Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Download vs Upload

[es] :: ISP :: Download vs Upload

[ Pregleda: 3420 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zigizig

Član broj: 42968
Poruke: 167
82.117.198.*



+10 Profil

icon Download vs Upload30.03.2010. u 16:32 - pre 171 meseci
Verovatno je neko vec pisao o tome ali nisam uspeo da pronadjem.

Interesuje me zasto provajderi kod nas daju izuzetno mali upload (mada je i download dosta siromasan obzirom na cenu).
Razgovarajuci sa kolegama iz inostranstva i oni kazu da je kod njih odnos download/upload bio 4:1 (kod nas je i preko 30:1 kod recimo sbb-a) ali dok su imali ADSL.
Kod kablovskih operatera im je upload cak i veci od download-a. Moje licno iskustvo je da sam u apartmanu u Stockholmu imao 25Mbit upload i 20Mbit download. Kolege imaju 100Mbit kod kuce za manje od 30eura mesecno i od toga je 10Mbit rezervisan za IPTV. Gledaju HDTV online i najveci problem im je sto hardware ne moze da izdrzi veliki download/upload u isto vreme.

Sad mene interesuje sta je problem kod nasih provajdera.
Zasto i kablovski provajderi obaraju upload?
Da li na racun upload-a povecavaju download?
Da li ih upload vise kosta?
Na koji nacin upload utice na njihovu zaradu?
Da li su nesposobni da obezbede resurse?
Da li samo zele da sisaju ovce naplacujuci exstra nesto sto bi trebalo da se podrazumeva?

Pitanja ima milion ali verujem da je odgovor krajnje jednostavan za upucene.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Download vs Upload30.03.2010. u 18:36 - pre 171 meseci
RAzlika u brizni ul/dl se pojavila zbogpotrebe da se maksimalno iskoristi propusna moc prenosnih vodova. Kako je statisticki mnogo potrebniji jaci dl isljeni su protokoli koji omogucuju veci ul od dl-a. Tako je ukupna propusna moc ostalaista ali je povecan dl na ustrb uploada.

E sad, kod nas je Telekom to iskoristio da se zastiti od gubitaka usled koriscenaj voip usluge. Namerno drzi mali protok tako da je teko koristiti voip. Voip omogucuje ljudima da po celom svetu telefoniraju besplatno a to nije Telekomu u interesu. On hoce da mi i dalja placamo medjunarodne razgovore.
 
Odgovor na temu

zigizig

Član broj: 42968
Poruke: 167
82.117.198.*



+10 Profil

icon Re: Download vs Upload31.03.2010. u 10:03 - pre 171 meseci
Verovatno si u pravu.
Jedino sto me zbunjuje kad je u pitanju propusna moc vodova je da sa istim instalacijama je ranije maksimum bio 128kbit/32kbit a sada 60Mbit/2Mbit.
Neka me neko ispravi ako gresim, ali ako je toliki napredak moguc sa istim instalacijama onda je ocigledno u pitanju zloupotreba ili nesposobnost (a verovatno i jedno i drugo).
Koliko sam te razumeo radi se samo o ukljucivanju protokola za upload koji su sada iskljuceni.

Sve me to podseti na dogadjaj od pre neku godinu kada je lik (kojeg znam) prodao piratsku verziju winXP za 150eura neupucenom klijentu.
Velike pare bez ikakvih ulaganja. Srpski san !

Sto se telekoma tice, bilo kakva zastita od voip im nista ne vredi kada danas i babe koriste skype. Znajuci koliko ih mrzi da zive trebace im dosta vremena da se pokrenu. Mozda se nesto promeni kada ih prodaju.

Ali ubedljivo najsmesnija ponuda mi je "Upload BOOSTER" na sbb. Za 900 dinara dupliras upload.
Mada bar nesto i daju za razliku od ostalih, iako je krajnje smesno a cena paprena.

Ne bih da pravim pamflet i sl, ali u odnosu na raniji period kada je upload bio manje bitan danas se mnogo toga promenilo. Svi bi da postavljaju filmove na youtube i facebook. Sve vise se igra online. Sve vise ljudi radi od kuce. I za jos mnogo korisnih servisa smo uskraceni zbog tehnoloske zaostalosti pre svega u glavama onih koji odlucuju.
Tuzno, tuzno, tuzno.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Download vs Upload31.03.2010. u 21:55 - pre 171 meseci
Nemoj tako, ADSL je tehnologija 23 ipo veka! Telekom omogucuje broadband kakav se nigde ne moze videti... Nemojte ljudi da se zavaravate da je to sto dobijate lose!

Docice uskoro i taj dan kad cu preci pa makar i na 802.11a sa ADSL-a konacno, bar cu imati (kolko tolko dobar upload), za 1490din 2M/512k, mozda SBB za te pare ponudi i 4M download, ali upload nece
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

technotize
Linux System & Network Administrator

Član broj: 238671
Poruke: 215
95.180.73.*



+31 Profil

icon Re: Download vs Upload26.04.2010. u 22:44 - pre 170 meseci
A onda odete u Hong Kong i uzmete 1Gbps simetrican net za 26 (americkih) dolara mesecno

http://reg.hkbn.net/ctigroup_a...s_upload/140410CTELPR1000MatUS$26E.pdf (moracete copy/paste cele adrese u browser zbog ovog dolara)

http://www.fiberevolution.com/...-in-hongkong-now-costs-26.html

Caka je valjda da je "samo" 20Mbps brzina ka zemljama preko njihove bare (overseas), ali je 1Gbps u lokalu (zemlji ili regionu.
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Download vs Upload

[ Pregleda: 3420 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.