Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Specijalni karakteri u pozivu na broj u platnom prometu?

[es] :: IS i ERP :: Specijalni karakteri u pozivu na broj u platnom prometu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20605 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

andrej4395
Beograd

Član broj: 346838
Poruke: 2
87.116.165.*

Jabber: andrej4395


Profil

icon Re: Specijalni karakteri u pozivu na broj u platnom prometu?28.11.2021. u 00:29 - pre 28 meseci
Hvala svima na odgovoru. Znači da ne brinem.
U pitanju je saobraćajna kazna pa me samo to bilo kopkalo, da mi organi reda ne prave posle problem.
Zaposlena u banci je prvobitno htela da ostavi crte i da upiše onoliko karaktera, koliko joj softver dozvoljava...Što bi značilo da ne bih imao potpuni poziv na broj. Ali mislim da bi to tek bio problem onda.


 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9441
79.101.120.*



+10242 Profil

icon Re: Specijalni karakteri u pozivu na broj u platnom prometu?28.11.2021. u 08:29 - pre 28 meseci
E pa, nije da ne brineš. Problematika je višeslojna.

Najmanji problem je sam kontrolni broj. Za njegovo izračunavanje crtica ne igra ulogu.
Kontrolni broj u sebi nema nikakvu inforamciju, tu je samo da se spreči slučajno permutovanje brojeva, ili pogrešan unos nekih karaktera.


Ali, drugi veći problem je kod onog ko je smislio poziv na broj.

Primer

Kad u mom softveru kupcu (koji ima šifru u sistemu 234) izdamo fakturu pod brojm 567, onda kažemo "Uplata sa pozivom na broj 234-567"
Pa kad stigne izvod iz banke (u fajlu) onda se auomatski procesira, i ja u mom sotveru znam
- da su brojevi do crtice - šifra kupca
- da su brojevi posle crtice - broj fakture

Pa odmah generišem nalog za knjiženje, gde knjižim uplatu kupca 234 za fakturu 567.
I kad posle pogledaš dugovanja - nema. Sve lepo proknjiženo.

Ali, ako se upiše poziv na broj 234567, algoritam će da potraži kupca sa šifrom 234567, neće ga naći, pa onda ostaje knjigovođama da ručno traže i nađu kakva je uplata bila, i ko je platio i ručno napišu nalog za knjiženje.
To može da potraje ... više dana.



Šta može tebi da se desi: da softver onog kome si platio NE PREPOZNA UPLATU automatski, i onda ti ostaneš "dužan" sve dok neki knjigovođa ne potraži kakva je to uplata, čija, za šta ... pa proknjiži da nisi više dužan.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
87.116.161.*

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Specijalni karakteri u pozivu na broj u platnom prometu?28.11.2021. u 09:24 - pre 28 meseci
Baš sam pisao o ovome što @Java Beograd kaže. Ipak je to stvar softvera koji će protumačiti poziv na broj. To su uobičajeno softveri za import izvoda banke, sa automatskim knjiženjem stavki izvoda.
Međutim čak i da se ne prepozna (rastumači) poziv na broj, postoji ručna dorada. U poreskoj upravi je poziv na broj ključni element, tako da se može "rastumačiti" ispravno kako god da je unešen, jer u protvnom bi portal e-Porezi i drugi, imali veliki problem, a mi zajeno s njim.

Kod biznis softvera postoje različite implementacije softverskog "tumačenja" poziva na broj. U njemu su obično smeštene informacije za automatsko knjiženje promena sa izvoda, ali kao što sam rekao i ti softveri su napredovali, pa nekima od njih nisu potrebne crtice, ili drugi specijalni karakteri, kako bi "rastumačili" poziv na broj.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9441
79.101.120.*



+10242 Profil

icon Re: Specijalni karakteri u pozivu na broj u platnom prometu?28.11.2021. u 10:33 - pre 28 meseci
Tako je.

Andrej je platio svoju obavezu. To je činjenica, de facto i de jure. Zna se i koji je datum plaćanja.
Pare su prešle na račun potražioca. I to je najbitnije.

E sad, ako se potkrade greška - to je već druga priča.
Teoretski, dužnik može mahinalno da pogreši u ispisu dva ili tri broja, pa da mod 97 izračuna istu kontrolnu cifru.
Pogrešan poziv na broj ne menja činjenicu da je dužnik platio obavezu.
Na krajeva Andrej nije kriv što potražilac izmišlja poziv na broj od preko 20 cifara !??!!

Samo, kažem dakle, moguće je (a i ne mora) da uplata ne bude brzo i automatski proknjižena valjano.
Pošto je u pitanju neka saobraćajna kazna, moguće je (a i ne mora) da se kazna još neko vreme u evidenciji vodi kao "ne plaćena", što opet, može, a i ne mora da izazove neke druge reperkusije.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Specijalni karakteri u pozivu na broj u platnom prometu?28.11.2021. u 11:49 - pre 28 meseci
Citat:
zoranix:
Baš sam pisao o ovome što @Java Beograd kaže. Ipak je to stvar softvera koji će protumačiti poziv na broj. To su uobičajeno softveri za import izvoda banke, sa automatskim knjiženjem stavki izvoda.
Međutim čak i da se ne prepozna (rastumači) poziv na broj, postoji ručna dorada. U poreskoj upravi je poziv na broj ključni element, tako da se može "rastumačiti" ispravno kako god da je unešen, jer u protvnom bi portal e-Porezi i drugi, imali veliki problem, a mi zajeno s njim.

Kod biznis softvera postoje različite implementacije softverskog "tumačenja" poziva na broj. U njemu su obično smeštene informacije za automatsko knjiženje promena sa izvoda, ali kao što sam rekao i ti softveri su napredovali, pa nekima od njih nisu potrebne crtice, ili drugi specijalni karakteri, kako bi "rastumačili" poziv na broj.


Za plaćanje poreza postoji web servis u poreskoj upravi gde banka može, pre nego što pošalje novac, proveri da li je poziv na broj ispravan:

Request: <SOAP-ENV:Envelope xmlns:SOAP-ENV="http://schemas.xmlsoap.org/soap/envelope/" xmlns:pid="http://pid.purs.gov.rs">....
Reply: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><soapenv:Envelope xmlns:soapenv="http://schemas.xmlsoap.org/soap/envelope/"><SOAP-ENV:Body xmlns:SOAP-ENV="http://schemas.xmlsoap.org/soap/envelope/" xmlns:pid="http://pid.purs.gov.rs" ... <pid:VrstaOdgovora>1</pid:VrstaOdgovora><pid:Kod>101</pid:Kod><pid:Poruka>Nalog je ispravan</pid:Poruka>

Pretpostavljam da većina banaka koristi ovaj servis da proveri poziv na broj, pre stvarnog plaćanja (transfera) sredstava Poreskoj upravi.
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: Specijalni karakteri u pozivu na broj u platnom prometu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20605 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.