Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dorada programa za vodjenje evidencije naleta

[es] :: Access :: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8870 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeljovan
Beograd

Član broj: 147254
Poruke: 136
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Dorada programa za vodjenje evidencije naleta10.04.2010. u 10:10 - pre 170 meseci
Gospodo, ponovo se susrecem sa problemom oko programcica za vodjenje evidencije naleta vazduhoplova.

Kada sam radio programcic za vodjenje evidencije naleta za novu "Lastu 95", koja je krenula sa letenjem 2009.godine, tada sam napravio jedan programcic za pracenje svih validnih parametara za jedan vazduhoplov.

U toj izradi programcica, susretao sam se sa problemima oko unosa vremena, jer access preko 24h vraca na 0:00, a meni su trebala vremena preko 24h tako da sam to resio u qveriu - sql, (Sum(Hour([VOB055.Rad_zemlja ]))+(Sum(Minute([VOB055.Rad_zemlja ]))\60)) & " sati i " & (Sum(Minute([VOB055.Rad_zemlja ])) Mod 60) & " minuta" AS VremeNaZemlji odradio da mi broji sate preko 24h.

Drugi problem koji je nastao kod vodjenje evidencije vazduhoplova je razlika u vodjenju vremena izmedju zmaja i motora, (Zmaj je trup vazduhoplova ili cela povrsina aviona bez motora). Recimo kada fabrika napravi Zmaj u njega ubacuje motor, a motor svaki kada se napravi ima par sati rada na probnom stolu i to vreme se vodi kao fabricko ispitivanje, kada ubacimo motor u kompletirani Zmaj, u samom stratu imamo da motor bezi recimo za "02:05" sata od Zmaja.
Taj sam problem resio sa dodavanjem jednog qveri vise za motor i dodao fabricko vreme.

Sada kada hocu da napravim vodjenje evidencije za vise vazduhoplova nailazim na problem sa istim qverima za motore koji beze od Zmajeva, pa me s toga zanima ima li neka druga varijanta ili mogucnost da se u VB dodaje to vreme za svaki avion posebno.

Prikacicu programcic da vidite kako sam isti napravio i sta treba kod istog da izmenim kako bi vodio evidenciju za vise vazduhoplova... (ako je izvodljivo).

ps. zahvalio bi se na dosadasnjoj pomoci od Getsbi, Zidar, Izonic i ostalih
pozz
zeljovan
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.240.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta10.04.2010. u 19:59 - pre 170 meseci
Mislim da je kod vas problem bio u modelu podataka u prilogu mozete da vidite ako sam dobro razumeo sta ste zeleli...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeljovan
Beograd

Član broj: 147254
Poruke: 136
77.243.16.*



+1 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 00:17 - pre 170 meseci
Izvinjavam se svim citacima ove teme, napravio sam alapsus kod pisanja posto sam bio u zurbi.... Nadam se da do takve greske vise nece dolaziti sa moje stane. (Radi se samo o zbiru vremena U Vazduhu posto ima dodatno vreme motora prilikom fabrickog ispitivanja)


Zoki, pogledao sam tvoj prikaceni fajl, malo si ga preuredio....

1.Nije mi jasna tabela TipVazduhoplova? Sta si zamislio sa njom posto veci imamo tabelu Vazduhoplov...

2. Kod unosa podataka npr. za "Lastu 95" br 54011, recimo da njezin motor je imao fabricka ispitivanja u trajanju od 1:35, to znaci da u prvom unosu podataka U Vazudhu treba da ima vise 1:35. (npr. Ako je motor radio prilikom njegovog prvog leta UVazduhu 1:10 min i na probnom stolu je imao 1:35 to znaci da nakon izvrsenog prvog leta aviona u rubliku U Vazduhu imacemo ukupan zbir 2:45)

To sam tako resio sta sam u Sql dodao za "Lastu 95" (Sum(Hour([RadVazduh]))+((Sum(Minute([RadVazduh]))+35)\60))+1 & " sati i " & ((Sum(Minute([RadVazduh]))+35) Mod 60) & " minuta"

Kako sada ovaj isti problem da resimo sa "Lastom 95" br 54012, recimo da njezin motor je imao fabricka ispitivanja u trajanju od 2:35 ????
Kada unesem vreme prvog leta za 54012 on mi saber +1:35 a trebalo bi da doda 2:35????

