Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

cha izmedju dva racunara u mrezi

[es] :: C/C++ programiranje :: cha izmedju dva racunara u mrezi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6524 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon cha izmedju dva racunara u mrezi18.05.2010. u 17:44 - pre 169 meseci
e ovako, ne znam da li ovo spada u c++ za pocetnike, ne bi rekao, pa pisem ovde.

elem, u cemu je problem, ja treba da napravim program preko kog ce moci da se cetuje izmedju dva umrezena racunara, ali u borland c++ builder-u. da li je i ako jeste kako izvesti?
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi18.05.2010. u 18:28 - pre 169 meseci
* chat primer (ako se ne varam) postoji i u Primerima koji dolaze uz BCB6
* chat sa Indy-jem (uz video tutorijal) je uradio i itf:
http://www.elitesecurity.org/p2130884
* chat primer postoj i u Indy primerima na zvanicnom Indy sajtu i na jos par mesta po netu

 
Odgovor na temu

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi18.05.2010. u 19:32 - pre 169 meseci
da, ali tu nije objasnjeno kako napraviti server, a kako klient
 
Odgovor na temu

tkaranovic
Tomislav Karanović
Beograd

Član broj: 220507
Poruke: 307



+18 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi19.05.2010. u 05:16 - pre 169 meseci
Da li treba da budeo kao ovaj uz poruku:



reč je o Borland->Embarcadero kodu...
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.adsl.net.t-com.hr.



+9 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi19.05.2010. u 23:44 - pre 169 meseci
Na prijašnjem linku je priložen video kako napraviti chat upotrebom Indy 9 komponenti a ovdje možete vidjeti i:

Chat Indy 10 TCP/IP komponentama
http://www.youtube.com/watch?v=DBtzYB-h4hI

Chat Indy 10 UDP komponentama
http://www.youtube.com/watch?v=-JD7F1QrBtk
 
Odgovor na temu

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 17:04 - pre 169 meseci
izgleda se nismo dobro razumeli, sve je to u redu kada je u pitanju jedan komp, ali ja treba dva povezana u mrezu da koristim, gde je tu opisano napraviti server od jednog, a na drugom klijent, a da mogu da se dopisuju medjusobno?
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.adsl.net.t-com.hr.



+9 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 17:14 - pre 169 meseci
Očito da baš i nisi shvatio o čemu sam pričao u tim videima niti na koju logiku je to napravljeno. Znači, chat aplikacija u sebi ima ujedno i klijent i server. U računalu A pokreneš ovu aplikaciju i u računalu B pokreneš ovu aplikaciju. U aplikaciji koja se nalazi na A ukucaš IP adresu od računala B, a u aplikaciji koja je na B ukucaš IP adresu od računala A. I to radi. Nije potrebno kreiranje nikakvog zasebnog i izdvojenog chat servera već chat aplikacija sama u sebi ima svoj server preko kojeg prima poruke poslane na svoju ip adresu dok ima klijent koji šalje poruke na neku ip adresu.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 18:57 - pre 169 meseci
Citat:
itf
Očito da baš i nisi shvatio o čemu sam pričao u tim videima niti na koju logiku je to napravljeno. Znači, chat aplikacija u sebi ima ujedno i klijent i server. U računalu A pokreneš ovu aplikaciju i u računalu B pokreneš ovu aplikaciju. U aplikaciji koja se nalazi na A ukucaš IP adresu od računala B, a u aplikaciji koja je na B ukucaš IP adresu od računala A. I to radi. Nije potrebno kreiranje nikakvog zasebnog i izdvojenog chat servera već chat aplikacija sama u sebi ima svoj server preko kojeg prima poruke poslane na svoju ip adresu dok ima klijent koji šalje poruke na neku ip adresu.



Nisam postavljač teme a napravio sam primer po uputstvu da vidim kako radi. Jedna od stvari koja me je zanimala je koliko će biti izvršni fajl veći zbog toga što se koristi indy komponenta jer mi je jedan program narasto zbog jedne druge indy komponente. Misliom sam da je povećanje izvršnog fajla obavezno sa indy komponentom a(li) u ovom primeru se to nije dogodilo.

