Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6628 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
91.191.35.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.05.01.2010. u 21:08 - pre 173 meseci
E ovako pozdrav kao prvo. Imam u radionici masu nekih ploča na kojim mislim da je riknuo bios odnosno ploče se upale ali ništa više mjenjao sam kondezatore na nekima i tako. Ali sad me interesuje jeli ima negdje na netu link za neki programtor sa kojim bi mogao one fajlove koje skinem sa stranic aproizvošača ubaciti ponovo u bios. Odnosno da flasham ponovo taj bios.
Gradio sam pony programtor odnosnoon je još u procesu izrade.
Npr neki dan sam jednu ploču gigabyt soc 775 ubacim pored još jedne pločice rama ubacim još jednu naravno prije toga isključio napajanje ispraznili se kondezatori i ja za tili čas stavim jp jednu memoriju. I upalim mašinu i ona na ekran samo ispisa BIOS automatic update. I ništa gotovo. Sad samo uplai i ništa više mrtvo ni slike ni ničeg.

Mora sad postojat način da skinem taj bios sa ploče i da ga isprogramiram odnosno proflasham napolju. Molim vas za pomoć.
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
*.smin.panline.net.



+13 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.05.01.2010. u 22:58 - pre 173 meseci
Zdravo!

Kucaj u Google-u "Willem programer". Imas ga u raznim verzijama, najnovija je verzija 6.x koliko je meni poznato. Odmah da ti kazem da se radi o vrlo univerzalnom programatoru.

Pomocu njega mozes programirati PIC mikrokontrolere, Eprome, itd... i sto je najvaznije Flash memorije u u PLCC32 podnozju koji sada koriste svi racunari za BIOS.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
91.191.35.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.06.01.2010. u 07:59 - pre 173 meseci
Hvala vidio sam sada negdje da ga prodaju u kitu. Ali hvla jos jednom ja sam htio da izgradim pony odonosno da zavrsim ovaj moj. Ali hvla jos jednom. A sada mozeli mi ko reci ja kad skinem bios flash sa neta. On se nalazi u bin ili rom formatu jeli sad sa nekim softwerom koji dolazi kao podrska wiliem programatoru to mogu upisati u flash memoriju odnsono bios.
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
89.216.60.*



+13 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.06.01.2010. u 19:51 - pre 173 meseci
Nisam bas siguran da te dobro razumem. Uglavnom, uz Willem dolazi osim sema, stampanih plocica i prateci software i pomocu njega upisujes te .BIN ili .ROM file-ove u BIOS cipove, tj. flesujes ih (programiras). Nadam se da je to odgovor na tvoje pitanje?

Mislim da sam bas na sajtu www.elektronika.ba video prilicno kompletniranu dokumentaciju za neku od verzija (3.x cini mi se).

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

ZZIKA
Zivojin Miskovic
Smed. Palanka

Član broj: 63877
Poruke: 318
93.86.1.*



+15 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.07.01.2010. u 17:59 - pre 173 meseci

Ukoliko ti je potreban ozbiljan programator za BIOS čipove (na novijim pločama sve odreda su FLASH memorije), kloni se Willema.

Willem je odličan EPROM programator, ali veoma slab FLASH programator.

Takođe - taj što ti preporučuje verziju WILLEMa višu od 3b očigledno nije upućen u tematiku, pa ti preporučujem da pogledaš malo bolje na ovom forumu šta smo pisali o WILLEMu i o njegovim novoizvedenim varijantama.

Willemu svaka čast, ali ... vreme ga je već odavno pregazilo. Za EPROMe je i više nego odličan, ali za flash memorije - obiđi ga u širokom luku.

Što se tiče izrade nekog kvalitetnijeg Flash programatora u amaterskoj režiji ... prošlo je to vreme. A prošlo je i vreme otrovno skupih profesionalnih uređaja ove namene. Sada se za relativno malo novca može kupiti veoma upotrebljiva stvar.
 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
91.191.35.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.07.01.2010. u 19:59 - pre 173 meseci
Pa nebi se slozio sa tobom oko cijen programtora svi su bogami jako skupi bar kako sam ja vidio cak i za williem traze 65 eura plus jos 10 eura za podnozje koje ce nositi flash memorije. U biti meni treba programator za samo par vrsta memorija. Ali naprimjer kazes da nisu vise skupi ja sam od prijatelja čuo da je chipmax jedan od najboljih profesionalaca. Njegova cijena je oko 500 eura. A naprimjer seeprog doduse vise okrenut epromima je oko 50 eura. Tako da nsu jeftini molim te razuvjeri me. i kazi mi koje je najlakse i nabolje rijesenje za progrmator koji meni treba. Jos jednom hvala ti na postu.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
91.148.82.*



+28 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.07.01.2010. u 20:29 - pre 173 meseci
Citat:
mserifov: Pa nebi se slozio sa tobom oko cijen programtora svi su bogami jako skupi bar kako sam ja vidio cak i za williem traze 65 eura plus jos 10 eura za podnozje koje ce nositi flash memorije. U biti meni treba programator za samo par vrsta memorija. Ali naprimjer kazes da nisu vise skupi ja sam od prijatelja čuo da je chipmax jedan od najboljih profesionalaca. Njegova cijena je oko 500 eura. A naprimjer seeprog doduse vise okrenut epromima je oko 50 eura. Tako da nsu jeftini molim te razuvjeri me. i kazi mi koje je najlakse i nabolje rijesenje za progrmator koji meni treba. Jos jednom hvala ti na postu.

