Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows 8 Plans Leaked

[es] :: Advocacy :: Windows 8 Plans Leaked

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 22621 | Odgovora: 87 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked02.07.2010. u 14:59 - pre 168 meseci
Srki, čudo ne napravi strip - ova tema ti je ono - dušu dala
Nego
Ako pogledamo historiju, otprilike ide jedan sh?tware, pa jedan odličan, stoga i ne čudi šta se sprema
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked02.07.2010. u 18:42 - pre 168 meseci
Citat:
combuster: E posle toga je usledila katastrofa na prvu loptu, ME, 2K, pa XP djene-djene, Vista jooooj.

Hm, sto je 2k katastrofa? Za to vreme je, imho, bio odlican. Ja sam posle njega uglavnom koristio serverske verzije pa tek onda bio na xp-u nekih godinu dana. Da tada 2k nije bio vec prilicno star, mozda bih i pre njega koristio nego xp.
Za sedmicu se slazem da je bas onako.. taman za dugorocno koriscenje, pa ako 8 i bude neki retard-os, posluzice ovo jos podosta.
Moja jedina zamerka za 7 je lose organizovano konfigurisanje (kao i kod Viste). Juri se kroz gomilu prozora bespotrebno i neintuitivno.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked02.07.2010. u 18:59 - pre 168 meseci
Yep, ali imas vremena da se "naviknes" na UI, jesu ga zbrljali maksimalno, kada telefonom objasnjavam ljudima sta treba da urade - to je katastrofa opsta, ako je ikako moguce teram ih u command prompt (to se ne menja).

Meni je 2K bio odvratan u samom pocetku, muka ziva, ne secam se tacno sad ali znam da je klao maksimalno prvih 6 meseci, resource hungry a i meni je previse drljao po disku bez preke potrebe (ono jes' da nisam imao zmaja od masine u to vreme, AMD K6II o/c'ed @400Mhz, ali je obavljao posao). Nekako mi je prelazak na NT bio spor, mucan i tezak i u to vreme sam vec presao na Linux trazeci alternative. Svi su pricali za 2K kako je ekstremno stabilan - ja sam vidjao BSOD-ove svaki cas i to ne samo kod mene. Naravno kad u nesto izgubis poverenje u samom startu - posle ga i ne proveravas opet, moguce da su kasnije SP-ovi ispravili stvar. I nije puno proslo do pojave XP-a prema kome sam takodje pruzao otpor i drzao W98 na masinama dok god je to bilo moguce (dok OEM-i nisu dropovali podrsku za isti).
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked02.07.2010. u 20:00 - pre 168 meseci
2K je bio odlican Windows - ja sam od 1996/7-me komplet presao na NT i nikad se vise nisam vracao nazad.

Jeste, trazio je vise resursa od skrndelja Win 9x - ali si vise i dobijao.

Pravi multitasking, sistem permisija, kompletan 32-bitni sistem, ceo API je imao Unicode podrsku, neuporedivo stabilniji sistem sa jasnom separacijom memorije izmedju procesa, nemogucnost user-mode programa da pristupaju hardveru direktno, ...

Isto tako sam presao i na NTFS od samog pocetka - trazio vise resursa od FAT-a ali je i neuporedivo bezbedniji.

Win9x sam otpisao posle visestrukog gubljenja podataka jer je skrndelj bilo moguce srusiti iz svakog user-mode programa. Lockujes DirectX surface i program ti pukne unutar lock-a - i pa pa Windows 9x... reboot i skontas da je FAT32 izgubio tvoje C fajlove koji su promenjeni... Thx, but no thx...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked02.07.2010. u 20:24 - pre 168 meseci
Ma cuti, ja sam u to vreme gledao da izvucem sto vise fps-ova iz nv Vante i da moj prvi kontakt sa netom ucinim bezbednim tako sto sam olaksavao 98micu za IE, VBA, Windows scripting host itd...

