Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Samsung NX-10, prva iskustva

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Samsung NX-10, prva iskustva

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9202 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-78.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Samsung NX-10, prva iskustva26.03.2010. u 20:02 - pre 170 meseci
Nabavio sam NX-10, iz Engleske. Sa sva tri objektiva (18-55 IS, 30/2.0 i 50-200 IS) me izašao oko 750€.
Namenjen je da zameni Olympusa EP-1 kojeg imam oko 3 meseca. Cena je jedan od odlučujućih momenata ovde, jer me lokalno samo Panasonic 20/1.7 košta oko 500€, a i dalje ima poteškoća sa njegovom nabavkom - recimo nisam njega mogao doneti iz Engleske, pa sam tako i prelomio.



Neki prvi utisci:
- Jako fina izrada, kompaktniji nego što sam očekivao. Vrlo sličnih dimenzija sa 30-icom kao što bi EP-1 bi osa 20/1.7.
- Sjajan OLED ekran, uživancija za korišćenje. Solidan EVF. Ipak puno znači, falio mi je na Olympusu.
- Dobro osmišljene kontrole, na nivou početnih DSLR aparata.
- Mnogo manje mogućnosti i raznih opcija nego EP-1, koji je njima veoma bogat. Tu i tamo mi nešto zaista zafali (još ne nađoh EV komp. blica), ali je zapravo jednostavniji i brži za rad.
- AF je dobar. Nije kao kod Panasonica (G1, GF1), ali im je mnogo bliži nego EP-1 na drugom kraju. Ugasio sam AF lampu i nije bilo mnogo problema i sa manje svetla. AF uspeva da uhvati mog 6-mesečnog sina u sobi i to mi je dosta. Veliko poboljšanje u odnosu na EP-1.
- Zgodno je ipak imati i blic. Štedi prostor u odnosu na spoljni, za nuždu..
- 30/2.0 je bombona. I dimenzijama i izradom i optikom. On me je privukao celom sistemu. Da njega nije bilo, ne bi mi NX-10 pao uopšte na pamet.
- 18-55 je nešto kompaktniji nego DSLR kit objektivi, a 50-200 deluje sličnih dimenzija kao za DSLR-ove. Kit kao kit..
- Fotke deluju dobro, generalno. Merenje je OK.
- Više ISO JPG fotke nisu baš najbolje. NR je zaista prejaka, posebno od ISO 1600. Gubi tada i zasićenje boja. Zapravo ISO 1600 sa EP-1 izgledaju bolje u manjim dimenzijama (direktno sam štampao u 10x15cm). Senzor je sigurno bolji od Olympusovog, ali se iz njega manje izvlači.
- JPG izlaz kod Olympusa je generalno bolji, posebno što se boja tiče i manje NR (peglanja šuma). Trebaće korekcija tu i tamo kod NX-10.
- WB pri svetlu sijalica je slab (što je često), ali nije najbolji ni kada se ručno podesi.
- Ipak mi se više dopada 3:2 nego 4:3 odnos fotografija.

Sve u svemu - za sada je OK. Jako će mi nedostajati neke stvari kod Olympusa - pre svega AS (stabilizacija) i sjajni JPG-ovi u svim okolnostima, kao i velika podesivost.
Mislim da ćemo se fino složiti, posebno uz 30/2.
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva28.03.2010. u 14:43 - pre 170 meseci
Koliko planiras se zadrzis na ovom sistemu? Cudno je da si se odlucio za sistem bez stabilizacije.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-78.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva28.03.2010. u 23:42 - pre 170 meseci
Dva dobra pitanja.
Nema nekih planova u vezi Samsunga, nego da se vidi kako se slažemo. Takođe me zanima jako i cena novih 20/2.8 i 60/2.8 macro.
Stabilizacije mi daleko najviše žao. Nadao sam se EP-1 i 20/1,7 kombinaciji, ali je ne dočekah. Sa druge strane - trenutno mi je glavni subjekat moj 6-mesečni sin, a tu mi više treba blenda i ISO nego stabilizacija.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-78.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva06.04.2010. u 12:52 - pre 170 meseci
Posle skoro 2 nedelje, aparat je ostavio zapravo jako fin utisak.
Viši ISO rezultati su bolji nego što sam isprva pomislio i opravdavaju očekinjavanja od većeg senzora. NR (čišćenje šuma) je prejako i nije podesivo, što malo kvari utisak. Opet je to dosta bolje od EP1, a sa RAW bi bilo još bolje.
Prilikom slabog svetla EVF puno pomaže kod sporijih ekspozijia. Tu se može videti i korist od toga što nema trzaja ogledala.

