Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zbun oko GPLa i javascripta

[es] :: Advocacy :: Zbun oko GPLa i javascripta

[ Pregleda: 1816 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Zbun oko GPLa i javascripta29.06.2010. u 14:29 - pre 168 meseci
Momci treba da iskoriste extJS biblioteku za neki projekat a nisam siguran sta da kazem klijentu u vezi licence posto se radi o veb projektu sa client side JS kodom.

Dakle, posotji serverside code (koji ne kontrolisemo) ali u koji mozemo da ubrizgamo sta hocemo, a hocemo da ubacimo neki grid iz extJS biblioteke. extJS je publikovan pod GPL3 licencom i sad to otvara pitanje legalnosti. Posto pozivamo extJS biblioteku to bi onda znacilo i da je nas JS kod koji ga poziva isto GPL, ako jeste sta mi moramo da uradimo? Da li je cinjenica da JS kod vec dolazi u "open source" varijanti veb stranice dovoljno zadovoljenje licence? NIje mi bas najjasnije kako se GPL odnosi na javascript kod. I ono sto je sad najvaznije, da li to utice na server side code? (Ne bi trebalo ali sa ovim GPLom nikad nisi nacisto)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Zbun oko GPLa i javascripta29.06.2010. u 18:22 - pre 168 meseci
GPL "stupa na snagu" za client code ako sadrži deo GPL koda, a za server code jok.

Server code će u slučaju da sadrži GPL kod biti pod GPL za vlasnika servera, ali ga to ne obavezuje da isporučuje taj kod. To je slično upotrebi GPL biblioteke unutar firme, koja sa rezultatom izvršavanja može da radi šta hoće, a što se koda tiče, nije dužna da vrši distribuciju uopšte. Ako je vrši, to mora biti pod GPL uslovima.

Kod web aplikacija se vrši distribucija onoga što dolazi do klijenta - dakle, klijent koda, html-a (moguće dinamički generisanog) itd. Ono što se isporuči, a sadrži GPL kod mora biti isporučeno pod GPL uslovima, ali povezivanje sa GPL ne znači da se distribucija mora vršiti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zbun oko GPLa i javascripta29.06.2010. u 20:21 - pre 168 meseci
Da, ali sta to znaci konkretno? Da svako moze da uzme sors te dinamicki generisane strane i da ga iskoristi dalje, mislim big deal to je par linija js koda koji inicijalizuje i puni extJS, svako kokoristis extJS ionako mora da ga napise.

Mada, hm, sta je sa ostalim JS kodom na stranici koji ne koristi extJS? Jel i on podpada pod GPL? To mi je jos ludje, sta ako iskoristim extJS na ASP.NET stranici koja ukljucuje aspnet_client biblioteku koja je MSova komercijalna js biblioteka, ne mogu ja to da poklonim pod GPL, nije moje da dam. Sve u svameu totalno mi je nekako neprilagodjen taj GPL za javascript kod.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Zbun oko GPLa i javascripta29.06.2010. u 21:10 - pre 168 meseci
Ako stranica ne sadrži GPL kod, onda je nebitno što ju je GPL kod generisao. Ako sadrži, onda je pod GPL onaj deo koji je "linkovan". Ako imaš dva nezavisna JS koda od kojih samo jedan koristi GPL biblioteke, onda je taj jedan pod GPL.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Zbun oko GPLa i javascripta22.01.2011. u 08:30 - pre 161 meseci
Uf nikako skontati ove licence...

Recimo ovako. Imam aplikaciju gde sam koristio php i jquery, koju bih mozda komercializovao kroz neku za to pogodnu licencu. Ubacim i extjs. Da li treba da platim extjs?

Ako objavim i omogucim da se preuzme (uz potpunu slobodu koriscenja/menjanja) sve osim php koda, dakle sve js ukljucujuci i jquery, extjs i moje custom js, da li mogu besplatno da koristim extjs i prosledim kupcu na dalje koriscenje?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zbun oko GPLa i javascripta22.01.2011. u 12:16 - pre 161 meseci
Kompletan kod na serverskoj strani možeš u potpunosti da zadržiš. Otvori samo ono što se isporučuje klijentu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Zbun oko GPLa i javascripta25.01.2011. u 02:50 - pre 161 meseci
Veliko hvala. ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zbun oko GPLa i javascripta

[ Pregleda: 1816 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.