Citat:

ceo API je imao Unicode podrsku, neuporedivo stabilniji sistem sa jasnom separacijom memorije izmedju procesa


U to vreme ovo sto sam ti citirao nisam ni znao sta znaci tako da ja tu nisam video prednosti :)

/edit: Kazem ti opet, ovo stabilnosti je za mene bilo diskutabilno, cini mi se da sam se na 2K cesce nagledao BSOD-ova i crasheva svakakve vrste nego sve zbirno na 9x familiji i sto je najgore osecao sam se nemocno jer ga nisam poznavao dovoljno dobro da bih na to mogao da uticem, cumbersome bre bio mnogo za to vreme imho.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 10:11 - pre 168 meseci
combuster, da nisi pomesao Win 2k i Win ME? Sve ovo sto pricas mene seca na Win ME. Ili si samo bio maler ;)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 10:26 - pre 168 meseci
Ma jok bre, mada hah, imao sam VIA MVP3 chipset na chaintech kucecoj ploci (5AGM2) - vrlo moguce da je mene 2K klao sa losim IDE i AGP drajverima... Kada sam uzeo novu masinu (buduci da ih menjam jednom u 3-5 godina) XP je vec bio dostupan.
make love - !war
 
Odgovor na temu

RF MasterX
RS

Član broj: 258871
Poruke: 197

Sajt: www


+16 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 15:01 - pre 168 meseci
Veliki Pozdrav svima.

Vi bas kudite Win9x sisteme, kod mene sve godinama
radilo u Windows 98, nisam imao nikakvih problema sa
njim, osim kad je losa kombinacija hardwera i kasnije
drivrera, ja sam probao sve Win sisteme pocev od win 1.0
pa i win 7, jedino nisam probao 'Longhorn' jer njega nemam.

Na realnoj mashini sam ga koristio sve do pre 4 meseca.

A evo kako nabudzeni Win98 izgleda kod mene na
virtuelnoj masini:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 17:48 - pre 168 meseci
Longhorn je šifra pod kojom se razvijala vista.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 18:23 - pre 168 meseci
@RF

Zar je bitno kako izgleda :) Win98 je dobar bio zaista u svoje vreme - znao sam ga u bajt ali vreme ga je pregazilo i onog trenutka kada su prestali da se razvijaju drajveri za njega - taj sistem je mrtav ko disko.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 19:56 - pre 168 meseci
Disko nije mrtav! :D
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

RF MasterX
RS

Član broj: 258871
Poruke: 197

Sajt: www


+16 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 20:55 - pre 168 meseci
Nedeljko

Tako jeeee, ali sam mislio na prvu verziju tog sistema
iz 2003 god. a to je daleko od viste kakvu danas znamo.
El sad razumes?


combuster

Pa meni i nije toliko bitno, jedino sto mi je smetalo to su oni
neprovidni pravougaonici koji su uokvirivali text ispod ikonice.

Znam da ga je vreme pregazilo ali nije jos 100% mrtav jer
ima jos masina iz 2006, a moras priznati ima i dosta snaznih
masina iz tog doba koje jos uvek nisu za bacanje, a imaju
drivere za Win98, M$ je sredinom 2006 prekinuo podrsku a
to su odma nakon toga uradili i proizvodjaci hardwera.

Ali nije to ono sto sam na pocetku hteo reci, znam da ga
skoro niko vise ne koristi, vec sam hteo reci neso drugo

pazi sledecu situaciju, znam jednog koji je imao vistu
i kad je bila ona halabuka oko win7 on me pita
"Jel' mos' ti da mi instaliras win7?"
a onda ja njega pitam "a sta ce ti ?"
na to on odgovara "pa cuo sam da win7 ima nesto sto vista nema".

To je bilo u par slucajeva, a bilo je i kada su mi davali odgovor
tipa "Pa win7 je valjda lepsi od Vistu a to sam i video na reklami"
ili "Pa Win7 je bolji zato sto je noviji".

E na taj nacin razmisljaju 'obicni' korisnici koji gledaju filmove, igraju igre
i vise na netu onako bezveze.