Druga svar koja bi me konkretno interesovala vezanao baš za ove Server i Client komponente je može li se napraviti Server sa više klijenata koji su istovremeno ulogovani i da svi mogu da razmenjuju zajednički chat?

Ovaj primer sam prepravio tako da se klijenti ne izloguju i vidim da može više njih da se uloguje ali nisam uspeo (za ovo kratko vreme koje sam gledao) da nađem način da se sa servera svim ulogovanim klijentima pošalje poruka.

 
Odgovor na temu

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 19:12 - pre 169 meseci
ok, probacu, ali to i mene zanima za cet na vise racunara, da budem precizniji 16
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.adsl.net.t-com.hr.



+9 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 20:36 - pre 169 meseci
Citat:
kosmopolita: Nisam postavljač teme a napravio sam primer po uputstvu da vidim kako radi. Jedna od stvari koja me je zanimala je koliko će biti izvršni fajl veći zbog toga što se koristi indy komponenta jer mi je jedan program narasto zbog jedne druge indy komponente. Misliom sam da je povećanje izvršnog fajla obavezno sa indy komponentom a(li) u ovom primeru se to nije dogodilo.

Druga svar koja bi me konkretno interesovala vezanao baš za ove Server i Client komponente je može li se napraviti Server sa više klijenata koji su istovremeno ulogovani i da svi mogu da razmenjuju zajednički chat?

Ovaj primer sam prepravio tako da se klijenti ne izloguju i vidim da može više njih da se uloguje ali nisam uspeo (za ovo kratko vreme koje sam gledao) da nađem način da se sa servera svim ulogovanim klijentima pošalje poruka.


Primjer s TCP/IP chatom je kada je chat između samo dva računala. Ukoliko je potrebno da više njih istovremeno razgovara onda se eventualno može upotrijebiti UDP (broadcast) ili baš nekakav centralni server koji bi zaprimao poruke sviju a zatim ih slao onima kojima treba. To bi bila tek mala modifikacija ovog mog primjera. Zapravo, klijent u chat aplikaciji bi se preusmjerio tako da šalje poruku na centralni server,a on bi prosljeđivao poruku svima (npr. sekvencijalno for petljom svim ip adresama).

Jednom kada se shvati osnovna "shema" klijent-server komunikacije s Indy komponentama onda niti takav program ne predstavlja problem.
 
Odgovor na temu

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 21:06 - pre 169 meseci
a kako ako necu da svi vide, nego samo odredjena IP adresa, ali da sam konektovan na server, a ne na njegovu IP adresu direktno, ili jos bolje ako je moguce da svaki IP ima svoj nick


[Ovu poruku je menjao milos 2 dana 20.05.2010. u 22:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 21:08 - pre 169 meseci
Citat:
itf: Primjer s TCP/IP chatom je kada je chat između samo dva računala. Ukoliko je potrebno da više njih istovremeno razgovara onda se eventualno može upotrijebiti UDP (broadcast) ili baš nekakav centralni server koji bi zaprimao poruke sviju a zatim ih slao onima kojima treba. To bi bila tek mala modifikacija ovog mog primjera. Zapravo, klijent u chat aplikaciji bi se preusmjerio tako da šalje poruku na centralni server,a on bi prosljeđivao poruku svima (npr. sekvencijalno for petljom svim ip adresama).

Jednom kada se shvati osnovna "shema" klijent-server komunikacije s Indy komponentama onda niti takav program ne predstavlja problem.


Da li to znači da bi se konekcije uspostavljale za slanje svake pojedinačne poruke?

Ili bi klijenti bili konektovani na server sve vreme dok se događa komunikacija?
 
Odgovor na temu

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 21:23 - pre 169 meseci
koliko sam ja shvatio po ovom programu sto je za samo izmedju dva racunara, trebalo bi da nisu stalno konektovani, jer u kodu imas onaj deo:
Code:
AThread->Connection->Disconnect();

i svaki put kada pritisnes dugme da posalje poruku, on se opet konektuje.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 21:28 - pre 169 meseci
Kako bi onda server znao ko su sve klijenti?

Imao bi spisak ip adresa na kojima su klijenti?
 
