Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).

[es] :: Matematika :: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).
(Zaključana tema (lock), by Bojan Basic)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15662 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mali Misha
Mihajlo Anđelković
NBGD

Član broj: 79396
Poruke: 379
91.185.103.*

ICQ: 195487525
Sajt: cpptea.com


+1 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).31.05.2010. u 20:25 - pre 169 meseci
Citat:
Nedeljko: Rešenje sa prve strane je sasvim OK

Pa nije. Ako ti nije jasno, vrati se gore. :)

Citat:
Nedeljko: a nezavisnih promenljivih u zadatku ima ukupno NULA

Relacijama su čvrsto povezane samo zbog konstanti, kako bi dale jedinstveno rešenje sistema. No, to ti ne omogućava da negiraš broj mogućih postavki, koji je upravo \infty, jer u suprotnom učiš đake prostom računu, sakrivši od njih širu sliku problema. Školski pristup problemu (verna projekcija teksta zadatka na postavku rešenja) je neophodna poznanica (preskakali je ti mladi ljudi kasnije ili ne), jer nisu svi problemi ovako trivijalni.
Ipak se ++uje.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).31.05.2010. u 20:27 - pre 169 meseci
Zato treba da dežuraju profesori iz drugih mesta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).31.05.2010. u 20:35 - pre 169 meseci
@Mali Misha,

Sva tvoja argumentacija zašto je rešenje sa prve strane nepotpuno, a tvoje potpuno se svodi na "zato što ja kao profesor tako kažem". Tako se deca zaglupljuju sprečavanjem da razmišljaju. Objektivno, nezavisnih nepoznatih u zadatku NEMA, a koliko će ko izabrati nepoznatih za modeliranje je subjektivna stvar. Terati decu da gledaju u pasulj koliko će profesor prepoznati nepoznatih je čisto zaglupljivanje. Već sam pokazao da ih može biti i četiri. Ti kažeš da onda ima vezanih. Pa, ima ih i inače. NC=1200. Po čemu onda N i C nisu vezane?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).31.05.2010. u 21:09 - pre 169 meseci
Citat:
Flash411
A i sudeći po forumima i komentarima na socijalnim mrežama,to ili nitko nije riješio ili imaju
krive rezultate,svi proklinju čokoladice. :)


Tako je kada se vise vremena provodi na "socijalnim mrezama" umesto za knjigom :-)

Posle ce svi da im budu krivi zato sto ne mogu napredovati vise od nizeg zavrtaca srafova.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Mali Misha
Mihajlo Anđelković
NBGD

Član broj: 79396
Poruke: 379
91.185.103.*

ICQ: 195487525
Sajt: cpptea.com


+1 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).31.05.2010. u 21:19 - pre 169 meseci
@ Nedeljko
Očigledno da nisi u stanju da dostavljenu argumentaciju ispratiš, pa je negiraš ispucalim argumentum ad hominemima. Živiš u snovima.
Ipak se ++uje.
 
0

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).31.05.2010. u 21:25 - pre 169 meseci
Bogami, posle "razrade" ovog zadatka od strane ES-matematičara, stvarno ispade pretežak
Po meni, zadatak je OK, nije posebno tricky - možda se da malo ispeglati formulacija, ali je generalno u redu.
BTW, koliko je meni poznato - u Srbiji će se takođe ukinuti prijemni za fakultete. Videćemo na šta će to da liči.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).31.05.2010. u 21:29 - pre 169 meseci
Citat:
Mali Misha: @ Nedeljko
Očigledno da nisi u stanju da dostavljenu argumentaciju ispratiš, pa je negiraš ispucalim argumentum ad hominemima. Živiš u snovima.


Ha, ha, ha. Kad ti neko obori argumente, to je ad hominem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
92.36.184.*

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 10:49 - pre 169 meseci
i sta vi mislite, kakvu pouku iz ove rasprave moze izvuci neko ko ovo treba polagati???? kakvu ste mu/joj poruku poslali??
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
0

mokelet
Beograd, Vozdovac

Član broj: 89322
Poruke: 299
*.dynamic.sbb.rs.



+20 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 11:34 - pre 169 meseci
Citat:
Kolins Balaban: i sta vi mislite, kakvu pouku iz ove rasprave moze izvuci neko ko ovo treba polagati???? kakvu ste mu/joj poruku poslali??

