Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Microsoft W7 RC ubija laptop baterije

[es] :: Advocacy :: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 66071 | Odgovora: 231 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 01:44 - pre 171 meseci
Issue is resolved !!!

Prema navodima iz DELL-a, osnovni problem je bio taj sto je M$ pogresno ocitavao podatke iz EC-a i tako pogresno prijavljivao parametre baterije. Kao da ovo nije dovoljno, AVS i CFS (Adaptive Voltage Scaling i CPU Frequency Scaling) nisu funkcionisali zbog bug-a u drajveru koji se trigger-ovao na odredjenim verzijama BIOS-a.

Zamenom DSDT tabele (BIOS upgrade-om) se ovaj problem u potpunosti resava ali na zalost consumera - baterije koje su vec ostecene su citiram "beyond repair capabilities". MS ne planira da nadoknadi stetu potrosacima ali ce im za uzvrat ponuditi sneak preview Windows 8 kada i svim developerima sa msdntech-a i popust pri kupovini istog (jedan od ms techies-a se i nasalio, u fazonu da budemo sigurni da se to u buduce nece desavati). Za sada jos nije poznato da li ce se prijave podnositi na mail ili ce MS napraviti formu za upis podataka.

Kako ce se to resavati ja stvarno ne znam, da li ce im se slati baterije kao dokaz ili ce biti dovoljno samo potvrditi da se radi o jednom od problematicnih modela laptopova. Ne znam ni da li ce Srbija biti jedna od zemalja koja ce moci da iskoristi ovu pogodnost.

Dobro, bitno je da je jos jedna misterija resena.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 07:46 - pre 171 meseci
Citat:
Prema navodima iz DELL-a, osnovni problem je bio taj sto je M$ pogresno ocitavao podatke iz EC-a i tako pogresno prijavljivao parametre baterije.

A, ne ne ne.... ovo je isto dezinformacija, jel tako musicmaster? ;)

Citat:
MS... ce za uzvrat ponuditi sneak preview Windows 8 kada i svim developerima sa msdntech-a i popust pri kupovini istog

Hehe, kakvi li su samo manageri... :)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 08:00 - pre 171 meseci
Citat:
combuster: Prema navodima iz DELL-a, osnovni problem je bio taj sto je M$ pogresno ocitavao podatke iz EC-a i tako pogresno prijavljivao parametre baterije. Kao da ovo nije dovoljno, AVS i CFS (Adaptive Voltage Scaling i CPU Frequency Scaling) nisu funkcionisali zbog bug-a u drajveru koji se trigger-ovao na odredjenim verzijama BIOS-a.
Zamenom DSDT tabele (BIOS upgrade-om) se ovaj problem u potpunosti resava ali na zalost consumera - baterije koje su vec ostecene su citiram "beyond repair capabilities".


Po navodima Della? A po navodima iz MSa problem je sto je DELL napravio pogresne DSDT tabele cijim updatom se problem i resava, zar ne? Ne vidim da se problem resava patchovanjem windowsa niti bi problem i postojao da je tabela bila ispravna od pocetka. To sto ce ljudi dobiti sneak-preview je stvarno carski bas zamisljam jednog hilbilija kako skida iso sa msdna, przi na disk i radi reinstalaciju sistema i onda se hvali kako prvi ima windows 8 sa nama ostalim geekovima



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 08:17 - pre 171 meseci
Citat:
Po navodima Della? A po navodima iz MSa problem je sto je DELL napravio pogresne DSDT tabele cijim updatom se problem i resava, zar ne?


Naravno da problem moze da se resi apdejtom tabele,
ali isto tako problem nije morao ni da postoji PRAVILNIM
ocitavanjem "problematicne" tabele ;)

Ocigledno bacaju loptu jedno drugom...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
109.92.241.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 08:20 - pre 171 meseci
Citat:

A po navodima iz MSa problem je sto je DELL napravio pogresne DSDT tabele cijim updatom se problem i resava, zar ne?


Svaka promena na driver modelu se mora prijaviti. U tome je bio problem u samom startu - nije bilo dovoljno tesne saradnje izmedju MS i OEM-a. Da su ove promene prijavljene - bios update bi dosao na vreme - jos u vreme RC-a.

