Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mala nedoumica oko umrezavanja.... :)

[es] :: SOHO Networking :: Mala nedoumica oko umrezavanja.... :)

[ Pregleda: 897 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mixxx007
Milos Filipovic
Beograd

Član broj: 84032
Poruke: 19
109.93.60.*



Profil

icon Mala nedoumica oko umrezavanja.... :)23.02.2010. u 18:42 - pre 172 meseci
Naime, zadnja dva dana sam bas dosta citao teme na ovom forumi oko umrezavanjavise racunara u lokalnu mreze, koji bi izmedju ostalog imali i izlaz na net...

Planiram da ove, eventualno sledece nedelje sa drugarima u lokalu otvorim igraonicu koja bi imala 12 racunara i jedan server.
Moja zamisao je bila sledeca: posto lokal ima dve odvojene prostorije (deli ih zid, a naravno postoje vrata ;-)...) hteo sam da 6 racunara stavim u jednu, a drugih 6 u drugu prostoriju. ADSL ruter (telekomov Jet Speed) bi povezao na server (koji u sebi ima dve LAN kartice) i iz servera bi doveo kabl do switch-a....
E sad tu nailazim na nejasnocu.

Pitanje 1. Ako switch ima 8 izlaza, da li je bitno u koji cu da prikljucim kabl iz servera?
Pitanje 2. Ako prikljucim recimo redom server, pa zatim ostalih 6 racunara iz jedne prostorije, da li mogu da u preostali 8 prikljucak povezem jos jedan isti takav switch na koji bi povezao ostale racunare? .....ili je bolje da uzmem switch sa 16 izlaza?
Pitanje 3. Koju vrstu kablova da koristim (ukrstene UTP, ili......)?

P.S.Wireless ne bi koristio jer "ne moze to bez kabla" :-)

Sa ovim bi trebalo da bude zakljucena pricao o fizickom povezivanju.... Tako da sad na red dolazi softversko podesavanje.... :-)

To mo je malo vise nejasno pa bih odmah presao pitanja....

1.Da li treba da dodatno podesavam telekomov ruter ili da ostavim default podesavanja???
2.Kako bi izgledala podesavanja lan kartice na kojoj je ruter (ip adresa, itd...) osim toga sto moram da cekiram opciju kojom dozvoljavam da ona deli internet konekciju?
3.Za drugu karticu mi je jasno da njen (kao i ostalih racunara) default gateway trea da bude IP adresa kartice na koju je nakacen ruter, ali mi nije jasno kako dodeliti IP adrese toj kartici i ostalim racunarima?
4.Da li ce se u slucaju resetovanja rutera morati ponovi podesavati parametri...???

Hvala svima unapred, veliki pozzz!!!!
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Mala nedoumica oko umrezavanja.... :)23.02.2010. u 20:12 - pre 172 meseci
Odgovor na pitanje 1: Ne
Odgovor na pitanje 2: Da
Odgovor na pitanje 3: Obične (ne cross over)


Koju ti malu nedoumicu imaš?

Koja je uloga tog "servera"?


 
Odgovor na temu

mixxx007
Milos Filipovic
Beograd

Član broj: 84032
Poruke: 19
109.93.60.*



Profil

icon Re: Mala nedoumica oko umrezavanja.... :)23.02.2010. u 21:04 - pre 172 meseci
Izmedju ostalog bi trebao da instaliram na njega cafestation, posto sam kupio licencu. Znaci preko njega bi kontrolisao ostale racunare (pustao vreme, otvarao naloge)....
A i mislio sam da na njega ubacim i softperfect bandwith manager, da bi mogao podjednako da podelim internet na sve racunare...

Interesuje me da li je bolje da se uzme dva switcha ili jedan, ili je u krajnjem slucaju svejedno....

I naravno ne znam koji je postupak konfigurisanja LAN kartice da bi svi ostali kompjuteri imali Internet konekciju....
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Mala nedoumica oko umrezavanja.... :)

[ Pregleda: 897 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.