Znaci svaki vazduhoplov, tj. motor od vazduholpova je imao fabricka ispitivanja i njihova su vremena razlicita.

Da li se moze resiti ovaj problem?




pozz
zeljovan
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

golic
Doboj

Član broj: 91529
Poruke: 82
79.143.169.*



Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 06:44 - pre 170 meseci
U tabelu Vazduhoplov treba dodati polje npr. FabrickoVrijeme (znaci svaki vazduhoplov ce imati svoje vrijeme) i onda to vrijeme dodati u query i to je to onda ce vuci za svaki vazduhoplov vrijeme koje njemu pripada, osim ako ne treba da samo prvi puta se pojavi fabricko vrijeme.
 
Odgovor na temu

zeljovan
Beograd

Član broj: 147254
Poruke: 136
77.243.16.*



+1 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 07:24 - pre 170 meseci
Citat:
golic: U tabelu Vazduhoplov treba dodati polje npr. FabrickoVrijeme (znaci svaki vazduhoplov ce imati svoje vrijeme) i onda to vrijeme dodati u query i to je to onda ce vuci za svaki vazduhoplov vrijeme koje njemu pripada, osim ako ne treba da samo prvi puta se pojavi fabricko vrijeme.


Golicu, nazalost ovo zadnje sto si napisao je sustina, samo se jednom pojavljuje fabricko vreme, jer ako bi uneo jedno polje ono bi stalno bilo godinama prazno. A ako si video gore primer koji sam stavio kada sam radio programcic za "Lastu 95" br. 54011, isti mi je zavrsavao posao i to moze da se izvede za jedan vazduhoplov. Sada je fabrika napravila vise lasti i postao je problem :-)
pozz
zeljovan
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.240.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 07:40 - pre 170 meseci
Daklem najvecii problem je u pravilnom definisanju predmeta poslovanja, tj. objekta od intresa posmatranja. Identifikacija predmeta poslovanja se radi prema standardima. Svaki predmet poslovanja mora biti jedinstveno oznacen. Najbolji je paralelni sistem oznacavanja, koji podrazumeva da se predmet poslovanja u vasem slucaju vazduhoplov oznaci sa IDent brojem, Standardizovanim nazivom, Klasifikacionim brojem i nekom starom sifrom.
Ident i klasifikacioni broj nemaju nikakve veze kada treba neki predmet označiti. Istovremeno odnosno paraleleno se dodeljuju oba broja kao i naziv. Otuda i ovaj sistem nosi ime "paralelni".
Naziv predmeta može imati jednu ili više reči ili neku skraćenicu, simbol, veličinu, izabranu-znacajnu karakteristiku i sl. Naziv se mora dati po nacionalnim standardima (kao npr. JUS A.A4.001) ili nekim opštim tehničkim propisima ukoliko nema standarda.
Kada se zadovolji ovaj osnovni zahtev oznacavanja tada se prema pravilima relacionog modela objekat od intresa posmatranja "Entitet" u vasem primeru "Vazduhoplov" dodatno opisuje sa opisnim atributima, kao sto je naveo kolega @golic.

Za slozenije predmete poslovanja utvrdjuju se njegove karakteristike, naravno one koje su od intresa posmatranja.
 
Odgovor na temu

galac1968
Magacioner
Controlpoint,Uzice
Pozega

Član broj: 180810
Poruke: 224
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 07:50 - pre 170 meseci
Nisam gledao bazu i ovo kazem na nevidjeno. Napravi Input koji je vezan za recimo prvo unosenje podataka,recimo kad otvaras sifru za novu Lastu onda postavi da se mora uneti podatak o Fabrickom vremenu. E sad ne znam kako to sprovesti kroz kod ali eto imam ideju ,pa ako pomogne dobro ni.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 09:05 - pre 170 meseci
Zoran ti je dao dobar model. Po savetu Golica, a na tvoju primedbu da se fabričko vreme pojavljuje kao karakteristika letelice, premesti polje "RadZemlja" u Zoranovom modelu iz "EvidencijaNaleta"u "Vzaduhoplov" i napravi nove forme i query-je. Tako ćeš imati rešenje za tvoj problem.

