Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7732159 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 10:10 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin:
Citat:
bjanka21:
Dežurajući pored gorionika,primetila sam da se često pali čišćenje i da izbacuje užaren pelet u pepeo,pa me interesuje kako i to da resim...Sad je npr izbacio pelet dok je pisalo gorionik uključen,i odjednom se pali čišćenje....

'Ajde ispišite postavke vašeg gorionikam, na koji kotao je ugrađen, koliki je prečnik i visina dimnjaka, koji pelet koristite i kolika vam je grejna površina sa osvrtom na izolaciju, pa da probamo nešto da uradimo ovako na daljinu. Može?


Ima toga svega osim dimnjaka na prethodnoj strani
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 10:38 - pre 138 meseci
Citat:
drdejan7:
Za Zmajdina_
Sta mislis jesu li dobri ovi parametri sto se potrosnje tice da postavim i ja?
POZDRAV
[Ovu poruku je menjao sukabb dana 17.12.2012. u 15:57 GMT+1]

[/quote]
Postavke po kojima gorionik radi zavise od kotla u koji je ugrađen, zavisi od dimnjaka - prečnika i visine, zavisi i od objekta koji se greje, od razvoda grejanja, od toga da li imate četvorokraki ventil ili ne, od peleta takođe... Na dva ista gorionika parametri mogu podosta da se razlikuju. Takođe, postavke sa ovim peletom nisu iste sa onim peletom: razlike nisu dramatične, mogu i da se zanemare, ali to ne znači da ne postoje. Inače, bile bi dovolujne fabričke postavke koje, istina, ponekad jesu baš "kako treba", a biva i da moraju da se promene. Parametri mogu da se menjaju odokativno - probam ovo - ne valja, probam ono - valja i tako, mic po mic, do dobrog rezultata se stigne. Najbolje je kad je u celu priču uključen i analizator dima, ali to je već drugi par opanaka.

U tom smislu, isto važi za vas kao i za Bjanku: napišite kako su parametri kod vas postavljeni, dodajte šta se to događa a mislite da nije dobro da se događa, kakve je boje unutrašnjost kotla, kakave pepeo i šta na rešetki ujutro, pred paljenje nađete, odnosno koliko često čistite rešetku, pa da probamo nešto na daljinu da uradimo.
Citat:
lavbanjalucki:
...Nego,Zmajdine,ja mic po mic,stigoh i do "krakatih" ventila pa imam jedno pitanje.Dakle ovako krug peć-akumulator.To rešavamo trokrakim,to je ok.Ali krug akumulator-krug grejanja?Trokraki ili četvorokraki?Ako četvorokraki,zašto?U čemu je prednost?Ako može ukratko,znaš da ja brzo učim.


Izmeću kotla i kotla i akumulatora trokraki termostatski ventil: ja imam Laddomat 21 koji ima i pumpu, ima da sekupi i isti takav Esbe (cca 350 evra), mada mislim, gotovo sam siguran, da bi i prirodna cirkulacija bila dovoljna, možda čak i bolja, s tim da presek cevi bude odgovarajući, onoliki koliki je na peći. Takav ventil, za sada u Beogradu može da se naće samo Esbe, košta negde oko 80 evra.

Između akumulatora i radijatorskog kruga može koji god - bilo trokraki, bilo četvorokraki, s tim da se sa četvorokrakim preciznije reguliše temperatura. Ja imam trokraki i to sasvim lepo radi, mada bih voleo da imam četvorokraki, ama nemogadoh da ga ugradim zbog razvoda cevi, zbog konfiguracije kotlarnice i uopšte uzev tako toga. Obavezno planirajte i elektro-pogon, sa njim je sve (još) mnogo lakše i lepše.

@shando90
Nepovratni ventil ne može da zaustavi prirodnu - termo-sifonsku cirkulaciju, pa sve da mu je "sir k'o kajmak".

