Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux backup-restore

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Linux backup-restore

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5395 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pavle25
Neki Lik
Netko@Nesto
Zagreb, Hrv.

Član broj: 255567
Poruke: 8
161.53.245.*



Profil

icon Linux backup-restore24.03.2010. u 08:20 - pre 170 meseci
Pozdrav. Imam jedan problem.

Naime, imam 2 racunala, na jednom je stari debian sarge i na njemu sam napravio backup podataka, znaci backup servisa i njihovih konfiguracija, apache, ldap, radius i sve ostalo. Na drugom racunalu imam svjeze instalirani debian 5 i sad bi htio na taj debian vratiti backup koji sam napravio na onom drugom serveru.

No, kad pokusam vratiti kompletan backup, stroj mi se srusi, tj.zblesira i ne znam sto i kako dalje, pa vas pitam za pomoc. Da li bi trebao prvo stopirati servise koji su na tom debianu 5 pa onda vratiti backup ili kako?

Nakon sto napravim restore i restart kaze mi ovo:

fsck failed. Please repair manually and reboot. Please note
that the root file system is currently mounted read-only. To
remount it read-write:

# mount -n -o remount,rw /

CONTROL-D will exit from this shell and REBOOT the system.

Trazio sam i po guglu i svugdje, no nisam nasao rjesenje problema. Kako da uspjesno vratim backup?

Unaprijed hvala na pomoci i sugestijama.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 08:35 - pre 170 meseci
Ne mozes konfiguracione fajlove da vratis tek tako, sigurno ima nekih promjena u sintaksi.
Kako ti to uopste "vracas" bekap? Samo prekopiras sve te fajlove sa jedne na drugu masinu? Koji su to sve fajlovi?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

pavle25
Neki Lik
Netko@Nesto
Zagreb, Hrv.

Član broj: 255567
Poruke: 8
161.53.245.*



Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 08:54 - pre 170 meseci
napravio sam tar.gz svih vaznijih dijelova sustava, znaci /etc, /home, /var, /var/lib/ldap... itd i sad bih to trebao vratiti nazad na drugom stroju. Nisam bas nesto vican linuxu i linux sistem administraciji, pa sam dosao po savjet. Ovo je cisto u svrhu ucenja, nisam se do sada time bavio, a trebat ce mi za kasnije pa da naucim.

Moglo bi se reci da sam pocetnik u svemu tome, tako da nemojte zamjeriti na glupostima koje mozda kazem, tek se ucim tim stvarima jer me zanima linux i cackanje po njemu. Radim u virtualci tako da mogu srusiti cijeli sustav, igrati se s njime, sto god, jer imam backup tog os-a na drugoj particiji kompa pa lako vratim na pocetno stanje i pocnem sve iznova.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 09:19 - pre 170 meseci
Pretpostavio sam da si jednostavno čitav /etc samo prekopirao. E pa ne može to tako :)
Tu se nalaze neke ključne sistemske stvari koje zahjevaju određenu sintaksu koja se ipak manje ili više mjenja između 2 tako "daleka" release-a..
Bekapuješ i vraćaš samo ono što ti je potrebno i što ne dolazi kao glavna instalacija, ili naravno možeš sve da bekapuješ, da ne misliš mnogo, ali ne vraćaš sve jednostavnim kopiranjem nego neke stvari koristiš samo kao referencu.
Bekapuješ podatke.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

pavle25
Neki Lik
Netko@Nesto
Zagreb, Hrv.

Član broj: 255567
Poruke: 8
161.53.245.*



Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 09:35 - pre 170 meseci
Aha. A na koji nacin bi to onda trebao napraviti? Znam da je velika razlika izmedju 2 releasea, ali na ovom starom debianu je sve iskonfigurirano, i apache i ldap i mail server i dns i dhcp i kojesta drugo. Sad mene zanima da li je moguce backupirati to sve, sve te konfiguracije i to prebaciti na ovaj novi debian ili bi se trebalo iskonfigurirati sve ponovo, svaki servis zasebno, sto je posao ajme da se ubijes, a nisam dovoljno strucan da bi to znao, tj ponovo iskonfigurirati ldap npr.