Da stolicu greje za stolom sa papirom i olovkom, a ne na "socijalnim mrežama" :-)

Ništa to nije teško, sve se da savladati. Spremao sam jednog dečka koji je završio srednju turističku školu gde je baš slabu matematiku imao, ali je uspeo za 8 meseci sve da nadoknadi i da upiše tehnički fakultet. Evo ga sada već daje Matematiku 2 bez problema. Dečko je vredan i uporan, i to je jedino što je potrebno za matematiku. Nema tu neke prevelike mudrosti.
"Ima jedna vračarija za taj strav od vampiri. Kad se nekoj mlogo plaši, ja mu malko prebajem. Uznem jedno perce od crnu kokošku, jednu rženu slamku i malko bosiljak. Toj držim u ruku, a taj čovek što ga strav, on se krsti a ja bajem: "Otud ide crna kvačka, vodi crni piliki, dovede gi na crno bunjište, tuj čeprljaše i raščeprljaše, s kljunice iskljucaše, i raznesoše i odletoše."
 
0

h4su

Član broj: 146153
Poruke: 162
80.65.165.*



+4 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 11:45 - pre 169 meseci
@mali misha

Ne znam sta je tu neprirodno i nepedagoski

imas cijenu prije poskupljenja X cijenu posle poskupljenja X+1/4*X, prije si mogao kupiti 1200/X cokolada nakon poskupljenja 1200/(X+1/4*X), i ostaje da iskoristis cinjenicu da si mogao nekad kupiti 2 vise, sto je goran napisao na pocetku.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 12:19 - pre 169 meseci
Ej, ajde što je trol, nego što decu davi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
91.191.9.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 12:39 - pre 169 meseci
Zadatak je sasvim u redu kao i prvo postavljeno rješenje.
 
0

Mali Misha
Mihajlo Anđelković
NBGD

Član broj: 79396
Poruke: 379
91.185.103.*

ICQ: 195487525
Sajt: cpptea.com


+1 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 14:20 - pre 169 meseci
Citat:
h4su: @mali misha

Ne znam sta je tu neprirodno i nepedagoski

Upravo to što sam rekao:

http://www.elitesecurity.org/t401246-1#2614217

Tom rešenju fali postavka, koja ga povezuje sa zadatkom.

Nedeljko ne prestaje da trese svoje komplekse iz osnovne škole. :o) Žao je čoveku što neko drugi zna znanje, a ne on. Jbg, ima peh.
Ipak se ++uje.
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 14:42 - pre 169 meseci
Ne bavim se tom vašom nastavom ali nije li to razlika između škole u kojoj razmišljaš o zadatku, otkrivaš odnose među informacijama i koristiš pogodnu matematiku da dođeš do rešenja i škole u kojoj se sve uklapa u kalup i mašinski postupak jer je tako "lakše svima da shvate"?

To što čim zadatak ispadne iz na času naučenog kalupa (kao onaj o obliku rezervoara na osnovu oblika funkcije visine goriva sa PISA testa) zadatak postaje težak i o njemu bruje društvene mreže nije važno. Kalup vole i nastavnici, lakše se "objektivno" ocenjuje kada svi rade istim postupkom.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
74.196.213.kr173.zona.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 14:47 - pre 169 meseci
Zadatak je, barem za mene, daleko od jednostavnog. Bio bi izvrstan uspjeh kada bi barem 25% đaka znalo da ga riješi.

Citat:
mokelet: Da stolicu greje za stolom sa papirom i olovkom


Ako đak prije nije riješio zadatak sličan ovome ili isti - neće mu to pomoći, makar i znao formulu za postotak. Uzalud kad znaš formulu za postotak, ako ne znaš gdje i kako da je primjeniš.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 14:53 - pre 169 meseci
Citat:
Mali Misha: Upravo to što sam rekao:

http://www.elitesecurity.org/t401246-1#2614217

Tom rešenju fali postavka, koja ga povezuje sa zadatkom.

Nedeljko ne prestaje da trese svoje komplekse iz osnovne škole. :o) Žao je čoveku što neko drugi zna znanje, a ne on. Jbg, ima peh.


Ha, ha, ha! Tako se radi kad ostaneš bez argumenata. Lepo sam ti obrazložio zašto ti argumenti ne stoje, ali pošto nemaš šta pametnije da napišeš, onda nastavljaš da troluješ.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Mali Misha
Mihajlo Anđelković
NBGD

Član broj: 79396
Poruke: 379
91.185.103.*

ICQ: 195487525
Sajt: cpptea.com


+1 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 15:00 - pre 169 meseci
@ Rakić, moja primedba je bila možda obojena negativnim tonom zbog toga što sam opštio sa provokatorom Nedeljkom (`oće čovek da bude glavni na temi, pa to ti je, a ne da mu se). Izvinjavam se tebi lično, jer mi nije bila namera tebe da prozivam. Poenta je bila u tome da, kad bi se pisala knjiga koja spominje ovaj zadatak kao primer, kao neophodnost bi se nametnulo da se tekst zadatka 1-1 prebaci u postavku. A to znači da moraju biti spomenuti i cena i broj čokolada. To u životu, naravno, ne mora da se radi, ali jeste jedini način da se sistematično pristupi rešavanju problema. Preskakanjem koraka se ide na sažimanje. Više stvari liči na neku poznatu, pa se ona samo ubaci umesto svih njih. Problem sa takvim pristupom može da nastane kada nešto samo liči na već poznatu stvar, a ne odgovara joj. Tako se dolazi do grešaka koje se kasno otkrivaju.
Ipak se ++uje.
 