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 11:04 - pre 138 meseci
Citat:
bjanka21:
opšti parametri
max vreme paljenja 15
trajanje stabilizacije 01
vreme između čišćenja min 30
trajanje čišćenja sek 30
kašnjenje alarma sek 120
min temperatura paljenja 55
max temperatura gasova 255
temperatura gašenja 60
trajanje grejač ranog min 05
vreme preutovara sačme 02
vreme između čišćenja 10
vreme trajanja čišćenja 10
vreme ručne dopreme min 2
vreme gašenja ext termostata 00
alarm isključivanje vreme 20
vreme izmđu dva doziranja 35,0
vreme puža u raspaljivaču 00,3
vreme puža u stabilizaciji 00,8
vreme puža u čišćenju 01,0
vreme rada puža pri snazi 1 00,3
pri snazi 2 00,9
pri snazi 3 01,3
pri snazi 4 01,8
pri snazi 5 02,5
snaga ventilatora u raspaljivaču 255
snaga ventilatora u stabilizaciji 265
snaga ventilatora u čišćenju 300
snaga ventilatora pri snazi 1 170
pri snazi 2 190
pri snazi 3 210
pri snazi 4 230
pri snazi 5 250
vreme provere plamena minuta 00
stepeni provere plamena 00


To bi bili svi parametri .

Nekako mi je promaklo, pa ne videh.
Elem, u ovom spisku ima nečeg što me zbunjuje - dva setovanja čišćenja: jedno je na svakih 30 minuta po 30 sekundi, što je OK, ali ono dugo je deset nečega pauze i isto deset nečega trajanja. Ne znam da kažem ovako naslepo, ali to "drugo" čišćenje bih isključio, pa bih gledao šta se događa, pa kad bih video, tek tada bih odlučivao o sledećem koraku.
Ono što sigurno znam da treba da se izmeni je vreme rada puža tokom čišćenja; nikako ne bi trebalo da bude više peleta tokom čišćenja nego što pristiže na snazi 1. Ja to stavljam i upola manje nego na snazi 1.
Ništa drugo, pre nego što se vidi efekat ove dve promene, ne bih "čačkao", a posle bih se, eventualno, poigrao vrednostima snage ventilatora, ako bi mi se činilo da ima razloga za to. U stvari, poigrao bih se time i da ne vidim razlog za to, e da bih bio siguran da je tako kako je postavljeno baš onako kako treba, ali i zato što volim da se igram.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 11:05 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin:
Citat:
bjanka21:
Dežurajući pored gorionika,primetila sam da se često pali čišćenje i da izbacuje užaren pelet u pepeo,pa me interesuje kako i to da resim...Sad je npr izbacio pelet dok je pisalo gorionik uključen,i odjednom se pali čišćenje....

'Ajde ispišite postavke vašeg gorionikam, na koji kotao je ugrađen, koliki je prečnik i visina dimnjaka, koji pelet koristite i kolika vam je grejna površina sa osvrtom na izolaciju, pa da probamo nešto da uradimo ovako na daljinu. Može?



opšti parametri
max vreme paljenja 15
trajanje stabilizacije 01
vreme između čišćenja min 30
trajanje čišćenja sek 30
kašnjenje alarma sek 120
min temperatura paljenja 55
max temperatura gasova 255
temperatura gašenja 60
trajanje grejač ranog min 05
vreme preutovara sačme 02
vreme između čišćenja 10
vreme trajanja čišćenja 10
vreme ručne dopreme min 2
vreme gašenja ext termostata 00
alarm isključivanje vreme 20
vreme izmđu dva doziranja 35,0
vreme puža u raspaljivaču 00,3
vreme puža u stabilizaciji 00,8
vreme puža u čišćenju 01,0
vreme rada puža pri snazi 1 00,3
pri snazi 2 00,9
pri snazi 3 01,3
pri snazi 4 01,8
pri snazi 5 02,5
snaga ventilatora u raspaljivaču 255
snaga ventilatora u stabilizaciji 265
snaga ventilatora u čišćenju 300
snaga ventilatora pri snazi 1 170
pri snazi 2 190
pri snazi 3 210
pri snazi 4 230
pri snazi 5 250
vreme provere plamena minuta 00
stepeni provere plamena 00


