljno kvalitetno.

Mene licno kod cisca nervira prica o IOS... uzmes ruter, dobijes IP base sa osnovnim funkcijama i to tebi radi posao u tom trenutku. Za godinu dana, pojavi se potreba za nekim VPN, ssl ili slicno. I onda krenes da podesavas - kad cvrc... treba ti Advance security koji kosta kao 3x ruter sa base IOS. I sad treba da odes kod direktora da ti odobri dodatna sredstva... a ko nije bio u situaciji da to treba da objasni ne zna koliko to stresno moze da bude.

Sto se tice trajnosti uredjaja - i cisco se (i te kako) kvari. Samo te popravke mogu da budu znacajno skuplje od popravke / zamjene MT rutera. Jos ako ne nabavis opremu od zvanicnog cisco prodavca...

I da ne bude zabune, i ja dajem glas za Cisco, ali ako su finansije ogranicene, onda MT je sasvim ok!
 
Odgovor na temu

gogo82

Član broj: 228454
Poruke: 118



+8 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik11.07.2010. u 07:25 - pre 167 meseci
Citat:
yolja624:
Sto se tice trajnosti uredjaja - i cisco se (i te kako) kvari. Samo te popravke mogu da budu znacajno skuplje od popravke / zamjene MT rutera. Jos ako ne nabavis opremu od zvanicnog cisco prodavca...


Ja, u svojoj firmi imam oko 70-90 komada Cisco opreme, kupljena je negdje 2002. godine. Na nekim lokacijama rade u skoro nenormalnim uslovima, bez UPS-a, u prostorijama bez ventilacije, hladjenja .... puno prasine i kojecega .... (na nekim lokacijama doduse imamo profesionalno opremljene prostorije za cuvanje opreme) i do sada smo imali samo jedan kvar (za 8-9 godina neprekidnog rada) kad je pregorio neki kondenzator na maticnoj ploci Cat 3550 switcha (relativno jeftino otkljonjen kvar). Vecina kvarova na Cisco opremi mozda jeste skupa za servisiranje ali generalno CISCO SE NE KVARI CESTO.

ali zato, ne drugim lokacijama gdje nemamo Cisco, vec neke druge proizvodjace Huawei, NetLine ... nevjerovatno mnogo kvarova i sto je najgore te uredjaje ne mozes nigdje ni popraviti jer je sama popravka jednaka cijeni nabavke novog :) a ne postoje ni specijalizovane firme za servisiranje tih manje poznatih proizvodjaca.

Toliko od mene o trajnosti uredjaja i cijeni servisiranja opreme.

Sto se tice razlikam u tehnickim karakteristikama i dugorocnom planiranju mreznog okruzenja (znaci ako nm neka funkcionalnost uredjaja ne treba danas, ne znaci da nam vec za godinu dana nece trebati), mislim da je svaka rasprava po pitanju da li uzeti Cisco ili Mikrotik u najmanju ruku smjesna.

Znaci ostaje prostora jedino da se raspravlja o ovom problem sa finansijske strane. Ali kazem nama Cisco traje vec 8-9 godina i tek prije nekog vremena smo otvorili uredjaje (da izduvamo prasinu) a siguran sam da mogu da traju bar jos 5-6 godina bez kvarova. To je negdje oko 14 godina efektivnog rada. Znaci i ta malo veca ulaganja na pocetku se DUGOROCNO ISPLATE. To treba da se predoci kao primarna osobina ovih uredjaja kad se ''pregovara'' sa direktorima oko nabavke opreme. A, kao sto je neko napomenuo u gornjim postovima, cijena Cisco opreme vise i nije toliko skupa kao ranije.

[Ovu poruku je menjao gogo82 dana 11.07.2010. u 08:53 GMT+1]
Pozdrav!
Gogo82
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*:8c8:0:9::a

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik11.07.2010. u 08:25 - pre 167 meseci
moj odgovor je: i jedno i drugo!

Mikrotik je mnogo lepa i jeftina stvar, koja bas dobro radi... ima svoje bubice, ali nista sto se ne moze zaobici na neki nacin...
kad Cisco bude imao onakav user-friendly interface, to ce biti dan kada cu ja prestati da koristim Mikrotik...

jedini problem je snaga... ja sam RB1000 uspeo da "udavim" sa prilicno restriktivnim firewallom, i oko 120 mbita saobracaja...


Cisco je proverena, ali skupa tehnologija... mada i sa njima imam problema... na dva ASR1006 koja imamo se pojavio memory leak... za koji nema workarounda...
evo stranice za one koji misle da je cisco savrsen: http://www.cisco-secure.com/en..._0/release/notes/150MCAVS.html
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

dhcp_max

Član broj: 148514
Poruke: 107
*.optikomnet.net.



Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik11.07.2010. u 21:04 - pre 167 meseci
Video sam da ima dosta propusta na verziji 15 iosa ali mislim da je vama bolje da predjete na IOS XR ako vam vec treba tako jak router.
Naravno niko ne kaze da IOS nema bagova...
Mislim da je generalno zakljucak i jedno i drugo, sve zavisi od potreba kao sto sam rekao.
U ovom slucaju kao sto je navedeno gore mislim da mtik vrsi posao bez problema, e sada ako bas zeli da zaboravi da ta lokacija postoji onda definitivno cisco.

Uvek se dodje do pitanja finansija...

