Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

odnos zupcanika pomoc ???

[es] :: Fizika :: odnos zupcanika pomoc ???

[ Pregleda: 5652 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

wolfhn
vozac
herceg novi

Član broj: 254745
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon odnos zupcanika pomoc ???15.03.2010. u 18:45 - pre 171 meseci
Pozdrav ljudi trebala bi mi pomoc oko jednog problema koji imam ???

Dakle moje pitanje je koji odnos bi trebao da bude izmedju dva zupcanika (lancanika) ako bih zelio da pokrenem 2 tone na pedale...???
dakle brzina nije bitna moze brzina hoda ili cak sporije vazno je da se samo krece ???
znam da cudno zvuci ali nekom logikom idem da je to moguce samo me zanima koji odnos bi trebao biti tj koliko manji treba da bude lancanik na pedalama u
odnosu na onaj na pogonskoj osovini...ako iko moze da mi da odgovor to su fizicari zar ne :)
hvala punoo unaprijed...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???15.03.2010. u 22:28 - pre 171 meseci
Herceg Novi je na moru, zar ne? Morem plove razni camci i brodici i nekom prilikom sam bio svedok kako su izvlacili na obalu jedan brodic, da bi ga popravili. Imali su 3 cekrka, sa celicnim sajlama i sistemom zupcanika, i pomocu toga su izvukli brodic. Ne znam kako se zove taj cekrk, to je ono sto je stabilno, pricvrsceno za zemlju, koristi se i za razvlacenje armature i slicno, i tamo imas dobar primer tih zupcanika.

Evo - vitlo = http://hr.wikipedia.org/wiki/Vitlo ili ovo http://www.jk-nautika.hr/index...e=pregled&id_kategorije=67 a evo jednog gde pise da je za 1 tonu i vrti se rukom http://wobyshop.com/ProizvodDetaljno.aspx?KatOznaka=76105310

Nadam se da sam pomogao, makar idejom.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

wolfhn
vozac
herceg novi

Član broj: 254745
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???15.03.2010. u 22:55 - pre 171 meseci
Hvala na ideji... ali...uvijek ima ali...

Potrebna mi je konstantno kretanje...na pedale :) kao biciko ali biciklo od 2 tone :) zbog konstantnog kretanja mi je neophodan sistem na pedale samo ne znam koji odnos zupcanika da pravim... mislim ovo sa cekrkom je ok ali u ovom mom slucaju nije prakticno...u svakom slucaju hvala :)
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???15.03.2010. u 23:42 - pre 171 meseci
2 tone mase?Kud vučeš to,gore dole ili po vodi?Reci koju silu želiš postići.
Ko će okretati pedale?konj,čovjek ili djete?Da pogađamo?


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???16.03.2010. u 00:46 - pre 171 meseci
Citat:
wolfhn: Hvala na ideji... ali...uvijek ima ali...

Potrebna mi je konstantno kretanje...na pedale :) kao biciko ali biciklo od 2 tone :) zbog konstantnog kretanja mi je neophodan sistem na pedale samo ne znam koji odnos zupcanika da pravim... mislim ovo sa cekrkom je ok ali u ovom mom slucaju nije prakticno...u svakom slucaju hvala :)
Znam da ovo nije direktno ono sto bi ti hteo, ali recimo ovaj od 1 tone se vrti rukom, noge su jace ali drugacije rade od ruku - ruka moze skoro stalno da vuce/gura, a noga uglavnom samo gura. I naravno, potrebno je taj sistem razraditi. Recimo, ovako - uzmes neki od tih navedenih konstrukcija, sklonis onu rucicu za okretanje, a umesto nje tu stavis lancanik, recimo kao sto je onaj veliki na biciklu. Na dodatnu osovinu stavis isti takav lancanik, sa pedalama. Sada imas osnovu da vec gotovo vitlo pokreces pedalama. Za pedale bi ti trebala neka masa, da odrzava kretanje kad jedna noga zavrsi pokretanje a druga tek sto je naisla.