Iz ovoga ces mozda pomisliti da imam nesto protiv novih tehnoligija, ne
ja volim nove tehnologije, ali samo kada ta tehnika bude sustinski bolja
od one prethodne, a ne ono sto je sada u trendu npr. da okrugo dugme
koje je sada 'kockasto' bude nazvano revolucionarno kockasto dugme.

Eto to hocu da kazem.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 21:30 - pre 168 meseci
Dobro si rekao. Ljudi uvek vole da imaju latest and gratest - nisam ni ja puno drugaciji, rolling release, bleeding edge na mom Linuxu uvek - alpha, beta, rc, devel, git - jbt k'o da nikad nisam cuo za point release :)

@Tyler

Just an expression man :D :D :D (znam da znas but it's funny) :)

***combuster zvizduce Ma' Baker upravo :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 21:38 - pre 168 meseci
Treba napomenuti da su Win9x i Win2000 bili >fundamentalno< drugaciji operativni sistemi sa malo toka zajednickog.

Jedina zajednicka stvar izmedju njih je bio explorer shell / UI i to je sve.

Sve ostalo je kompletno razlicito.

Windows 2000 je bio namenjen workstation masinama, i zbog toga je imao daleko slabiju hardversku podrsku.

Ne treba zaboraviti i da je to bio prvi NT Windows koji je pocinjao da dobija mainstream podrsku za consumer-class uredjaje, i da su OEM-i tek tada sticali iskustvo u pisanju NT drajvera - sto je vrlo verovanto i bilo odgovorno za gomilu BSOD-ova na consumer-grade hardveru kao gore pomenuta Chaintech ploca sa VIA cipsetom.

Kada je izasao Windows XP - takodje baziran na NT-u, situacija je bila drasticno bolja jer su OEM-i vec imali par godina iskustva u pisanju drajvera za Windows NT kernele.

Opet, za ljude koji su imali skuplji i standardniji hardver (Intel cipsetove i CPU-ove, US Robotics "prave" modeme i sl...) Windows 2000 je bio drasticno bolja opcija po pitanju sigurnosti i stabilnosti. Jedina mana osim vecih hardverskih zahteva je bila losa Direct3D podrska sto je isti ucinilo nezanimljivim za gamere.

Microsoft je to ukapirao i XP su izbacili sa postenom DirectX/Direct3D podrskom i to je bio prvi momenat kada su konacno mogli da bace Win9x seriju OS-eva u zasluzeno djubre.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

RF MasterX
RS

Član broj: 258871
Poruke: 197

Sajt: www


+16 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 22:15 - pre 168 meseci
Ma potpuno je jasna stvar da su mnogo razliciti,
sustinska razlika tih sistema je u kernelu, ali
upravo je vecin tih consumer-a koje pominjes
su na XP sa 98-mice presli zbog GUI-a.

A dobar deo aplikacija pisanih za NT sisteme
se moze nabudziti tako da rade i 9x-oidnim
sistemima.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 22:34 - pre 168 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Treba napomenuti da su Win9x i Win2000 bili >fundamentalno< drugaciji operativni sistemi sa malo toka zajednickog.

Jedina zajednicka stvar izmedju njih je bio explorer shell / UI i to je sve.

Sve ostalo je kompletno razlicito.


Da, zato su bili kompatibilni u toj meri u kojoj jesu, jer im je samo explorer shell / UI bio zajednički. M'da.

Bili su fundamentalno različiti, ali ne toliko, jer im je gro API-ja bio zajednički, pa su mogli da teraju iste programe.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 22:58 - pre 168 meseci
Nije tacno.

API im je zajednicki (Win32 API, tj. Windows 9x je implementirao podskup NT Win32 API-ja) ali je implementacija tog API-ja KOMPLETNO drugacija.

Dok je Windows 9x koristio tzv. "thunking" u grafickim i UI bibliotekama koje su prebacivale sve Win32 pozive na 16-bitni USER.EXE (!!!), Windows NT je imao kompletnu 32-bitnu arhitekturu koja je mapirana na 32-bitni Ring0 "Executive". I mnoge druge OS funkcije su bile 16-bitne, a 32-bitni DLL-ovi su bili samo "skoljke" koji su preko thunking mehanizama komunicirali sa 16-bitnim komponentama.