Valjda OS treba da radi sa hardware-om i da postuje neke propisane standarde - ACPI u ovom slucaju. Da je Linux zeznuo ACPI drajver - nesto cisto sumnjam da bi rekao da je DELL kriv :) Ili bilo koji drugi OEM FTM...
make love - !war
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 09:10 - pre 171 meseci
Da, ali te tabele ne porpisuje MS vec ACPI. Ako je MS citao iz njih po ACPI dokumentaciji a ACPI tabela nije bila dobro formirana po istoj onda je to 100% i u potpunosti krivica Dellova ovog sveta. Standardi i postoje iz tih razloga, da ne bi sa svakim od 1..X, x->beskonacno proizvodjaca pojedinacno morao da "tesno saradjujes".
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 09:15 - pre 171 meseci
Zanimljivo je da se problem resava apdejtom BIOS-a a ne Windows Update-om

Sto jasno pokazuje ko je zasr*o stvar ovde :)

Citat:
combuster
Valjda OS treba da radi sa hardware-om i da postuje neke propisane standarde - ACPI u ovom slucaju. Da je Linux zeznuo ACPI drajver - nesto cisto sumnjam da bi rekao da je DELL kriv :) Ili bilo koji drugi OEM FTM...


Meni se iz ove komunikacije i nacina patchovanja problema ipak cini da ce pre biti da je DELL izbacio laptop sa bagovitom ACPI tabelom.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
109.92.241.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 09:25 - pre 171 meseci
Dobro - a cemu onda branch-ovanje u samoj DSDT tabeli ? Evo moj Dell Vostro ima grananje u jednom delu tabele - posebno za XP, posebno za Vistu i posebno za Linux (ovaj moj 1310 ima za Linux sto nisam vidjao inace).

Ja bih pre rekao da se primenjuju prljavi hackovi u BIOS-u zarad kompatibilnosti sa MS-ovim acpi drajverima - a ne vice versa. EC je EC - on pruza interfejs za ocitavanje njegovih parametara. Problem je u tome sto MS drajver nije ACPI compliant 100% i u to sam ubedjen - jer da jeste bio bi backward compatible na svim Windows verzijama sto ocigledno nije slucaj jer OEM-i granaju u BIOS-u ocitavanje EC-a u zavisnosti od verzije Windowsa. A jos jadni Linus i ostali kernel hackeri moraju da jure quirk-ove za svaki od OEM-a i kakva su s*** napravili u BIOS-u da bi sve to radilo pod Windows-om kako treba.

Jos se pitaju ljudi sto moraju da prosledjuju noacpi kernel parametar. :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 09:30 - pre 171 meseci
To grananje u ACPI tabelama je nastalo iz drugih razloga, jer su tako pruzali dodatne mogucnosti... Ali grananje nije nastalo zbog MS-a, vec zbog hw. vendora koji su pruzali razlicite stvari i drajvere u razlicitim verzijama OS-a.

ACPI i nije bog zna kako "jak" standard - tako da ne cudi sto nastaju zabune. U ACPI tabele se gura gomila proprietary crap-a takodje, a laptopovi su jako poznati po tome.

Uostalom, i sam znas koliko vremena treba da Linux podrzi neke custom stvari tipa kontrolu ventilatora, naprednije power management event-e itd... a to je sve zato sto su te stvari "custom" u ACPI tabelama - sve te stvari NE DEFINISE Microsoft, vec OEM - koji onda salje OS vendorima info. kako da parsiraju te njegove informacije. Ovo je jos u najboljem slucaju - u najgorem, vendor samo raspise svoj drajver i drzi u tajnosti kako interpretirati njegovo djubre po tabelama.

Mislim, lako je hvaliti se "kako Linux nema problema" - pa nema, ali zato na Linuxu obicno nikad ne rade sve stvari na laptopima, bas zato sto imaju standardni ACPI parser (Intelov, da budemo precizniji) i ignorisu bilo sta sto ne razumeju, a to su mnoge stvari :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
109.92.241.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 09:53 - pre 171 meseci
E sad pocinjem polako da vam verujem:

Code:

MODULE_DEVICE_TABLE(acpi, battery_device_ids);

enum {
        ACPI_BATTERY_ALARM_PRESENT,
        ACPI_BATTERY_XINFO_PRESENT,
        /* For buggy DSDTs that report negative 16-bit values for either
         * charging or discharging current and/or report 0 as 65536
         * due to bad math.
         */
        ACPI_BATTERY_QUIRK_SIGNED16_CURRENT,
};


/* good batteries update full_charge as the batteries degrade */
        if (battery->full_charge_capacity == battery->capacity_now)
                return 1;

        /* fallback to using design values for broken batteries */
        if (battery->design_capacity == battery->capacity_now)
                return 1;