Kažeš:
"....1.Nije mi jasna tabela TipVazduhoplova? Sta si zamislio sa njom posto veci imamo tabelu Vazduhoplov... "

U tabeli TipVazduhoplova će biti instance: avion, zmaj, bespilotna letelica, jedrilica, balon.....

Kasnije, kako se posao bude širio, ovo može da bude veoma korisno.
 
Odgovor na temu

smal
Slobodan Maljković
Kragujevac, Srbija

Član broj: 228672
Poruke: 286
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 09:49 - pre 170 meseci
Citat:
Zoran.Eremija:Najbolji je paralelni sistem oznacavanja, koji podrazumeva da se predmet poslovanja u vasem slucaju vazduhoplov oznaci sa IDent brojem, Standardizovanim nazivom, Klasifikacionim brojem i nekom starom sifrom.


A šta je to "stara šifra", i čemu ona služi?
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.240.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 10:06 - pre 170 meseci
Stara sifra je potrebna ako je sifarnik postojao u nekom ranijem sistemu. U praksi sam se cesto susreo sa razlicitim resenjima informacionog sistema uglavnom kao informaticka ostrva i oni su u sebi imali sifarnike sa svojim siframa koje nisu imale paralelni sistem modela ID i Klasu. Uvodjenjem kod takvih sistema paralenog sistema oznacavanja da bi imali vezu sa prethodnim sistemom potrebna je "Stara sifra". Naravno ako se radi novi sistem koji uopste nema stari tada takav podatak nije ni potreban. Namerno ga iskazujem i pricam o njemu iz razloga postovanja pravila. Pravila su dobara stvar ali svakako ne treba robovati.
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.240.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta11.04.2010. u 22:35 - pre 170 meseci
Nisam odmah primetio da ste mi se obratili i dodatno opisali problem...
Malo sam korigovao model i imate u prilogu kako to izgleda a da li sam bas sve razumeo ?!?!?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeljovan
Beograd

Član broj: 147254
Poruke: 136
212.200.65.*



+1 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta12.04.2010. u 08:01 - pre 170 meseci
Zoki, ja nisam neki programer, sve sta sam naucio to je bilo preko elitisecurity. Procitao sam literature dosta i najvise mi je pomogla knjiga za srednju skolu ;-) a sada najvise ucim na primerima.

Kao sta ja, ne savladam brzo u accessu tako vidim i ti ne savladjujes vazduhoplovstvo ;-))) ono problematicno vreme rada motora u fabrici ti izgleda ovako. Motor Laycoming koji proizvodi USD se ugradjuje u "Lastu 95" koju pravi UTVA PAncevo.
Motor Laycoming kada naprave Ameri oni ga probaju u Laycoming na probnom stolu kako isti motor radi, da li su svi parametri u dozvoljenim granicama a ujedno tu vrse sva podesavanja motora. Kada sve to ispitaju u knjizicu motora napisu da je motor radio na probnom stolu recimo 1:50 min. Kada prodaju motor uz njega ide i njegova knjiziva u kojioj je upisano vreme.

Drugo kada "Utva" Pancevo, zavrsi Zmaj (Zmaj ti je sve osim motora) u njega stavljaju motor koji je dosao iz USD, tada je "Lasta 95" kompletirana i spremna za prvi let koji se naravno odvija na aerodromu. Kada dolzi "Lasta95" na aerodrom onda se ujedno oformi njena knjizica u koju se unosi rad motora onaj iz fabrike 1:50 plus svaki let koji napravi s tim da se vreme iz fabrike unosi u rubliku RAdVazduh.

Tako da svaki motor koji dodje iz fabrike ima razlicita vremena jer fabrika ne moze da izvrsi sva podesavanja u istom periodu, recimo jedan motor bude OK i urade ga za 1:50 dok drugi je recimo malo bio komplikovanjij pa su ga doterali u red za 3:10 min.

Veliki pozz
pozz
zeljovan
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.240.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta12.04.2010. u 10:15 - pre 170 meseci
Shvatio sam vas problem samo sam jutros uocio gresu u racunanju koju sada ispravljam.