Takodje, sve sistemske f-je su u Windows 9x OS-evima bile mapirane na njegove VXD drajvere koji su identicni kao u Windows-u 3.11 sa nikakvom separacijom memorije, dok su NT sistemske f-je isle u NT-ov mikrokernel i executive koji su imali kompletnu separaciju memorije procesa u userlandu, kompletan pre-emptivni kernel itd... Zbog ovoga su u Windows 9x userland aplikacije mogle bez problema da komuniciraju sa hardverom i da sruse sistem, dok to u NT-u nije bilo moguce. Takodje, Windows 9x aplikacije su bez problema mogle da "vire" u memoriju drugih procesa zbog idiotski resenog memorijskog menadzmenta.

Dalje, gomila Win32 API-ja u Windows 9x sistemu nisu imali Unicode ekvivalente ili su imali "dummy" Unicode prototipe - dok je Windows NT imao kompletnu Unicode podrsku za svaki relevantni API poziv.

Tehnicki, ta dva OS-a nisu imali ni jednu jedinu dodirnu tacku osim u istom shell-u. API standard jeste bio donekle isti (u korist NT-a kao superset-a) ali je tehnicki kompletno drugacije realizovan kroz kompletno drugacije implementacije i koje su mapirane na kompletno drugacije kernele.

Windows 9x linija je zapravo bila evolucija Windows-a 3.11 - i bili su njemu daleko slicniji nego NT liniji.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 23:07 - pre 168 meseci
Citat:

Takodje, sve sistemske f-je su u Windows 9x OS-evima bile mapirane na njegove VXD drajvere koji su identicni kao u Windows-u 3.11 sa nikakvom separacijom memorije,


Zasto li sam se ja pri prelasku sa VXD-a na WDM proveo kao bos po trnju ? :D Plug and fuckin' pray :) No dobro, svaki pocetak je tezak...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 23:19 - pre 168 meseci
WDM je bio pokusaj da se napravi high-level drajverski API koji bi bio isti i na NT-u i na Win9x liniji OS-eva. Low-level API-ji su i dalje bili OS-specific.

To je, bar u teoriji, omogucavalo piscima drajvera da koriste isti API i da "samo" rekompajliraju kod za OS koji zele.

Naravno, to je bilo tako u teoriji - a u praksi.... :)

Da bi cela stvar sljakala, MSFT je cak implementirao i deo NT API-ja u modulu NTKERN.VXD za Windows 98, koji je nudio jedan mali deo esencijalnih NT API poziva kako bi drajveri na nivou sorsa mogli da se kompajliraju na oba OS-a... naravno, sama implementacija tih API-ja nije nikakve veze imala sa "pravom" NT implementacijom vec su i oni bili najobicniji Windows 3.xx-style VXD drajveri.

Naravno, kao i svako drasticno menjanje drajverskog API-ja, prelazak na WDM je stvorio gomilu problema i prelazni period nestabilnih drajvera.

Ne treba zaboraviti da su OEM-i u tom momentu vec imali N godina (bar 5) u pisanju 32-bitnih protected mode drajvera za Windows 3.11 i Windows 95 - a WDM je doneo neke drasticne promene pa im je trebalo vremena da to nauce.

Na kraju, sve je to bilo kratkog veka jer je MSFT ubio Windows 9x liniju sa Windows XP-om, i od tada svi drajveri mogu komotno da koriste NT API bez bojazni da nesto nece sljakati na 9x polu-fabrikatu :) WDM je ostao kao high-level API za PnP uredjaje sve do Viste, kada je MS uveo novi driver framework (KMDF/UMDF)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: Windows 8 Plans Leaked03.07.2010. u 23:21 - pre 168 meseci
Dimković:

Citat:
..ceo API je imao Unicode podrsku, neuporedivo stabilniji sistem sa jasnom separacijom memorije izmedju procesa...


Ako si ti sa svojih nepunih 14-15 godina znao šta je ovo... ahahaha
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Windows 8 Plans Leaked

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 22621 | Odgovora: 87 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.