Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.

[es] :: PDA Uređaji :: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.
(TOP topic, by -V-O-Y-A-G-E-R-)

[ Pregleda: 17478 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlamark
Vladimir Marković
Šabac

Član broj: 53029
Poruke: 38
79.101.189.*

ICQ: 11


+4 Profil

icon [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.14.01.2010. u 13:12 - pre 172 meseci
Dakle, u prethodnoj temi sam govorio o Kindle čitaču knjiga. i spomenuo sam gomilu različitih formata kao i način da se one razDRMaju.
Za danas sam Vam pripremio 2 specijaliteta. Prvi je Pravljenje ili prepravljanje e-knjiga, a drugi konvertovanje između formata.
Za prvi će nam biti potreban besplatani programi:
- Mobipocket Creator,
- OpenOffice.org - u daljem tekstu OO (ili neki drugi program za pisanje teksta sa mogućnošću snimanja u htm
a za drugi, takođe besplatan program:
- calibre - E-book management
NAPOMENA: ako vam za instalaciju programa treba pomoć, pozovite prijatelja koji se razume u kompjutere i neka zajedno sa vama pregleda ovo uputstvo.

Pa da počnemo.
Pravljenje e-knjige
Iskoristićemo OO da napišemo svoju elektronsku knjigu i snimiti je u Html formatu

zatim ćemo otvoriti Mobipocket Creator i na njemu odabrati opciju HTML document u sekciji Import From Existing File

Naravno, za ovo smo mogli koristiti i neki drugi od ponuđenih formata uz napomenu da za korišćenje M$ Word-a morate imati isti instaliran na vašem računaru.

Na sledećem Ekranu pritisnite Import.
Ekran koji će se otvoriti imaće sa leve strane sledeći meni:

Na svaku stavku kada kliknete moći ćete da izvršite neku promenu (za prevod sa Engleskog pitajte prijatelja iz napomene ili koristite Guglov besplatan web servis.
Nakon svake promene na dnu ekrana (ponekada ćete morati koristiti klizač sa desne strane da bi došli do njega) morate stisnuti dugme Update.

Nakon što ste zadovoljni urađenim, pritisnite dugme i nakon što isključite kompresiju i enkripciju pritisnite dugme
Na kraju stisnete OK i napravili ste vašu e-knjigu u prc formatu koju vaš amazonkindle može da najnormalnije čita.

Konvertovanje između formata elektronskih knjiga

Dakle. Pokrenućemo program calibre - E-book management. Primetićete, na slabijim računarima da se ovaj program malo sporije pokreće. Nemojte biti nestrpljivi.
Kada se program pokrene stisnite dugme i nakon toga učitajte elektronsku knjigu koji želite konvertovati (vidi stavku o prijatelju u napomeni)
Nakon što ste to uradili vaša kniga će se pojaviti na spisku ispod

Odaberite je
i pritisnite

Otvoriće se novi prozor u kome možete da birate u koji format želite da pretvorite vašu el.knjigu (pogledajte ovo što sam zaokružio crvenom bojom.

Možete odabrati format koji vama odgovara, (a ja, obično tu biram RTF jer mogu kasnije da ga iskoristim za editovanje (menjanje)) i stisnite OK. Naravno, pre toga, po potrebi slobodno izmenjajte sve što želite, jednostavno igrajte se sa opcijama ali se na kraju svodi na to OK ;)

Program će odrađivati i kad odradi ponovo se vratiti na onaj prethodni spisak. Dalje je lako. Kliknite desnim dugmetom miša na ime knjige stisnete Save to Disk otvoriće se podmeni u kome isto stisnete save to disk, odaberete lokaciju i to je to.

Nadam se da će uskoro počinjati da niču baze naših knjiga.

PS: Za skidanje knjiga, iz mog iskustva, najbolja je lokacija 4shared mada ima i drugih dobrih izvora. Prilikom pretrage, primetićete da su braća ’Rvati mnogo vredniji pa ćete među naslovima češće nailaziti na njihove nego naše.

