Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako ući u gaming industriju?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Kako ući u gaming industriju?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11077 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mr.boo
Ucenik
Beograd, Srbija

Član broj: 261602
Poruke: 8
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Kako ući u gaming industriju?06.06.2010. u 15:47 - pre 168 meseci
Imam 16 godina. Već 2 godine se bavim programiranjem, uglavnom C++ i C#. Zanima me kako ući u vode gamedev-a ?
Radio sam nesto u C# i XNA, ali nije to to :)


Svaki članak koji sam uspeo da nadjem na netu govori da se treba poceti sa nečim malim, tipa arkanoid, tetris itd. i postepeno napredovati.
Nakon toga sam pogledao na youtube-u par klipova i veoma se razocarao. Ako budem radio ove "male" igre, kada cu
uspeti da se priblizim ovako necemu - http://www.youtube.com/watch?v=OUS4ZiF7xZQ&feature=related ( naravno, znam da ovakve igre rade ogromni timovi ) ?
Kako početi ? Koje igre predlažete raditi od onih manjih ( ili ne ? ) pa nadalje ? Da li se odmah opredeliti za neki deo gamedeva ( AI, Fizika ) i njega usavrsavati ?
Hvala.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
95.180.10.*



+2 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?06.06.2010. u 17:00 - pre 168 meseci
C# i XNA - "nije to to"? Zašto nije to to?

Naravno da treba da počneš od nečega veoma malog i veoma prostog. Ne dozvoli da te ubije u pojam to što će tvoja prva igra biti neverovatno jednostavna po modernim merilima. AAA naslovima kalibra Modern Warfare 2 se nikad nećeš sam približiti.

A ako te interesuje da radiš u nekom takvom velikom timu, svakako treba da se edukuješ u tom smeru - ali i da se samostalno usavršavaš. A najbolji način da se usavršavaš jeste da - praviš igre. Veruj mi da ni taj arkanoid koji se tebi čini toliko mali i razočaravajući nije uopšte toliko lak za napraviti kao što ti se čini i da i iz toga imaš dosta toga da naučiš. A ako misliš da su jednostavne igre ispod tebe, pogledaj samo koliko para zgrću ljudi koji rade u flashu ili na facebook igricama.

Inače, razlog što se preporučuje arkanoid je sledeći - može da se napravi u 2d, blokovi su raspoređeni u jednostavnom gridu što pojednostavljuje collision detekciju, moraš da savladaš jednostavnu trigonometriju da bi sve radilo kako treba. Moraš da naučiš da crtaš na ekranu loptu, blokove, poene, da puštaš zvukove kada se nešto desi. Collision detection i handling su isto jednostavni a opet bitno ih je savladati. Onda moraš i da savladaš kako će igra raditi u različitim rezolucijama, na različitim konfiguracijama, i sl. A opet, sa druge strane, izbegavaju se mnogi malo "ozbiljniji" problemi gamedeva tipa pathfinding, transformacije, matrice, 3d vektori, skrolovanje, optimizacije, i sl. Onda naravno možeš da customizuješ grafiku, zvuk, mehaniku igre, ili šta god drugo ti hoćeš.

Naravno, to ne znači da treba da praviš baš arkanoid. Pravi onakve igre kakve ti se dopadaju. Uglavnom se preporučuje da se počne sa 2d igrama i sprajtovima zato što je za početnike bolje da se fokusiraju na mehaniku igre nego da moraju još da razmišljaju o 3d grafici, modelima, transformacijama, i sl. A lako je posle preći na treću dimenziju.

Svakako razmišljaj o nekom postojećem engine-u, uostalom, eno i Battleships Forever i Spelunky su pravljeni u Game Makeru pa šta im fali. A pošto nameravaš da praviš "velike" igre, kao deo tima, postoji još jedan način da se ubaciš u game-dev scenu koji se često zanemaruje. To je pravljenje modova za postojeće engine. Ako te to stvarno interesuje, skini Steam, Source SDK, i navali da moduješ ili se priključi nekom mod timu. Tako ćeš videti šta ti odgovara a šta ne, koliko si dobar kao dizajner itd.

