Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!

[es] :: Elektronika :: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20238 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

melkiot
ECP
Ivanić Grad

Član broj: 64565
Poruke: 138
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 221060168


Profil

icon Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 07:05 - pre 170 meseci
Dakle, radi se o staroj pumpi za vodu za hidrofor, od elektrokovine, 5 stepena...Znači,pumpa vuče vodu iz bunara i puni hidrofor...

E sad, to je monofazni motor, jer je i monofazna struja, on na sebi ima kondezator koji mu služi da pokrene motor, tj. da ga zavrti...

Kondenzator je spojen na neki relej, sad ime releja ne bih znao, doma mi natpis, ali u elektrkovini kažu da se taj relej ne proizvodi već godinama, i da ću ga teško nači.

Čemu služi relej?

Pa čim kondezator zavrti motor, on valjda isključi kondezator da ne mora više raditi...Tako nešto koliko sam shvatio sam...

I sad je problem što taj relej prekida, tj nekad ne uključi kondezator, motor odmah teško krene raditi i izbaci teretna sklopka koju imam za taj motor...onda moram uključiti ponovno sklopku i brzo lagano lupiti po releju da uključi kondić - valjda su se u samom releju oštetili kontakti..

Pitanje, kakav bi to relej bio, vremenski, iskopni, i što bih mogao staviti umjesto njega?Jel on stvarno služi da sam kondić da pripomoć motoru kod pokretanja i onda ga isključi, ili stalno drži kondić uključen?
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 08:47 - pre 170 meseci
Citat:
melkiot

Čemu služi relej?

Pa čim kondezator zavrti motor, on valjda isključi kondezator da ne mora više raditi...Tako nešto koliko sam shvatio sam...


ispravno si shvatio

istina je da je veoma teško nabaviti i polovan još teže nov startni relej,..davno izbačen iz upotrebe u takvim situacijama
koristi se centrifugalni prekidač koji se nalazi u motoru što je u tvom slučaju još teže skoro ne izvodljivo postaviti

ostaje ti:

ili da napraviš automatiku koja će 0.5-1 sekunde da drži uključen kond.
ili da nabaviš isti startni relej

1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 12:33 - pre 170 meseci
Mogao bi da proba da nekako otvori rele a da ga ne osteti, pa da ocisti same kontakte, npr stapicem za usi i alkoholom...mozda proradi...
E, da, iskljuci napajanje i kratkospoji kondenzator pre "opravke" da ne bude pec, pec...
 
Odgovor na temu

melkiot
ECP
Ivanić Grad

Član broj: 64565
Poruke: 138
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 221060168


Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 13:34 - pre 170 meseci
a tko će otvarati relej, on je zaliven u kučište, nema vijke gore...

jel postoji vremenski relej,ali da u roku 1 sekunde okine? to bi moglo poslužiti...
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 14:14 - pre 170 meseci
Pa, dobro, ako nisi sklon experimentisanju verujem da i samogradnja otpada u tom slucaju mozda da probas u google-slike da upises "vremenski rele", pa onda pregledaj sajtove iz .hr i verujem da ces nesto naci.
Ima toga sto trazis, i ISKRA ih radi...
sretno..
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 15:05 - pre 170 meseci
Postoji i "caka" da se na RID-staklenu cevcicu ( Reed-rele-bez spulne)
namota par zavojaka lak zice od Na.Primer 1.5 mm Fi

Pa se to spoji preko odgovarajuceg Greca u glavnu granu motora,
tako da Glavna stuja motora (ispravljeno) prodje preko namotaja RID-Relea,

-Sa brojem zavojaka se podesava momenat "Otpustanja" RID-Relea,
a to znaci:

-Kada motor Startuje ( a ima povecu struju pri startu,barem 8x nominalna)
RID-Kontakt ukljuci "Startni Kondenzator"

-A kada se posle sekunde-ili-dve
motor zaleti i opadne struja koju "cupa" iz mreze,
-Tad RID otpusti/raskine kontakt i iskljuci Startni Kondenzator.

Mana Resenja:

1) Treba RID rele od barem 5Amper-skim kontaktom ( ne cudi se,ima toga )

2)Treba malko Experimentisanja oko podesavanja broja zavojaka na staklenoj cevcici da bi sve to funkcionisalo kako valja.

poz
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 16:12 - pre 170 meseci
Citat:
robert63:
1) Treba RID rele od barem 5Amper-skim kontaktom ( ne cudi se,ima toga :-))


takvi reed releji su se nekada montirali iznad vrata vojnih kamiona
i gasili svetlo u kabini cim vrata pocnu da se otvaraju,
da "plavi" ne bi otkrili polozaj...
ne mogu da tvrdim, ali velika je verovatnoca da ih je proizvodila ISKRA Kranj
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3874
91.191.34.69



+334 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 20:37 - pre 170 meseci
Roberte,
jesi li probao to da napravis?
Najmanji je problem rid relej, problem je koliko moje iskustvo doseze u toj problematici, u cos fi i prakticno konstantnoj struji kod tih monofaznih motora.
Prakticno ja nisam uspio detektovati razliku u struji, a probavao sam.
Doduse ovo sto sam probavao je bio neki kompresor.
Na kraju je vremenjak odradio posao.
Poz.
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 22:02 - pre 170 meseci
Sad moram da upitam nekoliko, meni, nejasnih stvari. Prva je vezana za ovo:
Citat:
robert63
Pa se to spoji preko odgovarajuceg Greca u glavnu granu motora,
tako da Glavna stuja motora (ispravljeno) prodje preko namotaja RID-Relea,