Pitajte, odgovoriću :)



[Ovu poruku je menjao vlamark dana 14.01.2010. u 14:46 GMT+1]
Ne može policija da hapsi ugledne građane samo zato što su kriminalci
 
Odgovor na temu

vlamark
Vladimir Marković
Šabac

Član broj: 53029
Poruke: 38
93.87.176.*

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.01.02.2010. u 10:01 - pre 172 meseci
Obzirom da već ne postoji forum za e-book čitače, možda ne bi bilo loše kad bi ove dve teme bile lepljive.
Ne može policija da hapsi ugledne građane samo zato što su kriminalci
 
Odgovor na temu

neltu_mig33
IGM, Trudbenik
Beograd

Član broj: 224254
Poruke: 32
212.200.65.*



+1 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.07.02.2010. u 19:23 - pre 172 meseci
pozdrav, koristim Mobipocket duze vreme na s60v3 platformi i mobipocket creator koji radi skoro pa savrseno, citanje knjiga je pravo uzivanje .. samo imam jedan problem. iz nekih PDF knjiga se uradi knjiga savrseno sa svim nasim slovima , a iz nekih koje takodje iz adobe readera pokazuju sva nasa slova pokazuje 'kuke i motike' tj neke znakove .. da li ima resenja za to ? unapred hvala . i hvala za turitorial
 
Odgovor na temu

Eborg
Bosna i Hercegovina

Član broj: 43795
Poruke: 134
*.telekabel.ba.



+3 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.22.02.2010. u 19:34 - pre 171 meseci
Mogu li se knjige u Word formatu prebaciti u neki Kindle-friendly format?
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.22.02.2010. u 22:18 - pre 171 meseci
Ako ne može direktno iz Worda, onda uvek možeš taj DOC odštampati u PDF, pomoću recimo PDF Factoryja i onda PDF dalje tabati za Kindle.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

Eborg
Bosna i Hercegovina

Član broj: 43795
Poruke: 134
*.telekabel.ba.



+3 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.23.02.2010. u 00:07 - pre 171 meseci
A može li se .pdf uštimati na kompu bez puno frke tako da bude dovoljno zooman pošto vidim da se ljudi žale da je presitno?
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.23.02.2010. u 00:35 - pre 171 meseci
Koliko znam, Kindle ima različite veličine slova. Nije problem povećati.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

Eborg
Bosna i Hercegovina

Član broj: 43795
Poruke: 134
*.telekabel.ba.



+3 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.23.02.2010. u 00:44 - pre 171 meseci
Koliko sam vidio sa Youtube reviewa moguće je povećavati samo originalne Kindle (.azw) knjige dok .pdf ostaje sitan bez mogućnosti bilo kakve manipulacije. Interesuje me da li je to moguće kako premostiti.
 
Odgovor na temu

star-duster
Apsolvent

Član broj: 269671
Poruke: 51
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.01.10.2010. u 17:10 - pre 164 meseci
"Prelomio" sam i naručio Kindle 3 wi-fi. Iako imam puno dilema oko carine, špedicije, bezobraznih cena (koje navodno mogu i da dupliraju cenu uređaja) itd, ipak me ova spravica suviše privlači tako da joj nisam mogao odoleti.

Elem, dok ne stigne počeo sam da se igram programom Calibre i imam neke nedoumice. Probao iz sam da knjige konvertujem iz PDF u MOBI format i negde je prošlo sasvim OK, ali negde se gube "naša" slova (u jednoj knjizi se ne prikazuje Ž nego umesto njega piše valjda t sa nekom kukicom dole, u drugoj knjizi uopšte nema Č i Ć nego se na njihovom mestu nalaze praznine i sl.). To sam primetio kad sam konvertovane mobi formate otvorio iz samog programa.