Sve u svemu, ako hoćeš moj savet, ništa ti ne bi falilo da napraviš taj arkanoid, neće ti spasti kruna s čela, a naučićeš dosta toga. E sad, ta igra možda neće dospeti na listu 100 najboljih igara svih vremena, ali ona posle te, pa treća, pa četvrta... možda i stignu.

Ne može odmah Modern Warfare 4, mora malo i da se pomuči usput :).
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.customer.broadstripe.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?06.06.2010. u 17:48 - pre 168 meseci
Kada praviš sneška počneš od male grudve pa je rolaš po snegu dok ne postane velika. Tako isto ide i sa igrama. Počneš od male igre pa ambicije uvećavaš svakom novom igrom. Od male igre geometrijskom progresijom dođeš do AAA igre. :)
 
Odgovor na temu

mr.boo
Ucenik
Beograd, Srbija

Član broj: 261602
Poruke: 8
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?06.06.2010. u 18:36 - pre 168 meseci
Vise me interesuje programerski deo nego dizajnerski
Evo, uzeo sam pre par dana da vidim kakav je hge, i poprilicno mi se svidja.

Za XNA i C# sam rekao da nije to to, ne u smislu da je XNA los ( daleko od toga ), nego da igre nisu bile dobre kako sam ocekivao.

Da li mislite da je bolje da uzmem da radim sa C++ - HGE ili da i dalje radim sa C# - XNA ?

Hvala.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.customer.broadstripe.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?06.06.2010. u 22:45 - pre 168 meseci
C, C++ i asembler su za igre.

C# je za enterprise programere koji vole da uz ime pišu i sertifikate koje im je MSFT izdao. Rezime sa C#, Javom i sličnim garbage collecting jezicima ide pravac u đubre (odatle i naziv garbage collection). :)
http://www.realtimerendering.com/blog/c-baby/

Ako te interesuje više tech u igrama, onda možeš da se učiš praveći introe i demoe (http://www.scene.org/awards.php).

 
Odgovor na temu

StefanJer91
Stefan Jeremic
Beograd

Član broj: 121923
Poruke: 160
95.180.80.*



Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?06.06.2010. u 22:50 - pre 168 meseci
U fazi u kojoj se trenutno nalazis to uopste nije od velikog znacaja. Koji god engine da uzmes, neces primetiti veliku razliku, a svaki ce ti koliko toliko omoguciti da se posvetis logici igre. Ja bih ti predlozio da probas da radis sa flash-om, ja sam od skora poceo da radim sa njim (mada imam iskustva sa programiranjem igara vec tri i po - cetri godine) tako da mi nije bio problem da naucim Action Script 3 i flixel engine za Flash. Mogu ti reci da cu uskoro dobiti i prvu zaradu zahvaljujuci tome sto sam portovao jednu igru na flash. Posle cu nastaviti da samostalno izradjujem igre u njemu :) Tako da bih ti preporucio da razmotris i tu mogucnost u obzir, pogotovo sto flash igre nisu zahtevne za pravljenje kao AAA naslovi tj. ne zahtevaju velike timove i mesece za planiranje, cak sta vise mozes sam da ih radis, a moze lepo da se zaradi na njima. Pritom radis ono sto volis ;)
The earth teaches us more about ourselves than all the books. Because it resists us. Man discovers himself when he measures himself against the obstacle.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
95.180.10.*



+2 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?06.06.2010. u 23:20 - pre 168 meseci
To što su XNA igre loše nije do XNA, već do ljudi koji su pravili igre pomoću njega :) .

Ako biraš između C# i C++, definitivno preporučujem C++ iz gorenavedenih razloga. HGE je ok, ali tu već nema "dobrog" i "lošeg" izbora, već šta ti odgovara, a to ne možeš znati za sada.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

mr.boo
Ucenik
Beograd, Srbija

Član broj: 261602
Poruke: 8
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 00:01 - pre 168 meseci
A koji bi ste mi engine preporucili za 2D ( C++ ) ?
 