Zbog toga sto imate doneto vreme uveo sam entitet RezimRada u koji mozete ubaciti sve sto moze biti, pa recimo vreme provedeno u servisu vreme za nulti servis vreme za venredni pregled, vreme ... Za motor je bitno da se vidi ukupno vreme rada da bi moglo da se postupa prema tehnickim uputstvima odrzavanja motora. Ja sam nesto slicno imao na brodu svojevremeno gde sam imao vise motora istog tipa sa razlicitim ukupnim vremenskim resursima. E sada iz vaseg teksta se vidi da vi zelite da pratite resurse motora na Vazduhoplovu. rekoh ja sam imao motor M503A2 koji je isao i na torpedni camac i na raketni camac a bilo je 14 torpednih i 10 raketnih u nekadasnjoj JNA i na svakom brodu je bilo po 3 takva tipa motora svi su imali razlicita prvo vremena proizvodnje, serijske brojeve i ukupne rezime rada. Zbog toga se vodila evidencija u tehnickoj knjizici sviih vremena i vremena na probnom stolu i vremena na probnoj voznji i redovnih vrmenena resursa. Sva ta vremena kod vas sam krstio RezimRada. Daklem moze se sada zakljuciti da vi imate prvo vise objekata od intresa posmatranja Vazduhoplov, Motor, i trebalo bi da imate i Asocijativni entitet VazduhoplovMotor. Sto se iz prethodnog nije moglo videti. Sada vam samo saljem korigovanu aplikaciju od juce a od vas ocekujem da mi potvrdite ili ispravite razmisljanje.

[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 12.04.2010. u 13:22 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

golic
Doboj

Član broj: 91529
Poruke: 82
79.143.169.*



Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta12.04.2010. u 11:23 - pre 170 meseci
@Zeljovan Ispade da samo pametujem ali sve mi lici na cupanje informacija klijestima.Da bi se napravio dobar model baze (koji se sutra moze prilagoditi novim zahtjevima) stvari se moraju postaviti na svoja mjesta bas kao sto je Eremija zamislio.

-Za jedan dan (datum) vazduhoplov moze imati jedan ili vise letova?
-Za jedan vazduhoplov jedan dan (datum) moze biti letacki ili tehnicki, ili ako moze imati vise letova da li moze imati i
tehnicki dan i letacki dan u jednom danu?
-Tip vazduhoplova npr. skolski, borbeni, teretni, putnicki, izvidjacki...Da li se moze tako razvrstati? (Danas-sutra podatke
mozes filtrirati po tipovima vazduhoplova.)
-Da li svaki tehnicar radi sa jednim vazduhoplovom ili jedan tehnicar moze raditi sa vise vazduhoplova?
-Da li se u buducnosti moze zamijeniti motor na vazduhoplovu a da broj vazduhoplova ostane isti?
-Koliko sam razumio da je evidencija naleta u stvari knjizica koja prati svaki vazduhoplov?
Ispaljuj odgovore -:)

U bazi koju si prvobitno postavio Vrijeme u vazduhu se racunalo:

(Sum(Hour([RadVazduh]))+((Sum(Minute([RadVazduh]))+35)\60))+1 & " sati i " & ((Sum(Minute([RadVazduh]))+35) Mod 60) & " minuta"

Pretpostavljam da ove brojke sto sam stavio crvenom bojom su VrijemeUSD za vazduhoplov koji si racunao.
Sada ti je kolega Eremija napravio model baze koja svaki vazduhoplov jednoznacno oznacava primarnim kljucem koji se takodje ubacuje u query kada se racuna vrijeme.

Sada treba dodati u tabelu VAZDUHOPLOV polje koje ce se zvati npr. VrijemeUSD .
Znaci tabela Vazduhoplov ce izgledati ovako:

VazduhoplovID NazivVazduhoplova BrojVazduhoplova TipVazduhoplovaID VrijemeUSD
1 LASTA V-54 54011 54011 1 01:35
2 LASTA V-54 54013 54013 1 02:40
3 LASTA V-54 54012 54012 1 01:56

Ostaje jos u query dodati VrijemeUSD koliko sam ja shvatio tvoju zamisao.


