Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pitanje oko vpn-a

[es] :: Windows mreže :: pitanje oko vpn-a

[ Pregleda: 2749 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi100
Goran Ljubic

Član broj: 40722
Poruke: 1064
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon pitanje oko vpn-a29.05.2010. u 11:53 - pre 169 meseci
dakle na poslu imam domen mrezu sa ad, dhcp i dns-om pod win server2003. u firmi postoji internet brzine 4mbps koji dobijam od provajdera i imam staticku javnu adresu. u kancelarijama van firme takodje imam racunare pod win xp pro i internet 1mbps takodje sa statickim adresama. dakle hocu da se zaposleni u spoljnim kancelarijama zakace na moju mrezu i koriste deljene foldere pokrecu program za bazu podataka. baza se nalazi na serveru na kome je ad. takodje hocu da i korisnici u lokalnoj mrezi budu u mogucnosti da se zakace na spoljne kancelarije, gde takodje postoje mali programi baza podataka i koriste ove programe. ove male baze se takodje nalaze na tim racunarima.
dakle potrebno je konfigurisati vpn server na ivici moje lokalne mreze (jedna mrezna tog racunara ce biti u lokalnoj mrezi a druga ce biti javna i koristice internet). imam licencu za win serrver 2000 i tu cu instalirati rras vpn server. sad slede pitanja, konfigurisanje vpn servera i klijenta mi je jasno, interesuje me ako koristim za tunel protokol L2TP/IPSec, kako da instaliram sertifikate i odakle da ih postavim? da li je jos nesto potrebno da bi korisnici iz lokalne mreze pokretali aplikacije baze podataka na kancelarijskom racunarima van mreze- vpn klijentima? da li je potrebno vpn klijente prijaviti na domen kao sto bih prijavio bilo koji racunar u mrezi, ili je dovoljno samo uspostaviti vpn konekciju sa severom preko user i pass koji su postavljeni u ad-u? ako je potrebno prijaviti klijente u domen kako to u raditi tj. kako postaviti da cim se windows na vpn klijentu podize, automatski se startuje vpn konekcija?
hvala

[Ovu poruku je menjao gogi100 dana 29.05.2010. u 13:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

darko.balkan
Darko Mesaros
System Administrator, HiperCort Belgrade
Subotica - Beograd

Član broj: 261413
Poruke: 11
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

ICQ: 288735881
Sajt: su-networks.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: pitanje oko vpn-a03.06.2010. u 22:06 - pre 169 meseci
Pozdrav,

- Za L2TP/IPSec ti je potreba CA. Odnosno da u domenu imas instalirane Certifikacione Servise, da bi mogao izdavati Certifikate korisnicima.

- Da bih uspostavio VPN konekciju (ako ces koristitic L2TP), nije ti potreban Username/Pass, vec certifikati resavaju sve to. Tvoji spoljni klijenti bi trebali biti na domenu, cisto da bi mogao da definises privilegije i prava pristupa.
- Najbezbolnije resenje je da ti svi klijenti (stalni) budu prijavljeni na domen, naravno ako to ne predstavlja finansijski problem.
- Evo uputstvo za tvoj VPN on Startup problem.

Nadam se da sam pomogao barem malo.

Pozdrav,
A proud member of the Atheist community
 
Odgovor na temu

gogi100
Goran Ljubic

Član broj: 40722
Poruke: 1064
109.72.57.*



+3 Profil

icon Re: pitanje oko vpn-a04.06.2010. u 06:22 - pre 169 meseci
mislis da je bolje postaviti PPTP, dakle da se korisnici prijavljuju userom i passwordom. da li je moguce l2tp/ipsec odraditi da se ne koriste sertifikati, nego da se autentifikacija vrsi preko kerberosa, jer su racunari fakticki u domenu?
 
Odgovor na temu

darko.balkan
Darko Mesaros
System Administrator, HiperCort Belgrade
Subotica - Beograd

Član broj: 261413
Poruke: 11
212.200.155.*

ICQ: 288735881
Sajt: su-networks.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: pitanje oko vpn-a04.06.2010. u 09:00 - pre 169 meseci
L2TP je bolje resenje. Bezbednije u svakom slucaju, samo zahtevnije. Ako imas resurse, pucaj na ovo.
L2TP mora sa certifikatima (koliko sam ja upoznat).
A proud member of the Atheist community
 
Odgovor na temu

gogi100
Goran Ljubic

Član broj: 40722
Poruke: 1064
109.72.57.*



+3 Profil

icon Re: pitanje oko vpn-a04.06.2010. u 09:21 - pre 169 meseci
jos jedno pitanje. da li je moguce u ovoj konstalaciji da na ivici stoji VPN server postavljen preko win 2000 server omoguciti da klijenti u lokalnoj mrezi izlaze na internet preko NAT-a, a istovremeno imaju i komunikaciju sa vpn klijentima u udaljenim kancelarijama preko istog VPN servera?
 
Odgovor na temu

darko.balkan
Darko Mesaros
System Administrator, HiperCort Belgrade
Subotica - Beograd

Član broj: 261413
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 288735881
Sajt: su-networks.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: pitanje oko vpn-a05.06.2010. u 12:00 - pre 169 meseci
Da da, naravno! Sve zavisi od konfiguracije VPN servera. Jer VPN klijenti kada se konekutuju na VPN server budu u istoj logickoj mrezi kao i lokalni klijenti.
Moje resenje je da imam ISA vpn server i Gateway. Resava mi sve nevolje.
A proud member of the Atheist community
 
Odgovor na temu

saymon85
Nemanja Simeunovic
System Engineer
bgd

Član broj: 241196
Poruke: 30
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+2 Profil

icon Re: pitanje oko vpn-a18.06.2010. u 11:01 - pre 168 meseci

Citat:
L2TP je bolje resenje. Bezbednije u svakom slucaju, samo zahtevnije. Ako imas resurse, pucaj na ovo.
L2TP mora sa certifikatima (koliko sam ja upoznat).


mozda i pre-shared key???
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: pitanje oko vpn-a18.06.2010. u 11:19 - pre 168 meseci
Može preshared key, ali ako bi se već išlo na takvu varijantu, po meni je onda bolje pptp sa username i passwordom i ms-chap2.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: pitanje oko vpn-a

[ Pregleda: 2749 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.