Odgovor na temu

abitbp6

Član broj: 221384
Poruke: 216
*.ptt.rs.



+17 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 01:40 - pre 168 meseci
www.allegro.cc

Mislim da je Allegro najkompletnija 2D game biblioteka koja trenutno postoji. Laka je za upotrebu, aktivno se razvija, solidna podrška, portabilna na sve i svašta. Jedino što zameram je neelegantan rad sa fontovima.
 
Odgovor na temu

glorius
Damir Nikolic
C++ developer
SR

Član broj: 4366
Poruke: 428
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 208550327


+14 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 02:00 - pre 168 meseci
Ja bih ti za pocetak preporucio SDL.Prilicno je jednostavan i u radi sa njim mozes nauciti osnovne pa i naprednije koncepte rada sa 2D grafikom i kreiranja 2D video igara ( sprajtovi, kolizija, scrolling, animacija, koriscenje misa i tastature kao ulaza, tu je i zvuk....).

Evo jednog korisnog SDL sajta: http://lazyfoo.net/SDL_tutorials/index.php

Na netu ima dosta resursa i primera. oGooglaj sa SDL....

Samo da napomenem da nisam do sada cuo za HDE ( malopre sam malo pogledao, vidim da koristi DirectX ) pa ako neko ko je radio u njemu misli da je bolji izbor od SDL slobodno neka ga preporuci.

EOF
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
*.adsl-3.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 11:54 - pre 168 meseci
Nadji ovaj .chm fajl na torentu:

New.Riders.Creating.Games.in.C.plus.plus.A.Step.by.Step.Guide.Feb.2006.chm

Deki
Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.guerrilla-games.com.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 12:35 - pre 168 meseci
Citat:
Mr. Rejn: Nadji ovaj .chm fajl na torentu:

New.Riders.Creating.Games.in.C.plus.plus.A.Step.by.Step.Guide.Feb.2006.chm

Deki

Prvo i osnovno, ovo je protiv pravilnika foruma - krađa knjiga.
Poruku neću obrisati iz sledećeg razloga: pogledajte ko je pisao tu knjigu a onda pokušajte da nađete _bilo kakav_ podatak o igrama u čijem je pravljenju učestvovao autor.
Srećno!
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
95.180.10.*



+2 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 15:57 - pre 168 meseci
SDL je standardno dobar, ali SFML je (po meni) bolji i intuitivniji, u Allegru nisam radio pa bolje da ćutim. Ono što je najbitnije to je da svi ti engini imaju gomilu tutorijala na netu i gomilu provereno kompletiranih igara iza sebe, tako da mogu da obave posao. Koji god da izabereš, nećeš pogrešiti. HGE sam odoka pogledao i nije delovao loše, a pošto znam za neke komercijalne igre koje su napravljene u njemu (Hammerfight) pretpostavljam da je dobar, ali nisam dovoljno radio s njim da bih mogao da ga preporučim ili ne.

Citat:
Poruku neću obrisati iz sledećeg razloga: pogledajte ko je pisao tu knjigu a onda pokušajte da nađete _bilo kakav_ podatak o igrama u čijem je pravljenju učestvovao autor.
Srećno!
Ne znam za to, ali piše da je čovek takođe izdao zbirku indijanskih narodnih priča, pa kako da mu ne verujemo :) .

offtopic: Mr. Rejn, valjda treba
Code:
while(!spavam) ovce++;
ili
Code:
while(nespavam) ovce++;
.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
*.adsl-3.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 18:09 - pre 168 meseci
Citat:
tosa: Prvo i osnovno, ovo je protiv pravilnika foruma - krađa knjiga.
Poruku neću obrisati iz sledećeg razloga: pogledajte ko je pisao tu knjigu a onda pokušajte da nađete _bilo kakav_ podatak o igrama u čijem je pravljenju učestvovao autor.
Srećno!