Da li imate neki savet kako da to rešim? Postoje li neka podešavanja za enkodovanje teksta ulaznog formata da bi se ispravno video u izlaznom? Kako da pronađem kako je enkodovan tekst u PDF-u? Čak i kad uradim copy-paste dela teksta iz PDF-a, on se npr. u Wordu ne vidi ispravno. Dakle, kako da iščupam celi tekst, sa svim našim slovima?
I ono što je najvažnije - da li Kindle ispravno prikazuje ta naša slova, naravno ako su uspešno konvertovana u novi fajl?

Hvala unapred na savetima. Inače, ovo mi je prvo javljanje na ovom forumu:) Pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

ninjaz
Vlada Ninic
Valjevo

Član broj: 32036
Poruke: 508
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+26 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.01.10.2010. u 17:24 - pre 164 meseci
Dobrodosao :)

Jesi Kindle narucio preko Amazon.com ili Amazon.co.uk? Javi nam koliko te je sve to ukupno izaslo.
 
Odgovor na temu

star-duster
Apsolvent

Član broj: 269671
Poruke: 51
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.01.10.2010. u 18:01 - pre 164 meseci
Hvala na dobrodošlici:)

Kindle mi još nije stigao. Tek sam ga naručio, i to sa amazon.com. S obzirom da ga šalju kurirskim službama (Kindle neće da šalju običnom poštom, za razliku od običnih knjiga), vreme isporuke bi trebalo da bude prilično kratko, možda 4-5 dana. Ali piše da će mi ga tek za 1 do 2 nedelje poslati:( Navalica valjda, pa je nestašica, šta li je...
Čim dođe podeliću iskustva sa vama, pa i cenu koliko mi je izašao (za sada je 139$ uređaj + 21$ slanje = 160$, videću još koliko će da se ugrade "naši" sa carinama, porezima, špedicijama, taksama...).

Molim korisnike koji već imaju Kindle da mi napišu svoja iskustva. Veoma mi je bitno kako se ponaša sa našim slovima (u MOBI ili TXT formatu) i da li je moguća uspešna konverzija iz PDF u neki od ovih formata. Problem sam opisao u svom prethodnom postu.
 
Odgovor na temu

danilo93
Student

Član broj: 291338
Poruke: 1
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.12.04.2013. u 10:06 - pre 133 meseci
Pozdrav, ljudi! Treba mi pomoc! Kupio sam Prestigiov elektronski čitač knjiga i hteo sam da prebacim neke pdf knjige u epub format, ali kada to uradim pomocu programa "Calibare" ili nekog online konvertera, on mi slova "č" i "ć" prebaci u neka dva simbola...Kao kod titlova za filmove. Da li neko zna kako mogu da konvertujem knjigu u epub, bez promene ovih slova? Hvala!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.14.07.2013. u 17:46 - pre 130 meseci
imam slican problem sa konvertovanjem pdf => mobi... Calibre prepoznaje moj uredjaj (Kindle Paperwhite) ali kada dobijeni izlazni fajl (.mobi) prebacim na citac, dobijem samo razne kukice (kompletno) bez ikakvog teksta...neretko uredjaj i zaglavi zbog neke slike koju ne prepoznaje pa moram da ga resetujem da bih nastavio rad sa njim...
kada konverziju vrsim preko (jedinog) sajta koji sam nasao za tu svrhu (pdf4kindle.com), dobijem tekst ali sa 'progutanim' slovima, i neispravno prikazanim slovima abecede, pri cemu nema nikakvog pravila... nekad se nasa slova ž, č, ć vide normalno, a nekad nedostaju... imate li nekog saveta sta da koristim za konverziju iz pdf u mobi?
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.14.07.2013. u 21:00 - pre 130 meseci
A probaj da tekst iz tog PDF-a selektuješ i iskopiraš u neki tekst editor, da vidiš šta dobijaš. Možda nije problem u samom programu, već u sistemu.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

[es] :: PDA Uređaji :: [e-book čitači] Izrada e-knjiga i konvertovanje između formata.
(TOP topic, by -V-O-Y-A-G-E-R-)

[ Pregleda: 17478 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.