 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.240.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta12.04.2010. u 14:10 - pre 170 meseci
@zeljovan, krunsko pitanje je da li vi zelite aplikaciju za "vodjenje evidencije naleta" ili zelite da vodite evidenciju utroska sati rezima rada motora? Jer opet napominjem buduci da sam bio na brodu kao odgovorno lice za svu tehniku izmedju ostalog i za motore, za evidenciju plovidbe postojao je Brodski dnevnik, a za evidenciju utroska sati rada motora postojao je Masinski dnevnik. Od toga i od odgovora koje je kolega @golic postavio zavisi kako ce se pristupiti modeliranju baze kao osnove za apliciranje.
 
Odgovor na temu

zeljovan
Beograd

Član broj: 147254
Poruke: 136
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta12.04.2010. u 20:53 - pre 170 meseci
Golicu.....

Ne pametujem ja nista, trazio sam pomoc, tj. samo da resim jedan mali problemcic koji mi cini posla. Ali stvar se izokrenula, sto mi je i drago da se moze napraviti ozbiljni program za vodjenje evidencije naleta.


Pretrpan sam sa poslom, jedva stigoh i da ti odgovorm na tvoja pitanja, nadam se da mi neces nista zameriti kao i ostali ucesnici foruma.

Odgovoricu redom na pitanja kako si ih postavio:

-Za jedan dan (datum) vazduhoplov moze imati jedan ili vise letova?

Moze imati vise letova, ali u praksi vodimo tako da na jednom belom praznom papiru upisujemo koliko je bilo letova, vreme i gorivo, koje se posle zbaraja i unosi u knjizicu.

-Za jedan vazduhoplov jedan dan (datum) moze biti letacki ili tehnicki, ili ako moze imati vise letova da li moze imati i
tehnicki dan i letacki dan u jednom danu?

Propisom je odredjeno, da jednomu u sedam dana se napravi tehnicki dan (da ti ne objasnjavam detalje) ali isto tako posle tehnickog dana avion moze da ide u letacki dan, kod tehnickog dana avin se starta na zemlji, radi se zagrevanje motora, provera parametara itd.. sve to vreme se unosi rad na zemlji.

-Tip vazduhoplova npr. skolski, borbeni, teretni, putnicki, izvidjacki...Da li se moze tako razvrstati? (Danas-sutra podatke mozes filtrirati po tipovima vazduhoplova.)
Vazduhoplovi se vode po tipu i ev.br. npr. N-60 br.23189, HN-45 br.12933 itd.

-Da li svaki tehnicar radi sa jednim vazduhoplovom ili jedan tehnicar moze raditi sa vise vazduhoplova?
Jedan tehnicar u toku radnog dana moze da radi samo na jednom vazduhoplovu, tj na jednom tipu.

-Da li se u buducnosti moze zamijeniti motor na vazduhoplovu a da broj vazduhoplova ostane isti?

Naravno, to se u praksi radi, recimo uleti ptica u mlazni motor od aviona u sletanju, motor strada ali se isti zameni.

-Koliko sam razumio da je evidencija naleta u stvari knjizica koja prati svaki vazduhoplov?

Tacno, svaki vaduhoplov ima svoju knjizicu, kao sta coek ima zdrvstveni karton ;-))

Onaj 1:35 min, je unos fabrickog vremena.

Nadam se da ce ti moji odgovori pojasniti na koji princip funkcionise vazduhoplovstvo, razlika izmedju vojnog i civilnog je mala, kod civilnog mislim da nema rad na zemlji nego se sve vodi kao let, od samog startovanja do kupiranja motora.

pozz
zeljovan
 
Odgovor na temu

golic
Doboj

Član broj: 91529
Poruke: 82
79.143.169.*



Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta13.04.2010. u 15:53 - pre 170 meseci
@Zeljovan Nisam tebi rekao da pametujes, nisi dobro procitao...-:)
I ja sam u stisci sa vremenom i dok sam cekao tvoj odgovor uradio sam onako kako smo prvobitno zamislili da ce stvari stajati.

U formi vazduhoplov imas polje VrijemeUSD u koje unosis vrijeme koje je potroseno u fabrici za testiranje motora za svaki motor posebno...U pregledu knjizice ce za svaki vazduhoplov dodati USDvrijeme.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta14.04.2010. u 15:44 - pre 170 meseci
Dok se ne javi Zeljovan, da se i ja ukljucim.