Pa ako bi mi mogao dati neki hint, usmjeriti sto bih trebao napraviti, neki savjet ili nesto slicno....
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 09:39 - pre 170 meseci
Jedna od opcija je da to uradiš iz nekog alata, npr. webmina: bekapuješ konfiguracije izabranih servisa, posle bekapuješ podatke, pa kroz webmin na toj drugoj mašini vratiš konfig. Sve je naravno lakše ako su distribucije iste ili bar slične.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 10:03 - pre 170 meseci
Prosto kopiranje celog /etc-a ne moze nikako, a ono ti kuka zbog /etc/fstab garant ;-) Mozes da probas jedan po jedan fajl, dakle stari /etc/httpd.conf iskopiras (backup-ujes naravno novi) i onda restart servisa i vidis da li sljaka. Ako da - sledeci servis, ako ne vratis nov conf pa onda uporedis ta dva i neke bitnije stavke rucno izmenis, mozda se negde izmenila sintaksa kao sto rece Ty.

Mozes da probas i sa webmin-om ako ti je tako lakse a i ako imas uopste webmin na Sarge-u.
make love - !war
 
Odgovor na temu

pavle25
Neki Lik
Netko@Nesto
Zagreb, Hrv.

Član broj: 255567
Poruke: 8
161.53.245.*



Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 10:19 - pre 170 meseci
to sam htio izbjeci, da idem file po file i gledam sto trebam iskopirati i gdje itd...kontam da je to gore nego dependency hell od prije par godina :D

pogledat cu ove alate, webmin i sl, pa da vidim sto se iz toga moze izvuci, no ovako ici file po file i gledati gdje sta spada bi bilo posla ajme.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.kbcnet.rs.



+257 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 10:34 - pre 170 meseci
Da li ima na sarge-u? Svasta...
http://webmin.com/deb.html

Btw. to sam saznao kad mi je palo na pamet da povratimo nekako wd mybook kome je crkao hdd... pa je ispalo da moze debian na njega :)

[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 24.03.2010. u 11:46 GMT+1]
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 11:17 - pre 170 meseci
Hehehe, nisam siguran da ce da sljaka 1.5 na njemu, mozda neka matorija verzija ako je nadje - u svakom slucaju moze da proba, mada sumnjam da perl i openssl od pre 5 godina i danas su medjusobno kompatibilni :)

@pavle

Pa pretpostavljam da imas par servisa i par konfiguracionih fajlova - nije to kao da moras ceo /etc da poredis :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 11:32 - pre 170 meseci
Ma će šljaka sa stare na Sarge na novu, samo je pitanje koliko toga ima da se prebacuje. Može tu problem da prave eventualno neke razlike između verzija DEBIANA, odnosno novih i starih servisa. Ili migracija MySQL ili Sambe može da ispadne više od prekopiranja konfiguracije. Moraće tu da se zađe i korak-po-korak.
 
Odgovor na temu

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 12:51 - pre 170 meseci
Jel ti taj debian sto si stavio testing ili stable ?
Ako je testing slobodno zaboravi jer ce ti trebati mnogo ali mnogo cimanja da dodjes do nekih rezultata...

Sto se tice webmina na etchu je radio ne vidim sto ne bi radio i na sarge a i prilicno sam siguran da postoje starije verzije koje su kompatibilne u slucaju da poslednja verzija nije.
 
Odgovor na temu

pavle25
Neki Lik
Netko@Nesto
Zagreb, Hrv.

Član broj: 255567
Poruke: 8
161.53.245.*



Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 13:12 - pre 170 meseci
debian je stable, oba su, tako da onda smatram da tu ne bi trebalo biti problema. vidjet cu sto se da napraviti sa tim webmin suceljem, bas me zanima.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 13:23 - pre 170 meseci
Citat:

Sto se tice webmina na etchu je radio ne vidim sto ne bi radio i na sarge a i prilicno sam siguran da postoje starije verzije koje su kompatibilne u slucaju da poslednja verzija nije.


