Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

preporuke oko umrezavanja

[es] :: SOHO Networking :: preporuke oko umrezavanja

[ Pregleda: 1020 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

malo_nj
novi sad

Član broj: 140825
Poruke: 104
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.2advanced.com


Profil

icon preporuke oko umrezavanja13.04.2010. u 16:15 - pre 170 meseci
ovakva je situacija imam 6 racunara u stanu. Jedan od racunara je spojen na net i sheruje konekciju ostalim preko ICSa. Na svim mashinama sem jedne je XP SP3. Ok ovo ferca ali cesto zahtijeva restart modema ili racunara koji sheruje konekciju jer se cesto nesto izbaguje (on ima internet ostali nemaju ili obrnuto ili niko a mozemo da pingujemo www.google.com). E sad mi trebaju preporuke kako da organizujem tu mrezu da radi fino + da imam neku kontrolu nad saobracajem (da mogu ogranicavati protok na odredjenu ip adresu unutar mreze, da mogu rutovati efikasno).

Kontao sam da kupim jos jednu masinu i da sluzi samo kao server ili da kupim ruter. Otprilike bi izdvojio 30-ak e za nesto od toga. uz napomenu kad kazem novu masinu dovoljno mi je da uzmem maticnu i procesor (vga graficku,ddr1,napajanje i hdd vec imam viska).

Koju masinu da kupim i koji operativni sistem + koje alate da instaliram ili da jedostavno uzmem ruter? Dodatno zelim malo i da se igram oko administracije mreze mozda nesto i naucim.
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.bitinfo.rs.



+21 Profil

icon Re: preporuke oko umrezavanja13.04.2010. u 16:19 - pre 170 meseci
Pa ako hoces da prodjes jeftino , uzmi switch. A ako hoces da se igras uzmi ruter. Server mozes da podignes i virtuelno. Pa se igraj i sa serverom i ruterom.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: preporuke oko umrezavanja13.04.2010. u 16:25 - pre 170 meseci
Ruter ti svakako treba, bez obzira na to da li praviš serversku mrežu, ili mrežu ravnopravnih računara.

Za €30 teško da ćeš naći ruter sa naprednim funkcijama za upravljanje resursima (QoS). Za te pare možeš da kupiš najosnovniji kućni Internet gateway, no koji je za tvoje potrebe sasvim dovoljan, s obzirom da si do sada koristio ICS.

Ako nameravaš da kupiš ploču, procesor, grafičku, i sve ovo što si naveo u poruci, javi mi se na PP. Imam jedan računar viška :)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

malo_nj
novi sad

Član broj: 140825
Poruke: 104
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.2advanced.com


Profil

icon Re: preporuke oko umrezavanja13.04.2010. u 18:18 - pre 170 meseci
E sad znam da za moje potrebe je i ovo dovoljno sluzi me vec 2 godine kako tako i da za ruter treba isukati malo veci kes. Fazon je sto sam imao na 7 dana jednu viska masinu i nju koristio samo kao server i pokazalo se kao dobra opcija podigao xp instalirao par alata za pracenje i kontrolu saobracaja kao netpeeker i to mi je radilo fino za citavu sedmicu ni jednom nisam morao restart,a imao sam uvid u to sta mi ostatak ukucana radi pa sam mogao da se igram policajca kad neko pusti torrent i ne ogranici ga, a drugi bi igrao nesto on-line. Najvise me zanima jel neki drugi operativni sistemi nude vecu podrsku za ovo tipa neki linux ili nedaj boze windows server.

Ovo za switch ne kontam. Imam switch nije velika vajda od njega sa obzirom da modem nije u stanju da rutuje sabracaj
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: preporuke oko umrezavanja13.04.2010. u 18:30 - pre 170 meseci
Ne može svič. A da probaš Mikrotik, onaj mali je oko 45€ a trebalo bi da odradi sve što hoćeš. Bar tako kažu, ja planiram da ga uskoro probam. ;)
 
Odgovor na temu

neur0

Član broj: 84832
Poruke: 135
*.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: preporuke oko umrezavanja13.04.2010. u 22:53 - pre 170 meseci
Taj mali Mikrotik ce da ti odradi sve sto ti treba plus jos mnogo vishe.
Jedini njegov "problem" je sto ces morati da citas dosta dokumentacije i sl. da sve podesis kako zelis (nije sve na point and click fazon)
Ako ti ucenje novih stvari nije strano, slobodno uzmi Mikrotik i teraj.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: preporuke oko umrezavanja

[ Pregleda: 1020 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.