To bi bili svi parametri .
Kotao na koji je ugrađen je TKU 3 35kw,Termomont Šimanovci,dimnjak je visok 7 m,fi 200,inoxov montažni,Termorad Požega,pelet je EnWo,Karakaj Bosna,80 % bukva 20% čamovina,grejna površina je tačno mislim oko 136 kvadrata,komplet PVC stolariju,i stiropor 5 cm napolju,na tavan sam stavila staklenu vunu i foliju,imam skoro u celoj kući spuštene plafone,imam ugradjen i sobni termostat
Po Cveletovoj preporuci sam povećala vreme izmđu dva doziranja na 50,ali je opet potrošeno oko 40 kg juče od 16h do sad u 11 h sa tim da je od 23 h sobni termostat bio podešen na 15 stepeni do 06.Klapnu na dimnjaku sam zatvorila do kraja,ispomerala parametre više puta i dalje troši ne normalno,uopšte više ne znam šta da radim.Pomagajte
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 11:15 - pre 138 meseci
Kanda smo pisali u isto vreme. Probajte ono što sam napisao u prethodnom postu, pa javite rezultat. Potrošnja vam je zaista prevelika, cenim da bi mogla (čak) da se prepolovi.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 11:47 - pre 138 meseci
Ove desetke (vreme trajanja ciscenja i vreme izmedju ciscesnja) su mi potpuna enigma. Imena i raspored ostalih parametara su skoro isti kao od Elmeca.
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 11:49 - pre 138 meseci
Bjanka - na dopremi pri modulaciji, koliko peleta odprilike izlazi kroz tubu? Pri vremenu puza od 0.3 to bi trebalo da bude samo 3-4 komada.
 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 11:56 - pre 138 meseci
Citat:
icvele:
Ove desetke (vreme trajanja ciscenja i vreme izmedju ciscesnja) su mi potpuna enigma. Imena i raspored ostalih parametara su skoro isti kao od Elmeca.



Evo da rešim enigmu,te desetke se odnose na kotao od 100 kw,to su univerzalne postavke,ovde u mom slučaju nemaju značaj,zvala sam u prodavnicu gde sam ga kupila pa su zvali servisera da provere šta to znači.
Cvele,to bih morala da pratim,ali koliko se secam po zvuku,mislim da uzima vise.Od 7.12 do sad sam potrosila 850 kg,moraam to pod nus da rešim.Hvala vam mnogo sto se angazujete oko mog problema,nisam vise imala kome da se obratim.

Sta jos da pokusam da menjam,kako kod vas stoje postavke?

[Ovu poruku je menjao bjanka21 dana 25.12.2012. u 13:56 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 14:22 - pre 138 meseci
Bilo to "10-10" izduvavanje za kotlove od 100 kW ili ne, ja bih to za svaki slučaj isključio postavljanjem trajanja čiščenja/iduvavanja na nulu.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 15:05 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin: Bilo to "10-10" izduvavanje za kotlove od 100 kW ili ne, ja bih to za svaki slučaj isključio postavljanjem trajanja čiščenja/iduvavanja na nulu.



Ok,menjam na 0,ne moze da skodi,pa se javljam predvece kad utvrdim ima li ikakvog pomaka.

Evo upravo sam promenila, postavila čiščenje/iduvavanje na 0,zatim podesila vreme dopreme peleta na 50 sek,i ukljucila na P1,znaci radi na 10 kw gorionik.E sad,u momentu kad mi je grejac ukljucen,ispusti oko 6 ili 7 peleta na svakih 50 sek pri radu na P1,sad cu da vidim koliko vremena mu treba i da li uopste moze pri ovoj snazi i ovim parametrima da udje u modulaciju,pa da vidim koliko ih uzima i u tom momentu.