Sve ovo mozes "napraviti" i olovkom, ne moras odmah praviti od gvozdja. Racunaj - covek tezine x kg stoji na pedali, lancanik je nesto manji, pa ce se sila povecati kontra njihovoj razmeri. To ti je neka pocetna sila za dalji proracun itd.

Znaci, jedno je konstruktivno izvodjenje, kako sta postaviti, a drugo su dimenzije celog uredjaja i njegovih pojedinih delova. Ti si nekako izjednacio konstrukciju sa odnosom zupcanika, sto nije isto. Kod vec spominjanih uredjaja se cesto vidi i taj odnos, pise tamo recimo 4:1 ili nesto slicno. Hajde da uzmemo da covek moze neko duze vreme da razvija nogama 20 kg, onda ti je odnos lako izracunati 2000 : 20 = 100 : 1 i sad redjas tamo vise zupcanika da dobijes taj odnos i to je to. Ali se to moze uraditi na mnogo nacina - obicni zupcanici, puzasti reduktor itd., i naravno, krajnja osovina mora da moze izdrzati 2 tone.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

wolfhn
vozac
herceg novi

Član broj: 254745
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???16.03.2010. u 01:02 - pre 171 meseci
Hm.. ovako te 2 tone sto kazes ne vrse pritisak na jednu osovinu vec na dvije...ravnomjerno rasporedjeno...
a sto se tice pitanja kuda to ide ...dakle u pitanju je potpuno ravan teren ...teret je dakle rasporedjen na dvije osovine na cijim su zavrsecima naravno pneumatici...masa tog uredjaja(vozila kako li vec) i tereta je zajedno 1.5 ili 2 tone... covjek okrece pedale da odgovorim i na to pitanje...
Za sada hvala puno vec mi je od velike pomoci...nadam se da ce ovih par informacija znaciti da dodjete na jos neku od ideja i tacnijeg rezultata...
hvala jos jednom :)
 
Odgovor na temu

wolfhn
vozac
herceg novi

Član broj: 254745
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???17.03.2010. u 17:48 - pre 171 meseci
@Tomislav

Tomislave ne bih da vam dosadjujem ali Vi ste jedini koji je pokazao volju da mi pomogne ... pa da pokusam da vas zamolim opet da na osnovu mojih mozda konkretnijih podataka donesete jos konkretnije zakljucke...
Najbolje bih vam priblizio situaciju ako bih Vas zamolio da zamislite da je to u stvari automobil od ukupne mase od 1.5 do 2 tone...koji zelim da pokenem na pedale...kao sto sam prije navodio nije bitna brzina kretanja...prosjecna brzina laganog hoda je sasvim dovoljna...isticem da mi je neophodno da samo jedna osoba pokrece pedale...Vasa ideja sa cekrkom je bila fenomenalna...samo jos ako biste mogli detaljnije da mi izracunate nacin postavljanja i odnos velicine zupcanika...
Ne bih Vam dosadjivao ali meni je ovo jako bitan projekat iako tako mozda na prvi pogled ne djeluje...
Jako sam zahvalan unaprijed...puno pozdrava...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???17.03.2010. u 19:35 - pre 171 meseci
Sada je nesto jasnije. Na pocetku je izgledalo da je sila u vucnoj sajli / lancu vec odredjena i da iznosti 2 tone. Ukupna tezina od 2 tone za vucu trazi daleko manju silu od te dve tone.

Ja ti nazalost ne mogu mnogo pomoci, jer sam star i bolestan, a i odavno sam napustio struku i sa konkretnim proracunima vise nemam dodira. Mogu ti medjutim dati jos jednu ideju, sad kad si malo vise objasnio. Postoje teretna vozila a i vozila za putnike (rikse) koja pokrece jedna osoba pedalama, a obicno ima tri tocka i krece se prilicno brzo. Obzirom da su tockovi veoma veliki, a pogonski lancanik na istoj osovini mali, ti tu imas vrlo veliku rezervu za povecanje sile a smanjenje brzine. Preporucujem ti da se obratis nekom servisu bicikala, oni ce razumeti trik i moracete malo da eksperimentisete, a svakako ce ti trebati nesto jace, kao oni spominjani cekrci / vitla, a koje ce jedna osoba pokretati kombinacijom pedala i lanca / lancanika.

