Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

,,Zakucavanje" u bios-u

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: ,,Zakucavanje" u bios-u

[ Pregleda: 2566 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tsbobi
student
Beograd

Član broj: 256995
Poruke: 8
212.200.65.*



Profil

icon ,,Zakucavanje" u bios-u10.04.2010. u 01:00 - pre 170 meseci
Imam sledeći problem

Kada uključim računar krene sve normalno, kraći bip, ventilatori rade (od grafičke i procesora), učita se procesor u POST screen-u biosa (u biosu ništa nije ,,eksperimentisano" matična MSI K8N Neo Platinum) i osim procesora (AMD 64 3000+ 754) ništa drugo, tj. tu se zakuca komp. i ni makac. Ovo je moj primarni problem, a da napomenem i šta se pre toga izdešavalo.

Kada jedno mesec dana ne palim komp. posle toga kada ga upalim, sinalizira dva duga bip bip i ništa se ne dogadja. Izvadim ram memoriju (dva modula, jedan 256 400 mhz i jedan 512 400mhz oba kingston ddr1) očistim im kontakte gumicom obične olovke, a prašinu iz slota izduvam pomoću kompresora i sve oK. Sledeći put posle pauze od dva meseca, problem, krene komp, najpre bios, koji se sporo očitavao, otprilike 5-6 minuta i ponovo zezala ram memorija (jedan slot nije bio registrovan), a potom restarta ponovna signalizacija problema sa ram memorijom (dva duga bip). Eksperimentisao sa kablovima, i sa čišćenjem svih komponenata i slotova na matičnoj i ispostavi se neočekivano, crko dvd čitač. Uklonim komunikacioni i strujni kabal čitača, restartujem pc, i SVE NORMALNO. Nakon toga ponovo zezala ram memorija, kada sam otklonio kablove USB-a sa sadnje strane iz matične ploče (jer sam saznao da je postojao sličan problem i da je valjda ,,tako rešen") nije se više čuo zvuk koji signalizira grešku ram-a, već sve krene ,,normalno" i zakuca se u POST screen-u.

Procesor sigurno nije crkao, a ram memorija takodje (testirana kod pobratima). Grafička nije, jer u suprotnom ne bi bilo slike na monitoru. DVD čitač crkao, to sam izvadio, a DVD rezač zbog sumnje uklonjen (možda nije riknuo), takodje kao i tv kartica i modem, jer i dalje postoji problem.

Sve u svemu, ostaje matična... a šta bi njoj moglo da bude jel crkla, polucrkla i ima li joj spasa?

 
Odgovor na temu

fidel_urga
IT,BGD
Beograd

Član broj: 228152
Poruke: 146
*.ADSL.neobee.net.



+3 Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u10.04.2010. u 09:56 - pre 170 meseci
Ti si prakticno sistemom eliminacije dosao do ploce a nisi spomenuo napajanje ni u jednoj varijanti. Kad u nekim zapadnim zemljama polazes za servisera racunara u upitniku o vrsti kvarova, vise od pola odgovora o uzrocima tih kvarova, se odnosi na neispravno napajanje. U nasim uslovima procenat bi mogao da bude jos veci jer je sav talog napajanja iz kine dosao na balkan. I sto je jos gore bio prodat!
Ako si probao drugo napajanje napisi rezultat.
 
Odgovor na temu

tsbobi
student
Beograd

Član broj: 256995
Poruke: 8
212.200.65.*



Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u10.04.2010. u 10:27 - pre 170 meseci
Najpre hvala na odgovoru, a izvinjavam se što nisam pomenuo napajanje.

Imao sam neko kinesko napajanje od ,,400" W. Počelo da zeza kada sam dodao još jedan hard disk i grafičku (Sapphire Radeon HD 2600Pro 512MB DDR2 AGP) kojoj je bilo potrebno napajanje. Sada trenutno imam CODEGEN 500W, (300XA, ventilator 80 mm) koje ,,važi za srednju klasu" napajanja, jeste kinesko ali kažu ljudi radi posao. Ispravnost napajanja nisam proverio, kada isprobam javljam rezultate. Ako crkne CODEGEN prelazim na Chieftec.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u10.04.2010. u 11:09 - pre 170 meseci
Codegen nije ništa bolji od prosečnog kineskog napajanja a ovo što si pomenuo je taman dovoljan razlog da se to dešava. Ja sam jednom probao Codegen 400W i nije mogao ni da pokrene moj komp na kome inače Chieftec 350W radi bez greške. Dodatni hard i naročito grafička koja traži svoju struju su dovoljan razlog za neko ljudsko napajanje. Probaj neko ozbiljnije pa ćeš verovatno da znaš kako dalje.
 