[Ovu poruku je menjao bjanka21 dana 25.12.2012. u 16:38 GMT+1]
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 15:13 - pre 138 meseci
Citat:
lavbanjalucki:

Možda je funkciju akumulatora toplote najlakše shvatiti na primjeru automobila.Uzmimo,recimo,neki robusan auto od 150kw(čitaj-gorionik 50kw),vozimo ga u gradskoj vožnji,mic po mic,(čitaj temp.napolju 5C)on nema gde da ispolji svoju snagu,na 2000 ob/min.ide 30-40km/h a troši više u odnosu na pređeni broj kilometara.E sada,prođemo Hotel Srbiju,odvalimo prema Nišu,on ide ko lađa,na 2000 obrtaja ide 100km/h,na 3000,150km/h,zahuktao se,radi ko Singerica,rasterećen, a troši upola manje(kotao se razbuktao,tem.-20,sve radi ko sat,nema zastajkivanja).Ovo je jedno od najjednostavnijih objašnjenja a za stručnija -eto tu su i stručniji ljudi.


Citat:
lavbanjalucki:
E...jbg,ja mislio samo ovde kod mene ljudi slabo kapiraju...



Svaka ti cas, sad je jasno zasto ljudi oko tebe slabo kapiraju...


Ne moze da stoji primer auto koji naravno da trosi vise u gradkoj vozni a taj gubitak potrosnje ne ide nikud, nego radi primera gorionik na 5c ide na najmanju snagu (p1), a na -20 na najvecu (p5)i trosi proporcionalno u poredjenju sa snagom koju daje.
Jesta da u toplim temperaturama i najmanja snaga P1 moze da ti bude previse , u ovaj slucaj akumulator toplote bi bio resenje - Ali dali bih bio ispoatliva investicija na akumulator samo za ove umerene dane. Nekako to i moze da se resi smanjenjem parametara P1 ili periodicnim grejanjem, grejes jednom ili dva puta dnevno i ceo dan ti kuca udobna.
Za hladne dane, gorionik drzi konstantnu temperaturu kuce po ceo dan ako su ti parametri dobro podeseni.


Citat:
jedanalivredan:
@ponline
Greška u startu je što na gorionik na pelet gledate isto kao na gorionike (kotlove-peći) na gas ili naftu, on nije start-stop na dugme odmah u sekundi i nema (makar ovi nama dostupni i dostižni) ni ''pameti'' niti mogućnosti da reguliše i usklađuje snagu naspram potreba u procenat te se uvek javlja neki višak i neka zezancija sa paljenjem-gašenjem što se na kraju obije o džep preko potrošnje a i delova dugoročno gledano.

Tu se donegde slazem da nje potpuna automatizacija i nisu toliko 'pametni' da drze bas konstantu temperaturu, ali sa malo truda i testiranje parametara moze da se dostize nekako da se drzi konstantna temperatura a da se gorionik ne ugasi.

Ipak slazem se da bi se to lakse postiglo kad bih imao i akumulator toplote u sistem ali moje inicialno pitanje je bilo koliko bi stednja bila i dali se isplati.
Dali se produzi vek trajanja gorionika kad bih radio 5 sati na full snagu, a ne 18 sati na modulisanje u to nisam siguran???!!!.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 15:54 - pre 138 meseci
A mene zanima da li se isplati da se pravi bojler ili kupi polovna cisterna ,posto meni treba npr sledecih dimenzija 1x1x1 kuburim sa prostorom u kotlarnici pa ovi sto prodaju gotove sve sto sam ja gledao svi su visoki sto meni nikako ne odgovara ?

I jos nesto za ovaj elekroventil ako neko moze da mi objasni kako on funkcionise?Dal za njega treba posebno napajanje pa da silazim u kotlarnicu svak icas ili moze npr da se prikljuci na pumpu pa da ga ona regulise ?
hvala unapred
 
0

Veyron
Uzice

Član broj: 496
Poruke: 151
*.mts.telekom.rs.

