Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Roger Penrose Says Physics Is Wrong, From String Theory to Quantum Mechanics

[es] :: Fizika :: Roger Penrose Says Physics Is Wrong, From String Theory to Quantum Mechanics

[ Pregleda: 2833 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branko1408
Beograd

Član broj: 150873
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Roger Penrose Says Physics Is Wrong, From String Theory to Quantum Mechanics20.05.2010. u 03:17 - pre 169 meseci
Voleo bih da mi neko od fizicara sa foruma , prokomentarise sta misli o ovom clanku:
http://discovermagazine.com/20...icle_view?b_start:int=0&-=

Citat:

I understand you are setting out this critique of quantum mechanics in your new book.
The book is called Fashion, Faith and Fantasy in the New Physics of the Universe. Each of those words stands for a major theoretical physics idea. The fashion is string theory; the fantasy has to do with various cosmological schemes, mainly inflationary cosmology [which suggests that the universe inflated exponentially within a small fraction of a second after the Big Bang]. Big fish, those things are. It’s almost sacrilegious to attack them. And the other one, even more sacrilegious, is quantum mechanics at all levels—so that’s the faith. People somehow got the view that you really can’t question it.


Ako vec i najveci medju naucnicima dovode u pitanje dosadasnje teorije koje dominiraju modernom fizikom, koliko je onda uopste nase poznavanje univerzuma?
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.ovh.net.



+21 Profil

icon Re: Roger Penrose Says Physics Is Wrong, From String Theory to Quantum Mechanics20.05.2010. u 04:07 - pre 169 meseci
Ne bih pricao o poznavanju univerzuma, ali poznavanje nauke je na sve nizem nivou. Naucnici se ponasaju osiono, imaju brutalan pristup, a discipline i stepenice znanja kojima su se peli nacunici jos u antickoj grckoj, davno su zaboravljene, a danasnji naucnici bahato i sujetno tvrde da su prevazidjene.

" Stekao sam pravo da odlucujem, i resio sam da govorim. Govorio sam, ali kome? Lopovu i ubici? Mozda jos nije vreme za to, sledeci koji bude dobio pravo da odlucuje, znace sta ce da govori."

I meni je suvise nisko formulisana Teorija Stringova, kao sto mi i ostale discipline danasnje fizike izgledaju kao zmija koja gmize izmedju kamenja i izbegava odgovore. Danasnji naucnici bacaju bisere u blato, a na najvise mesto su postavili, izgleda samoga sebe.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Roger Penrose Says Physics Is Wrong, From String Theory to Quantum Mechanics21.05.2010. u 12:15 - pre 169 meseci
Citat:
branko1408: Voleo bih da mi neko od fizicara sa foruma , prokomentarise sta misli o ovom clanku:Ako vec i najveci medju naucnicima dovode u pitanje dosadasnje teorije koje dominiraju modernom fizikom, koliko je onda uopste nase poznavanje univerzuma?


Šta znači "dovesti u pitanje" i šta znači "tačna teorija" u fizici? U fizici nije moguće pokazati tačnost nijedne teorije. Moguće je samo pokazati da teorija nije tačna.

Što se kvantne mehanike tiče, tj. tačnije standardnog modela tiče, da li je on ispravan ili ne, to niko ne zna. Ono što se zna je da se slaže sa svim eksperimentima koji su izvedeni do danas. Dakle jedna teorija može samo da se slaže ili da se ne slaže sa eksperimentima, ali ne može da bude ispravna ili neispravna. Doduše, postoje neki koji veruju u to da, barem u princupu, postoje teorije koje su apsolutno tačne (Penrose je jedan od takvih). Ja ne spadam u tu grupu. Kada čuješ Penrosovu izjavu, da ta i ta teorija, nije tačna, moraš uzeti u obzir da on veruje u apsolutnu tačnost teorija, tako da nije reč o tome da on kaže da kvantna mehanika ne valja jer se ne slaže sa eksperimentima (naprotiv) već da on ne veruje da je to apsolutno metafizički tačna teorija. To ti ni ja ne bih rekao, niti većina drugih fizičara, već bih ti rekao da kvantna mehanika važi u određenom domenu energija, koji je do sada eksperimentalno ispitan. Međutim, kada popularni mediji, poput magazina odakle si citirao članak, objašnjavaju nauku, uvek možeš biti siguran da će napraviti nešto bombastično i dramatično, a neće se potruditi da objasne pozadinu stvari.

Što se teorije struna tiče, tu Penrose nije jedini. Oko upotrebljivosti teorije struna imaš popriličan razlaz među fizičarima, a ponegde imaš i debate koje se teško više mogu smatrati pristojnim. Ja lično, spadam u onu gupu koja smatra teoriju struna neupotrebljivom (ovde je reč o teoriji struna onakvoj, kakva je danas) i čistim matematičkim tour-de forceom (ne znam analogni izraz na srpskom, sry) jer do današnjeg dana niko iz teorije struna nije uspeo da izvuče jednu opservabilnu posledicu koja bi bila eksperimentalno potvrđena. Sigurno je da teorija struna može olakšati neke proračune, ali kao nova teorija elementarnih čestica, za sada ne može proći.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Roger Penrose Says Physics Is Wrong, From String Theory to Quantum Mechanics

[ Pregleda: 2833 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.