termo4 djordje badza
Član broj: 29233 Poruke: 16 *.806574.249.bih.net.ba.
|
Pozdrav,
Pretpostavljam da je ovo vec rijeseno, ali cu napisati par recenica zbog drugih korisnika koji bi mogli biti u istoj situaciji. Ukoliko Admin smatra da je ovaj post nepotreban, slobodno neka ga obrise.
Kada se "podigne" PostgreSQL server, na bilo kojoj platformi (Windows, Linux, BSD...), potrebno je za pocetak znati IP adresu tog računara, port po kojem se pristupa bazi (default je 5432) te username/password Superusera. Sve se ovo moze postaviti tokom instalacije PostgreSQL-a, ali i izmjeniti bilo kada kasnije.
Instalisani PostgerSQL server sada mozemo dodatno konfigurisati sa lokalne masine, dakle sa masine na kojoj je pokrenut, ili sa neke druge masine u mrezi.
Ovdje cu opisati kako se PostgerSQL server konfigurise sa Windows lokalne masine:
1. Koristeci bilo koji text editor.
PostgerSQL server se, standardno, instalira u Windows folder C:\Program Files\PostgreSQL\<verzija>\ i tu kreira sve svoje podfoldere. Pristup svim PostgreSQL bazama na serveru se kontrolose pomocu dvije datoteke data\pg_hba.conf i data\postgresql.conf. Ovo su tekstualne datoteke i nalaze se, kao sto se vidi, u podfolderu \data.
a) otvorimo postgresql.conf u text editoru i za parametar listen_address upisemo *. Time smo naznacili serveru da konekcija moze doci sa bilo koje adrese u mrezi. Ako tamo vec stoji * onda znaci da smo je postavili u toku instalacije. Drugi parametar koji nekada trebamo da promijenimo jest port. Standardni je 5432 i ako nam to odgovara onda ga ostavimo, ili upisemo svoju vrijednost ako nam ta ne odgovara. Ostali parametri su takodjer konfigurabilni ali ih je, makar za pocetak, najbolje ostaviti sa njihovim default vrijednostima. Time smo zavrsili izmjene u postgresql.conf datoteci.
b) otvorimo pg_hba.conf datoteku. Na kraju ovog file imamo dio koji se konfigurise. Tu cemo postaviti scope IP sa kojih se moze pristupiti PostgreSQL serveru i na koji nacin ce se useri autentificirati. Za novije verzije PostgreSQL (>8.x) tu cemo naci adrese za protokole IPv4 i IPv6. Ako se IPv6 ne koristi u mrezi, mozemo ga komentarisati stavljanjem znaka # ispred svakog pojedinacnog reda koji mu pripada. Tu cemo ostaviti IP koju je PostgreSQL postavio po defaultu: 127.0.0.1/32 sto znaci da je omogucen pristup sa racunara domacina. Ukoliko se ova linija obrise ili se komentira nece se moci pristupiti PostgreSQL serveru sa lokalne masine. Broj 32 znaci pristup sa jednog hosta i ima znacenje kao subnet maska 255.255.255.255.
Dodajemo scope IP adresa sa kojih zelimo ostvariti konekciju. Na primjer: 192.168.100.0/24 (isto kao da je subnet maska 255.255.255.0) sto znaci da smo dozvolili konekciju 256 hostova. Ostali parametri se mogu ostaviti kao default, ali je dobro procitati uputstvo koje je sastavni dio ovog file-a. Ja koristim md5 metodu.
2. konfigurisanja koristenjem pgAdmin alata
koji dodje u sklopu instalacije PostgreSQL servera je daleko jednostavnije. Potrebno se, koristeci parametre koje smo definisali tokom instalacije servera ili naknadno (opisano u prethodnoj tacki), spojiti se na server (Uputstava za koristenje PgAdmina je zaista mnogo na internetu, pa pogledajte) i izabrati opciju iz menija Tools->Server Configuration, te odabrati file koji zelimo mijenjati. Ovo se moze uraditi i sa lokalne i sa bilo koje masine u mrezi, ako joj je dozvoljen pristup serveru.
Sve ostalo: kreiranje baze, sheme, korisnika itd., bilo da se radi iz komandne linije ili pomocu pgAdmin-a, se moze naci na puno mjesta Googlanjem. Ali se moze pitati i ovdje gdje cemo rado pokusati odgovoriti na osnovu svojih iskustava.
Izvinjavam se na malo opsirnijem odgovoru, ali sam na pocetku naveo razloge za to.
Pozdrav
Djordje
|