0

Mali Misha
Mihajlo Anđelković
NBGD

Član broj: 79396
Poruke: 379
91.185.103.*

ICQ: 195487525
Sajt: cpptea.com


+1 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 15:02 - pre 169 meseci
Citat:
Nedeljko: Ha, ha, ha! Tako se radi kad ostaneš bez argumenata. Lepo sam ti obrazložio zašto ti argumenti ne stoje, ali pošto nemaš šta pametnije da napišeš, onda nastavljaš da troluješ.

Ovaj se valjda nada da će me na neki način isprovocirati da počnem da se ponašam kao on, pa će to valjda biti razlog za neki ban. "Ha, ha, ha" taj film neće gledati. :)
Ipak se ++uje.
 
0

tomasd
Tomić Goran
Smederevo

Član broj: 16510
Poruke: 369
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.nettenis.org


+2 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 15:16 - pre 169 meseci
Naravno da je jednostavan onima koji su dobri matematičari. Samo, ovo nije takmičenje iz matematike nego polaganje maturskog ispita. Oni koji us imali 4 ili 5 bi morali da ga reše a ostalima svakako neće biti lagan. Ako je ovo najteži zadatak onda je sve na mestu, jer ne mogu svi da polože maturu istom ocenom.
Što se samog zadatka tiče, Misha je popuno upravu što se postavke zadatka tiče. Može i kako je Goran uradio, ovaj primer nije toliko komplikovan da se ne može ići na ovako da kažem svedeno rešenje, ali je preglednije i lakše se uoči greška na Mišin način, svakako pedagoški ispravnije rešenje. A može neko u glavi sve da izračuna pa da napiše rezultat.
 
+1

mokelet
Beograd, Vozdovac

Član broj: 89322
Poruke: 299
*.dynamic.sbb.rs.



+20 Profil

icon Re: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).01.06.2010. u 15:18 - pre 169 meseci
Citat:
R A V E N: Ako đak prije nije riješio zadatak sličan ovome ili isti - neće mu to pomoći, makar i znao formulu za postotak. Uzalud kad znaš formulu za postotak, ako ne znaš gdje i kako da je primjeniš.

Ako je đak došao do 4. godine srednje a da nije video zadatak ovog tipa, onda mora da se zapita gde
je bio i šta je radio do tada? Ali, iskreno?
Procenti se prvi put rade u 5. razredu osnovne škole, a kasnije se ponavljaju i proširuju. Ako iskreno
kažem da znam 5 osmaka koji bi ovaj zadatak bez problema uradili, sigurno da bar polovina svršenih
srednjoškolaca MORA da zna da uradi ovaj zadatak, a druga polovina da razume način na koji se rešava.

Meni je stvarno žao što je školstvo srozano do te mere da u nivou srednje škole raspravljamo o ovako
trivijalnim zadacima. Ranije je prijemni ispit uspevao da natera neradnike da makar kampanjski odrade
pripremu za prijemni, vidim da sa ovom tzv. maturom situacija postaje zabrinjavajuća. Ako se kod komšija
Hrvata oko ovakvog zadatka diže frka na "socijalnim mrežama" (pod uslovom da postavljač teme ne preuveličava),
realno je očekivati da će tako biti i kod nas. Jednom rečju, katastrofa.
"Ima jedna vračarija za taj strav od vampiri. Kad se nekoj mlogo plaši, ja mu malko prebajem. Uznem jedno perce od crnu kokošku, jednu rženu slamku i malko bosiljak. Toj držim u ruku, a taj čovek što ga strav, on se krsti a ja bajem: "Otud ide crna kvačka, vodi crni piliki, dovede gi na crno bunjište, tuj čeprljaše i raščeprljaše, s kljunice iskljucaše, i raznesoše i odletoše."
 
0

[es] :: Matematika :: Državna matura u Hrvatskoj,vaši komentari na težinu i rješivost jednog zadatka(napisano i rješenje).
(Zaključana tema (lock), by Bojan Basic)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15662 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.