Radio je i meni na mandrake-u 9.0 - samo nisam siguran da moze da instalira 1.50 i na Sarge-u i na Lenny-ju i da li ce import posle raditi izmedju razlicitih verzija webmin-a u slucaju da nadje repo za Sarge ili deb. U svakom slucaju moze da proba, nista ga ne kosta...
make love - !war
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 13:43 - pre 170 meseci
Ja bi ti savetovao da kloniras sistem na drugi server i smestis ga u test okruzenje da ne dodje u interakciju sa production sistemom i ostatkom mreze.
Zatim probaj da odradis upgrade na Debian 4, a potom na Debian 5.

To sto ti zelis nije ni malo trivijalan posao, cak i za nekog mnogo iskusnijeg (kazes da nisi bas strucan za linux).

 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux backup-restore24.03.2010. u 13:52 - pre 170 meseci
Pa dobro, čovek kaže da mu je to sve za učenje, nije strašno ako nešto pokvari.
Javi šta radi, a šta ne, da dalje "simuliramo".
 
Odgovor na temu

pavle25
Neki Lik
Netko@Nesto
Zagreb, Hrv.

Član broj: 255567
Poruke: 8
161.53.245.*



Profil

icon Re: Linux backup-restore25.03.2010. u 09:56 - pre 170 meseci
eto ovako, stvar je slijedeca:

prvo, ovaj stari debian, sarge, je zapravo instaliran na fizicko racunalo/server koji se koristi za izlaz na net, preko njega ide sav mail firme, tj koristi se kao mail server, na njemu je ldap i sve to sto sam nabrojao. sustav je zastario i sef hoce da premjestim konfiguracije svih servisa na novo racunalo koje ce zamijeniti ovo postojece.

drugo, ovaj novi debian, 5, je trenutacno u virtualci (vmware) na mom stroju i tu sam za pocetak instalirao webmin 1.510 i moram reci da je program odlican, taman ono sto meni treba, e sad, tu nastupaju problemi.

pitao sam sefa da mi da dopustenje da instaliram webmin na onaj stari debian pa da pokupim sve te konfiguracije, no ne da, ne zeli da instaliram taj program tamo i stoga moram pjeske (a kako, pojma nemam). Sad vise ne znam sto da radim, kako da rijesim taj problem, rucno...itd.

nadam se da prilikom objasnjavanja nisam zakomplicirao stvari i da vam je jasan problem. sve se vrti oko jednog racunala. na tom racunalu je stari debian-sarge koji je postavljen kako sam opisao i sad sef hoce da ja pokupim sve konfiguracije s tog racunala, istestiram u virtualci, tj. da tu vratim te konfiguracijske datoteke i da ako radi, da onda ta virtualka zamijeni ono fizicko racunalo. E, sad, kako to napraviti, pojma nemam, posto sam linux pocetnik, a sefu to treba.

moze neki help, hint, nesto....? jer bas ja znam gdje se nalaze konfiguracijske datoteke za ldap npr, da li ih ima vise, i koje su, sto bih trebao iskopirati/prebaciti, da li trebam prije toga stopirati servis, pa ga kasnije podici. jer ak napravim nesto, iskopiram jedan dio konfiguracijskih datoteka, a zbog neznanja ispustim neki drugi dio koji je mozda vazan, servis nece raditi.

Nikad prije takve stvari sa linuxom nisam radio, tako da nemam pojma, a moram napraviti. Any help?
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Linux backup-restore25.03.2010. u 14:18 - pre 170 meseci
Ako ne znas sta radis ili nisi siguran, onda ti je najsigurnije ono sto sam ti predlozio: kloniranje sistema + upgrade.
Naravno da bi i to izveo, trebalo bi ti malo znanja kako se klonira linux sistem. Obrati paznju da kloniranjem sistema (u zavisnosti od metode), mozes slucajno da unistis originalni sistem!


 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Linux backup-restore25.03.2010. u 16:58 - pre 170 meseci
Citat:
combuster: verzija webmin-a u slucaju da nadje repo za Sarge ili deb.

Da si malo bolje pogledao link koji sam ostavio, video bi:
Citat:
Using the Webmin APT repository
..
deb http://download.webmin.com/download/repository sarge contrib

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux backup-restore25.03.2010. u 18:01 - pre 170 meseci
Eh da sam... :P 4-eyes i ne vidim, pa poseta oftamologu mi ne gine :)

My mistake :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Linux backup-restore

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5395 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.