Opis procesa koji je dao Zeljovan je odlicna osnova za dalju analizu i gradjenje sistema. Samo da ne napravimo gresku i bukvalno taj opis prevedemo u model. Nas zadatak ima ugrubo 4 faze:

Faza 1: da od korisnika iscupamo informaciju o procesu.
Faza 2: da interpretiramo informaciju iz faze 1, tako da se od intrepretacije moze napraviti logicki model baze podatka
Faza 3: da napravimo fizicku bazu podatka (tabele)
Faza 4: da se napise program, ili skup programa, koji ce raditi sa fizickom bazom podataka

Ovde je novost Faza 2. Najcesce se pravi greska pa se Faza 1 direktno pretvori u logicki/fizicki model 'jer je tako korisnik trazio'. Djavola, ne ide tako. Faza 1 je korisnikovo vidjenje realnog sistema, kao dijagnoza. Faza 2 je terapija koju lekar specijalista propisuje, faza 3 i 4 jeste aktivno lecenje koje sprovodi isti ili drugi lekar.

Elem, iz Faze 1 vidimo da se ovd eradi o dve stvari, motorima i avionima. Avion je zmaj plus motor. Zmaj je znaci telo aviona, ili kako lepo rece Zeljovan "(Zmaj ti je sve osim motora) u njega stavljaju motor koji je dosao iz USD". Vidimo iz Faze 1 da jedan zmaj moze imati vise motora kroz vreme (samo jedan motor u datom trenutku).

Problem koji je na pocetku izneo Zeljovan je 'kako pamtiti vreme rada MOTORA dok je isti u fabrici, dakle, jos nije ni ugradjen unekog zmaja, niti se zna na koji ce zmaj otici". Ceo posao ziove se "evidencija naleta" Nalet asocira na letenje, a lete zmajevi, tj. avioni. Motori ne lete, barem ne samostalno. Zatim, da zabuna bude veca govori se o 'radu na zemlji, na tehnicki dan', kada opet, avion (zmaj+motor) ne lete, nego sedi na zemlji a MOTOR radi.

Svi do sada predlozeni modeli baze podatka promasili su taj deo sa motorom.

Medjutim, model kolege Zorana moze da odradi posao, u pojednostavljenoj varijanti. Ovako: baza EvidencijaNaleta 20100412.mdb, koja se nalazi u EvidencijaNaleta 20100412.zip, ima tabelu RezimRada. RezimRada ima za sada dve vrednosti: 0="fabrika" i 1="u upotrebi" . Ajde da to malo promenimo, pa uvedemo TRI vrednosti:
0= "fabrika", kao i ranije
1 = "u vazduhu" ili "letacki dan"
2 = "na zemlji" ili "tehnicki dan".

Ovim smo pokrili sev slucajeve koji se javljaju u praksi. Kad motor stigne iz fabrike, ugradi se u nekog zmaja. Tada se za tog zmaja/aviona upise prvi red u tabelu "VazduhoplovEvidencija" sa rezimRada = 0 i brojem sati rada MOTORA na fabrickom stolu.

Ovim se gubi potreba za dve kolone sa satima, 'Sati na zemlji' i 'Sati u vazduhu', pa se model moze pojednostaviti. Za TipDana nisam siguran, cini mi se da i to moze da sada se eliminise iz baze podataka. TipDana na neki nacin opisuje rezim rada vazduhoplova/motora, pa treba videti da li nam zaista treba. No, moze se sve postici i da se nista od ovih promena strukture ne uradi. jednostavno na postojecim formama sakrijem kolone koje mi ne trebaju.

Na osnovu pomenute baze EvidencijaNaleta 20100412.mdb, napravio sam EvidencijaNaleta 20100412_Z02.mdb. Samo sam dopisao jedan red u tabeli ezimRada i promenio opise minimalno izmenio formu koja prikazuje rane sate pojedinacnog vazduhoplova.