Odgovor na temu

tsbobi
student
Beograd

Član broj: 256995
Poruke: 8
212.200.65.*



Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u10.04.2010. u 12:55 - pre 170 meseci
Totalno sam neupućen kako izgleda kada napajanje rikne ili je u toku. Stavio sam sada GF4 (rezervnu od druga) koja nije na napajanju, skinuo još jedan hard (ne sistemski) sa struje i sa komunikacionog, čitači nisu tu kao ni tv kartica i modem (mada to je zanemarljivo za neko opterećenje). Ovo sam sa sada isprobao i isto se dešava, registruje samo procesor i kraj.

Sada me samo interesuje ovo prvo, tj. dali se ovakav problem javlja samo kada je u pitanju napajanje ili nešto drugo. Snaćiću se nekako da proverim i napajanje, a za sada sam smanjio samo opterećenje sa GF4 (jer drug nije hteo da skida napajanje).
 
Odgovor na temu

megaigy
Igor Popovic
Mega
Beograd

Član broj: 257226
Poruke: 2
195.78.86.*



Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u12.04.2010. u 16:22 - pre 169 meseci
Promeni napajanje i onda postavi rezultat
Srdacno Mega
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.r57.logikom.net.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u12.04.2010. u 17:35 - pre 169 meseci
Baš tako, prvo uvek treba proveriti napajanje i uzeti neko bolje na primer Chieftec.

Mada svuda ima lošijih i boljih serija.
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.directonpc.com.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u13.04.2010. u 13:25 - pre 169 meseci
Ja sam imao problem sa brljivim napajanjima... Lokalna (ali velika) firma koja sklapa racunare. Racunar radi najnormalnije... sve dok se ne ubaci CD ili DVD. Onda se momentalno resetuje i odbija da startuje. Isto se desava ako pri startovanju ima CD ili DVD u drajvu. Krene inicijalizacija sistema, pa reset, pa inicijalizacija, pa reset. Mislio sam da je ploca otisla, ali ne... Promenom napajanja, nestao je i ceo problem. Potpuno. Isto mi se desavalo na jos nekoliko racunara istog proizvodjaca, znaci JESTE napajanje.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3778 Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u14.04.2010. u 19:12 - pre 169 meseci
Nije nemoguce da upravo napajanje pravi problem. Proveri kako se racunar ponasa sa drugim provereno ispravnim napajanjem. Takav bi savet dobio od bilo kog malo iskusnijeg servisera racunara.
 
Odgovor na temu

tsbobi
student
Beograd

Član broj: 256995
Poruke: 8
212.200.65.*



Profil

icon Re: ,,Zakucavanje" u bios-u19.06.2010. u 17:13 - pre 167 meseci
PROBLEM REŠEN, memorija (,,zaprljana od prašine") pravila problem, a posle i nešto drugo, ali i to je sređeno.

Kada je zezao RAM, bilo je one signalizacije sa "bipovima". U pitanju su dva komada, jedan 256, drugi 512 Kingston, istih frekvencija. Posle čišćenja slotova, i samih pinova na modulima, po ne znam koji put, ubodem oba modula, i krene sve normalno bez zvučne signalizacije za grešku, i u post-screen-u zablokira. Onda, izvadim 256 modul, pa onda počne da j**e u mozak ovaj drugi, a ne znam zašto, i počnu "bipovi", a pre toga dok su ,,bili zajedno" (dok je bio i 256) sve OK. Neznam koliko sam ga puta izvadio, čistio, i ponovo ga stavio u slot (512). I napokon krene sa tim modulom, ali se posle toga pojavi CMOS checksum error. Resetujem računar, i pre nego što pokaže poruku udjem u BIOS, i na "Standard CMOS Features" enter, pronadjoh "Halt On" i odabrao sam "No Errors" , i da kucnem u drvo, radi, dodao mu i ovaj sumnjiv modul od 256, i radi, ali pitam se dokle će. Iz svega navedenog, ispade da problem pravi j***na prašina, ali da me neko pogrešno ne shvati, nisam ja istresao usisivač u kućište, čisto je unutra i sada, od onog čišćenja kad sam postavio temu, sada nisam izvadio nijednu trunku prašine.

 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: ,,Zakucavanje" u bios-u

[ Pregleda: 2566 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.