Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7706538 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

v.vuksanovic
Thessaloniki Greece

v.vuksanovic
Član broj: 228043
Poruke: 98
...183.85.dsl.dyn.forthnet.gr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.12.2013. u 21:54 - pre 126 meseci
Pa stanje je logično da povratna voda ima temperaturu od 50C tj nižu nego ona što je na vruhu akumulatora toplote.
 
0

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.12.2013. u 22:04 - pre 126 meseci
Evo par slika. Mislim da su mi bočni turbulatori premali, mada su svi istih dimenzija. Sutra ću da proverim dimnjak. Da ne bude da sam aljkav - kotao je juče detaljno očišćen. Sva ova strava i užas je nastala za 24h.








Prikačeni fajlovi
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.12.2013. u 23:37 - pre 126 meseci
ovo je bas prljavo...naslage su debele,jel ima razlike u grejanju posle ciscenja?
kod mene se nahvata za 5-6 dana al ne ovoliko i onda mi raste temperatura dima,posle ciscenja sve ok..e sad ne znam kako moze da se ocisti ovaj kotao do metala jer ima isuvise krivina i izbocina sto otezava ciscenje,
ja na mom kotlu bez problema sve skinem do metala za desetak minuta jer su izmenjivaci ravne ploce...
Ecopell 35
 
0

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.12.2013. u 23:57 - pre 126 meseci
Citat:
pankec: ovo je bas prljavo...naslage su debele,jel ima razlike u grejanju posle ciscenja?
kod mene se nahvata za 5-6 dana al ne ovoliko i onda mi raste temperatura dima,posle ciscenja sve ok..e sad ne znam kako moze da se ocisti ovaj kotao do metala jer ima isuvise krivina i izbocina sto otezava ciscenje,
ja na mom kotlu bez problema sve skinem do metala za desetak minuta jer su izmenjivaci ravne ploce...

Čelična četka i pola sata gimnastike. U kanalima ostaje najviše neočišćene prašine. Kad se kotao očisti brže se zagreva ali to kratko traje jer se brzo nahvataju naslage
 
0

mpredrag
nis

Član broj: 18912
Poruke: 21
94.228.233.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 00:27 - pre 126 meseci

Potrebna pomoć oko parametra za "B-Max" 25Kw sa foto senzorom,model iz 2013

Fabrički;
1...02,2 sek 1100o/m
2...03,3 1150
3...04,4 1170
4...05,5 1230
5...06,5 1300

Vreme doziranja 30sek
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 03:51 - pre 126 meseci
Citat:
mpredrag: Potrebna pomoć oko parametra za "B-Max" 25Kw sa foto senzorom,model iz 2013


vidim da su promenili parametre, ja imam b-max 50kw od prosle godine.
kod mene su razliciti parametri i ventilator je na procenat 0-99 snage.
najmanja snaga mi je
P1 - puz 0.5 sec ventilator 38 doziranje na 60 sec
Na P5 je vreme puza 2 sec

Prosle godine kad su mi ugradili gorionik parametre doziranja su bile dvaputa vece nego kasnije kad sam ja nesto smanjio. Uvek sam mislio da sam stavio manju nego fabricnu dozu za svaku snagu 1-5.
Standardno mi je gorionik radio na snagu 4 sto bi fabricki dao 40kw ali misleci da sam sam je znatno (dvaput) smanjio parametre nisam smeo da idem nize od 4 posto mi je kotao 55kw. Pre nekoliko dana rekoh da probam snagu 3, i imam iste rezultate uz neznatno majnu potrosnju.
Zato sam se mislio kako da znam koliko odprilike daje gorionik pri svakoj snazi, posto nisam imao predlog sto bi bili tacni parametri.
Izmislio sam da merim gramaturu doziranja u svakoj snazi ( skinuo cev na vreme doziranja i merio sam po 10 doziranja pri svakoj snazi da bih sto bolje rezultate imao), i izlazi da gorionik u namanjoj snazi trosi 2.7kg/h, a u najvecoj 7.9kg/h
Sto izadje da sada su odprilike tacni za snage koje trebaju da daju sem snage 5. Dali je gorionik fabricki bio stelovan da trosi TURBO, ili majstor kad ga je montirao povecao parametre, to ne mogu da kazem posto nemam originalno uputvo gorionika!!!
Imam uputstvo Termec gorionika ( koji je isti -nesto starija verzija) parametri su jos 3 puta veci nego sto ja imam momentalno, sumnjam da je zbog starije verzije, pa i razliciti parametri.