Jabber: veyron@elitesecurity.org
ICQ: 68119074


Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 16:06 - pre 138 meseci
Mene interesuje jedna stvar. Da li nepovratni ventil smanjuje potrosnju peleta? Meni su u etazu rekli da ukoliko sistem ima nepovratni ventil potrosnja se svodi na 200gr peleta na dan (sto mi deluje neverovatno). Pitao sam da li je to mesni cetvorokraki ventil, ali su mi rekli da to nije to. Inace sam zvao zbog centrometalovog termostata sa sms kontrolom (cca 350e), a covek mi je rekao da je nepotreban jer je sa nepovratnim ventilom potrosnja izuzetno mala kada nema potrosnje, tj obican termostat ugasi pumpu. Da li neko moze malo bolje da mi pojasni ovo, kao i to kako da proverim imam li taj ventil?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 16:50 - pre 138 meseci
Citat:
bjanka21:

Evo upravo sam promenila, postavila čiščenje/iduvavanje na 0,zatim podesila vreme dopreme peleta na 50 sek,i ukljucila na P1,znaci radi na 10 kw gorionik.E sad,u momentu kad mi je grejac ukljucen,ispusti oko 6 ili 7 peleta na svakih 50 sek pri radu na P1,sad cu da vidim koliko vremena mu treba i da li uopste moze pri ovoj snazi i ovim parametrima da udje u modulaciju,pa da vidim koliko ih uzima i u tom momentu.


Ne biva to tako: time što ste produžili vreme doziranja smanjili ste količinu peleta, ali snaga ventilatora je ostala ista, tako da sad imate višak vazduha. Na stranu što cenim da ste ga i do sada imali, dakle smanjili ste snagu i povećali gubitak. Nije, naime, problem u tome koliko se peleta saspe na rešetku, već šta se dalje sa njim događa - da li sagori u potpunosti, da li delimično, da li po koji komad vatra i ne lizne. Kvalitet sagorevanja se podešava količinom vazduha za zadatu količinu peleta. Kakav vam pepeo ostaje? Beo? Siv? Crnpurast? Sa delovima nesagorelog peleta? Koja je boja kotla inutra?

Btw, ne biva da se na snazi koja je nominalno 10 kW u gorionik ubacuje samo 6 ili 7 komada peleta svake pedesete sekunde. Naime, za 10 kWh energije, potrebno je najmanje 2174 grama peleta, što će reći 30 grama, odnosno šaka peleta na svakih 50 sekundi. Koliko li peleta transporter zaista isporuči na rešetku za 1 sekundu? To bi valjalo da se izmeri.

Umalo da zaboravim: na kojoj temperaturi radi gorionik kad radi, odnosno na kojoj temperaturi prelazi na modularni rad.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

ninom

Član broj: 308746
Poruke: 12
*.ftth2.krsko.kabelnet.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 17:25 - pre 138 meseci
Koji srpski peleti su najkvalitetniji ?
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 17:36 - pre 138 meseci
Citat:
ponline:
Citat:
lavbanjalucki:

Možda je funkciju akumulatora toplote najlakše shvatiti na primjeru automobila.Uzmimo,recimo,neki robusan auto od 150kw(čitaj-gorionik 50kw),vozimo ga u gradskoj vožnji,mic po mic,(čitaj temp.napolju 5C)on nema gde da ispolji svoju snagu,na 2000 ob/min.ide 30-40km/h a troši više u odnosu na pređeni broj kilometara.E sada,prođemo Hotel Srbiju,odvalimo prema Nišu,on ide ko lađa,na 2000 obrtaja ide 100km/h,na 3000,150km/h,zahuktao se,radi ko Singerica,rasterećen, a troši upola manje(kotao se razbuktao,tem.-20,sve radi ko sat,nema zastajkivanja).Ovo je jedno od najjednostavnijih objašnjenja a za stručnija -eto tu su i stručniji ljudi.


Citat:
lavbanjalucki:
E...jbg,ja mislio samo ovde kod mene ljudi slabo kapiraju...



