Zidar Canada
Član broj: 15387 Poruke: 3085 *.eqao.com
|
Svaka cast toj skoli! Chart o kome govoris je osnovna stvar za razumevanje funkcionisanja organizacije (firme, preduzeca, kompanije) za koju treba napraviti informacioni sistem (bazu podataka).
Ako te ne mrzi, evo ti kako to u stvari funkcionise. Mozes da mi verujes, jer me za taj posao placaju poprilicno dolara. Ostavi neki e-mail pa da ti posaljem linkove i neke primere (ej, primeri "iz prakse", pa jos ia Amerike).
Ovako:
Tvoj IS treba da pomogne da se osnovni biznis kompanije bolje i lakse radi. A to ne moze dok ne razumes sta i kako ta kompanija radi. Jedan od efikasnih nacina za objsniti kako i sta kompanija radi jeste poseban tip flowcharta koji se srece pod razlicitim nazivima (departmental process flowcart, cross functional chart, swim lane diagram, "who does what chart").
Zamisli diagram toka, slican onome sto programeri prave kad pocnu da uce zanat. To imas u UML kao "Activity Diagram". To je naprosto niz pravougaonika koji predstavljaju neke aktivnosti i slede jedan iz drugoga. Tako je graficki opisan tok aktivnosti u nekom procesu. Unutar pravougaonika pise STA se radi u tom koraku. Napravi jedan takav diajgram za neki proces. Zbog razumevanja, dobro je da ima bar 7-8 aktivnosti. Pored pravougaonika napisi KO to radi. KO to radi moze da bude razliciti ljudi, razliciti sektori (departments) preduzeca, zavisno od nivoa detaljnosti. Prebroj koliko ima ucesnika u procesu. Uzmi novi list papira, evropski A3 ili americki 11x17. Podeli list tankim vertikalnim linijama na onoliko kolona koliko imas ucesnika u procesu i na vrhu napisi ime (KO) svakog od ucesnika. Onda uzmi originalni flowchart. On izgleda nakako pravolinijski, kao lanac aktivnosti u poneki "diamond shape" za odlucivanje. AKtivnosti sa originalnog, pravolinijskog flowcharta treba da se nanaesu u odgovarajuce kolone na novom, cross-functional chartu. Dobices u sustini isti flowchart, samo vise ne izgleda pravolinijski nego su pravougaonici razvuceni levo i desno - sede u razlicitim kolonama.
Svaka kolona (swim lane) ce da sadrzi tacno one aktivnosti koje taj ucesnik u procesu obavlja. Tada se lako uocavaju putevi kojima idu dokumenti i informacije. Lepo se vidi ko kome sta pradaje i kako finalni proizvod od sirovog materijala postaje nesto upotrebljivo. Proizvod ne mora da bude nesto materijalno, moze da bude i informacija, usluga, dokument. Narucioci posla ne umeju da nacrtaju ove dijagrame, ali ih veoma lepo razumeju kad im se pokazu. E zato ti kao sistem dizajner, data base modeler ili slicno moras s njima da razgovaras i pripremis takav diajgram pa im pokazes. Onda oni vide da li je uhvacena sustina ili ne, i posle par iteracija vi imate pred sobom njihov business process. Onda oni pokazu prstom gde misle da bi im trebala pomoc informacionog sustema. Na primer: "E ovde hocemo da vidimo izvestaj na kome pise....", "Ovde se unose podaci o klijentu i transakciji". Posle toga developer ima mnogo bolju skliku o tome sta se hoce i moze da se baci na posao - data model, pa aplikacija, nikako obrnuto. Nazalost, mnogi rade upravo obrnuto, cak i u Americi.
:-)
|