Ovde se vidi kvalitet strukture baze podataka, cak i kada realni proces nije u potpunosti pogodjen. Voleo bih da imam Zoranov fenomenalan smisao za generalizaciju i apstrakciju procesa. Primetite da nismo prakticno nista uradili na kverijima ili programu, izmene su minimalne - i napor i ulozen trud je dakle minimalan, a efekat bi mogao biti znacajan. Da Zoran nije vemoa mudro skovao model baze podataka (tabele i njihov odnos), bilo bi mnogo teze promeniti program.

Ovo resenje verovatno 'moze da prodje', ali ima jednu manu - ne vidi se nigde broj motora. Ako se motor skida sa vazduhoplova samo kada motor strada, i taj se motor vise nikada ne vrati na neki drugi avion, onda verovatno nema veze. Medjutim, ako se motor remontuje, pa se ugradi ponovo na neki avion, onda ova baza podatka nema mesta za takve transakcije.










Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeljovan
Beograd

Član broj: 147254
Poruke: 136
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta14.04.2010. u 22:30 - pre 170 meseci
Citat:
Zidar
Ovim smo pokrili sev slucajeve koji se javljaju u praksi. Kad motor stigne iz fabrike, ugradi se u nekog zmaja. Tada se za tog zmaja/aviona upise prvi red u tabelu "VazduhoplovEvidencija" sa rezimRada = 0 i brojem sati rada MOTORA na fabrickom stolu.

Ovim se gubi potreba za dve kolone sa satima, 'Sati na zemlji' i 'Sati u vazduhu', pa se model moze pojednostaviti. Za TipDana nisam siguran, cini mi se da i to moze da sada se eliminise iz baze podataka. TipDana na neki nacin opisuje rezim rada vazduhoplova/motora, pa treba videti da li nam zaista treba. No, moze se sve postici i da se nista od ovih promena strukture ne uradi. jednostavno na postojecim formama sakrijem kolone koje mi ne trebaju.

Na osnovu pomenute baze EvidencijaNaleta 20100412.mdb, napravio sam EvidencijaNaleta 20100412_Z02.mdb. Samo sam dopisao jedan red u tabeli ezimRada i promenio opise minimalno izmenio formu koja prikazuje rane sate pojedinacnog vazduhoplova.

Ovde se vidi kvalitet strukture baze podataka, cak i kada realni proces nije u potpunosti pogodjen. Voleo bih da imam Zoranov fenomenalan smisao za generalizaciju i apstrakciju procesa. Primetite da nismo prakticno nista uradili na kverijima ili programu, izmene su minimalne - i napor i ulozen trud je dakle minimalan, a efekat bi mogao biti znacajan. Da Zoran nije vemoa mudro skovao model baze podataka (tabele i njihov odnos), bilo bi mnogo teze promeniti program.

Ovo resenje verovatno 'moze da prodje', ali ima jednu manu - ne vidi se nigde broj motora. Ako se motor skida sa vazduhoplova samo kada motor strada, i taj se motor vise nikada ne vrati na neki drugi avion, onda verovatno nema veze. Medjutim, ako se motor remontuje, pa se ugradi ponovo na neki avion, onda ova baza podatka nema mesta za takve transakcije.


Postovanje gospodine Zidar, iscitao sam sve sta si napisao i skinuo primer. Izbrisao si kolonu vreme na zemlji pretpostavljam a ti me ispravi ako gresim, da si razmisljao u pravcu ako unesemo fabricko vreme nije nam vise potrebno vreme na zemlji.

Znaci u vodjenju evidencije naleta vazduholova, vodi se zasebno rad motora na zemlji i rad motora u vazduhu. Takodje sam video da kod tvoje izmene ako stavim da mi je rezim rada "NaZemlji" pa unesem vreme itd.. popunim kolonu a u drugi red rezima rada stavim "UVazduhu" i unesem vreme gore mi daje ukupan zbir vremena jednog i drugog rezima.

Mada mislim de se moze prepraviti ukupn zbir vremena ali meni ipak treba mimo fabrickog vremena rad na zemlji kao i u Vazduhu.

Kratko, motor se moze skinuti sa vazduhoplova radi remonta, specijalnog pregleda takodje, na vazduholpov se moze ugraditi drugi mootor sa vec ostvarenim satim u vazduhu. Motor se moze sa jednog vazduhoplova prebaciti na drugi ali iskljucivo se menjaju motori za tu vrstu vazduhoplova.


pozz
zeljovan
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta15.04.2010. u 14:05 - pre 170 meseci
Citat:
Izbrisao si kolonu vreme na zemlji pretpostavljam a ti me ispravi ako gresim, da si razmisljao u pravcu ako unesemo fabricko vreme nije nam vise potrebno vreme na zemlji.