Najbolje ti je da meris po 10 doziranja pri svakoj snazi, pa ako ti je vreme doziranja na 30 sec , ta ukupna tezina se trosi za interval od 300 sec ili 5 minuta, pomnozis to sa 12 i dobijes potrosnju na 1 sat.
Uzeci kao standard da 1kg/h pelet treba da daje 5kW/h energije tacniije ces podesiti koliko trosi na sat, i koliko daje KW pri svakoj snazi. Ne zaboiravi da dodajes rukom nesto peleta dok meris da se ne bi gorionik ugasio, i skines cev samo za vreme doziranja i stavis ga opet na mesto jer vetar duva od puza.

Kad stelujes potrosnju onda pocnes da radis sa ventilatorom, imas dosta predloga kako treba da izgleda plamen , a to se sredi uz podesavanje ventilatora.

[Ovu poruku je menjao ponline dana 16.12.2013. u 16:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ponline dana 16.12.2013. u 16:38 GMT+1]
 
+1

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 06:55 - pre 126 meseci
@mymooon68 : i dalje će se taložiti ako ti je temp. u kotlu 45c mora biti bar 72-3 c i što pre mešni ugraditi
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 08:01 - pre 126 meseci
Citat:
boree: @mymooon68 : i dalje će se taložiti ako ti je temp. u kotlu 45c mora biti bar 72-3 c i što pre mešni ugraditi

A može li ovako (razmišljanje jednog laika): Kotao podešen da radi na 73°C (modulacija) a sobni termostat povezan na cirkulacionu pumpu. To znači da pad temperature u sobi aktivira pumpu, a gasi kad dostigne zadatu temperaturu. Za to vreme u kotlu konstantno 73°C. Nešto kao imitacija mešnog ventila. A možda i grešim?
 
0

mpredrag
nis

Član broj: 18912
Poruke: 21
94.228.233.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 08:23 - pre 126 meseci
ponline
Najbolje ti je da meris po 10 doziranja pri svakoj snazi

Da i ja sam merio doziranje i nešto mi je čudna proporcija? puž je bez centralne cevi isti je kao i u gorioniku.Nisam još dobio zadovoljavajuće sagorevanje plamena.

Pelet je Forest i ima dosta peska, čistim svakog dana.
Puž je radio na 50sek zato su 12 merenja


[Ovu poruku je menjao mpredrag dana 16.12.2013. u 09:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mpredrag dana 16.12.2013. u 09:51 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 11:22 - pre 126 meseci
Zdravo ,

Odlucio sam da predjem na grejanje na pelet i u mom uzem izboru su ostala dva kotla : Ferroli SFL3 gusani i Bosch b2000 celicni .
Molibo bih za savet sta je bolje uzeti da li gusani ili celicni .?.
 
0

djunis82
Ivan Đunisijević
Čačak

Član broj: 318190
Poruke: 66
82.117.197.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 11:25 - pre 126 meseci
Citat:
mymoon68:
Gorionik M&B na kotao Viadrus U22 snage 30kw (6 članaka). Greje se oko 90 m2 prizemne, polu izolovane (samo severna strana) kuće sa dobrom PVC-stolarijom. Cirkulaciona pumpa je direktno vezana za sistem i radi 24h dnevno. Nije ugrađen mešni ventil. Temperatura u kotlu 43°C podešeno na modulaciju, a u sobama je oko 21-22°C. Greje se 24h s tim što od 01-06h radi na 19°C. Promenio i pelet, stavljao i livene pregrade, smanjivao i povećavao snagu gorionika, . . . i opet ništa. Mene trenutno grejanje košta 1.000 dinara dnevno. Jedino da uzmem macolu pa da . . .


Ako smem laicko-korisnicki da primetim nesto. Ukoliko vama gorionik zaista radi 24 kako kazete, onda vam nije problem potrosnja jer 55kg/24h = 2,3kg/h, sto je, recimo, korektna potrosnja... Rekao bih da nije problem gorionik, nego nesto sto bi trebalo da upotrebi proizvedenu toplotu... Uzgred, imamo isti kotao (Viadrus), iste snage...

A sto se tice mesnog ventila, stisnite se jedan dan tokom ove nedelje, ionako ne najavljuju preterano hladne dane i UGRADITE GA. Cela operacija ne bi trebalo da traje duze od par sati.... Ako krene majstor u 8h, u 15h cenim da cete ponovo ukljuciti grejanje...
 