Odgovor na temu

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 21:35 - pre 169 meseci
dobro pitanje. :)

kako onda isprogramirati server?

recimo u mom slucaju sa 16 racunara. jedan uzmemo za server, i kako da programiram idUDPServer komponentu (posto si rekao da moze samo preko UDP porta da se komunicira sa vise od dva racunara), ili se pak uzima neka druga komponenta.
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.adsl.net.t-com.hr.



+9 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi20.05.2010. u 21:44 - pre 169 meseci
Citat:
milos 2: koliko sam ja shvatio po ovom programu sto je za samo izmedju dva racunara, trebalo bi da nisu stalno konektovani, jer u kodu imas onaj deo:
Code:
AThread->Connection->Disconnect();

i svaki put kada pritisnes dugme da posalje poruku, on se opet konektuje.


To je nekakva praksa klijent-server komunikacije tj. da klijent pošalje zahtjev, drži konekciju aktivnom dok server ne zaprimi zahtjev i dok ne dobije odgovor od njega (ukoliko je potrebno). Nakon toga prekida konekciju i oslobađa mrežne resurse. Vrlo čest primjer s bazama. No, može se napraviti i da je stalna konekcija. Više možda stvar ukusa, iako ja više preferiram konekciju u vrijeme zahtjeva.

Citat:
kosmopolita: Kako bi onda server znao ko su sve klijenti?

Imao bi spisak ip adresa na kojima su klijenti?

Centralni server bi prikupljao podatke o svima koji chataju na sljedeći način:

Klijent upali chat aplikaciju i logira se na centralni server. Tada taj server zapravo zapiše sve potrebne podatke tj. IP adresu, port i npr. njegov nick.

Citat:
milos 2: dobro pitanje. :)

kako onda isprogramirati server?

recimo u mom slucaju sa 16 racunara. jedan uzmemo za server, i kako da programiram idUDPServer komponentu (posto si rekao da moze samo preko UDP porta da se komunicira sa vise od dva racunara), ili se pak uzima neka druga komponenta.


..i onda nakon što se klijent prijavio na centralni server prilikom slanja poruke server će znati od koga je poruka (po ip adresi koja je prethodno prijavljena kad se klijent logirao), te će tu poruku kroz for petlju poslati svim ostalim ip adresama koje su kod njega prijavljene. Tako će zapravo jedna poruka upućena na centralni server biti proslijeđena svima koji su na taj server prijavljeni (logirani).

Možda malo zvuči komplicirano no ne vjerujem da je preveliki problem za shvatiti. Također, ne mora nužno biti UDP. Može i TCP. UDP je više pogodan ako je riječ o lokalnoj mreži pa preko broadcasta svatko tko chata zapravo "glumi" centralni server.
 
Odgovor na temu

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi21.05.2010. u 12:50 - pre 169 meseci
sve je to ok, ali kako da napravim ako je npr. 16 korisnika ulogovano na server, da ja odaberem sa kim cu da se dopisujem, i kako IP adresi da dodelim nick?
 
Odgovor na temu

kiklop74
Darko Miletić
Buenos Aires

Član broj: 78422
Poruke: 569
200.49.157.*

Sajt: ar.linkedin.com/pub/darko..


+13 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi21.05.2010. u 13:31 - pre 169 meseci

Tko leti vrijedi
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
161.53.237.*



+9 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi21.05.2010. u 13:46 - pre 169 meseci
Citat:
milos 2: sve je to ok, ali kako da napravim ako je npr. 16 korisnika ulogovano na server, da ja odaberem sa kim cu da se dopisujem, i kako IP adresi da dodelim nick?
Uopće ne čitaš što gore pišem a meni je dosadilo da ponavljam. Imaš gore video, imaš uputstva, a crtati mi se neda. Zapravo, napravi si osnovni chat s dva računala pa si onda osmisli kako da to proširiš. Tek kad sam probaš i vidiš kako to radi će ti valjda biti jasnije.
 
Odgovor na temu

milos 2
milos ljatkovic

Član broj: 148450
Poruke: 669
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: cha izmedju dva racunara u mrezi21.05.2010. u 16:18 - pre 169 meseci
napravio sam za dva racunara, i znam kako sa tim osnovnim da prikacim da svi vide poruku, tako da cu morati da malo vise trazim po net-u
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: cha izmedju dva racunara u mrezi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6524 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.