Samo moram da demantujem izjavu da se za recimo za cisco ne daje ispod 1000e i da kazem da je potpuno netacna.
To je kao kada bi se reklo da se za mtik ne daje ispod 600e koliko kosta Rb1000.

Dosta sam cisco opreme porucivao od routera serije 800 do serije 7600 kao i l2 i l3 switcheve i cene su vise nego prihvatljive za to sto router ili sw pruza.

Moja je preporuka da se kombinuje gde sta moze i da se kupuje prvenstveno zavisno od potreba i finansija a ne od toga sta drugi kazu.


PS router 1841 ima da se kupi za 500-600e used ili 900e new...



 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
2001:8c8:0:4:204:75ff:fe7d.*

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik12.07.2010. u 09:57 - pre 167 meseci
ovaj link sam naveo samo kao primer kolicine bugova i problema sa Cisco IOSom...
inace na ASR-ovima je IOS-XE...

btw, ja ne znam stvarno zasto bi bilo ko zeleo da kupi polovan 1841 za 500€, kad ce obican RB750 za 10x manje para da zavrsi apsolutno isti posao, sem ako nema potrebe za koriscenjem nekih od Cisco proprietary igrackica...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

sphere
System Administrator
Beograd

Član broj: 240005
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik12.07.2010. u 10:54 - pre 167 meseci
Hvala vam puno na sugestijama.. Vikend je prosao radno i narucen je danas fortigate110. Cena prava sitnica - 4000e xD
Imajuci u vidu da ce mreza siriti(a vec sam radio sa ovom skalamerijom i jako sam zadovoljan bio i ostao) odlucih se za fortinet. Na ostala mesta ce ici 750ci. Jedina mana je ta sto fortinet nema L2TP, ali uvek je tu ipsec

Jos jednom hvala svima na komentarima. Pozdrav
 
Odgovor na temu

dhcp_max

Član broj: 148514
Poruke: 107
*.optikomnet.net.



Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik12.07.2010. u 15:25 - pre 167 meseci
Citat:
djricky: ovaj link sam naveo samo kao primer kolicine bugova i problema sa Cisco IOSom... :)
inace na ASR-ovima je IOS-XE...


Znam da jeste na tim nizim serijama mislio sam na ASR 9000 na kom je IOS XR ili na GSR seriju.

Nisam radio sa IOS-xeom ali jesam sa XR-om i nije bilo problema... Mada ne znaci da ih mozda nece biti kasnije :)
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
2001:8c8:0:2:.*

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik12.07.2010. u 15:42 - pre 167 meseci
pa na prvi pogled (a bogami i drugi), ni na IOS-XE nije bilo problema... pojavili su se kasnije...
ne smem da ulazim u detalje, obecali smo Ciscu da necemo

Fortinet? pa dobro... bar nisi neki Nortel ruter kupio
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

sphere
System Administrator
Beograd

Član broj: 240005
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik12.07.2010. u 16:35 - pre 167 meseci
Sta mu fali
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik13.07.2010. u 05:38 - pre 167 meseci
pa recimo - cijena od 4000e? ;)
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
2001:8c8:0:4:204:75ff:fe7d.*

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik13.07.2010. u 08:10 - pre 167 meseci
ah, znate kako kazu: "svaka roba ima svoga kupca..."


“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.cybercity.kladovonet.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik13.07.2010. u 10:01 - pre 167 meseci
Opet cu reci mikrotik... Ako je problem hardware, uvek mozes da instaliras MT OS na neki jaci brand name hardware i da to tera...

Cisco je OK, ali je preskup i proizvodi se u kini. Nama je stigo za klijenta 2821 nov sa razvaljenim ventilatorom...

A i MT je kompatibilan sa ciscom. Mi smo terali VLANove, frame-relay, ip tuneling, vpn, BGP izmedju ciscka i 'tika i sve je radilo.

Dodatni plus je sto MT software upgrade je free i svako malo eto ga novi... Cisco IOS nije free :)

Ako zelis neki gigabitni vpn gde ima dosta gengi (love), uzmi cisca. Jos bolje uzmi resenje Telekoma Srbija l3vpn... cak ces da dobijes i setovanje "za dz".

Ako je pak trafic do 10-15Mbps po lokaciji... sve ce to da ti radi prosti mt :)

A i ako rikne jeftin je, mada nama od 100tinak instaliranih u poslednje 3-4 godine je mozda riknuo 1-2 (grad razbio outdoor kutiju). Daklem 0 crklih...
U stvari ispravka: 1 je riknuo udario je grom direkt u njega :)

Pozzz...

E da... cisco IOS povremeno ima opasne bagove sa oredjenim hardware-om, pa je tako pre par meseci kada je TS upgradeovao edge rutere nama pala optika jer
novi IOS nije imao drivere za cisco plocu na cisco ruteru (?!?!?!).


 
Odgovor na temu

sphere
System Administrator
Beograd

Član broj: 240005
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Cisco ili Mikrotik13.07.2010. u 13:54 - pre 167 meseci
Sve ja to znam za tika.. ja sam stavio nekih 100tinak komada i ni1 mi nije srkao do sada. Osim na 2 komada de je port bio sprzen i to skoro kada je struja nesto dolazila-odlazila.

Interesuje me ovo sto si rekao za telekom i njihov l3vpn. Sta sve dolazi u paketu sa tim?

I opet mi ne rece ricky tvoje misljenje o fortinetu?? Po postovima sam shvatio da imas lose misljenje
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Cisco ili Mikrotik

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15800 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.