0

v.vuksanovic
Thessaloniki Greece

v.vuksanovic
Član broj: 228043
Poruke: 98
...183.85.dsl.dyn.forthnet.gr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 11:38 - pre 126 meseci
Citat:
Misa2012:
Pozdrav svima!
Od ove sezone se grejem na pelet. Kotao Topling 40 kw. Grejna povrsina 360 kvm, tj dva odvojena objekta dobro izolovana Stirodur 5 cm.
Pelet ALM Kraljevo. Potrosnja za 24 h je 50 - 55kg.
Mesni ventil nije ugradjen, u planu je sledece sezone ugradnja akumulatora toplote od 1200 litara, nema mesta za veci.

S obzirom da mi je ovo prva sezona na pelet, zadovoljan sam potrosnjom, jedino nisam siguran za pelet ostavlja dosta zgure, sljake ili kako se vec zove. Ovih dana cu probati Bioenergu pa cu moci da uporedim.


Mišo ako nije tajna koliko si platio kotao, i elektronika jel ima 4 ili 6 dugmadi
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 11:59 - pre 126 meseci
Citat:
SKIDANOVIC:
Zdravo ,

Odlucio sam da predjem na grejanje na pelet i u mom uzem izboru su ostala dva kotla : Ferroli SFL3 gusani i Bosch b2000 celicni .
Molibo bih za savet sta je bolje uzeti da li gusani ili celicni .?.

ja koristim bosch i vrlo sam zadovoljan kako radi na pelet,na ugalj i ne bas..lako se cisti i stepen iskoriscenosti je oko 90% sto je vrhunski,to na livenim kotlovima tesko da moze da se ostvari..

Ecopell 35
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 12:06 - pre 126 meseci
Znaci Bosch B2000 je po vama dobra investicija, recite mi da li je vas kotao cist pelet kotao ili je ona kombinacija na sva cvrsta goriva.
Video sam da ima dve mogucnosti cist pelet i kombi .

Hvala
 
0

v.vuksanovic
Thessaloniki Greece

v.vuksanovic
Član broj: 228043
Poruke: 98
...183.85.dsl.dyn.forthnet.gr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 12:14 - pre 126 meseci
Skidanoviću baci pogled i na TOPLING BT 25, 40, 50 ima naj jače sertifikate i iskorišćenost
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 12:33 - pre 126 meseci
Svaka pomoc bi mi dobrodosla , kao i odgovor da li je bolje uzeti Boschov komplet :

BOSCH SPECIJAL


Ili je bolje kombinovati . Kvalitet je prioritet a ne cena .

Hvala
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 12:52 - pre 126 meseci
mislim da je razlika samo u vratima tj.uz bosch pelet idu vrata za gorionik a uz obican ne,dakle moras posebno da ih kupis oko 140e je cena ...ja sam uzeo obican bosch i jednu sezonu koristio ugalj ove godine uzeo vrata i gorionik...prilikom montaze vade se resetke iz lozista tako da prelazak na cvrsto gorivo i nije jednostavna rabota...e sad sta je povoljnije ne bih znao...
d li je dobra investicija vreme ce pokazati ali ja sam prezadovoljan...ranije nisam smeo da pipnem dimovodnu cev dok na boschu bez problema...merio sam gasove analizatorom i pre stelovanja iskoriscenost je bila 80% posle zmajdinove intervencije i stelovanja 90-92%...a neki dan sam dodatno ubacio jos jedan turbulator i spustio temperaturu dima za 20 do 40c ..
fora je sto je kotao vrlo pristupacan i mozes da se igras sa njim cela gornja ploca se podise i sve je pristupacno za ciscenje tako da na svakih 5-6 dana ja ga ocistim za deset minuta ja lozim kostice od visnje koje nisu bas dovoljno suve pa imam malo vise pepela ali nije mi tesko da ga periodicno ocistim...a gorionik svako vece ...
Ecopell 35
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 12:55 - pre 126 meseci
Citat:
ponline:
Citat:
mpredrag: Potrebna pomoć oko parametra za "B-Max" 25Kw sa foto senzorom,model iz 2013


vidim da su promenili parametre, ja imam b-max 50kw od prosle godine.
kod mene su razliciti parametri i ventilator je na procenat 0-99 snage.
najmanja snaga mi je
P1 - puz 0.5 sec ventilator 38 doziranje na 60 sec
Na P5 je vreme puza 2 sec