Za razliku od ove rikse na slici, koju sam najbrze nasao na Internetu, oni teretni tricikli pozadi imaju veci lancanik, odnosno onaj kod pedala i onaj na osovini mislim da su jednaki, jer su kraci lanca paralelni, sto znaci da tu imas prilicno sile.

To sigurno neces moci da razresis sam, ali je sreca da ti ne treba prevelika sila, pa ce ti garantovano znati da pomogne neki takav majstor.

Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

wolfhn
vozac
herceg novi

Član broj: 254745
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???17.03.2010. u 21:13 - pre 171 meseci
@Tomislav

Tomislave velika Vam hvala...trebalo mi je da neko strucniji potvrdi da je to izvodivo da ne ulazim u trosak bez pokrica...
U svakom slucaju uspeo ja to da izvedem ili ne Vama hvala na trudu i vremenu...
Veliki pozdrav iz Herceg Novog i jos jednom ...iskreno HVALA
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???18.03.2010. u 09:59 - pre 171 meseci
Pa to zavisi od trenja kotrljanja, a trenje kotrljanja zavisi od stanja puta i
stanja pneumatika kao i od trenja u ostalim međusobno pokretnim delovima
bicikla.
Izmeri empirijski vučnu silu za nekoliko manjih opterećenja i nacrtaj dijagram
pa ekstrapoliraj vučnu silu za tvoje opterećenje - a odatle odaberi odnos
zupčanika koji ti odgovara.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???18.03.2010. u 16:05 - pre 171 meseci
Evo jos par reci. Prvo da ubacim sliku.



Ovo je dokumentovano na nekom sajtu, slucajno izabranom, mislim da je iz Hrvatske http://www.jk-nautika.hr/index...e=pregled&id_kategorije=67, ali trenutno gledamo samo tehnicku stranu.

Nosivost je 630 kg. Ubedjen sam, da za vucu one 2 tone nije potrebno toliko, jer recimo kombi od 2 tone, na ravnom, suvom putu, mogu pokrenuti 4 coveka a tesko da oni mogu gurati po 100 kg u horizontalnom pravcu.

Ako je tako, onda rucicu mozemo zameniti kracom, odnosno staviti lancanik manjeg precnika, mozda bi odgovarao tacno isti kao sto je na pedalama. Nogama se moze verovatno relativno lako duze vremena raditi silom 10 do 20 kg, pa bismo na dva puta manjem lancaniku dobili duplu silu, 20 do 40 kg, sto je prema podatku iz opisa vitla da je odnos 4,1:1, na sajli 80 do 160 kg priblizno. Eto konkretnog resenja za male pare, jer ovo vitlo kosta oko 50 eura.

Doduse, potrebna je jos neka konstrukcija, gde bi se ucvrstio ram bicikla i vitlo, u cvrstu vezu, kao i izrada osovine za lancanik, koji bi zamenio rucicu. Menjanjem lancanika na toj osovini bi se moglo eksperimentisati - veca sila / manja brzina, manja sila / veca brzina.

Iako je sve ovo samo na osnovu nekog osecaja i pretpostavki, verujem da je prilicno realno.


[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 18.03.2010. u 17:23 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

wolfhn
vozac
herceg novi

Član broj: 254745
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: odnos zupcanika pomoc ???19.03.2010. u 18:59 - pre 171 meseci
@ Tomislav

Tomislave hvala Vam puno jos jednom...ne samo da ste mi dali ideju vec ste samoinicijativno dali i konkretno resenje...
Sada mislim da sam spreman da pocnem sa izgradnjom i eksperimentisanjem...
Kada budem dosao do nekog konkretnog ploda tog rada obavezno cu Vas kontaktirati da vidite u cemu ste dali doprinos...

Hvala Vam puno na trudu...

Veliki pozdrav...
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: odnos zupcanika pomoc ???

[ Pregleda: 5652 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.