Svaka ti cas, sad je jasno zasto ljudi oko tebe slabo kapiraju...


Ne moze da stoji primer auto koji naravno da trosi vise u gradkoj vozni a taj gubitak potrosnje ne ide nikud, nego radi primera gorionik na 5c ide na najmanju snagu (p1), a na -20 na najvecu (p5)i trosi proporcionalno u poredjenju sa snagom koju daje.
Jesta da u toplim temperaturama i najmanja snaga P1 moze da ti bude previse , u ovaj slucaj akumulator toplote bi bio resenje - Ali dali bih bio ispoatliva investicija na akumulator samo za ove umerene dane. Nekako to i moze da se resi smanjenjem parametara P1 ili periodicnim grejanjem, grejes jednom ili dva puta dnevno i ceo dan ti kuca udobna.
Za hladne dane, gorionik drzi konstantnu temperaturu kuce po ceo dan ako su ti parametri dobro podeseni.


Citat:
jedanalivredan:
@ponline
Greška u startu je što na gorionik na pelet gledate isto kao na gorionike (kotlove-peći) na gas ili naftu, on nije start-stop na dugme odmah u sekundi i nema (makar ovi nama dostupni i dostižni) ni ''pameti'' niti mogućnosti da reguliše i usklađuje snagu naspram potreba u procenat te se uvek javlja neki višak i neka zezancija sa paljenjem-gašenjem što se na kraju obije o džep preko potrošnje a i delova dugoročno gledano.

Tu se donegde slazem da nje potpuna automatizacija i nisu toliko 'pametni' da drze bas konstantu temperaturu, ali sa malo truda i testiranje parametara moze da se dostize nekako da se drzi konstantna temperatura a da se gorionik ne ugasi.

Ipak slazem se da bi se to lakse postiglo kad bih imao i akumulator toplote u sistem ali moje inicialno pitanje je bilo koliko bi stednja bila i dali se isplati.
Dali se produzi vek trajanja gorionika kad bih radio 5 sati na full snagu, a ne 18 sati na modulisanje u to nisam siguran???!!!.

 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 17:41 - pre 138 meseci
[quote]ponline:
Citat:
lavbanjalucki:

Možda je funkciju akumulatora toplote najlakše shvatiti na primjeru automobila.Uzmimo,recimo,neki robusan auto od 150kw(čitaj-gorionik 50kw),vozimo ga u gradskoj vožnji,mic po mic,(čitaj temp.napolju 5C)on nema gde da ispolji svoju snagu,na 2000 ob/min.ide 30-40km/h a troši više u odnosu na pređeni broj kilometara.E sada,prođemo Hotel Srbiju,odvalimo prema Nišu,on ide ko lađa,na 2000 obrtaja ide 100km/h,na 3000,150km/h,zahuktao se,radi ko Singerica,rasterećen, a troši upola manje(kotao se razbuktao,tem.-20,sve radi ko sat,nema zastajkivanja).Ovo je jedno od najjednostavnijih objašnjenja a za stručnija -eto tu su i stručniji ljudi.


Citat:
lavbanjalucki:
E...jbg,ja mislio samo ovde kod mene ljudi slabo kapiraju...



Svaka ti cas, sad je jasno zasto ljudi oko tebe slabo kapiraju...


Ne moze da stoji primer auto koji naravno da trosi vise u gradkoj vozni a taj gubitak potrosnje ne ide nikud, nego radi primera gorionik na 5c ide na najmanju snagu (p1), a na -20 na najvecu (p5)i trosi proporcionalno u poredjenju sa snagom koju daje.
Jesta da u toplim temperaturama i najmanja snaga P1 moze da ti bude previse , u ovaj slucaj akumulator toplote bi bio resenje - Ali dali bih bio ispoatliva investicija na akumulator samo za ove umerene dane. Nekako to i moze da se resi smanjenjem parametara P1 ili periodicnim grejanjem, grejes jednom ili dva puta dnevno i ceo dan ti kuca udobna.
Za hladne dane, gorionik drzi konstantnu temperaturu kuce po ceo dan ako su ti parametri dobro podeseni.