Ne znam da li će se NX-10 pojaviti u Srbiji i koliko će mu konkurentna cena biti. Ali bi mogao biti vrlo ineresantan.
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva06.04.2010. u 18:36 - pre 170 meseci
Je l ima uopste neki sistem sada koji za male pare nudi stabilisanu blendu f 2, sa autofokusom, na ziznoj daljini ekvivalentno bar 40 mm?
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-78.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva07.04.2010. u 12:25 - pre 170 meseci
^ O tome sam i ja razmišljao. Za baš male pare nema. Za neki prihvatljiv budžet mogao bi se uklopiti neki Sony ili Pentax DSLR uz Sigmu 30/1.4. Pentax 35/2 objektiv se isto lepo uklapa u tu filozofiju, ali je dosta skup.
Šteta što Sony nema nešto kao Nikon 35/1.8 - to bi bila sjajna kombinacija.
Uz tolike silne modele i izbor - opet se na kraju svede na neki kompromis.
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva07.04.2010. u 18:56 - pre 170 meseci
Pre nekoliko dana na putu u Pragu, u katedrali sv. Vita, slikam sa svojim Canonom a 570 is. Svetla ima za 1/6 s, iso 400, i f 2,6, ali to iziskuje naravno slikanje na sirem kraju, na 35mm. Stabilizacija radi svoj posao, vecina slika je ostra, ali zahteva koncentraciju. Posle 30ak slika osecam se vec umorno. Razmisljam kako poboljsati situaciju u pravcu skracenja ekspozicije. Cini mi se da bi sa dobrih iso 800, f 2, i stabilisanih 1/10-1/15s, bio gospodar mracnih prostora. Jedino resenje bi bili aparati sa stabilizacijom na senzoru, ali na forumima se ne preporucuju u srpskim uslovima.

 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva07.04.2010. u 19:53 - pre 170 meseci
Citat:
abu simbel: ...aparati sa stabilizacijom na senzoru, ali na forumima se ne preporucuju u srpskim uslovima.

a kakvi su to, srpski uslovi ??

 
Odgovor na temu

crnibombarder
Digitalni fotoaparati

Član broj: 23704
Poruke: 988
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: pcfoto.biz


+6 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva07.04.2010. u 19:59 - pre 170 meseci
Evo ga i DP TEST : http://www.dpreview.com/reviews/samsungnx10/
Narocito je interesantno sempl-RAW poredjenje sa Canonovim 18MP senzorom: http://www.dpreview.com/reviews/samsungnx10/page25.asp ;-)
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva07.04.2010. u 20:00 - pre 170 meseci
preferiranje samo dva proizvođača,nikakva tehnička podrška za ništa osim canikona,kratko i jasno je več par puta napomenuto ovdje na forumu (bez ovog "srpski uslovi") pa svidjelo se to nekom ili ne ali je tako na žalost onih koji bi birali i nešto drugo
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva07.04.2010. u 21:47 - pre 170 meseci
Beske,
Srpski uslovi su slaba servisna i distributerska podrska za ostale proizvodjace, a kao posledica toga i slabija popularnost i mogucnost kasnije eventualne prodaje.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva07.04.2010. u 22:34 - pre 170 meseci
Mislim da se u tom problemu previđa jedna bitna činjenica - PROIZVOĐAČ je taj koji obrazuje servisnu i distributivnu mrežu, pruža logistiku i brine se za svoje kupce i potencijalne kupce.

Neće valjda trgovci da glume marketing menadžere svetskih korporacija?

Canon i Nikon su popularni, jer nastupaju ozbiljno u manje/više svim državama, a primer da proizvođač može da utiče na ovaj segment je Samsung, koji je u vrlo kratkom roku postao kompanija sa jednom od najjačih distributivno/servisnih mreža kod nas.

Da postoji interesovanje za proizvode Pentax-a, Sony-ja i ostale, bilo bi i bolje podrške. Ovako, kako se svaki 5000 pojedinac osvrne za proizvodom ovih firmi, prirodno je da i trgovce apsolutno ne zanima program ovih kompanija. Uostalom, nisu one dobrotvorna društva, nego privatne firme.

Aj' da zanemarimo priču o foto-tehnici... kakva je podrška za Sony televizore?
Evo reći ću ja - NULA! Jedna velika nula. Do sada sam se sa Sony televizorima zlopatio kao nikad u životu i od pre dve godine mene Sony više neće videti, jer sa Samsung-om i LG-jem ne moram da strepim da li će moći da mi poprave neki trivijalni kvar.

I opet napominjem - značajno slabija ponuda opreme van C/N tabora je karakteristična i za sve druge države. Mi možda imamo procentualno manje opreme ovih alternativaca, ali ne postoji država u kojoj su svi oni na gomili bolje podržani od C i N. Vrlo prosto. Kada (i ako ikad) budu bili sposobni da naprave proizvod koji će animirati tržište i privući kupce, onda će biti i bolje zastupljeni. Dobra podrška je posledica dobre prodaje, a ne obratno.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
195.252.98.*



+3 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva08.04.2010. u 06:47 - pre 170 meseci
Sve je to tacno, ali stabilizacija na velikoj blendi zvuci jako lepo.
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.ems.rs.



