Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji

[es] :: Windows desktop :: Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji

[ Pregleda: 1940 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slomir
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 245403
Poruke: 23
91.148.95.*



Profil

icon Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji10.04.2010. u 21:50 - pre 170 meseci
Potrudio sam se da sto bolje opisem 'problem' u naslovu...

Dakle, (re)instalirao sam windows na c particiju i pritom sacuvao sve podatke koji su preneti na D particiju.

Medjutim, prijatelj, kojem sam to radio, mi je naknadno rekao da je neke instalacije programa locirao na D disku, koji sa
novom instalacijom windowsa ne mogu da se pokrenu.

Interesuje me kako da skinem te programe sa D kad uninstal-er ne radi i OS ih ne prepoznaje?
Da li su oni sa ovom novom instalacijom izgubili svaki kontakt sa OS-omi njegovim podesavanjima u pozadini, pa ih mogu obrisati kao i svaki drugi fajl?
Da li mozda postoji nacin da ih ponovo pokrenem?
 
Odgovor na temu

bobiska
Beograd

Član broj: 10393
Poruke: 1074
*.adsl-4.sezampro.yu.



+90 Profil

icon Re: Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji10.04.2010. u 22:00 - pre 170 meseci
Citat:
slomir:
Da li su oni sa ovom novom instalacijom izgubili svaki kontakt sa OS-omi njegovim podesavanjima u pozadini, pa ih mogu obrisati kao i svaki drugi fajl?


Ovim si sam sebi dao odgovor. Briši slobodno i mora ponovo da ih instaliraš.
 
Odgovor na temu

slomir
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 245403
Poruke: 23
91.148.95.*



Profil

icon Re: Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji10.04.2010. u 22:04 - pre 170 meseci
^Hvala na brzom odgovoru...

Sva logika govori da je tako, ali, eto, zbog neiskustva rekoh da pitam da li postoji neka 'caka' :)

Hvala jos jednom. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji11.04.2010. u 08:07 - pre 170 meseci
Citat:
Sva logika govori da je tako, ali, eto, zbog neiskustva rekoh da pitam da li postoji neka 'caka' :)

Zapravo, onaj ko je iskusan - pita :) Neiskusan odmah obrise ;)

Kada se program instalira, pored formiranja samog instalacionog foldera (uglavnom C > Program Files ...) dešavaju se tipično i druge stvari:

- kopiraju se (po potrebi) mnogi fajlovi u zajednički sistemski direktorijum Windowsa (C > Windows > System32)
- kopiraju se (po potrebi) mnogi fajlovi u zajednički sistemski direktorijum kompanije koja proizvodi taj softver (koja recimo ima više proizvoda, pa je glupo da ima više identičnih verzija nekog fajla)
- kreiraju se novi folderi u User sekciji gde će biti smešteni lokal podaci, podešavanja
- u Registry bazi (na više nezavisnih mesta) se često smeštaju podešavanja kao i drugi važni detalji (evidencija programa, podaci o licenci, settings, autostart, pokretanje servisa...)
- menja se struktura i drugih direktorijuma, kako bi se recimo program video u Start meniju i drugde
- OS-u se 'javi' gde je program instaliran (opet registry upisi) i kojim deinstalacionim programom se brišu svi instalirani delovi
- ...

Kada sve ovo nestane reinstalaciojom OS-a (sem instalacionog foldera koji je na drugoj particiji), vidi se koji je problem nastao. U principu, mnogi programi će raditi ako uspeš da saznaš koji su to nedostajući fajlovi i ručno ih kopiraš u folder gde je EXE ili u sistemske regije.

Kada su podešavanja u pitanju, programi su obično opremljeni mehanizmom da vrate stvari na default (hardcoded) vrednosti. Slično je i sa Start upisima koje možeš ručno kreirati.

Zapravo, mnogi programi već imaju u sebi mehanizam da dijagnostikuju stanje i daju potrebe informcije korisniku ili sami preduzmu akciju za vraćanje na neko radno stanje.


To je otrpilike priča čisto radi saznanja, koja se može razmatrati i iz drugog ugla, tj. iz ugla šta će se desiti ako se program ne deinstalira uobičajenom procedurim, već ukloni sa delete.



U svakom slučaju, kao što je rečeno, najbolje je program instalirati iznova, ako već postoji instalacija.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji11.04.2010. u 08:53 - pre 170 meseci
@X Files

To je procedura za vrlo iskusne a kao što reče na kraju najbolje je programe obrisati i ponovo instalirati.

@slomir

Da bih sebi uštedeo ponovnu instalaciju nekih programa pre reinstalacije sam uradio backup na usb flash ali na novoj instalaciji većina programa nije radila
tako da sam ipak morao ponovo da ih instaliram. Slučaj sličan prebacivanju na drugu particju i vraćanje posle reinstalacije.
 
Odgovor na temu

sasaz2008

Član broj: 200415
Poruke: 204
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji11.04.2010. u 09:30 - pre 170 meseci
slomir,

Glavno pitanje je zašto su programi instalirani na D:. Obično se za sistemsku particiju (C:) dodeli dovoljno mesta samo za instalaciju windows-a i eventualno nekih sistemskih stvari (serveri, AV programi i sl). Na D: se obično drže samo podaci, ali i instaliraju zahtevniji programi koji zbog veličine ne mogu da stanu na C:, ili im namena nije sistemske prirode. Kod instalacije programa na D:, nema potrebe da se menja putanja za podatke, jer su već na sigurnijoj particiji. Zato se dobro konsultuj sa prijateljem jer mu možeš obrisati podatke koji su mu bitni, najbolje je samo da iskopiraš taj folder Programs na D: (obično je kao i na C: - Programs, pri instalaciji se samo promeni disk) na sigurno mesto još jednom i reinstaliraj ponovo programe da bi mogao da ih startuje. Kod većine će samo nastaviti rad bez ikakvih problema i možda sitnijih setovanja, ali kod nekih koji više zavise od registry baze (koja je u ovom slučaju na C:), mogu se očekivati dodatni problemi.

Windows je poznat da mu s vremena na vreme otkaže sistemska particija, naročito ako sistem nije obezbedjen UPS-om, instalira se puno nepotrebnog background softvera, postoje problemi oko virusa i sl, pa je zato daleko bolje sve bitne podatke držati na D:, povremeno raditi backup obe particije, itd, itd.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji11.04.2010. u 17:24 - pre 170 meseci
Ja sam reinstalirajući XP na Lenovo s10 netbuk, koji ima samo 4GB na SSD predviđenom za sistemsku particiju, u registry-u prebacio default program files path na D:\Program Files (D: je 160GB HD). Windows je sam nakon rebootovanja prebacio Common Files i ostale foldere koji se nalaze u C:\Program Files nakon instalacije OS-a, prebacio na novu lokaciju, što me je prijatno iznenadilo.

Znači prebacio sam default user profiles putanju na D:\Documents and Settings i default program files, gore opisano.

Takođe sam uradio junction, na folder \Windows\Installer koji se puni instalacionim fajlovima i ne sme da se briše, jer se instalacije korumpiraju (npr. MS Office).

Kreirao sam folder D:\Installer, prebacio u njega sadržaj \Windows\Installer i uradio junction (vrsta simboličkog linka), i sve radi super. Sistemska particija se više ne puni instalacionim i korisničkim fajlovima, a aplikacije se po defaultu instaliraju na D:\Program Files.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Reinstaliran windows, ali ostali prethodno instalirani programi na D particiji

[ Pregleda: 1940 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.