Ovo mi zvuci kao da ta struja (ispravljena) ode na motor...sa cime se ne bih slozio...

a zatim ovo:

Citat:
robert63:
-Kada motor Startuje ( a ima povecu struju pri startu,barem 8x nominalna)


Sa ovim bih se slozio jer sam nekoliko puta pri startu dvopolnih asinhronih motora merio ogromne udare struje u startu pod opterecenjem...

a onda ovo:

Citat:
veselinovic:prakticno konstantnoj struji kod tih monofaznih motora.
Prakticno ja nisam uspio detektovati razliku u struji, a probavao sam.

sto me zunjuje...
ili je to meni nesto promaklo ili pogresno razmisljam...
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 22:50 - pre 170 meseci
Jovane,
Mislim da struja "ukljestenog Rotora" mora da bude veca nego struja u normalnom radu.
Pa kako se motor 'zalaufa' tako mu pada struja na nominalnu vrednost.

baki,
Na ovo sam mislio kad pomenuh Grec u glavnoj grani motora:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!21.04.2010. u 23:15 - pre 170 meseci
A je to...
sad mi je jasno...
 
Odgovor na temu

melkiot
ECP
Ivanić Grad

Član broj: 64565
Poruke: 138
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 221060168


Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!22.04.2010. u 12:11 - pre 170 meseci
roberte, i ovo bi igralo? pa volim raditi "uradi sam" riješenja, nije problem, samo koliko tih zavoja treba? i samo se još moram informirati što je taj rid...

probat ću pronači, možda nađem vremenski relej od 1 sekunde,ili približno..

najviše me zanimala potvrda jel sam bio u pravu kako radi relej, a očito da sam shvatio
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!22.04.2010. u 15:43 - pre 170 meseci
Robi razmisljas u dobrom smeru, jedino hod rid kontakta u cevi je premali za prekidanje u reaktivnom kolu.
Resenje je upotreba naizmenicnog strujnog relea, (proizvodila Iskra)
prerada kliksona od hladnjaka,
elektronskim putem, merenjem struje motora
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3874
91.191.34.69



+334 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!22.04.2010. u 17:13 - pre 170 meseci
Roberte,
svakkako da teorija kaze da je struja starta veca od nominalne 6-8 puta, zavisno od tipa starta. To vazi za trofazne motore, kod kojih je cos fi relativno dobar.
Ja sam zaista mjerio na jednom monofaznom motoru. Motor je imao jedan kond za stalan rad i jedan mnogo veci za start koji se palio centrifugalnim regulatorom. Posto se centrifugalni regulator raspao od ulja, vremena i grijanja a isti ili slican nije bilo moguce pronaci probao sam mjerenjem struje.
Moj digitalni instrument NIJE pokazao primjetnu razliku. Mislio sam aj, motor se brzo zaleti pa nesretni instrument ne uspije to skontati, napravim elektroniku sa sentom, ali ne ide. Ni ona nije prepoznala momenat kad se motor zaleti.
Baksuz sam ja.
Jedino razumno objasnjenje za mene je cos fi koji se mijenja u toku zalijetanja.
Zamolio bih pokretaca teme da nas svakako izvjesti o uspjehu misije.
POz.

 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!22.04.2010. u 18:20 - pre 170 meseci
@Horvat I
Sad kad razmislim i o tom detalju,mislim da Si u Pravu !

Hod "RED" Relea je jako mali,ima sve sanse da zalepi.Pa:

>hod rid kontakta u cevi je premali za prekidanje u reaktivnom kolu.<

ispade veoma velika istina.

Mozda je ipak " Klikson" prava stvar !

poz

 
Odgovor na temu

melkiot
ECP
Ivanić Grad

Član broj: 64565
Poruke: 138
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 221060168


Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!23.04.2010. u 06:15 - pre 170 meseci
što je to klikson?
 
Odgovor na temu

EasyCorps

Član broj: 45760
Poruke: 247
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!23.04.2010. u 08:26 - pre 170 meseci
Kombinacija:
1.Vremenski rele sa rasponom vremena 0,1-2s sa impulsom pri ukljucenju
2.Kontaktoric (sklopka) 16A
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!23.04.2010. u 08:43 - pre 170 meseci
Klison je strujno rele motora kompresora rashladnih uredjaja.
sluzi da prolikom ukljucivanja motora, pod dejstvom velike startne struje glavne faze (namotaja) motora ukljuci pomocnu.
Po zaletanju motora pada jacina struje na normalnu, klikson (strujno rele) otpusta i izkljucuje pomocno kolo
@EasyCorps elko na izmenicnom naponu brzo ce reci BANG!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

EasyCorps

Član broj: 45760
Poruke: 247
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!23.04.2010. u 11:45 - pre 170 meseci
Citat:
@EasyCorps elko na izmenicnom naponu brzo ce reci BANG!

Ne razumem, to je vec postojeci kondenzator obicno 125uF na motoru, zasto bi rekao Bang. U semi je samo zamenjen cetrifugalni prekidac sa vremenskim relejom. Pri startovanju motora vremenac drzi kondenzator ukljucen priblizno oko 1s zarim ga iskljucuje do sledeceg startovanja.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!23.04.2010. u 15:36 - pre 170 meseci
Nacrtao si elektroliticki kondenzator!!!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Neispravan relej na pumpi za vodu elektrokovina, molim pomoć!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20238 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.