Kako,pa zar nikad nisi čuo za Captain Chloride/Fluoride-a?
Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

bequick
Nenad Palinkasevic
skola
Vrsac

Član broj: 261711
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 19:24 - pre 168 meseci
Ovako ovu knjigu koj ti je lik preporucio niposto nemoj da uzmes knjga dobro pocinje ali lik koristi svoj engine,koj je tek posle provaljen da je pun bagavo pa tako mu propade i knjiga(ja budala poceo da je citam).....inace i da sam pre nekih nedelju dana video ovaj HGE i svidjami se ovako od oka pogledao sam malo dokumentaciju i komplajovo basic setup i ne izgleda lose samo mi se cini da im je forum malo slab odnosno da nema puno aktivnih clanova pre sam malo probao i allegro ali nemam pojma i nije mi se nesto dopao
 
Odgovor na temu

glorius
Damir Nikolic
C++ developer
SR

Član broj: 4366
Poruke: 428
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 208550327


+14 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 19:32 - pre 168 meseci
Ni ja nisam radio u Allegru :) Otkad sam poceo sa 3D zanemario sam simpaticne 2D API-je.

Pogledao sam malo SFML i moram priznati da sam prijatno iznenadjen. Potpuno je objektno orijentisan, jednostavan interfejs, cak podrzava i shadere za post process efekte :)

Verovatno cu malo da se igram sa njim i cini mi se da je odlicna preporuka za pocetnike.

Vidim da danas postoji dosta API-ja za 2D simulacije i igre. Takodje, malo malo pa se pojavi osoba koja je zainteresovana da udje u svet pravljenja video igara ( mislim na one ozbiljnije koji vec imaju iskustva u programiranju u nekom od programskih jezika ). Kao sto je diskutovano u prethodnim postovima svi bi oni trebali da krenu od prostih stvari pa bi mozda bila dobra ideja da se napravi neki podforum "2D Igre" ili "Igre za pocetnike" ili podforum ovog foruma "GameDev - za pocetnike". Tako ce oni moci lakse da se snadju u moru informacija koje mogu biti zbunjujuce i teske za pocetnike.

Naravno, mozda je vec doneta odluka da ovo ne zahteva poseban podforum ili vec postoji neka tema u kojoj je ovo diskutovano ali mi se cini da je zanimljiva ideja. :)
EOF
 
Odgovor na temu

mr.boo
Ucenik
Beograd, Srbija

Član broj: 261602
Poruke: 8
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 20:05 - pre 168 meseci
Koje bi ste mi knjige preporucili za pocetak u gamedevu,
po mogucstvu da vise govori uopsteno, a manje o nekom API-ju ili engineu ?
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
..223-88-67.customer.algx.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 21:54 - pre 168 meseci
Uzmeš ovu knjigu:
http://en.wikipedia.org/wiki/T...rogramming_Language_%28book%29
I onda napraviš Tetris, Arkanoid, itd.

Kada te osnove savladaš sve će ti biti jasnije...

 
Odgovor na temu

mr.boo
Ucenik
Beograd, Srbija

Član broj: 261602
Poruke: 8
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 22:02 - pre 168 meseci
Ne treba meni knjiga ni za jedan jezik. Nisam pocetnik u programiranju, vec 2 godine radim u C++u i C#u.
Pocetnik sam u Gamedev-u.
 
Odgovor na temu

glorius
Damir Nikolic
C++ developer
SR

Član broj: 4366
Poruke: 428
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 208550327


+14 Profil

icon Re: Kako ući u gaming industriju?07.06.2010. u 22:24 - pre 168 meseci
Evo jedne zanimljive knjizice koja se moze kupiti kod nas.

http://knjige.kombib.rs/Programiranje_igara_za_24_casa.html
Ne obracaj paznju na naslov :)

Knjiga koristi WinAPI. Ako te zbunjuju pojmovi API, Engine mogu ti malo razjasniti.
EOF
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Kako ući u gaming industriju?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11077 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.