+1 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva08.04.2010. u 07:35 - pre 170 meseci
Priča o slaboj podršci ne C/N aparata može biti faktor protiv kupovine, ali to pre važi za deselerove. Za kompakte, nije da treba velika podrška. Kada ga kupite, možda još jedna baterija, i to je to. A i prebrzo zastarevaju da bi se razmišljalo o prodaji.

Abu Simbel, pogledaj Canon S90. Ima 2.0 objektiv, širokih 28mm, stabilizaciju slike i vrlo dobrih ISO800 a i vrhunskih ISO400. E sada, cena je, onako... ne baš pristupačna...

Fuji F200, vrhunske ISO performanse za jednog kompakta.

Imaš i onaj Samsung EX1 sa 1.8 objektivom. Kažu da je baš baš dobar.

To što se tiče kompakata, kada već spominješ da si se mučio sa 570IS...

 
Odgovor na temu

crnibombarder
Digitalni fotoaparati

Član broj: 23704
Poruke: 988
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: pcfoto.biz


+6 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva08.04.2010. u 08:37 - pre 170 meseci
Citat:
NShappy: Priča o slaboj podršci ne C/N aparata može biti faktor protiv kupovine, ali to pre važi za deselerove. Za kompakte, nije da treba velika podrška. Kada ga kupite, možda još jedna baterija, i to je to.

Nije bas tako, ne daj Boze da ti se pokvari neki Casio kompakt fotoaparat, gotovo sam siguran da nijedan servis u Srbiji nema delove za taj brend. Postoje jos neki brendovi sa manje-vise slicnim problemom, dok ovi najpoznatiji nisu iz te price.
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
195.252.98.*



+3 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva08.04.2010. u 13:05 - pre 170 meseci
NShappy,
ukratko, da ne miniramo Aleksandrovu temu potpuno. Nisam ja nesto posebno nezadovoljan, odnsono mislim da ni u dslr kit varijanti ne bi bilo mnogo lakse, zbog slabije blende kit objektiva da bih imao istu ekspoziciju morao bih da dizem na iso 800. Zbog toga sam pomenuo stabilisane velike blende, ti koliko se secam koristis sony, pa bi mogao da kazes nesto na tu temu. Canon s 90 ima blendu f2 ali na 28 mm, na "normalnoj" ziznoj daljini verujem da to pada na nesto slicno ovom sto vec imam. Taj Samsung zvuci dobro, ali nije se koliko znam jos pojavio i zaziveo ovde.
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-1.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva08.04.2010. u 18:10 - pre 170 meseci
Compact DSLR-wannabe Samsung NX10 gets reviewed but not liked

NX10 is afraid of darkness

NX10 is slow



GSM Arena - NX10
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva09.04.2010. u 13:52 - pre 170 meseci
Gde nalazite ove "prikaze" aparata...

Aparat je jako dobar za to zasta je namenjen i sasvim dobro se nosi:

http://www.dpreview.com/reviews/samsungnx10/

 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-78.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva12.04.2010. u 00:26 - pre 170 meseci
DPReview prikaz se prilično slaže sa mojim iskustvima. Za ciljnu grupu kojoj je namenjen je možda najveći minus kilavi Auto ISO mod, koji ja nisam ni probao.

@abu simbel: Potpuno si u pravu za kombinaciju veće blende i stabilizacije, K20D i 50/1.4 su bili jako fina kombinacija, recimo. Zato mi je žao što nisam upario EP1 sa 20/1.7 kako sam želeo, ali tako je ispalo.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-78.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Samsung NX-10, prva iskustva21.04.2010. u 20:06 - pre 169 meseci
Još 10-ak dana je prošlo. Utisci su i dalje prilično povoljni.

Baterija dosta dugo traje. AF je vrlo pouzdan. Nekad u jako malo svetla ume da se muči, ali su u tim okolnostima i DSLR-ovi imali muka. Menjanje veličine polja može da pomogne. Ugrađeni blic dosta fino meri i logično se ponaša.
JPG rezultati su sasvim pristojni. Mnogo pegla od ISO 800 na više, ali je to verovatno i bolje za ciljnu grupu.

Probao sam i RAW i rezultati su odlični. Nije uopšte loš senzor, kako je dpreview nagovestio. Novi Adobe 5.7 DNG konverter ume da prebacuje NX-10 RAW fajlove, iako to nisu napisali. Takođe smanji fajlove na pola..
Evo brzog rezultata RAW vs JPG na ISO 3200 vrlo nezgodnog subjekta - tekstil niskog kontrasta:



Možda ova moja priča o NX-10 i nije tako uzaludna. Načuo sam da će se uvoziti u Srbiju i da će mu cena biti "konkurentna". Verujem da bi za mnoge bio jako fina zamena za DSLR aparat, a lakši za korišćenje.
Za one zahtevnije isključivo ima smisla sa 30/2.0 objektivom. JAKO su dobar par!
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Samsung NX-10, prva iskustva

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9202 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.