Willem je, kao sto rece i kolega ZZIKA, u amaterskim uslovima idealan programator za EPROM-e. Sve preko toga je cisti bonus. Sa FLASH EPROM-ima ume da se muci. Biosi su obicno u specificnim FLASH-evima pa ti je za njih potreban i adapter, koji opet ima svoju cenu. 65 Evra je normalna cena za Willem-a (kod Ognjana na www.elektronika.rs.ba i kod mene na www.zastos.com/will.html)

SEEPROG je programator za Serijske EEPROM-e koji nemaju nikakve veze sa BIOS-ima, tako da ne mozes da poredis babe i zabe

Imas i programatore klase ChipMax-a koji ne kostaju 500 Evra, ali ne kostaju ni 65 Evra (red velicine 300 do 400 Evra, tamo negde preko), koji mogu da programiraju skoro sta ti padne na pamet, npr. Wellon VP-480 koji je negde oko 300 evra. http://www.weilei.com/
 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
91.191.35.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.07.01.2010. u 22:15 - pre 173 meseci
Znam dobro sta SEEprog programira ako nista vise procitao sam sta pise na stranici. Ali htio sam da kazem da su cijene za programtore različitih vrsta i namjena vrlo različite i u nekim slučajevima bar za moje mišljenje prevelike. Jer i 300 eura odnosno 600km ne znam kakav da je programator za moje potrbe je preveliko. Ja se vise uzdam u nasu balkansku pamet i mogucnost da neko nekom pomogne i da mozda nedemo neko rijesenje da ako nista vise projektujemo programtor sa kojim mozemo naprimjer programirati većinu BIOSA odnosno flash memorija. I nista vise od toga jer nije potrebno u ovom slučaju.
Moraš se složiti sa mnom da kupiti chipmax ili neki drugi profesionalni treba da imaš dobar razlog i da ti taj razlog donosi pare.
Meni je zao sto je ovdje moje znaje ograniceno ali knjige mikro elektronike su stigle. Ima cika google. Pa ce mo polako osnove memorijski modula, bulova algebra pa dok ne naucim.
Naravno i momci koji stoje iza elektronika.rs.ba su odlični jer ako nista vise dali su vse nacina da se kupi wiliem sastavljen testiran u kitu ili seme i upustva pa opleti.
Ali kako sam ja razumio do sada. Tri stvari me zezaju neznanje kao prvo, drugo riješenje u vidu wiliwma nije odgovarajuće (posebice zato sto nemam ono prvo), treće ne preostaje mi nista vise nego da dam 600km i kupim sebi profesionalni progrmator da bi ozivio ploču koju ispravnu platim 35km.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
91.148.87.*



+28 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.08.01.2010. u 17:42 - pre 173 meseci
Vidis, sam si sebi dao resenje. Kupis plocu, ispravnu, za 35 KM. To ti je osetno manje od 65 Evra ili 300+ Evra. (130 ili 600 KM).

A sto se balkanske pameti tice, ima toga, samo sto smo, izgleda, i dalje sasav narod: Ja to znam i umem, al nek komsiji crkne krava, necu da mu kazem.

A sada da nastavim sa programatorima: Vecina programatora koji se u danasnje vreme prodaju za 200+ Evra u sebi imaju FPGA cipove koji obavljaju sav potreban posao, prikljucuju se na USB, sa koga se napajaju, a eksterno napajanje im je potrebno samo za cipove koji imaju vece strujne prohteve. 99.9% istih se proizvodi u najmnogoljudnijoj zemlji tako da nema sanse da im neko trenutno konkurise sa cenama. Wellon, koji sam pominjao, je njihov proizvod, solidnog kvaliteta, a ni tehnicka podrska nije za potcenjivanje.