/* Da li bih ja mogao ovo gore da iskoristim umesto da drndam DSDT tabelu, 
da mi po default-u ide na fallback posto mi je baterija skembana, hmmmm */


Samo sta mi nije jasno - ja nisam vidjao custom acpi oem drajvere, uvek vidim MS acpi compliant driver u device manageru a apsolutno je nemoguce da sam na masini imao OEM drajver bilo kakve vrste - iz prostog razloga sto ih ne koristim i uvek instaliram samo intel/nvidia/ati drajvere. Eventualno sam vidjao custom power plan scheme od strane OEM-a...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 09:57 - pre 171 meseci
Za osnovne stvari, kao sto je baterija - OEMi obicno obavestavaju OS vendore, ili eventualno dorade OSS kod.

Za naprednije stvari, kao sto su oni specijalni dugmici, napredna kontrola ventilatora, itd... tu obicno oni imaju svoje drajvere koji to procesiraju.

Sve je to dovelo do situacije da je ACPI danas haos - vidis i sam kernel kod koliko ima specijalnih slucajeva :(

Na desktop racunarima, problema nije bilo - manje vise su se svi drzali originalne ACPI specifikacije i nisu dodavali puno custom djubreta unutra. Medjutim u notebook svetu je situacija skroz drugacija i bukvalno svaki notebook vendor ima neke svoje ideje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
109.92.241.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 11:51 - pre 171 meseci
Pa maltretirao sam se sa jednim od Intelovih developera vezano za brightness keys (Fn+Up/Down) posto nisu radili kada je KMS enable-ovan. On mi je jos tada rekao da je problem do DSDT tabele, hakovao je iz tri pokusaja, ugradjivao sam je u kernel ali nije bilo pomoci dok Greg nije upao u diskusiju i sredio. Mada je i tad bilo quirk-ova na pojedinim modelima kao sto je Samsung NC10 pa je morao da se primenjuje patch-ovan kernel (tacnije samsung_backlight patch specifican za samsung). Tako da problem nismo resili hakovanjem DSDT-a vec patch-ovanjem kernela i drajvera, u protivnom nemoguce bi bilo pisati quirk-ove za svaki model pogotovo sto ne moze puno korisnika da pruzi debug info.

Tako da za taj deo o HAOS-u koji vlada - apsolutno se slazem... Videcemo da li ima neki update danas na one vesti :)

http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=706763#p706763

http://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=20963

http://github.com/gregkh/samsung-backlight
make love - !war
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
109.93.129.*



+7 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 11:57 - pre 171 meseci
Citat:
Citat:
Prema navodima iz DELL-a, osnovni problem je bio taj sto je M$ pogresno ocitavao podatke iz EC-a i tako pogresno prijavljivao parametre baterije.


A, ne ne ne.... ovo je isto dezinformacija, jel tako musicmaster? ;)


Naravno da jeste. Ko još veruje Dell-u?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
109.92.241.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 12:00 - pre 171 meseci
Gomila zadovoljnih consumer-a medju kojima sam i ja :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
109.93.129.*



+7 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 12:45 - pre 171 meseci
Pa dobro... Šta sad... ?

U svakom slučaju, bolje i u Dell nego u deda mraza, što jes' jes'... :D
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
109.92.241.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 14:08 - pre 171 meseci
Ne treba verovati meni, pogotovo ne danas...

Sto se ovoga tice https://www.elitesecurity.org/p2563590

aprilililili :)

Rekoh ajd' sad nije vise zanimljivo kad je diskusija malo utihnula :D

Prave vesti however i dalje iscekujem, zivo me zanima...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 14:10 - pre 171 meseci
Uh, opasna patka. :D
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
109.93.129.*



+7 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 15:43 - pre 171 meseci
Citat:
combuster: Ne treba verovati meni, pogotovo ne danas...

Sto se ovoga tice https://www.elitesecurity.org/p2563590

aprilililili :)

Rekoh ajd' sad nije vise zanimljivo kad je diskusija malo utihnula :D

Prave vesti however i dalje iscekujem, zivo me zanima...


Hahaa.. I knew it!
Thumbs up!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 15:53 - pre 171 meseci
Hehe, i linuxasi imju osecaj za humor Touche
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
109.92.241.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije01.04.2010. u 16:00 - pre 171 meseci
Gracie ! :D

Video sam da je tema opet malo aktivna pa rekoh da malo zacinim diskusiju. Iskoristio sam one "vesti" da popricamo na temu opet :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 66071 | Odgovora: 231 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.