OK,ja sam pri kraju pa će ti javim rezultate a u isplativost investicije sam više nego uveren.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 18:06 - pre 138 meseci
Upalio sam gorionik negde oko 5 po podne, kad je ono što je akumulirano preko noći već omalilo, ugasiću ga u 8, a sve ono što je akumulirano kao višak trošiće se do ponoći kad opet startuje struja. Eto vajde od akumulatora: da ga nemam, za ta tri sata gorionik bi se bar šest puta gasio/palio.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 18:17 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin: Ne biva to tako: time što ste produžili vreme doziranja smanjili ste količinu peleta, ali snaga ventilatora je ostala ista, tako da sad imate višak vazduha. Na stranu što cenim da ste ga i do sada imali, dakle smanjili ste snagu i povećali gubitak. Nije, naime, problem u tome koliko se peleta saspe na rešetku, već šta se dalje sa njim događa - da li sagori u potpunosti, da li delimično, da li po koji komad vatra i ne lizne. Kvalitet sagorevanja se podešava količinom vazduha za zadatu količinu peleta. Kakav vam pepeo ostaje? Beo? Siv? Crnpurast? Sa delovima nesagorelog peleta? Koja je boja kotla inutra?

Btw, ne biva da se na snazi koja je nominalno 10 kW u gorionik ubacuje samo 6 ili 7 komada peleta svake pedesete sekunde. Naime, za 10 kWh energije, potrebno je najmanje 2174 grama peleta, što će reći 30 grama, odnosno šaka peleta na svakih 50 sekundi. Koliko li peleta transporter zaista isporuči na rešetku za 1 sekundu? To bi valjalo da se izmeri.

Umalo da zaboravim: na kojoj temperaturi radi gorionik kad radi, odnosno na kojoj temperaturi prelazi na modularni rad.



Da isla sam da proverim sve posle posta koji ste ostavili,zaista izbaci šaku peleta na radu P1 svake 50 te sekunde,i naravno da sam bezveze bacila pelet jer je svo vreme ukljucen gorionik a ne dize temperaturu.Prosli put kad sam gledala kolicinu koju izbaci jedan deo mi e ostao u crevu,a to nisam primetila.Pepeo koji ostaje je kao sitno brasbo,delom beo delom siv,a na unutrasnjoti kotla je neka sitna fina prasina,nema delova nesagorelog peleta.Zadata temperatura je 60 stepeni,na P 1 sa ovim parametrima nije mogao da je postigne.Znaci dopremu peleta da vratim na 35?


 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.12.2012. u 18:38 - pre 138 meseci
Da krenemo nekim redom: ako je na 35 sekundi dostave peleta sagorevanje bilo tako da je pepeo svetlo siv, ako se gorionik nije začepljivao i tako to, onda vratite kako je bilo. U sledećem koraku, kad temperatura vode u kotlu bude recimo 50 stepeni, otvorite ono prozorše na gornjim vratima da bi ste videli plamen i smanjujte brzinu/snagu ventilatora sve dok plamen ne bude "mekan", ali da pri tom bude žut do najmanje svetlo narandžast, nipošto crven ili jarko žut, ali i da nema "vatrometa" - iskrica koje izleću iz gorionika u ložište. U stavri, neka bude poneka, bez toga ne može, ali ne i pregršt, odnosno, kako već rekoh, vatromet. Dok sve to radite, nemojte da žurite: promenite malo vrednost, pa sačekate kojih pet minuta, pa opet... i "taka natamo" što bi rekli braća Bugari. Kad to obavite, ponovite postupak za snagu "2". One veće vam i onako nisu potrebne, s obzirom na veličinu grejanog prostora, izolaciju i uopšte uzev. Ne zaboravite, kad sve završite, da prozoče zatvorite. To bi bio, otprilike, uvodni kurs u "ododkativno" podešavanje gorionika.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7732159 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.