(koristio sam neko vreme VP-480)
 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
91.191.35.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.09.01.2010. u 17:03 - pre 173 meseci
Znali neko gdje mogu da kupim VP-480 i li VP-280 na nasim prostorima.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.09.01.2010. u 17:29 - pre 173 meseci
@mserifov
ako ti LAB TOOL 48 zavrsava posao imas jedan na aukciji
 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
91.191.35.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.09.01.2010. u 18:45 - pre 173 meseci
Kakav je sad to hocu ovaj welon vp 480 nesto mi govori da je on igracka za mene.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
91.148.87.*



+28 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.09.01.2010. u 18:52 - pre 173 meseci
Pogledaj PP
 
Odgovor na temu

cvbnm

Član broj: 75770
Poruke: 369
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.24.01.2010. u 12:09 - pre 172 meseci
Pozdrav svima.Upravo sam zelio postaviti ovu temu pa vidim da je vec otvorena a spominju se neki kupovni programatori(zadnji odgovor je na PP pa ako moze i meni na PP...hvala.).A mene zanima dali ima neka varijanta za samogradnju tipa pony prog i slicno?U pitanju su isto bios cipovi jer i ja imam nekoliko kvalitetnih maticnih krivo flashanih pa bi ih pokusao ozivjeti.Hvala na odgovorima.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
109.106.236.*



+28 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.24.01.2010. u 14:32 - pre 172 meseci
Sa PonyProg-om tesko da ces moci da isprogramiras bilo koji bios cip. Pony je programator za serijske cipove a cipovi koji se koriste za BIOS-e maticnih ploca su paralelni.

Imas i ti PP pa se dalje snalazi.
 
Odgovor na temu

cvbnm

Član broj: 75770
Poruke: 369
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.24.01.2010. u 16:57 - pre 172 meseci
Hvala na brzom odgovoru ali ja vjerujem da postoji mogucnost samogradnje takvog programatora(nisam mislio direktno na ponyprog vec na neki slican uredjaj) pa ako netko ima neka saznanja i zeli ih podjeliti sa ostalima neka postavi ovdje (ili na PP).Ne daje mi se 300-tinjak eura za tvornicki.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
109.106.236.*



+28 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.24.01.2010. u 22:08 - pre 172 meseci
Bolje 300-tinjak za originalnog Wellon-a (koji je BTW Kineski proizvod, odn Kineska firma), nego da kod kojekakvih na ovim nasim prostorima calnes 700-tinjak istih za kopiju LabTool-a i kada skines novi softver imas ubijenu kopiju i bacenih 700
 
Odgovor na temu

ZZIKA
Zivojin Miskovic
Smed. Palanka

Član broj: 63877
Poruke: 318
109.93.233.*



+15 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.25.01.2010. u 08:26 - pre 172 meseci

Nekima je izgleda veoma teško da shvate da treba i malo para odvojiti na alat, jer tako je u svakom slučaju jeftinije.

Izgleda da ne vredi svako malo ljude upućivati u tajne zanata kojim se bavimo ili smo se (kao ja) pun radni vek bavili, jer neki od njih su izgleda mnogo pametniji (što se ovog posla tiče) od nas.

Projekata za dobar programator flash memorija nema na NETu, jer je razvoj istih veoma komplikovan (ponajviše zbog softvera), pa niko nije lud da utuca mesece rada da bi to posle servirao na tanjiru i dao svima džabe na NETu. Zboga slave? Ipak je to prevelika cena slave da bi iko tako nešto uradio. Da ne govorimo da je 300 EURa za gotov uređaj ništa u odnosu na toliki posao.
 
Odgovor na temu

ac1bd4
Stara Pazova

Član broj: 76735
Poruke: 437
79.101.253.*



+35 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.12.02.2010. u 00:03 - pre 171 meseci
Nije programator i uglavnom je namenjeno laptopovima ali možda ti spase neku ploču.
http://forums.mydigitallife.in.../2105-BIOS-Recovery-procedures
Možda ima još podataka potraži na netu.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
91.148.92.*



+28 Profil

icon Re: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.13.02.2010. u 08:53 - pre 171 meseci
@ac1bd4
Lepo je što si dao linkove kako softverski osposobiti ploču, ipak, ovde je bilo diskusije o PROGRAMATORIMA, odnosno, kako pomoću čekića i dleta odvrnuti zavrtanj M2.5 koji pridržava LCD, iliti kako za džabe da reprogramiram FLASH memorije.

Da rezimiram, Pony -> Serijski čipovi, SeeProg -> Serijski čipovi, Willem -> EPROM-i (može i FLASH-evi) + Serijski čipovi + ponešto od uC, OZBILJNI programatori -> Sve I Svašta (sve ranije nabrojano + PLD + CPLD +PAL + GAL + ...)

Svaki alat ima svoju cenu. Ukoliko neko misli da će mu samo programator biti izvor prihoda gadno se za***'o. Ja, konkretno, kada su EPROM-i i FLASH-evi u pitanju koristim Willem-a. Za PIC uC PICFlash2 od MikroElektronike, za nešto 'ozbiljnije' (a toga je bilo jednom ili dva puta) Wellon VP-480 koji sam nabavio za prijatelja koji se bavi servisiranjem nekih 'gurabija'.

A "flešovanje" BIOS-a je trenutno izraz koji koriste nadobudni klinci jer, "ako ne znaš da preflešuješ BIOS" ili debilni, brate, nemaš pojma oko racunara. Šio mi ga Đura.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Programtor za BIOS. Kako izgraditi i korisiti.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6628 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.