Kolonu 'RadNaZemlji' sam samo ucinio nevidljivom na formi, stala je u tabeli i ako treba lako ce se vratiti.

Opcija 1:
Posto nisam najbolje razumeo ono 'TRad na zemlji' i 'Rad u Vazduhu' dao sm taj predlog. Umesto te kolone predlozio sam da imas jos jedan rezim rada = 'rad na zemlji'
Ako imas motor na zmaju, pa ga testiras na zemlji , uneses red u tabelu EvidencijaNalete sa tim datumom i rezimom rada 'Na Zemlji'.
Ako istog dana taj avion i uzleti, uneses novi rekord sa istim datumom i rezimom rada 'U vazduhu'
Ako nekad skines taj motor, odneses gau radionicu, nesto podesis i vratis na ISTI avion, onda upisujes u Evidenciju da je datuma D avion A imao Y sati rada u rezimu 'Fabrika'. Mozes da dodas i rezim 'Radionica' da bi se razlikovao od 'Fabrika'. Ovo mozda zahteva da se promeni PK u tablei evidencija. Ako je to sada (Avion,Datum) treba da posatne (Avin,Datum,RezimRada) i pomenuti unosi bice moguci.

Onda pomocu GROUP BY Vazduhoplov, Rezim da vidis koliko si sati imao za svaki vazduhoplov u kom rezimu

Opcija 2:
Vrati kolonu da bude ponovo vidljiva (ili ja da to uradim za tebe, svejedno je)


Opcija 3:
Da se baza potpuno promeni. Da se uvedu tabele Vazduhoplov, Motor i VazduhoplovMotor. VazduhoplovMotor pokazuje koji je motor na kom vazduhoplovu u datom momentu. O tome bi morali da se dogovorimo kako ce da izgleda, sa Zoranom svakako, jer je to klizav teren i za mene. Onda bi sve evidencije vodio o motoru, a ne o vazduhoplovu. Vazduhoplov = motor + zmaj. O vazduhoplovu bi tek znao toliko 'koji zmaj je zakacen na koji motor'. S tim sto motor moze biti otkacen od zmaja, a da ipak radi i da se beleze radni sati (u fabrici, radionici). Ono 'na zemlji' i 'u vazduhu' ima smisla samo za 'motor koji je zakacen za zmaja'. Za 'motor koji nije na zmaju trenutno', 'u vazduhu' i 'na zemlji' nema smisla, jer su i fabrika i radionica na zemlji.

Sve baze koje do sada imamo pokrivaju opciju 'motor zakacen za zmaja' i podatke o radu skupljamo 'o vazduhoplovu', iako u sustini mi pratimo rad motora a ne zmaja. Zmaj bez motora ne moze da leti, a motor bez zmaja mze da radi. Zato je nas fokus rada pogresan. Tebe interesuje moror, a ne zmaj. Dobro, imaces sate naleta i za zmaja, kad saberes sate motora 'u vazduhu'. Sati naleta zmaja ne mogu da se uvecaju a da se ne uvecaju sati rada nekog motora, jer zmaj ne moze da leti be zmotora. Da sumiramo, tvoj proces je ovakav:
1) Kad leti zmaj, onda radi i motor.
2) Kad radi motor, ne mora da leti zmaj (motor je ugradjen u zmaja).
3) Motor moze da radi a da nije uopste ugradjen u zmaja.

U sve tri recenice figurise motor. Zmaj figurise aktivno samo u prvoj, u drugoj zmaj ne radi nista.

Moj pokusaj je bio iskoristimo ono sto imas i da sa minimalnom intervencijom uvecamo funkcionalnost. Ako to ne ide, onda mora nekako drugacije. Vidim Opciju 2 ili Opciju 3 kao mogucnosti. Mozda ima jos, to ti moras da vidis.

Sta kaze Zoran na sve ovo?
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Dorada programa za vodjenje evidencije naleta

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8870 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.