Prosle godine kad su mi ugradili gorionik parametre doziranja su bile dvaputa vece nego kasnije kad sam ja nesto smanjio. Uvek sam mislio da sam stavio manju nego fabricnu dozu za svaku snagu 1-5.
Standardno mi je gorionik radio na snagu 4 sto bi fabricki dao 40kw ali misleci da sam sam je znatno (dvaput) smanjio parametre nisam smeo da idem nize od 4 posto mi je kotao 55kw. Pre nekoliko dana rekoh da probam snagu 3, i imam iste rezultate uz neznatno majnu potrosnju.
Zato sam se mislio kako da znam koliko odprilike daje gorionik pri svakoj snazi, posto nisam imao predlog sto bi bili tacni parametri.
Izmislio sam da merim gramaturu doziranja u svakoj snazi ( skinuo cev na vreme doziranja i merio sam po 10 doziranja pri svakoj snazi da bih sto bolje rezultate imao), i izlazi da gorionik u namanjoj snazi trosi 2.7kg/h, a u najvecoj 7.9kg/h
Sto izadje da sada su odprilike tacni za snage koje trebaju da daju sem snage 5. Dali je gorionik fabricki bio stelovan da trosi TURBO, ili majstor kad ga je montirao povecao parametre, to ne mogu da kazem posto nemam originalno uputvo gorionika!!!
Imam uputstvo Termec gorionika ( koji je isti -nesto starija verzija) parametri su jos 3 puta veci nego sto ja imam momentalno, sumnjam da je zbog starije verzije, pa i razliciti parametri.

Najbolje ti je da meris po 10 doziranja pri svakoj snazi, pa ako ti je vreme doziranja na 30 sec , ta ukupna tezina se trosi za interval od 300 sec ili 6 minuta, pomnozis to sa 10 i dobijes potrosnju na 1 sat.
Uzeci kao standard da 1kg/h pelet treba da daje 5kW/h energije tacniije ces podesiti koliko trosi na sat, i koliko daje KW pri svakoj snazi. Ne zaboiravi da dodajes rukom nesto peleta dok meris da se ne bi gorionik ugasio, i skines cev samo za vreme doziranja i stavis ga opet na mesto jer vetar duva od puza.

Kad stelujes potrosnju onda pocnes da radis sa ventilatorom, imas dosta predloga kako treba da izgleda plamen , a to se sredi uz podesavanje ventilatora.


Jel si mozda povezivao sobni termostat na B-max. I ja imam isti i sada mi trosi slicno kao i tebi. kod mene je najveci problem sto se gorionik previse cesto gasi i pali...sigurno oko dvadesetak puta dnevno.
Ja sam imao problem kada sam pokusao da povezem sobni termostam, da bi on funkcionisao u podesavanjima mora da se iskljuci pracenje temperature vode pa mi nije jasno kada i kako ce gorionik da se ugasi ako temperatura vode previse skoci, a ako tu sondu ostavim ukljucenu i sobni ugasi gorionik jer je postignuta temp. dok se on ugasi temp. vode padne za tri stepena gorionik se automatski pali da bi postigao temperaturu vode. znaci to je tako loše rešeno da gorionik juri obe umesto samo temperaturu i signal sobnog termostata.
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 13:12 - pre 126 meseci
Citat:
srecko18: Jel si mozda povezivao sobni termostat na B-max. I ja imam isti i sada mi trosi slicno kao i tebi. kod mene je najveci problem sto se gorionik previse cesto gasi i pali...sigurno oko dvadesetak puta dnevno.
Ja sam imao problem kada sam pokusao da povezem sobni termostam, da bi on funkcionisao u podesavanjima mora da se iskljuci pracenje temperature vode pa mi nije jasno kada i kako ce gorionik da se ugasi ako temperatura vode previse skoci, a ako tu sondu ostavim ukljucenu i sobni ugasi gorionik jer je postignuta temp. dok se on ugasi temp. vode padne za tri stepena gorionik se automatski pali da bi postigao temperaturu vode. znaci to je tako loše rešeno da gorionik juri obe umesto samo temperaturu i signal sobnog termostata.

pa zar ne mozes da povecas histezis na gorioniku tj da se ne pali ako padne za 3c...povecaj tu razliku pa vidi kako ce da bude

Ecopell 35
 
0

mpredrag
nis

Član broj: 18912
Poruke: 21
94.228.233.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2013. u 13:24 - pre 126 meseci
ponline:
Jel si mozda povezivao sobni termostat

Nisam još stigao dotle još se bakćem oko nameštanja šamota tubulatora, štelovanja potrošnje i plamena,
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7706538 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.