Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sabiranje u accessu

[es] :: Access :: Sabiranje u accessu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9893 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sam84
Sasa Milivojevic

Član broj: 252773
Poruke: 19
*.putnik.com.



Profil

icon Re: Sabiranje u accessu18.05.2010. u 08:47 - pre 169 meseci
III deo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

sam84
Sasa Milivojevic

Član broj: 252773
Poruke: 19
*.putnik.com.



Profil

icon Re: Sabiranje u accessu18.05.2010. u 12:27 - pre 169 meseci
Teoretski mislim da sam shvatio gde je bila greska. Ja sam pokusao da za svaku stavku imam 12 meseci, a u stvari za svaki mesec imam sve stavke.

Ali ipak mislim da ne mogu to da uradim dok ti ne vidis kakav je excel dokument (a opet ne mogu da ti nakacimna na sajt). Zato sto i sami meseci koji se sumiraju su linkovani tako da procenat popunjenosti se dobija mnozenjem ukupnog broja i popunjenosti soba *100 i tako za svaki mesec i za sumu i nikada da se raspetljas sa linkovima. I tako gomilu nekih linkova koji su razbacani po celom fajlu kroz polja i shitova, od nekih 80 strana na jedno 6-7 shitova . Tako da nikako ne mogu da stvorim pravilo po kojem se podaci unose, menjaju, racunaju.....

A potreba za Aceesom je iz dva razloga:
Pristup sa vise racunara; i bas to poredjenje podataka po godinama - da ne mora da se za svaku promenu budzeta ili pravi novi fajl koji bi imao odredjene promene ili da se izbrisu stari podaci, a ubace novi.

SQL uopste ne poznajem. Imam knjigu Acess 2003 bez tajni u kojoj je preko pola knjige iskorisceno na obajsnjavanje VBA (SQL vrlo malo) da li da ulazim u VBA (koji takodje ne poznajem) ili da nabavim neku knjigu gde je detaljno objasnjen SQL?

Hvala na svakoj pomoci i prokomentarisi mi onu bazicu za zaposlene.


 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.246.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Sabiranje u accessu18.05.2010. u 13:11 - pre 169 meseci
Sve sto Vam je kolega @Zidar napisao stoji i tesko je dati savet kada se ne iznese pravi problem.

Vas problem zahteva da se uradi prava analiza sistema i iz zahteva za ucescem vise korisnika namece se potreba da se Informacioni sistem realizuje u nekom od relacionih modela.

Svojevremeno sam radio analizu poslovnih procesa i informacionu analizu za firmu "Rekreaturs" i mogu Vam reci da je inofrmacioni sistem za preduzece takvih poslovnih procesa dosta slozen i iziskuje pravi "PROJEKTANTSKI" pristup. Sto u Vasem slucaju znaci da ste preskocili prethodna 2 koraka i presli direktno na 3.

O svemu ovome kao i iz primera koji ste nam dali vidi se da bi bilo dobro da prvo konsultujete literaturu iz oblasti Razvoja inaformacionih sistema. Preporucio bih vam knjigu kolege prof. dr Alempija Veljovica http://www.elitesecurity.org/t393640-0#2542475.

Tek nakon toga se traba odluciti koji cete relacioni model upotrebiti. Licno bih Vam preporucio da Vam Front-end bude MS Access a Back-end SQL Server.

ps. Nadam se da sam bio oprezan u komentarima, ako nisam upsss...

[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 18.05.2010. u 15:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Sabiranje u accessu18.05.2010. u 15:59 - pre 169 meseci
Dobro je da si shvatio princip
Citat:
Teoretski mislim da sam shvatio gde je bila greska. Ja sam pokusao da za svaku stavku imam 12 meseci, a u stvari za svaki mesec imam sve stavke.
Ali to je tek princip. Kao kad iz fizike naucis da svakoj sili akcije odgovara sila reakcije. E od tog principa do projektovanja solitera dugacak je put, vodi kroz gradjevinski fakultet. Tako i ovo. Lepo je shvatiti princip (ima jos principa), ali je to daleko od potrebnog nivoa da bi se odradio posao koji si zapoceo. Nije sramota ne znati nesto sto nije tvoj posao. Opasno je ignorisati tu cinjenicu.

Zoran je u pravu i ne vredi muciti se dalje. Problem je suvise ozbiljan da bi se resio pomocu stapa i kanapa, uz malu pomoc na forumu.
Citat:
Ali ipak mislim da ne mogu to da uradim dok ti ne vidis kakav je excel dokument (a opet ne mogu da ti nakacimna na sajt). Zato sto i sami meseci koji se sumiraju su linkovani tako da procenat popunjenosti se dobija mnozenjem ukupnog broja i popunjenosti soba *100 i tako za svaki mesec i za sumu i nikada da se raspetljas sa linkovima. I tako gomilu nekih linkova koji su razbacani po celom fajlu kroz polja i shitova, od nekih 80 strana na jedno 6-7 shitova . Tako da nikako ne mogu da stvorim pravilo po kojem se podaci unose, menjaju, racunaju.....

"Plan" koji vidis u excelu bi se u Accesu realizovao kao nekakav izvestaj. Prvo je potrebno prelomiti to u glavi. Relacione baze retko izgledaju kao postojeci dokumenti ili Excel modeli. Kako izgledaju? Pa onako kako nam analiza kaze. A za analizu nije dovoljno samo pogledati u postojeci model u Excelu, lako te to odvede na pogresan putem, kao sto se nazalost i desilo. Nazalost, uvek se nekako cini da za anlizu nema vremena, poslodavc pritisnuo, hoce neki rezultat po svaku cenu, sto pre. Tu mi ne mozmo pomoci. Najdragoceniji deo posla je analiza. Medjutim, i dalje se sve placa po kilogramu koda, a anliza ne proizvodi nikakv kod ni forme ni reporte, pa se ni ne placa. Kao rezultat imamo to sto imamo - amateri uzmu poso, milom ili silom, i na kraju kuku lele. Ni tu nazalsot ne mozemo pomoci, to je pitanje poslovne politike. Ne brini, nije ni na zapadu bolje :-)

Bazu za zaposlene ne mogu da komentarisem, jer to nije moja oblast. Mogu da nadjem formalne zamerke strukturi baze podataka, ali taj deo ti ne bi razumeo. Onda bismo imali mene koji ne zna nista o problemu kojim se bavis i tebe koji ne zna mnogo o nacinu da se problem resi. Dva minusa daju plus u mnozenju, ali dva neznanja ne daju jedno znanje.

Predlazem da firma za koju radis angazuje nekoga ko se u pravljenej baza podataka zaista razume. Gde zivis, svakako postoje firme ili pojedinci koji se bave onim sto ti treba. Nema ih mnogo, ali se mogu naci. Ponovo, nije sramota ne znati ono za sta se nisi spremao. Veruj mi da je ovaj posao isuvise slozen da bi se naucio ne nesistematski nacin. Tacno je da postoje ljudi koji nisu isli u skolu za ovaj posao a rade ga dobro, ali su veoma retki, i kako vreme ide sve je manja sansa da ce se pojaviti samouki majstori, jersu se vremena i uslovi promenili.
 
Odgovor na temu

sam84
Sasa Milivojevic

Član broj: 252773
Poruke: 19
*.putnik.com.



Profil

icon Re: Sabiranje u accessu19.05.2010. u 07:39 - pre 169 meseci
Odustao sam od biznis plana.... na kraju ce u najmiti neku firmu da to resi.
Ali baza podataka bar za mene fino funkcionise (zavrsava posao)

Hvala PUNO.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Sabiranje u accessu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9893 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.