naravno.
Koriscenje malih slusalica bubica pravi veci pritisak na bubnu opnu, cime utice na cesto krivljenje silija, malih dlachica koje filtriraju zvuk u usnoj duplji. Otpor silija se vremenom smanjuje usled redovnog krivljenja, sto dolazi do toga da se sve teze i sporije vracaju u stanje u kome im je moguce da rade svoj posao kako treba. Sve to lepo dovodi do toga da se ljudima preko 40 godina starosti polako spusta gornja granica frekvencijskog opsega, odnosno sve losije i losije cuju vise frekvencije. Prosecan 45-godisnji covek koji je bio izlagan napadima velike jacnie zvuka (sto ne mora da znaci samo bubice, vec i redovno stajanje pored zvucnika, aerodromske piste i slicni izvori zvuka jakog intenziteta) gotovo uopste ne cuje zvuke preko 15kHz.
Vazno je izdefinisati sluh: i sa smanjenom gornjom granicom opsega covek je u stanju da savrseno cuje govor, sto je naravno neophodno na zivot. Medjutim pri slusanju muzike visi harmonici se cuju sve slabije i slabije, ako se uopste cuju. A koliko god to mozda cudno zvucalo, veliko bogatstvo u muzici je zapravo u visim frekvencijama.
Resenje: ako ste prinudjeni da koristite slusalice, neka budu sto vece :)
Ako se bavite zvukom/muzikom pregledajte sluh svakih 6 meseci.
Upotreba ear plugs takodje donekle pomaze ocuvavanju sluha.
Najveci problem s bubicama je sto ljudi mnogo vole da ih koriste: trip je imati male sluske koje mozes da stavis u dzep, mozes da ih nosis sa kapom i slicno. ali proizvodjaci istih prave sve glasnije i glasnije modele umesto da razvijaju vece sluske koje ujedno daju i neku protekciju od spoljasnjih zvukova. Koliko puta ste prosli pored nekog ko ima malene malene slusalice a zvuk tresti svuda oko njega. Bljak ;]
FBzP